Artskyddsförordning (1998:179)

t.o.m. SFS 2006:1017
SFS nr: 1998:179
Departement/myndighet: Miljödepartementet
Utfärdad: 1998-04-19
Omtryck: SFS 1998:1305
Ändrad: t.o.m. SFS 2006:1017
Övrig text: Rättelseblad 2002:241 har iakttagits.
Upphävd: 2008-01-01
Författningen har upphävts genom: SFS 2007:845
Ändringsregister: SFSR (Regeringskansliet)
Källa: Fulltext (Regeringskansliet)

1 §   Denna förordning innehåller bestämmelser om fångst, dödande, tagande i naturen, handel och andra åtgärder med exemplar av djur- och växtarter som behöver skydd eller kan utgöra hot mot levande exemplar av sådana arter.

I förordningen avses med
   1. fågeldirektivet: rådets direktiv 79/409/EEG av den 2 april 1979 om bevarande av vilda fåglar, senast ändrat genom rådets förordning (EG) nr 807/2003,
   2. habitatdirektivet: rådets direktiv 92/43/EEG av den 21 maj 1992 om bevarande av livsmiljöer samt vilda djur och växter, senast ändrat genom Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1882/2003,
   3. rådets förordning (EG) nr 338/97: rådets förordning (EG) nr 338/97 av den 9 december 1996 om skyddet av arter av vilda djur och växter genom kontroll av handeln med dem,
   4. kommissionens förordning (EG) nr 1808/2001: kommissionens förordning (EG) nr 1808/2001 av den 30 augusti 2001 om närmare föreskrifter för tillämpningen av rådets förordning (EG) nr 338/97 om skyddet av arter av vilda djur och växter genom kontroll av handeln med dem.

Denna förordning kompletterar bestämmelserna i rådets förordning (EG) nr 338/97 och kommissionens förordning (EG) nr 1808/2001. Bestämmelser om skydd av arter finns även i jaktlagen (1987:259) och fiskelagen (1993:787) samt i föreskrifter som har meddelats med stöd av dessa lagar.
Förordning (2006:1017).

Fridlysning

1 a §   I fråga om vilda fåglar och i fråga om sådana vilt levande djurarter som i bilagan till denna förordning har markerats med N eller n är det förbjudet att
   1. avsiktligt fånga eller döda djur,
   2. avsiktligt störa djur, särskilt under djurens parnings-, uppfödnings-, övervintrings- och flyttningsperioder,
   3. avsiktligt förstöra eller samla in ägg i naturen,
   4. skada eller förstöra djurens fortplantningsområden eller viloplatser.

Förbudet gäller alla levnadsstadier hos djuren.

Första stycket gäller inte jakt efter fåglar och däggdjur. I fråga om sådan jakt finns bestämmelser med motsvarande innebörd i jaktlagen (1987:259) och jaktförordningen (1987:905). Första stycket gäller inte heller fiske. I fråga om fiske finns bestämmelser med motsvarande innebörd i förordningen (1994:1716) om fisket, vattenbruket och fiskerinäringen.
Förordning (2001:447).

1 b §   I fråga om sådana vilt levande djurarter som i bilagan till denna förordning har markerats med N, n eller F är det förbjudet att för fångst eller dödande använda medel eller metoder som inte är selektiva och som lokalt kan medföra att populationen av arten försvinner eller utsätts för en allvarlig störning. Fångst eller dödande får inte ske från motorfordon i rörelse eller från flygplan.

Första stycket gäller inte fångst eller dödande av fåglar eller däggdjur. I fråga om medel och metoder för fångst eller dödande av sådana djur finns bestämmelser med motsvarande innebörd i jaktlagen (1987:259) och jaktförordningen (1987:905). Första stycket gäller inte heller fiske. I fråga om fiske finns bestämmelser med motsvarande innebörd i förordningen (1994:1716) om fisket, vattenbruket och fiskerinäringen.
Förordning (2001:447).

1 c §   I fråga om sådana växtarter som i bilagan till denna förordning har markerats med N är det inte tillåtet att avsiktligt plocka, samla in, skära av, dra upp med rötterna eller förstöra växter i deras naturliga utbredningsområde i naturen.

Förbudet gäller alla stadier i växternas biologiska cykel.
Förordning (2001:447).

1 d §   I fråga om andra arter än de som avses i 1 a och 1 c §§ får föreskrifter om sådana förbud som anges i 8 kap. 1 och 2 §§ miljöbalken meddelas av Naturvårdsverket, om förbudet avses gälla i hela landet, och av länsstyrelsen, om förbudet avses gälla endast i länet eller del av länet.

Naturvårdsverket skall underrätta Skogsstyrelsen om de förbud som föreskrivs av verket. Länsstyrelsen skall underrätta Naturvårdsverket och Skogsstyrelsen om de förbud som föreskrivs av länsstyrelsen. Förordning (2005:1150).

1 e §   Ett förbud som avses i 1 d § får inte hindra att marken utnyttjas på ett ändamålsenligt sätt, om inte annat föreskrivs när förbudet meddelas. Har en sådan föreskrift inte meddelats, skall förbudet kungöras på det sätt som är föreskrivet för författningar i allmänhet. Om ett förbud hindrar att marken utnyttjas på ett ändamålsenligt sätt, skall 24 och 27 §§ förordningen (1998:1252) om områdesskydd enligt miljöbalken m.m. tillämpas. Förordning (2001:447).

Undantag från förbuden

1 f §   Naturvårdsverket får föreskriva om undantag från förbuden i 1 a-1 c §§. Ett undantag får föreskrivas endast under förutsättning att det inte finns någon annan lämplig lösning, att undantaget inte försvårar upprätthållandet av en gynnsam bevarandestatus hos artens bestånd i dess naturliga utbredningsområde och att undantaget behövs
   1. för att skydda vilda djur eller växter eller bevara livsmiljöer för sådana djur eller växter,
   2. för att undvika allvarlig skada, särskilt på gröda, boskap, skog, fiske, vatten eller annan egendom,
   3. av hänsyn till allmän hälsa och säkerhet eller av andra tvingande skäl som har ett allt överskuggande allmänintresse,
   4. för forsknings- eller utbildningsändamål,
   5. för återinplantering eller återinförsel av arten eller för den uppfödning av en djurart eller den artificiella förökning av en växtart som krävs för detta, eller
   6. för att under strängt kontrollerade förhållanden selektivt och i en begränsad omfattning tillåta insamling och förvaring av vissa exemplar i en begränsad mängd.

I det enskilda fallet får en länsstyrelse under samma förutsättningar besluta om dispens som bara avser ett län eller en viss del av ett län. Förordning (2001:447).

1 g §   Från förbud som har meddelats med stöd av 1 d § får en länsstyrelse i det enskilda fallet besluta om dispens som avser länet eller del av länet, om det inte finns någon annan lämplig lösning och en dispens inte försvårar upprätthållandet av en gynnsam bevarandestatus hos artens bestånd i dess naturliga utbredningsområde. Förordning (2001:447).

Import, export och reexport

2 §   Med import avses i denna förordning införsel till Sverige från ett område utanför Europeiska unionen. Med export avses utförsel och med reexport avses återutförsel från Sverige till en plats utanför Europeiska unionen.

3 §   Utöver vad som gäller enligt rådets förordning (EG) nr 338/97 är det förbjudet att importera, exportera eller återexportera
   1. levande fåglar och ägg med embryo av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. levande djur och växter av arter som i bilagan till denna förordning har markerats med N eller n.

Första stycket gäller inte djur som åtkommits i enlighet med en bestämmelse i jaktlagen (1987:259). Förordning (2001:447).

4 §   Det är inte tillåtet att yrkesmässigt eller annars i förvärvssyfte importera skinn av ungar av grönlandssäl (Pagophilus groenlandicus) eller klappmyts (Cystophora cristata). Förbudet gäller oberedda pälsskinn, garvade eller på annat sätt beredda pälsskinn samt produkter av sådana skinn.

5 §   Import, export samt reexport av sådana exemplar av djur- och växtarter som omfattas av rådets förordning (EG) nr 338/97 eller exemplar av djur, växter, ägg eller delar som omfattas av 3 § denna förordning, får endast ske vid de tullkontor som Statens jordbruksverk bestämmer efter samråd med Tullverket. Förordning (1999:550).

6 §   I fråga om rätten att hantera oförtullade varor som inte får importeras på grund av denna förordning gäller lagen (1973:980) om transport, förvaring och förstöring av införselreglerade varor, m.m. Återutförsel av varor enligt 2 § första stycket 5 den lagen får ske endast till exportlandet.

Om det behövs för att skydda vilt levande djur- och växtarter, får Naturvårdsverket meddela föreskrifter om ytterligare begränsning av rätten att hantera sådana oförtullade varor som avses i första stycket. Förordning (2000:1317).

Förbud mot förvaring av levande djur och växter

7 §   Det är inte tillåtet att förvara eller transportera
   1. levande fåglar och ägg med embryo av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. levande djur och växter av de arter som i bilagan till denna förordning har markerats med N eller n.

Förbudet gäller alla levnadsstadier hos djuren och alla stadier i växternas biologiska cykel. Förordning (2001:447).

8 §   Vad som sägs i 7 § gäller inte
   - djur och ägg, om det visas att exemplaret har tagits från naturen i enlighet med bestämmelser i jaktlagen (1987:259),
   - växter och djur utom fåglar, om det visas att varken djuret eller växten eller föräldragenerationen levt vilt,
   - växter och djur, om det visas att exemplaret har tagits från naturen på ett lagligt sätt före den 1 januari 1999,
   - vid transitering i enlighet med rådets förordning (EG) nr 338/97,
   - tillfällig förvaring i samband med omhändertagande för vård och behandling på grund av sjukdom eller skada. Förordning (1998:1305).

Förbud mot försäljning m.m.

