Protokoll utskottssammanträde 2017/18:27
Utskottens protokollArbetsmarknadsutskottets protokoll 2017/18:27
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
RIKSDAGEN ARBETSMARKNADSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2017/18:27 |
DATUM | 2018-03-13 |
TID | 11.00–11.12 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
§ 1 | Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2017/18:26. | |||||||||||||||||
§ 2 | Jämställdhet och åtgärder mot diskriminering (AU10) Utskottet behandlade motioner. Ärendet bordlades. | |||||||||||||||||
§ 3 | Arbetsrätt (AU9) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Ärendet bordlades. | |||||||||||||||||
§ 5 | Kanslimeddelanden Kansliet informerade om aktuella EU-frågor. | |||||||||||||||||
§ 6 | Övriga frågor Utskottet beslutade att en avslutningsmiddag med utskottet kommer att äga rum tisdagen den 15 maj 2018. | |||||||||||||||||
§ 7 | Nästa sammanträde Utskottet beslutade att nästa sammanträde ska äga rum tisdagen den 27 mars 2018 kl. 11.00. | |||||||||||||||||
Vid protokollet Justeras den 27 mars 2018 | ||||||||||||||||||
ARBETSMARKNADSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2017/18:27 | ||||||||||||||||
§ 1 | § 2–7 | |||||||||||||||||
LEDAMÖTER | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
Raimo Pärssinen (S), ordf. | X | X | ||||||||||||||||
Jessica Polfjärd (M), vice ordf. | X | X | ||||||||||||||||
Annelie Karlsson (S) | ||||||||||||||||||
Jessika Roswall (M) | X | X | ||||||||||||||||
Ann-Christin Ahlberg (S) | X | X | ||||||||||||||||
Sven-Olof Sällström (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Jan Ericson (M) | O | |||||||||||||||||
Patrik Björck (S) | X | |||||||||||||||||
Annika Qarlsson (C) | ||||||||||||||||||
Marco Venegas (MP) | X | X | ||||||||||||||||
Christian Holm Barenfeld (M) | X | X | ||||||||||||||||
Eva-Lena Jansson (S) | X | X | ||||||||||||||||
Magnus Persson (SD) | X | X | ||||||||||||||||
Said Abdu (L) | ||||||||||||||||||
Ali Esbati (V) | O | O | ||||||||||||||||
Désirée Pethrus (KD) | ||||||||||||||||||
Helén Pettersson i Umeå (S) | ||||||||||||||||||
SUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Magnus Manhammar (S) | ||||||||||||||||||
Erik Andersson (M) | X | X | ||||||||||||||||
Serkan Köse (S) | X | X | ||||||||||||||||
Boriana Åberg (M) | ||||||||||||||||||
Kerstin Nilsson (S) | ||||||||||||||||||
Paula Bieler (SD) | ||||||||||||||||||
Eva Lohman (M) | ||||||||||||||||||
Johan Andersson (S) | ||||||||||||||||||
Johanna Jönsson (C) | X | X | ||||||||||||||||
Rickard Persson (MP) | ||||||||||||||||||
Lisbeth Sundén Andersson (M) | ||||||||||||||||||
Paula Holmqvist (S) | ||||||||||||||||||
Mattias Karlsson (SD) | ||||||||||||||||||
Maria Arnholm (L) | ||||||||||||||||||
Christina Höj Larsen (V) | X | X | ||||||||||||||||
Annika Eclund (KD) | ||||||||||||||||||
Jasenko Omanovic (S) | ||||||||||||||||||
Johnny Skalin (SD) | ||||||||||||||||||
Markus Wiechel (SD) | ||||||||||||||||||
Maria Ferm (MP) | ||||||||||||||||||
Mats Pertoft (MP) ersättare för Annika Hirvonen Falk | ||||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | ||||||||||||||||||
Rossana Dinamarca (V) | ||||||||||||||||||
Penilla Gunther (KD) | ||||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | X | X | ||||||||||||||||
Mats Persson (L) | ||||||||||||||||||
Fredrik Schulte (M) | ||||||||||||||||||
Johanna Haraldsson (S) | ||||||||||||||||||
Lars Mejern Larsson (S) | ||||||||||||||||||
Lars-Axell Nordell (KD) | ||||||||||||||||||
EXTRASUPPLEANTER | ||||||||||||||||||
Erik Slottner (KD) | X | X | ||||||||||||||||
N= Närvarande V= Votering | X = ledamöter som deltagit i handläggningen O= ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.