Protokoll utskottssammanträde 2018/19:22

Kulturutskottets protokoll 2018/19:22

KULTURUTSKOTTET

PROTOKOLL

UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:22

DATUM

Tisdagen den 5 februari 2019

TID

Kl. 11.00–12.05

NÄRVARANDE

Se bilaga

§ 1

Justering av protokoll

Justerades protokoll 2018/19:21 av den 31 januari 2019.

§ 2

Information från Riksrevisionen

Riksrevisor Helena Lindberg och revisionsdirektör Per Dackenberg, Riksrevisionen, informerade om granskningsrapporten Bevara samlingarna – säkerhetsarbetet i de statliga centralmuseernas samlingsförvaltning (RIR 2019:5) samt besvarades frågor från utskottets ledamöter.

Den politiske sekreteraren Karl Efraimsson (SD) närvarade under punkterna § 2 – § 5, med utskottets medgivande.

§ 3

Utskottets arbete med uppföljning och utvärdering

Utskottet beslutade att Vasiliki Tsouplaki (V) ska ingå i utskottet uppföljnings- och utvärderingsgrupp (jfr prot. 2018/19:20.5 och 2018/19:21.4).

§ 4

Övertagande av motion från socialutskottet

Utskottet beslutade att överta motion 2018/19:530 av Robert Hannah och Arman Teimouri (båda L) yrkande 1 från socialutskottet.

Denna paragraf förklarades omedelbart justerad.

§ 5

Information från Unga Klara

Vd Stefan Hansen och ordförande Christina Björk, Unga Klara, informerade om sin verksamhet och besvarade frågor från utskottets ledamöter.

§ 6

Folkbildningsfrågor (KrU9)

Utskottet behandlade motioner om folkbildningsfrågor.

Ärendet bordlades.

§ 7

Nästa sammanträde

Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen
den 12 februari 2019 kl. 11.00.

Vid protokollet

Charlotte Rundelius

Justeras

Christer Nylander

Bilaga

Närvaroförteckning



KULTURUTSKOTTET

Bilaga
till protokoll
2018/19:22

– – – §§

1

2–4

5–7

LEDAMÖTER

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

Christer Nylander (L), ordf.

D

D

D

Vasiliki Tsouplaki (V), vice ordf.

D

D

D

Lawen Redar (S)

D

D

D

Lotta Finstorp (M)

D

D

D

Hans Hoff (S)

D

D

D

Annicka Engblom (M)

D

D

D

Aron Emilsson (SD)

Lars Mejern Larsson (S)

D

D

D

Per Lodenius (C)

D

D

D

Ann-Britt Åsebol (M)

D

D

D

Angelika Bengtsson (SD)

D

D

Anna Wallentheim (S)

Roland Utbult (KD)

D

D

D

Åsa Karlsson (S)

D

D

D

Jonas Andersson i Linköping (SD)

D

D

Anna Sibinska (MP)

D

D

D

Viktor Wärnick (M)

D

D

D

SUPPLEANTER

Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

D

D

D

John Weinerhall (M)

Caroline Helmersson Olsson (S)

Marta Obminska (M)

Cassandra Sundin (SD)

D

D

D

Pyry Niemi (S)

Peter Helander (C)

Jon Thorbjörnson (V)

Ulrika Jörgensen (M)

Mattias Karlsson i Norrhult (SD)

Petter Löberg (S)

Vakant

Vakant

Maria Arnholm (L)

Michael Rubbestad (SD)

D

Emma Hult (MP)

Louise Meijer (M)

Charlotte Quensel (SD)

Sara Seppälä (SD)

Bengt Eliasson (L)

Lina Nordquist (L)

Niels Paarup-Petersen (C)

Momodou Malcolm Jallow (V)

Jimmy Loord (KD)

Michael Anefur (KD)

Anmärkning: I kolumn N anges vilka ledamöter som har deltagit i handläggningen. I kolumn V anges i förekommande fall hur resp. ledamot har voterat. D=Närvarande och deltagit i beslutet. N=Närvarande