9 §   Det är inte tillåtet att förvara för försäljning eller bjuda ut till försäljning, sälja, köpa eller byta levande eller döda
   1. fåglar av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. djur, växter, ägg, fröer, sporer och delar av djur och växter av de arter som i bilagan till denna förordning har markerats med N eller n.

Detsamma gäller varor som härrör från sådana djur och växter.
Detsamma gäller också andra varor där det i åtföljande dokument, på förpackning eller i märkning anges att varan utgör del av eller härrör från sådana djur eller växter eller där någon annan omständighet föreligger som är ägnad att ge intrycket att varan utgör del av eller härrör från sådana djur eller växter.

Förbudet gäller alla levnadsstadier hos djuren och alla stadier i växternas biologiska cykel. Förordning (2001:447).

10 §   Vad som sägs i 9 § gäller inte
   - handel med djur och ägg, om det visas att djuret har fångats, dödats eller, i fråga om ägg, har samlats in, i enlighet med bestämmelse i jaktlagen (1987:259), om inte annat följer av 33 § jaktförordningen (1987:905),
   - döda djur och ägg respektive del eller vara av djur, om det visas att exemplaret har tagits från naturen på ett lagligt sätt före den 1 januari 1999,
   - levande och döda växter, om det visas att exemplaret har tagits från naturen på ett lagligt sätt före den 1 januari 1999,
   - levande växter och djur utom fåglar, om det visas att varken exemplaret eller föräldragenerationen levt vilt,
   - handel med döda djur som utgör ett naturligt led i prepareringsverksamhet som bedrivs av den som har tillstånd för preparering enligt 15 §,
   - djur och växter av arter som omfattas av förbud mot kommersiella aktiviteter i rådets förordning (EG) nr 338/97.
Förordning (1998:1305).

11 §   När hund bjuds ut till försäljning eller annan överlåtelse är det inte tillåtet att använda beteckningen varghybrid eller på annat sätt ange att hunden har särskilt nära släktskap med en varg eller har rovdjursliknande beteende eller utseende.

Förbud mot införsel, förvaring och transport av levande sötvattenskräftor

11 a §   Det är förbjudet att till Sverige föra in levande sötvattenskräftor av arter inom familjerna Astacidae, Cambaridae och Parastacidae. Förbudet gäller kräftornas alla levnadsstadier. Förordning (2003:434).

11 b §   Det är förbjudet att förvara och att transportera levande sötvattenskräftor av arter inom familjerna Astacidae, Cambaridae och Parastacidae. Förbudet gäller kräftornas alla levnadsstadier.

Förbudet gäller inte flodkräftor (Astacus astacus) eller signalkräftor (Pacifastacus leniusculus) som fångats eller odlats i Sverige. Förordning (2003:434).

Undantag från 3 och 7-11 b §§

12 §   Statens jordbruksverk får medge undantag från bestämmelserna i 3, 7, 8 och 11 a §§. Naturvårdsverket får medge undantag från bestämmelserna i 9, 10 och 11 §§.
Fiskeriverket får medge undantag från bestämmelserna i 11 b § första stycket. Verken skall vid behov samråda med varandra.

Undantag får beslutas i det enskilda fallet eller meddelas som föreskrift och skall avse naturvårds-, forsknings- eller undervisningsändamål. Undantag får medges endast om det inte finns någon annan tillfredsställande lösning och om hanteringen inte kommer att påverka artens eller andra vilt levande arters överlevnad i områden där dessa naturligt förekommer.

Innan Naturvårdsverket medger undantag från 9 § 1 när det gäller arter som i bilagan till denna förordning har markerats med Hs, skall verket samråda med Europeiska gemenskapernas kommission. Förordning (2003:434).

12 a §   I föreskrifter eller beslut om undantag skall det anges
   1. vilka arter som berörs och det antal exemplar som undantaget avser,
   2. vilka medel och metoder som får användas,
   3. vilken tid och vilket område som avses,
   4. de villkor som behövs i fråga om identifiering, skötsel och förvaring av djuret, växten eller dess avkomma eller som behövs för att en förvaring inte skall innebära ett hot mot vilt levande djur- och växtarter,
   5. de villkor som i övrigt behövs för att så långt som möjligt undvika skador eller olägenheter av betydelse för den berörda artens bestånd,
   6. vilka åtgärder som skall eller kommer att vidtas för att kontrollera att de angivna villkoren uppfylls.
Förordning (2001:447).

13 §   Statens jordbruksverk får medge undantag från förbudet enligt 4 § om den som ansöker om undantag kan visa att skinnet kommer från sälar som fångats eller dödats av inuiter vid traditionell säljakt.

14 §   Förvar och handel med fasan, rapphöna och gräsand omfattas inte av bestämmelserna i 7, 9 och 17 §§.

Minkfarmar

14 a §   Naturvårdsverket får meddela föreskrifter om hur minkfarmar eller liknande anläggningar skall vara inhägnade samt om kontroll över efterlevnaden av sådana föreskrifter.
Förordning (1998:1305).

Viss preparering och handel

15 §   Det krävs tillstånd för att yrkesmässigt eller annars i förvärvssyfte preparera hela eller delar av
   1. fåglar av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. däggdjur av arter som lever vilt i Sverige,
   3. djur och växter av de arter som i bilagan till denna förordning har markerats med N eller n.
   4. djur och växter som anges i bilaga A eller B till rådets förordning (EG) nr 338/97.

Första stycket gäller inte preparering av enstaka fjädrar, enstaka skelettdelar, horn eller odlade växter.
Förordning (2001:447).

16 §   Tillståndskravet enligt 15 § gäller inte verksamhet som bedrivs vid statliga museer och statliga forskningsinstitutioner.

Naturvårdsverket får efter samråd med Naturhistoriska riksmuseet föreskriva att tillståndskravet inte heller skall gälla verksamhet som bedrivs vid andra institutioner.
Förteckning enligt 21 § skall dock föras av dessa institutioner om inte annat föreskrivs av Naturvårdsverket. Förordning (1998:906).

17 §   Det krävs tillstånd för att yrkesmässigt eller annars i förvärvssyfte bedriva handel med
   1. levande fåglar och ägg med embryo av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. levande djur och växter av de arter som i bilagan till denna förordning har markerats med N eller n,
   3. levande djur och växter av arter som anges i bilaga A eller B till rådets förordning (EG) nr 338/97.

Första stycket gäller inte handel med odlade växter.
Förordning (2001:447).

Djurparker och annan förevisning av djur

18 §   Det krävs tillstånd för att i en djurpark förevisa djur av vilda arter.

Med djurpark avses i denna förordning permanenta anläggningar där levande djur av vilda arter förvaras i syfte att förevisas för allmänheten under minst sju dagar per år. Cirkusar och djuraffärer anses inte som djurparker.

Naturvårdsverket får i det enskilda fallet eller genom föreskrifter meddela undantag från kravet på tillstånd, om undantaget inte motverkar skyddet av vilda djurarter och bevarandet av den biologiska mångfalden. Ett undantag får endast avse anläggningar som inte förevisar ett betydande antal djur eller arter. Förordning (2002:241).

18 a §   En djurpark som är tillståndspliktig enligt 18 § och som bedrivs utan tillstånd skall stängas för allmänheten.

Om tillståndet för en djurpark helt eller delvis har återkallats, skall djurparken stängas för allmänheten i de delar för vilka tillståndet återkallats.
Förordning (2002:241).

18 b §   När en djurpark stängs helt eller delvis skall de berörda djuren behandlas eller avlägsnas på ett sätt som är förenligt med bevarandet av den biologiska mångfalden.
Förordning (2002:241).

18 c §   Det krävs anmälan till länsstyrelsen för att mot betalning eller annars yrkesmässigt för allmänheten förevisa
   1. levande fåglar och ägg med embryo av arter som lever vilt inom Europeiska unionens europeiska territorium,
   2. levande däggdjur av arter som lever vilt i Sverige,
   3. levande djur av de arter som i bilagan till denna förordning markerats med N eller n,
   4. levande djur av arter som anges i bilaga A eller B till rådets förordning (EG) nr 338/97.

En anmälan enligt första stycket skall göras minst fyra veckor innan förevisningen påbörjas.

Första stycket gäller inte förevisning som omfattas av krav på tillstånd enligt 18 §. Naturvårdsverket får meddela föreskrifter om undantag från första stycket. I djurskyddsförordningen (1988:539) finns bestämmelser om förbud mot att föra omkring och förevisa djur. Förordning (2002:241).

Tillståndsprövningen

19 §   Tillstånd som avses i 15 och 17 §§ meddelas av länsstyrelsen efter ansökan. Tillståndet skall vara personligt och får endast beviljas den som är lämplig att bedriva verksamheten. Vid tillståndsprövningen skall särskilt beaktas om den sökande dömts för brott mot någon författning av vikt för art- eller djurskyddet.

Vid tillståndsprövningen skall också särskilt beaktas om den sökande innehar en lämplig lokal för verksamheten.
Förordning (2002:241).

19 a §   Tillstånd som avses i 18 § meddelas av länsstyrelsen efter ansökan. Tillståndet skall avse en viss fysisk eller juridisk person. Vid tillståndsprövningen skall de omständigheter som anges i 19 § första stycket särskilt beaktas. Om den sökande är en juridisk person gäller detta den juridiska personens styrelseledamöter och verkställande direktör.

I en ansökan om ett tillstånd som avses i 18 § skall sökanden redovisa på vilket sätt sådana villkor som skall meddelas enligt 20 a § kan uppfyllas. Förordning (2002:241).

20 §   I ett tillstånd som avses i 15, 17 och 18 §§ och i en anmälan enligt 18 c § skall anges den lokal eller den plats där verksamheten skall bedrivas. Ett tillstånd skall innehålla de villkor som behövs för att identifiera de exemplar av djur, växter, ägg, fröer, sporer eller de delar av djur eller växter som hanteras i verksamheten. Förordning (2002:241).

20 a §   För sådana tillstånd som avses i 18 § gäller förutom vad som anges i 19--20 §§ följande. Ett tillstånd får endast avse en anläggning som godkänts för offentlig förevisning av djur enligt djurskyddsförordningen (1988:539).

