Protokoll utskottssammanträde 2018/19:14
Utskottens protokollNäringsutskottets protokoll 2018/19:14
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
6381115
451485
PAGE
3
0
0
PAGE
3
RIKSDAGEN NÄRINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:14 |
DATUM | 2018-12-13 |
TID | 10.00–10.35 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:12 och 2018/19:13. |
§ 2 | Rådet för transport, telekommunikation och Energi (TTE) Statssekreterare Emil Högberg, Miljö- och energidepartementet, lämnade information inför rådet för transport, telekommunikation och energi (TTE) den 19 december 2018. Vid sammanträdet närvarade departementsråd Asees Ahuja, kansliråd Truls Borgström, ämnessakkunnige Fredrik Norlund, kansliråd Jenny Malmberg och departementssekreterare Mia Abramsson, Miljö- och energidepartementet. Vid sammanträdet närvarade även föredragande Kanja Berg, EU-nämndens kansli. |
§ 3 | Energi (NU3) Expeditions- och rättschef Lena Ingvarsson, Miljö- och energidepartementet, svarade på frågor om effekter av vissa föreslagna anslagsförändringar. Vid sammanträdet närvarade även kansliråd Maria Åhs, ämnesråden Magnus Blümer och Marie Glanell samt departementssekreterare Åsa Persson, Miljö- och energidepartementet. Ärendet bordlades. |
§ 4 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum fredagen den 14 december 2018 kl. 11.00, eller 15 minuter efter avslutad debatt om den slutar efter kl. 11.00. |
Vid protokollet Bibi Junttila Justeras den 14 december 2018 Lars Hjälmered |
| NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:13 | ||||||||||||||
§ 1 | § 2 | § 3-4 | ||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | |||||
LEDAMÖTER | ||||||||||||||||
Lars Hjälmered (M), ordf. | X | X | X | |||||||||||||
Jennie Nilsson (S), vice ordf. | X | X | X | |||||||||||||
Mattias Jonsson (S) | X | X | X | |||||||||||||
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) | X | X | X | |||||||||||||
Mattias Bäckström Johansson (SD) | X | X | X | |||||||||||||
Monica Haider (S) | X | X | X | |||||||||||||
Helena Lindahl (C) | X | X | X | |||||||||||||
Birger Lahti (V) | X | X | X | |||||||||||||
Lotta Olsson (M) | X | X | X | |||||||||||||
Tobias Andersson (SD) | X | X | X | |||||||||||||
Mathias Tegnér (S) | X | X | O | |||||||||||||
Camilla Brodin (KD) | X | X | X | |||||||||||||
Åsa Eriksson (S) | X | X | X | |||||||||||||
Arman Teimouri (L) | X | X | X | |||||||||||||
Eric Palmqvist (SD) | X | X | X | |||||||||||||
Lorentz Tovatt (MP) | X | X | X | |||||||||||||
Annika Qarlsson (C) | X | O | O | |||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||
Patrik Engström (S) | O | O | X | |||||||||||||
David Josefsson (M) | ||||||||||||||||
Anders Lönnberg (S) | ||||||||||||||||
Saila Quicklund (M) | ||||||||||||||||
Charlotte Quensel (SD) | ||||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | ||||||||||||||||
Peter Helander (C) | ||||||||||||||||
Lorena Delgado Varas (V) | O | O | O | |||||||||||||
Lars Beckman (M) | ||||||||||||||||
Josef Fransson (SD) | ||||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | ||||||||||||||||
Christian Carlsson (KD) | ||||||||||||||||
Joakim Sandell (S) | ||||||||||||||||
Maria Arnholm (L) | ||||||||||||||||
Matheus Enholm (SD) | ||||||||||||||||
Amanda Palmstierna (MP) | ||||||||||||||||
Edward Riedl (M) | ||||||||||||||||
Gulan Avci (L) | ||||||||||||||||
Johan Pehrson (L) | ||||||||||||||||
Elisabeth Falkhaven (MP) | ||||||||||||||||
Staffan Eklöf (SD) | ||||||||||||||||
Ann-Christine From Utterstedt (SD) | ||||||||||||||||
Rickard Nordin (C) | O | X | X | |||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | ||||||||||||||||
Hampus Hagman (KD) | ||||||||||||||||
Kjell-Arne Ottosson (KD) | ||||||||||||||||
N = Närvarande | x = ledamöter som deltagit i handläggningen | |||||||||||||||
V = Votering | o = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.