Tillståndet skall innehålla de villkor som behövs för att säkerställa att
   1. djurparken deltar i en eller flera av följande verksamheter beträffande de djurarter som finns i djurparken: forskning som främjar bevarandet av arterna, utbildning som ger relevanta kunskaper om bevarande av arterna, informationsutbyte om arternas bevarande samt, om det är lämpligt, uppfödning i fångenskap och återinförande av djur till ett liv i vilt tillstånd,
   2. djurparken främjar utbildning av och medvetenhet hos allmänheten om bevarande av den biologiska mångfalden, särskilt genom att tillhandahålla information om de förevisade arterna och deras naturliga livsmiljöer,
   3. djurhållningen i djurparken uppfyller de enskilda arternas biologiska behov och behov av bevarande, bland annat genom att djurens livsmiljöer berikas på ett artspecifikt sätt,
   4. en hög standard på skötseln av djuren upprätthålls,
   5. det finns ett program för förebyggande och kurativ veterinärvård samt näringstillförsel,
   6. djur inte rymmer och att skadedjur och ohyra inte tar sig in utifrån, samt
   7. spridning av smittsamma sjukdomar förebyggs.

Innan länsstyrelsen enligt andra stycket 1 beslutar ett villkor som innebär att en djurpark skall delta i en verksamhet som syftar till återinförande av djur till ett liv i vilt tillstånd, skall länsstyrelsen inhämta yttrande från Naturvårdsverket. Förordning (2002:241).

20 b §   Innan länsstyrelsen slutligt prövar en ansökan om tillstånd enligt 18 §, skall länsstyrelsen inspektera djurparken. Vid inspektionen skall det bedömas om de villkor som länsstyrelsen avser att meddela enligt 20 och 20 a §§ kommer att kunna uppfyllas. Detsamma gäller vid omprövning av villkor i ett tillstånd. Vid omprövning skall även kontrolleras om de gällande villkoren i tillståndet uppfylls.
Förordning (2002:241).

Skyldighet att föra förteckning m.m.

21 §   Den som har tillstånd som avses i 15, 17 eller 18 § skall fortlöpande föra en förteckning över de djur, växter, ägg, fröer, sporer eller delar av djur eller växter som hanteras eller ingår i verksamheten och som omfattas av kravet på tillstånd. Förordning (2002:241).

22 §   I förteckningen skall platsen för förvar eller preparering anges om den är annan än som angetts i tillståndsansökan.
Förteckningen skall innefatta uppgift om identifiering av exemplar om detta har föreskrivits av tillsynsmyndigheten.

För sådana arter som inte erfordrar identifiering enligt första stycket men som kräver tillstånd enligt denna förordning, skall fortlöpande antalet exemplar som hanteras i verksamheten

antecknas av tillståndshavaren.    
Förteckningen skall förvaras åtkomlig för inspektion av tillsynsmyndigheten.

23 §   Den som har tillstånd enligt 15, 17 eller 18 § skall årligen till länsstyrelsen lämna uppgifter om de exemplar av djur, växter, ägg, fröer, sporer eller delar av djur eller växter som hanteras i verksamheten. Förordning (2002:241).

23 a §   Naturvårdsverket får meddela närmare föreskrifter om skyldigheten att föra en förteckning enligt 21 § och skyldigheten att lämna uppgifter enligt 23 §. Naturvårdsverket får också meddela föreskrifter om undantag från 21--23 §§.
Förordning (2002:241).

Återkallelse av tillstånd

24 §   Bryter den som har ett tillstånd som avses i 15, 17 eller 18 § mot en för art- eller djurskyddet väsentlig föreskrift, får länsstyrelsen återkalla tillståndet om detta inte är uppenbart oskäligt. Förordning (2002:241).

25 §   Hanteras levande djur eller växter eller avkomma av dessa i strid mot ett för art- eller djurskyddet väsentligt villkor som Naturvårdsverket eller Statens jordbruksverk ställt i ett beslut om undantag enligt 12 § eller artikel 8.3 i rådets förordning (EG) nr 338/97, får respektive verk återkalla beslutet om detta inte är uppenbart oskäligt. Förordning (1998:906).

25 a §   Om den som har ett tillstånd enligt 18 § inte inom högst två år har följt ett föreläggande eller förbud som tillsynsmyndigheten enligt 26 kap. 9 § miljöbalken meddelat för att tillståndet skall uppfyllas, skall länsstyrelsen helt eller delvis återkalla tillståndet för verksamheten.
Förordning (2002:241).

Tillsyn

26 §   I förordningen (1998:900) om tillsyn enligt miljöbalken finns bestämmelser om tillsyn. Förordning (1998:906).

27 §   Tillsynsmyndigheten skall regelbundet inspektera djurparker som avses i 18 § för att kontrollera efterlevnaden av villkoren i tillståndet för verksamheten.
Förordning (2002:241).

28 §   har upphävts genom förordning (1998:906).

Beslag och förverkande

29 §   Om det behövs av artskydds- eller djurskyddsskäl, skall Statens jordbruksverk meddela föreskrifter om förvaring och skötsel av levande djur och växter som har beslagtagits vid misstanke om brott mot 29 kap. miljöbalken eller som med tillämpning av denna förordning eller rådets förordning (EG) 338/97 beslagtagits enligt lagen (1960:418) om straff för varusmuggling.

Innan Jordbruksverket fattar beslut om föreskrift enligt första stycket skall verket samråda med Naturvårdsverket, Tullverket och Rikspolisstyrelsen. Förordning (1999:550).

29 §   Om det behövs av artskydds- eller djurskyddsskäl, skall Statens jordbruksverk meddela föreskrifter om förvaring och skötsel av levande djur och växter som har beslagtagits vid misstanke om brott mot 29 kap. miljöbalken eller som med tillämpning av denna förordning eller rådets förordning (EG) 338/97 beslagtagits enligt lagen (2000:1225) om straff för smuggling.

Innan Jordbruksverket fattar beslut om föreskrift enligt första stycket skall verket samråda med Naturvårdsverket, Tullverket och Rikspolisstyrelsen. Förordning (2000:1317).

30 §   Har djur eller växter tagits i beslag enligt bestämmelser som avses i 29 § skall Statens jordbruksverk och Naturvårdsverket underrättas om detta. Gäller beslaget levande djur eller växter skall underrättelse ske utan dröjsmål.
Förordning (1998:906).

31 §   Levande exemplar av djur eller växter som har förverkats får efter beslut av Naturvårdsverket placeras hos innehavare av tillstånd enligt 18 § eller på någon annan lämplig anläggning för naturvårds-, forsknings- eller utbildningsändamål. I samband med beslut om placering skall verket efter samråd med Naturhistoriska riksmuseet förordna om hur exemplaret skall hanteras sedan det dött.

Ett dött djur, en död växt eller en del av ett dött djur eller död växt som har förverkats får efter beslut av Naturvårdsverket överlämnas till Naturhistoriska riksmuseet eller annan institution för forskning eller utbildning. Det förverkade får även överlämnas till eller placeras hos någon annan för att användas i sådan verksamhet som bedöms vara till fördel för artskyddet. Innan Naturvårdsverket beslutar om överlämnande eller placering skall verket samråda med Naturhistoriska riksmuseet, om det inte är uppenbart att det förverkade inte är av intresse för forskning eller utbildning.
Förordning (2002:241).

Artbestämning

32 §   Statens jordbruksverk skall, i den omfattning det behövs, utse artbestämmare för biträde i samband med tillämpning av artskyddslagstiftning.

Artbestämmare skall ha mycket goda artkunskaper och får inte ha sådana ekonomiska intressen i handel eller förevisning med eller preparering av djur eller växter att deras objektivitet kan ifrågasättas.

Innan Jordbruksverket fattar beslut om artbestämmare skall verket samråda med Naturvårdsverket och Naturhistoriska riksmuseet. Förordning (1998:906).

33 §   Statens jordbruksverk skall efter samråd med Tullverket meddela närmare föreskrifter för artbestämningen i samband med import och export.
Förordning (1999:550).

33 a §   Naturvårdsverket skall med biträde av Naturhistoriska riksmuseet se till att det finns ett nationellt system för rapportering av oavsiktlig fångst och oavsiktligt dödande av de djurarter som i bilagan till denna förordning har markerats med N.

Naturvårdsverket skall ta initiativ till att de forsknings- eller bevarandeåtgärder vidtas som behövs för att säkerställa att oavsiktlig fångst och oavsiktligt dödande inte får betydande negativa följder för de berörda arterna.
Förordning (2001:447).

Avgifter

34 §   I förordningen (1998:940) om avgifter för prövning och tillsyn enligt miljöbalken finns bestämmelser om avgifter.
Förordning (1998:906).

35 §   har upphävts genom förordning (1998:906).

36 §   har upphävts genom förordning (1998:906).

Verkställighetsföreskrifter

37 §   Ytterligare föreskrifter för verkställighet av denna förordning, rå- dets förordning (EG) nr 338/97 och kommissionens förordning (EG) nr 1808/2001 meddelas av Statens jordbruksverk.

Innan Jordbruksverket fattar beslut om föreskrift som berör en annan myndighets verksamhetsområde skall verket samråda med denna myndighet. Förordning (2002:241).

Administrativ och vetenskaplig myndighet

38 §   Vad som sägs i konventionen den 3 mars 1973 om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter och i rådets förordning (EG) nr 338/97 och i kommissionens förordning (EG) nr 1808/2001 om administrativa myndigheter, avser för Sveriges del Statens jordbruksverk och vad som där sägs om vetenskapliga myndigheter avser för Sveriges del Naturvårdsverket. Naturhistoriska riksmuseet kan biträda Naturvårdsverket som vetenskaplig myndighet efter överenskommelse mellan museet och Naturvårdsverket.
Förordning (2002:241).

Registrering

39 §   Statens jordbruksverk skall besluta i frågor som rör sådan registrering av forskare och forskningsinstitutioner som anges i artikel VII 6 i konventionen den 3 mars 1973. Statens jordbruksverk skall också föra det register som avses i artikel VIII 6 i konventionen.

Samråd mellan myndigheter

40 §   Har upphävts genom förordning (2006:1017).

41 §   Statens jordbruksverk skall vid tvist mellan Sverige och en annan stat som är bunden av konventionen den 3 mars 1973 om tolkningen eller tilllämpningen av konventionen samråda med den administrativa myndighet som enligt konventionen har utsetts i den andra staten, om inte annat framgår av rådets förordning (EG) nr 338/97 eller kommissionens förordning (EG) nr 1808/2001. Förordning (2002:241).

Rapportering

42 §   Statens jordbruksverk skall till Europeiska gemenskapernas kommission och i förekommande fall även till det sekretariat som upprättats i enlighet med konventionen den 3 mars 1973 lämna de upplysningar som avses i artiklarna 6.1, 12.3, 13.3, 14.1, 14.2 och 15.5 i rådets förordning (EG) nr 338/97.

Överklagande

43 §   I 19 kap. 1 § miljöbalken finns bestämmelser om överklagande hos miljödomstol. Förordning (1998:906).

Straff och förverkande

44 §   I 29 kap. miljöbalken finns bestämmelser om straff och förverkande. Förordning (1998:906).


Övergångsbestämmelser

1998:179
   1. Denna förordning träder i kraft i fråga om 1-6, 11-13 och 25-42 §§ den 1 juli 1998 och i övrigt den 1 januari 1999.
   2. Genom denna förordning upphävs den 1 juli 1998 förordningen (1994:2027) om åtgärder beträffande djur och växter som tillhör skyddade arter.
   3. Föreskrifter som meddelats med stöd av förordningen (1994:2027) om åtgärder beträffande djur och växter som tillhör skyddade arter skall anses meddelade med stöd av motsvarande bestämmelser i denna förordning.
   4. Tillstånd och intyg som utfärdats enligt förordningen (1994:2027) om åtgärder beträffande djur och växter som tillhör skyddade arter eller förordningen (1975:542) om tillämpningen av konventionen den 3 mars 1973 om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter gäller till dess den giltighetstid som är angiven i handlingen har gått ut.
   5. Ett tillstånd till prepareringsverksamhet som meddelats med stöd av 43 § jaktförordningen (1987:905) gäller till giltighetstidens utgång men längst till och med den 31 december 1999 som tillstånd enligt 15 §.

2002:241
   1. Denna förordning träder i kraft den 1 juni 2002.
   2. En djurpark som har öppnats för allmänheten före den 1 juni 2002 och som har tillstånd enligt 18 § i dess äldre lydelse får bedrivas till den 1 april 2003 utan tillstånd enligt 18 § i dess nya lydelse.

Bilaga

Förteckning över vissa djur- och växtarter

I denna förteckning återfinns samtliga arter som anges i bilagorna 1-3 till fågeldirektivet samt bilagorna 2, 4 och 5 till habitatdirektivet. I förteckningen anges också några arter som inte finns i de nämnda direktivens bilagor. Framför artens namn eller den angivna familje- eller släkttillhörigheten har angivna bokstavsmarkeringar följande innebörd.

S: Arten förekommer i Sverige, i fråga om fåglar genom att sådana fåglar häckar regelbundet eller i betydande antal rastar i Sverige, och i fråga om andra arter genom att det i Sverige finns en population som inte är helt tillfällig.

B: Arten har enligt fågeldirektivet eller habitatdirektivet ett sådant gemenskapsintresse att särskilda skyddsområden (fågeldirektivet) eller bevarandeområden (habitatdirektivet) behöver utses. Arten finns upptagen i bilaga 1 till fågeldirektivet eller bilaga 2 till habitatdirektivet.

J: Enligt fågeldirektivet får arten jagas i enlighet med nationell lagstiftning som tar hänsyn till artens populationsnivå, geografiska spridning och reproduktion. Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 2 del 1 eller del 2 med angivande att arten får jagas i Sverige.

x: Enligt fågeldirektivet får arten jagas i vissa medlemsstater i enlighet med nationell lagstiftning som tar hänsyn till artens populationsnivå, geografiska spridning och reproduktion.
Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 2 del 2 med angivande att arten inte får jagas i Sverige.

Ht: Enligt fågeldirektivet skall handel och annan hantering av dödade eller fångade exemplar av arten vara tillåten under förutsättning att fångsten skett på lagligt sätt. Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 3 del 1.

Hs: Enligt fågeldirektivet får handel och annan hantering av dödade eller fångade exemplar av arten tillåtas med vissa begränsningar under förutsättning att fångsten skett på lagligt sätt och samråd först har skett med Europeiska gemenskapernas kommission. Arten finns upptagen i fågeldirektivets bilaga 3 del 2.

P: Arten är en prioriterad art enligt habitatdirektivet. Arten finns upptagen i bilaga 2 till habitatdirektivet.

N: Arten kräver noggrant skydd enligt habitatdirektivet. Arten finns upptagen i bilaga 4 till habitatdirektivet.

n: Arten kräver noggrant skydd enligt en nationell svensk bedömning eller till följd av ett internationellt åtagande.
Arten finns inte upptagen i bilaga 4 till habitatdirektivet.

F: Arten har enligt habitatdirektivet ett sådant gemenskapsintresse att insamling i naturen och exploatering kan bli föremål för särskilda förvaltningsåtgärder. Arten finns upptagen i bilaga 5 till habitatdirektivet.

M: Arten anges i habitatdirektivet som en makaronesisk art.

DJUR

Ryggradsdjur

Fåglar

S       B    -    -    Gavia stellata    smålom
S    B    -    -    Gavia arctica    storlom
-    B    -    -    Gavia immer    svartnäbbad islom
S    B    -    -    Podiceps
                auritus        svarthakedopping
-    B    -    -    Pterodroma feae    atlantpetrell
-    B    -    -    Pterodroma
                madeira        madeirapetrell
-    B    -    -    Bulweria
                bulwerii    spetsstjärtad petrell
-    B    -    -    Calonectris
                diomedea    gulnäbbad lira
-    B    -    -    Puffinus
                puffinus
                mauretanicus    balearisk lira
                (Puffinus
                mauretanicus)    
-    B    -    -    Puffinus
                yelkouan    medelhavslira
-    B    -    -    Puffinus
                assimilis    dvärglira
-    B    -    -    Pelagodroma
                marina        fregattstormsvala
-    B    -    -    Hydrobates
                pelagicus    stormsvala
-    B    -    -    Oceanodroma
                leucorha    klykstjärtad
                        stormsvala
-    B    -    -    Oceanodroma
                castro        oceanlöpare
-    B    -    -    Phalacrocorax
                aristotelis     toppskarv (underart från
                desmarestii    Medelhavet)
-    B    -    -    Phalacrocorax
                pygmeus     dvärgskarv
-    B    -    -    Pelacanus
                onocrotalus     vit pelikan
-    B    -    -    Pelacanus
                crispus        krushuvad pelikan
S    B    -    -    Botaurus     
                stellaris    rördrom
-    B    -    -    Ixobrychus
                minutus        dvärgrördrom
-    B    -    -    Nycticorax
                nycticorax     natthäger
-    B    -    -    Ardeola
                ralloides    rallhäger
-    B    -    -    Egretta
                garzetta    silkeshäger
-    B    -    -    Egretta alba    ägretthäger
-    B    -    -    Ardea purpurea    purpurhäger
-    B    -    -    Ciconia nigra    svart stork
S    B    -    -    Ciconia ciconia    vit stork
-    B    -    -    Plegadis
                falcinellus    bronsibis
-    B    -    -    Platalea
                leucorodia    skedstork
-    B    -    -    Phoenicopterus
                ruber        flamingo
S    -    x    -    Cygnus olor    knölsvan
S    B    -    -    Cygnus bewickii    
                (Cygnus
                columbianus
                bewickii)    mindre sångsvan
S    B    -    -    Cygnus cygnus    sångsvan
S    -    J    -    Anser fabalis    sädgås
S    -    x    -    Anser
                brachyrhynchus    spetsbergsgås
S    -    J    Hs    Anser albifrons
                albifrons     bläsgås (kontinental
                        underart)
-    B    -    -    Anser albifrons
                flavirostris     bläsgås (grönländsk
                        underart)
S    B    -    -    Anser
                erythropus    fjällgås
S    -    J    Hs    Anser anser    grågås
S    -    J    -    Branta
                canadensis    kanadagås
S    B    -    -    Branta
                leucopsis    vitkindad gås
S    -    x    -    Branta
                bernicla    prutgås
-    B    -    -    Branta
                ruficollis    rödhalsad gås
-    B    -    -    Tadorna
                ferruginea    rostand
S    -    J    Hs    Anas penelope    bläsand
S    -    J    -    Anas strepera    snatterand
S    -    J    Hs    Anas crecca    kricka
S    -    J    Ht    Anas
                platyrhynchos    gräsand
S    -    J    Hs    Anas acuta    stjärtand
S    -    J    -    Anas
                querquedula    årta
S    -    J    Hs    Anas clypeata    skedand
-    B    -    -    Marmaronetta
                angustirostris     marmorand
-    -    x    -    Netta rufina    rödhuvad dykand
S    -    J    Hs    Aythia ferina    brunand
-    B    -    -    Aythya nyroca    vitögd dykand
S    -    J    Hs    Aythia fuligula    vigg
S    -    x    Hs    Aythia marila    bergand
-    B    -    -    Polysticta
                stelleri    alförrädare
S    -    J    Hs    Somateria
                mollissima    ejder
S    -    J    -    Clangula
                hyemalis    alfågel
S    -    J    Hs    Melanitta
                nigra        sjöorre
S    -    J    -    Melanitta fusca    svärta
S    -    J    -    Bucephala
                clangula    knipa
S    B    -    -    Mergus albellus    salskrake
S    -    J    -    Mergus serrator    småskrake
S    -    J    -    Mergus
                merganser    storskrake
-    B    -    -    Oxyura
                leucocephala    kopparand
S    B    -    -    Pernis
                apivorus    bivråk
-    B    -    -    Elanus
                caeruleus    svartvingad glada
-    B    -    -    Milvus migrans    brun glada
S    B    -    -    Milvus milvus    rödglada
S    B    -    -    Haliaeetus
                albicilla    havsörn
-    B    -    -    Gypaetus
                barbatus    lammgam
-    B    -    -    Neophron
                percnopterus     smutsgam
-    B    -    -    Gyps fulvus    gåsgam
-    B    -    -    Aegypius
                monachus    grågam
-    B    -    -    Circaetus
                gallicus    ormörn
S    B    -    -    Circus
                aeruginosus    brun kärrhök
S    B    -    -    Circus cyaneus    blå kärrhök
-    B    -    -    Circus
                macrourus    stäpphök
S    B    -    -    Circus pygargus    ängshök
-    B    -    -    Accipiter
                gentilis
                arrigonii     duvhök (underart
                        från Korsika och
                        Sardinien)
-    B    -    -    Accipiter nisus
                granti         sparvhök (underart
                        från Kanarieöarna
                        och Madeira)
-    B    -    -    Accipiter
                brevipes    balkanhök
-    B    -    -    Buteo rufinus    örnvråk
S    B    -    -    Aquila
                chrysaetos    kungsörn
-    B    -    -    Aquila pomarina    mindre skrikörn
-    B    -    -    Aquila clanga    större skrikörn
-    B    -    -    Aquila heliaca    kejsarörn
-    B    -    -    Aquila
                adalberti    spansk kejsarörn
-    B    -    -    Hieraateus
                pennatus    dvärgörn
-    B    -    -    Hieraateus
                fasciatus    hökörn
S    B    -    -    Pandion
                haliaetus    fiskgjuse
-    B    -    -    Falco naumanni    rödfalk
-    B    -    -    Falco
                vespertinus    aftonfalk
S    B    -    -    Falco
                columbarius    stenfalk
-    B    -    -    Falco eleonorae    eleonorafalk
-    B    -    -    Falco biarmicus    slagfalk
-    B    -    -    Falco cherrug    tatarfalk
S    B    -    -    Falco
                rusticolus    jaktfalk
S    B    -    -    Falco
                peregrinus    pilgrimsfalk
S    B    J    -    Bonasa bonasia    järpe
S    -    J    Ht    Lagopus lagopus
                lagopus     dalripa
                        (nominatras)
-    -    J    Ht    Lagopus lagopus
                scoticus     dalripa (underart
                        från Skottland)
-    -    J    Ht    Lagopus lagopus
                hibernicus     dalripa (underart
                        från Irland)
S    -    J    Hs    Lagopus mutus
                mutus        fjällripa
                        (nominatras)
-    B    -    -    Lagopus mutus
                pyrenaicus     fjällripa (underart
                        från Pyrenéerna)
-    B    -    -    Lagopus mutus
                helveticus     fjällripa (underart
                        från Alperna)
S    B    J    -    Tetrao tetrix
                tetrix (Lyrurus
                tetrix)         orre (nominatras)
-    -    -    Hs    Tetrao tetrix
                britannicus     orre (brittisk
                        underart)
S    B    J    Hs    Tetrao
                urogallus    tjäder
-    -    x    -    Alectoris
                chukar        berghöna
-    -    J    -    Alectoris
                graeca        stenhöna
-    B    -    -    Alectoris
                graeca
                saxatilis     stenhöna (underart
                        från Alperna)
-    B    -    -    Alectoris
                graeca
                whitakeri     stenhöna (underart
                        från Sicilien)
-    -    J    Ht    Alectoris rufa    rödhöna
-    B    x    Ht    Alectoris
                barbara        klipphöna
S    -    J    Ht    Perdix perdix    rapphöna
-    B    -    -    Perdix perdix
                italica        rapphöna (italiensk
                        underart)
-    B    -    -    Perdix perdix
                hispaniensis     rapphöna (underart
                        från iberiska
                        halvön)
S    -    x    -    Coturnix
                coturnix    vaktel
S    -    J    Ht    Phasianus
                colchicus    fasan
-    -    x    -    Meleagris
                gallopavo    vildkalkon
-    B    -    -    Turnix
                sylvatica    springhöna
S    -    x    -    Rallus
                aquaticus    vattenrall
S    B    -    -    Porzana
                porzana        småfläckig sumphöna
-    B    -    -    Porzana parva    mindre sumphöna
-    B    -    -    Porzana pusilla    dvärgsumphöna
S    B    -    -    Crex crex    kornknarr
S    -    x    -    Gallinula
                chloropus    rörhöna
-    B    -    -    Porphyrio
                porphyrio    purpurhöna
S    -    J    Hs    Fulica atra    sothöna
-    B    -    -    Fulica cristata    kamsothöna
S    B    -    -    Grus grus    trana
-    B    -    -    Tetrax tetrax    småtrapp
-    B    -    -    Chlamydotis
                undulata    kragtrapp
-    B    -    -    Otis tarda    stortrapp
S    -    x    -    Haematopus
                ostralegus     strandskata
-    B    -    -    Himantopus
                himantopus     styltlöpare
S    B    -    -    Recurvirostra
                avosetta     skärfläcka
-    B    -    -    Burhinus
                oedicnemus    tjockfot
-    B    -    -    Cursorius
                cursor        ökenlöpare
-    B    -    -    Glareola
                pratincola    rödvingad
                        vadarsvala
S    B    -    -    Charadrius
                alexandrinus     svartbent
                        strandpipare
S    B    -    -    Charadrius
                morinellus    fjällpipare
                (Eudromias
                morinellus)
S    B    x    Hs    Pluvialis
                apricaria    ljungpipare
S    -    x    -    Pluvialis
                squatarola    kustpipare
-    B    -    -    Vanellus
                spinosus    sporrvipa
                (Hoplopterus
                spinosus)    
S    -    x    -    Vanellus
                vanellus    tofsvipa
S    B    -    -    Calidris alpina
                schinzii     kärrsnäppa (sydlig
                        underart)
S    -    x    -    Calidris
                canutus        kustsnäppa
S    B    x    -    Philomachus
                pugnax        brushane
S    -    J    Hs    Lymnocryptes
                minimus        dvärgbeckasin
S    -    J    Hs    Gallinago
                gallinago    enkelbeckasin
S    B    -    -    Gallinago media    dubbelbeckasin
S    -    J    Hs    Scolopax
                rusticola    morkulla
S    -    x    -    Limosa limosa    rödspov
S    B    x    -    Limosa
                lapponica    myrspov
S    -    x    -    Numenius
                phaeopus    småspov
-    B    -    -    Numenius
                tenuirostris     smalnäbbad spov
S    -    x    -    Numenius
                arquata        storspov
S    -    x    -    Tringa
                erythropus    svartsnäppa
S    -    x    -    Tringa totanus    rödbena
S    -    x    -    Tringa
                nebularia    gluttsnäppa
S    B    -    -    Tringa glareola    grönbena
-    B    -    -    Xenus cinereus    tereksnäppa
S    B    -    -    Phalaropus
                lobatus        smalnäbbad
                        simsnäppa
-    B    -    -    Larus
                melanocephalus    svarthuvad mås
S    -    J    -    Larus
                ridibundus    skrattmås
S    B    -    -    Larus minutus    dvärgmås
-    B    -    -    Larus genei    långnäbbad mås
-    B    -    -    Larus audouinii    rödnäbbad trut
S    -    J    -    Larus canus    fiskmås
S    -    x    -    Larus fuscus    silltrut
S    -    J    -    Larus
                argentatus    gråtrut
-    -    x    -    Larus
                cachinnans    kaspisk trut
S    -    J    -    Larus marinus    havstrut
-    B    -    -    Sterna nilotica
                (Gelochelidon    sandtärna
                nilotica)
S    B    -    -    Sterna caspia    skräntärna
S    B    -    -    Sterna
                sandvicensis    kentsk tärna
-    B    -    -    Sterna
                dougallii    rosentärna
S    B    -    -    Sterna hirundo    fisktärna
S    B    -    -    Sterna
                paradisaea    silvertärna
S    B    -    -    Sterna
                albifrons    småtärna
-    B    -    -    Chlidonias
                hybridus    skäggtärna
S    B    -    -    Chlidonias
                niger        svarttärna
-    B    -    -    Uria aalge
                ibericus    sillgrissla (underart
                        från Iberiska halvön)
-    B    -    -    Pterocles
                orientalis    svartbukig flyghöna
-    B    -    -    Pterocles
                alchata        vitbukig flyghöna
S    -    J    -    Columba livia    klippduva, tamduva
S    -    x    -    Columba oenas    skogsduva
S    -    J    Ht    Columba
                palumbus    ringduva
-    B    -    -    Columba
                palumbus
                azorica     ringduva (underart
                        från Azorerna)
-    B    -    -    Columba trocaz    madeiraduva
-    B    -    -    Columba bollii    kanarieduva
-    B    -    -    Columba
                junoniae    lagerduva
S    -    x    -    Streptopelia
                decaocto     turkduva
-    -    x    -    Streptopelia
                turtur        turturduva
S    B    -    -    Bubo bubo    berguv
S    B    -    -    Nyctea
                scandiaca    fjälluggla
S    B    -    -    Surnia ulula    hökuggla
S    B    -    -    Glaucidium
                passerinum     sparvuggla
S    B    -    -    Strix uralensis    slaguggla
S    B    -    -    Strix nebulosa    lappuggla
S    B    -    -    Asio flammeus    jorduggla
S    B    -    -    Aegolius
                funereus    pärluggla
S    B    -    -    Caprimulgus
                europaeus     nattskärra
-    B    -    -    Apus caffer    kafferseglare
S    B    -    -    Alcedo atthis    kungsfiskare
-    B    -    -    Coracias
                garrulus    blåkråka
S    B    -    -    Picus canus    gråspett
S    B    -    -    Dryocopus
                martius        spillkråka
-    B    -    -    Dendrocopos
                major
                canariensis     större hackspett
                        (underart från
                        Teneriffa)
-    B    -    -    Dendrocopos
                major
                thanneri     större hackspett
                        (underartfrån Gran
                        Canaria)
-    B    -    -    Dendrocopos
                syriacus    balkanspett
-    B    -    -    Dendrocopos
                medius        mellanspett
S    B    -    -    Dendrocopos
                leucotos    vitryggig hackspett
S    B    -    -    Picoides
                tridactylus    tretåig hackspett
-    B    -    -    Chersophilus
                duponti        dupontlärka
-    B    -    -    Melanocorypha
                calandra     kalenderlärka
-    B    -    -    Calandrella
                brachydactyla     korttålärka
-    B    -    -    Galerida
                theklae        lagerlärka
S    B    -    -    Lullula arborea    trädlärka
S    -    x    -    Alauda arvensis    sånglärka
S    B    -    -    Anthus
                campestris    fältpiplärka
-    B    -    -    Troglodytes
                troglodytes     gärdsmyg (underart
                fridariensis    från Isle)
S    B    -    -    Luscinia
                svecica        blåhake
-    B    -    -    Saxicola
                dacotiae    kanariebuskskvätta
-    B    -    -    Oenanthe
                cypriaca    cypernstenskvätta
-    B    -    -    Oenanthe
                leucura        svart stenskvätta
-    B    -    -    Oenanthe
                pleschanka    nunnestenskvätta
S    -    J    -    Turdus merula    koltrast
S    -    J    -    Turdus pilaris    snöskata, björktrast
S    -    x    -    Turdus
                philomelos    taltrast
S    -    x    -    Turdus iliacus    rödvingetrast
S    -    x    -    Turdus
                viscivorus    dubbeltrast
-    B    -    -    Acrocephalus
                melanopogon     kaveldunsångare
-    B    -    -    Acrocephalus
                paludicola     vattensångare
-    B    -    -    Hippolais
                olivetorum    olivsångare
-    B    -    -    Sylvia sarda    sardinsk sångare
-    B    -    -    Sylvia undata    provencesångare
-    B    -    -    Sylvia
                melanothorax    cypernsångare
-    B    -    -    Sylvia
                rueppelli    svarthakad sångare
S    B    -    -    Sylvia nisoria    höksångare
S    B    -    -    Ficedula parva    mindre flugsnappare
-    B    -    -    Ficedula
                semitorquata     balkanflugsnappare
S    B    -    -    Ficedula
                albicollis    halsbandsflugsnappare
-    B    -    -    Sitta krueperi    Krüpers nötväcka
-    B    -    -    Sitta
                whiteheadi    korsikansk nötväcka
S    B    -    -    Lanius
                collurio    törnskata
-    B    -    -    Lanius minor    svartpannad törnskata
-    B    -    -    Lanius nubicus    masktörnskata
S    -    J    -    Garrulus
                glandarius    nötskrika
S    -    J    -    Pica pica    skata
-    B    -    -    Pyrrhocorax
                pyrrhocorax     alpkråka
S    -    J    -    Corvus monedula    kaja
S    -    J    -    Corvus
                frugilegus    råka
S    -    J    -    Corvus corone    kråka
S    -    x    -    Sturnus
                vulgaris    stare
-    B    -    -    Fringilla
                coelebs
                ombriosa     bofink (underart
                        från Hierro)
-    B    -    -    Fringilla
                teydea        blå bofink
-    B    -    -    Loxia scotica    skotsk korsnäbb
-    B    -    -    Bucanetes
                githagineus     ökentrumpetare
-    B    -    -    Pyrrhula
                pyrrhula
                murina         domherre (underart
                        från Azorerna)
-    B    -    -    Emberiza
                cineracea    gulgrå sparv
S    B    -    -    Emberiza
                hortulana    ortolansparv
-    B    -    -    Emberiza caesia    rostsparv
-    B    -    -    Parus ater
                cypriotes    svartmes (cypriotisk
                        underart)
-    B    -    -    Certhia
                brachydactyla     trädgårdsträdkrypare
                dorotheae    (cypriotisk underart)
Däggdjur

                INSECTIVORA    
                Erinaceidae    
-    -    -    N -    Erinaceus
                algirus
                (Atelerix     spansk igelkott
                algirus)    (nordafrikansk igelkott)
                Soricidae     
-    -    -    N -    Crocidura
                canariensis    kanarisk näbbmus
                        (kanarienäbbmus)
-    -    -    N -    Crocidura
                sicula        siciliansk näbbmus
                Talpidae     
-    B    -    N -    Galemys
                pyrenaicus     bisamnäbbmus
                CHIROPTERA    
                MICROCHIROPTERA    
                Molossidae    
-    -    -    N -    Tadarida
                teniotis    europeisk
                        veckläppsfladdermus
                        (veckläppad fladdermus)
                Rhinolophidae    
-    B    -    N -    Rhinolophus
                blasii        Blasius hästskonäsa
-    B    -    N -     Rhinolophus
                euryale        mellanhästskonäsa
-    B    -    N -    Rhinolophus
                ferrumequinum    stor hästskonäsa
-    B    -    N -    Rhinolophus
                hipposideros    dvärghästskonäsa
-    B    -    N -    Rhinolophus
                mehelyi        Mehelys hästskonäsa
                Vespertilionidae
S    B    -    N -    Barbastella
                barbastellus    barbastell
-    -    -    N -    Eptesicus
                bottae        Bottas fladdermus
S    -    -    N -    Eptesicus
                nilssonii    nordisk fladdermus
S    -    -    N -    Eptesicus
                serotinus    sydfladdermus
-    -    -    N -    Hypsugo savii
                (Pipistrellus     alpfladdermus
                savii)
-    B    -    N -    Miniopterus
                schreibersii    Schreibers
                        fladdermus
-    -    -    N -    Myotis
                alcathoe    nymffladdermus
S    B    -    N -    Myotis
                bechsteinii    Bechsteins fladdermus
-    B    -    N -    Myotis blythii    mindre musöra
S    -    -    N -    Myotis brandtii    Brandts fladdermus
-    B    -    N -    Myotis
                capaccinii    Capaccinis fladdermus
S    B    -    N -    Myotis
                dasycneme    dammfladdermus
S    -    -    N -    Myotis
                daubentonii
                (inkl. M.     vattenfladdermus
                nathalinae)    
-    B    -    N -    Myotis
                emarginatus    Geoffroys fladdermus
-    B    -    N -    Myotis myotis    större musöra
S    -    -    N -    Myotis
                mystacinus
                (inkl. M.     mustaschfladdermus
                aurascens)    
S    -    -    N -    Myotis
                nattereri    fransfladdermus
-    -    -    N -    Myotis
                oxygnathus
                (M. blythii
                oxygnathus)    
-    -    -    N -    Myotis
                punicus    
-    -    -    N -    Nyctalus
                azoreum        Azorernas fladdermus
-    -    -    N -    Nyctalus
                lasiopterus    jättefladdermus
S    -    -    N -    Nyctalus
                leisleri    Leislers fladdermus
S    -    -    N -    Nyctalus
                noctula        stor fladdermus
-    -    -    N -    Pipistrellus
                kuhlii        Kuhls fladdermus
                        (Kuhls pipistrell)
-    -    -    N -    Pipistrellus
                maderensis    madeirapipistrell
S    -    -    N -    Pipistrellus
                nathusii    trollfladdermus
S    -    -    N -    Pipistrellus
                pipistrellus    pipistrell
S    -    -    N -    Pipistrellus
                pygmaeus    dvärgfladdermus
-    -    -    N -    Plecotus
                macrobullaris
                (inkl. P.
                microdontus och
                P. alpinus)
S    -    -    N -    Plecotus
                auritus        långörad fladdermus
S    -    -    N -    Plecotus
                austriacus    grå långörad fladdermus
-    -    -    N -    Plecotus
                kolombatovici    
-    -    -    N -    Plectus
                sardus    
-    -    -    N -    Plecotus
                teneriffae    Kanariöarnas
                        långörade
                        fladdermus
S    -    -    N -    Vespertilio
                murinus        gråskimlig fladdermus
-    -    -    N -    samtliga
                övriga arter     samtliga övriga arter
                Microchiroptera    småfladdermöss
                MEGACHIROPTERA    
                Pteropodidae    
-    B    -    N -    Rousettus
                aegyptiacus    egyptisk grottflyghund
                        (egyptisk flyghund,
                        nilflyghund)
                RODENTIA    
                Castoridae     
S    -    -    - F    Castor fiber     europeisk bäver
                (svenska,
                finska,
                lettiska,
                litauiska,
                estniska och
                polska
                populationer)
-    B    -    N -    Castor fiber
                (populationer
                utanför
                Sverige,
                Finland,
                Lettland,
                Litauen,
                Estland och
                Polen)
    
                Cricetidae     
-    -    -    N -    Cricetus      europeisk hamster
                cricetus
                (populationer
                utanför Ungern)    
-    -    -    - F    Cricetus
                cricetus
                (ungerska
                populationer)    
                Gliridae
S    -    -    N -    Muscardinus
                avellanarius    hasselmus
-    -    -    N -    samtliga    samtliga övriga
                övriga arter     arter sovmöss
                sovmöss        utom sjusovare och
                utom Glis glis     trädgårdssovare
                och Eliomys     
                quercinus
                Hystricidae
-    -    -    N -    Hystrix
                cristata    vanligt piggsvin
                Microtidae
-    B    -    N -    Microtus
                cabrerae    västlig medelhavssork
                        (spansk sork)
-    B    P    N -    Microtus
                oeconomus     mellansork (underart
                arenicola    från Nederländerna)
-    B    P    N-    Microtus
                oeconomus
                mehelyi        mellansork (underart
                        från Ungern etc.)
-    B    -    N -    Microtus
                tatricus    tatragransork
                Sciuridae     
-    B    P    N -    Marmota marmota
                latirostris    alpmurmeldjur (underart
                        från Höga Tatrabergen)
-    B    P    N -    Pteromys volans    eurasiatisk flygekorre
                (Sciuropterus
                russicus)    
-    B    -    N -    Spermophilus
                citellus    västlig sisel
                (Citellus
                citellus)
-    B    P    N -    Spermophilus
                suslicus     pärlsisel
                (Citellus
                suslicus)    
-    -    -    N -    Sciurus
                anomalus    persisk ekorre
                        (kaukasisk ekorre)
                Zapodidae     
S    -    -    N -    Sicista
                betulina    buskmus (björkmus)
-    B    -    N -    Sicista
                subtilis    stäppmus (sydlig buskmus)
                CARNIVORA    
                Canidae     
S    B    P    N -    Alopex lagopus    fjällräv
                (Vulpes
                lagopus)
    
-    -    -    - F    Canis aureus    schakal (guldschakal)
S    B    P    - -    Canis lupus     varg
                (grekiska
                populationer
                söder om 39:e
                breddgraden;
                spanska
                populationer
                söder om Duero;
                alla
                populationer
                i övriga
                medlemsstater
                utom Estland,
                Lettland,
                Litauen och
                Finland)
S    -    -    N -    Canis lupus
                (finska
                populationer
                utanför
                renskötselområden;
                grekiska
                populationer
                söder om 39:e
                breddgraden;
                spanska
                populationer
                söder om Duero;
                alla
                populationer
                i övriga
                medlemsstater
                utom Estland,
                Lettland,
                Litauen, Polen
                och Slovakien)
-    -    -    - F    Canis lupus
                 (finska
                populationer
                inom
                renskötselområden;
                grekiska
                populationer
                norr om 39:e
                breddgraden;
                spanska
                populationer
                norr om Duero;
                populationer
                i Estland,
                Lettland,
                Litauen, Polen
                och Slovakien)
                Ursidae     
S    -    -    N -    Ursus arctos    brunbjörn
-    B    P    - -    Ursus arctos
                (populationer
                utanför Sverige,
                Finland och
                Estland)
                Mustelidae
S    B    P    n -    Gulo gulo     järv
S    B    -    N -    Lutra lutra     utter
S    -    -    - F    Martes martes    skogsmård
-    B    -    N -    Mustela
                eversmanii    stäppiller
-    B    P    N -    Mustela
                lutreola    flodiller
S    -    -    - F    Mustela
                putorius    iller
                Felidae
-    -    -    N -    Felis
                silvestris    vildkatt
S    B    -     -    Lynx lynx    lodjur (lo)
                (populationer     
                utanför
                Estland,
                Lettland och
                Finland)
S    -    -    N -    Lynx lynx
                (populationer
                utanför
                Estland)
-    -    -    - F    Lynx lynx
                (populationer
                i Estland)
-    B    P    N -    Lynx pardinus    spansk lo
                        (panterlo)
                Phocidae
S    B    -    - F    Halichoerus
                grypus        gråsäl
-    B    P    N -    Monachus
                monachus    munksäl
                        (havsmunk)
S    B    -    - F    Phoca hispida      bottnisk vikare
                bottnica
                (Pusa hispida
                bottnica)
-    B    P    N -    Phoca hispida      saimasäl
                saimensis
                (Pusa hispida
                saimensis)    
S    B    -    - F    Phoca vitulina    knubbsäl
S    -    -    - F    övriga arter
                sälar    
                Viverridae
-    -    -    - F    Genetta    genetta    europeisk genett
-    -    -    - F    Herpestes
                ichneumon    egyptisk mungo
                        (faraoråtta)
                DUPLICIDENTATA
                Leporidae
S    -    -    - F    Lepus timidus    skogshare
                ARTIODACTYLA
                Cervidae
-    B    P    N -    Cervus elaphus
                corsicanus    korsikansk
                        kronhjort
-    B    -    - -    Rangifer
                tarandus
                fennicus    skogsren
                Bovidae
-    B    P    N -    Bison bonasus    visent
-    B    -    N -    Capra aegagrus
                (C. hircus)     besoarget
                (naturliga     (vildget)
                populationer)
-    -    -    - F    Capra ibex     alpstenbock
-    B    P    N-    Capra
                pyrenaica
                pyrenaica    pyreneisk
                        stenbock
-    -    -    - F    Capra
                pyrenaica
                (övriga
                underarter)     iberisk stenbock
S    -    -    n -    Ovibos
                moschatus    myskoxe
-    B    -    N -    Ovis gmelini     europeisk mufflon
                musimon (O.
                ammon musimon,
                O. aries
                musimon O.
                orientalis
                musimon och
                O. musimon)
                (naturliga
                populationer
                på Korsika
                och Sardinien)
-    B    -    N -    Ovis gmelini     cypriotisk mufflon
                ophion (O.
                ammon ophion,
                O. aries
                ophion och
                O. orientalis
                ophion)
-    B    P    N -    Rupicapra
                pyrenaica
                ornata        abruzzergems
-    B    -    N -    Rupicapra
                rupicapra
                balcanica    balkangems
-    B    P    N -    Rupicapra
                rupicapra
                tatrica        tatragems
-    -    -    - F    Rupicapra     gems
                rupicapra
                (övriga
                underarter)
                CETACEA
S    B    -    N -    Phocoena
                phocoena    tumlare
-    B    -    N -    Tursiops
                truncatus    flasknosdelfin
                        (öresvin)
-    -    -    N  -    övriga
                arter valar
Reptiler

                CHELONIA (TESTUDINES)    
                Testudinidae
-    B    -    N -    Testudo graeca    morisk sköldpadda
-    B    -    N -    Testudo
                hermanni    grekisk sköldpadda
-    B    -    N -    Testudo
                marginata    svart
                        landsköldpadda
                Cheloniidae
-    B    P    N -    Caretta caretta    oäkta/falsk
                        karettsköldpadda
-    B    P    N -    Chelonia mydas    soppsköldpadda
-    -    -    N -    Lepidochelys
                kempii        atlantisk
                        bastardsköldpadda
-    -    -    N -    Eretmochelys
                imbricata    karettsköldpadda
                Dermocelyidae
-    -    -    N -    Dermochelys
                coriacea    havslädersköldpadda
                Emydidae
-    B    -    N -    Emys
                orbicularis    europeisk
                        kärrsköldpadda
-    B    -    N -    Mauremys
                caspica        kaspisk
                        bäcksköldpadda
-    B    -    N -    Mauremys
                leprosa        iberisk
                        bäcksköldpadda
                SAURIA
                
                Lacertidae
-    -    -    N -    Algyroides
                fitzingeri    dvärgkölödla
-    -    -    N -    Algyroides
                marchi        spansk kölödla
-    -    -    N -    Algyroides
                moreoticus    grekisk kölödla
-    -    -    N -    Algyroides
                nigropunctatus    dalmatisk kölödla
-    -    -    N -    Gallotia
                atlantica    atlantisk
                        kanarieödla
-    -    -    N -    Gallotia
                galloti        blåkindad
                        kanarieödla
-    B    -    N -    Gallotia
                galloti
                insulanagae    
-    B    P    N -    Gallotia
                simonyi        jättekanarieödla
-    -    -    N -    Gallotia
                stehlini    
S    -    -    N -    Lacerta agilis    sandödla
-    -    -    N -    Lacerta
                bedriagae    tyrrensk
                        bergsödla
-    B    -    N -    Lacerta        iberisk bergsödla
                bonnali
                (Lacerta
                monticola)    
-    -    -    N -    Lacerta
                danfordi    anatolisk
                        bergsödla
-    -    -    N -    Lacerta dugesi    madeiramurödla
-    -    -    N -    Lacerta graeca    grekisk
                        spetshuvudödla
-    -    -    N -    Lacerta    
                horvathi    kroatisk
                        bergsödla
-    B    -    N -    Lacerta
                schreiberi    iberisk
                        smaragdödla
-    -    -    N -    Lacerta
                trilineata    jättesmaragdödla
-    -    -    N -    Lacerta
                viridis        smaragdödla
-    -    -    N -    Lacerta
                vivipara
                pannonica    skogsödla
-    -    -    N -    Ophisops
                elegans        ormögonödla
-    -    -    N -    Podarcis
                erhardii    kykladisk ödla
-    -    -    N -    Podarcis
                filfolensis    maltesisk
                        murödla
-    -    -    N -    Podarcis
                hispanica
                atrata        spansk murödla
-    B    -    N -    Podarcis
                lilfordi    balearödla
-    -    -    N -    Podarcis
                melisellensis    adriatisk ödla
-    -    -    N -    Podarcis
                milensis    milosödla
-    -    -    N -    Podarcis
                muralis        murödla
-    -    -    N -    Podarcis
                peloponnesiaca    peloponnesisk
                        ödla
-    B    -    N -    Podarcis
                pityusensis    pityusisk
                        murödla
-    -    -    N -    Podarcis
                sicula        ruinödla
-    -    -    N -    Podarcis
                taurica        taurisk ödla
-    -    -    N -    Podarcis
                tiliguerta    tyrrensk
                        murödla
-    -    -    N -    Podarcis
                wagleriana    siciliansk
                        murödla
                Scincidae
-    -    -    N -    Ablepharus
                kitaibelli     johannesödla, -skink
-    -    -    N -    Chalcides
                bedriagai    spansk valsskink
-    -    -    N -    Chalcides
                occidentalis    ögonvalsskink
-    -    -    N -    Chalcides
                ocellatus    fläckig valsskink
-    -    -    N -    Chalcides
                sexlineatus    sexlinjevalsskink
-    B    -    - -    Chalcides
                simonyi    
-    -    -    N -    Chalcides
                viridianus    kanarisk valsskink
-    -    -    N -    Ophiomorus
                punctatissimus    ormskink
                Gekkonidae
-    -    -    N -    Cyrtopodion
                kotschyi     egeisk
                        nakenfingergecko
-    B    -    N -    Phyllodactylus
                europaeus    europeisk
                        bladfingergecko
-    -    -    N -    Tarentola
                angustimentalis    kanarisk murgecko
-    -    -    N -    Tarentola
                boettgeri    Boettgers
                        murgecko
-    -    -    N -    Tarentola
                delalandii    teneriffamurgecko
-    -    -    N -    Tarentola
                gomerensis    gomeromurgecko
                Agamidae
-    -    -    N -    Stellio
                stellio     taggsvansagam
                Chamaeleontidae
-    -    -    N -    Chamaeleo
                chamaeleon     vanlig
                        kameleont
                Anguidae
-    -    -    N -    Ophisaurus
                apodus         scheltopusik
                OPHIDIA (SERPENTES)
                Colubridae
-    -    -    N -    Coluber    caspius    kaspisk bjälksnok
-    B    P    N -    Coluber
                cypriensis    
-    -    -    N -    Coluber
                hippocrepis    hästskosnok
-    -    -    N -    Coluber
                jugularis    bjälksnok
-    -    -    N -    Coluber
                laurenti    pilsnok
-    -    -    N -    Coluber
                najadum        Dahls snok,
                        dahlsnok
-    -    -    N -    Coluber
                nummifer    asiatisk
                        racer
-    -    -    N -    Coluber
                viridiflavus    gulgrön
                        pisksnok
S    -    -    N -    Coronella
                austriaca    hasselsnok
-    -    -    N -    Eirenis modesta    dvärgsnok
-    -    -    N -    Elaphe
                longissima    eskulapsnok
-    B    -    N -    Elaphe
                quatuorlineata    fyrlinjesnok
-    B    -    N -    Elaphe situla    leopardsnok
-    -    -    N -    Natrix natrix
                cetti        sardinsk snok
-    -    -    N -    Natrix natrix
                corsa        korsikansk snok
-    B    P    N -    Natrix natrix
                cypriaca    
-    -    -    N  -    Natrix
                tessellata    rutsnok
-    -    -    N -    Telescopus
                falax        kattorm
                Viperidae
-    -    -    N -    Vipera
                ammodytes    sandhuggorm
-    B    P    N -    Macrovipera
                schweizeri    miloshuggorm
                (Vipera
                lebetina
                schweizeri)    
-    -    -    N -    Vipera        portugisisk
                seoanni     huggorm
                (utom spanska    
                populationer)    
-    B    P    N -    Vipera ursinii
                rakosiensis    
-    B    -    N -    Vipera ursinii     ängshuggorm
                (utom Vipera
                ursinii
                rakosiensis)
-    -    -    N -    Vipera
                xanthina    kusthuggorm
                Boidae
-    -    -    N -    Eryx jaculus    europeisk sandboa
Groddjur

                CAUDATA
                
                Salamandridae
-    B    -    N -    Chioglossa
                lusitanica    guldstrimlig
                        salamander
-    -    -    N -    Euproctus asper    pyreneisk
                        bergsalamander
-    -    -    N -    Euproctus
                montanus    korsikansk
                        bergsalamander
-    -    -    N -    Euproctus
                platycephalus    sardinsk
                        bergsalamander
-    -    -    N -    Salamandra
                atra          alpsalamander
-    -    -    N -    Salamandra
                aurorare    gulbandad
                        salamander
-    B    P    - -    Salamandra
                atra aurorare    
-    -    -    N -    Salamandra
                lanzai        Lanzas
                        grottsalamander
-    B    -    N -    Salamandra
                luschani     lykisk
                (Mertensiella     salamander
                luschani)
-    B    -    N -    Salamandrina
                terdigata    glasögonsalamander
-    B    -    N -    Triturus
                carnifex     alpin större
                        vattensalamander
S    B    -    N -    Triturus
                cristatus     större
                        vattensalamander
-    B    -    - -    Triturus
                dobrogicus
-    -    -    N -    Triturus
                italicus    italiensk större
                        vattensalamander
-    B    -    N -    Triturus
                karelinii    
-    -    -    N -    Triturus
                marmoratus    marmorsalamander
-    B    -    N -    Triturus
                montandoni    
                Proteidae
-    B    P    N -    Proteus
                anguinus    europeisk olm
                Plethodontidae
-    B    -    N -    Speleomantes
                ambrosii    emiliansk
                        grottsalamander
-    B    -    N -    Speleomantes
                flavus        olbisk
                        grottsalamander
-    B    -    N -    Speleomantes
                genei        sardinsk
                        grottsalamander
-    B    -    N -    Speleomantes
                imperialis    kejserlig
                        grottsalamander
-    -    -    N -    Speleomantes
                italicus    italiensk
                        grottsalamander
-    B    -    - -    Speleomantes
                strinatii    
-    B    -    N -    Speleomantes
                supramontes    östlig
                        grottsalamander
                ANURA
                
                Discoglossidae
-    -    -    N -    Alytes
                cisternasii    iberisk
                        barnmorskegroda
-    B    P    N -    Alytes
                muletensis    balearisk
                        barnmorskegroda
-    -    -    N -    Alytes
                obstetricans    barnmorskegroda
S    B    -    N -    Bombina bombina    klockgroda
-    B    -    N -    Bombina
                variegata    gulbukig
                        klockgroda
-    B    -    N -    Discoglossus
                galganoi    portugisisk
                        skivtungegroda
-    B    -    N -    Discoglossus
                jeanneae    spansk
                        skivtungegroda
-    B    -    N -    Discoglossus
                montalentii    korsikansk
                        skivtungegroda
-    -    -    N -    Discoglossus
                pictus        skivtungegroda
-    B    -    N -    Discoglossus
                sardus        tyrrensk
                        skivtungegroda
                Ranidae
S    -    -    N -    Rana arvalis    åkergroda
S    -    -    N -    Rana dalmatina    långbensgroda
S    -    -    - F    Rana esculenta    ätlig groda
-    -    -    N -    Rana graeca    grekisk groda
-    -    -    N -    Rana iberica    iberisk groda
-    -    -    N -    Rana italica    italiensk groda
-    B    -    N -    Rana latastei    italiensk långbensgroda
S    -    -    N -    Rana lessonae    gölgroda
-    -    -    - F    Rana perezi
-    -    -    - F    Rana ridibunda    
S    -    -    - F    Rana temporaria    vanlig groda
                Pelobatidae
-    -    -    N -    Pelobates
                cultripes    spansk lökgroda
S    -    -    N -    Pelobates
                fuscus         lökgroda
-    B    P    - -    Pelobates
                fuscus
                insubricus
-    -    -    N -    Pelobates
                syriacus    östlig lökgroda
                Bufonidae
S    -    -    N -    Bufo calamita    stinkpadda
S    -    -    N -    Bufo viridis    grönfläckig padda
                Hylidae
S    -    -    N -    Hyla arborea    lövgroda
-    -    -    N -    Hyla
                meridionalis    västlig lövgroda
-    -    -    N -    Hyla sarda    sardinsk lövgroda
Fiskar
                
                ACIPENSERIFORMES
                Acipenseridae
-    B    P    N -    Acipenser
                naccarii    adriatisk stör
-    B    P    N -    Acipenser
                sturio        stör
-    -    -    - F    samtliga
                övriga arter    
                ATHERINIFORMES
                Cyprinodontidae
-    B    -    - -    Alphanius
                fasciatus
-    B    -    - -    Alphanius
                iberus
                Valenciidae
-    B    P    N -    Valencia
                hispanica    valenciatandkarp
-    B    P    - -    Valencia
                letourneuxi    
                CLUPEIFORMES
                Clupeidae
S    B    -    - F    Alosa alosa    majsill
S    B    -    - F    Alosa fallax    staksill
-    B    -    - F    Alosa (alla
                övriga arter)    
                CYPRINIFORMES
                Cobitidae
-    B    -    - -    Cobitis
                elongata
S    B    -    - -    Cobitis     nissöga
                taenia
                (ej finska
                populationer)
-    B    -    - -    Cobitis
                triconica
-    B    -    - -    Misgurnus
                fossilis    slampiskare
-    B    -    - -    Sabanejewia
                aurata    
-    B    -    - -    Sabanejewia
                larvata
                (Cobitis
                larvata och
                Cobitis
                conspersa)
                Cyprinidae
-    B    -    - -    Alburnus
                albidus
                (Alburnus
                vulturius)    
-    B    -    N -    Anaecypris
                hispanica    
S    B    -    - F    Aspius aspius     asp
                (ej finska
                populationer)    
-    -    -    - F    Aspius aspius
                (finska
                populationer)
-    B    -    - F    Barbus comiza    
-    B    -    - F    Barbus
                meridionalis    
-    B    -    - F    Barbus
                plebejus    
-    -    -    - F    Barbus (alla
                övriga arter)    
-    B    -    - -    Chalcalburnus
                chalcoides    
-    B    -    - -    Chondrostoma
                genei    
-    B    -    - -    Chondrostoma
                lusitanicum    
-    B    -    - -    Chondrostoma
                polylepsis (innehåller C. willkommi)
    
-    B    -    - -    Chondrostoma
                soetta     
-    B    -    - -    Chondrostoma
                toxostoma    
-    B    -    - -    Gobio
                albipinnatus     
-    B    -    - -    Gobio Kessleri    kesslersandkrypare
-    B    -    - -    Gobio
                uranoscopus    stenkrypare
-    B    -    - -    Iberocypris
                palaciosi    
-    B    P    - -    Ladigesocypris
                ghigii    
-    B    -    - -    Leuciscus
                lucumonis    
-    B    -    - -    Leuciscus
                souffia    
-    B    -    - F    Pelecus
                cultratus    skärkniv
-    B    -    - -    Phoxinellus
                (alla arter)    
-    B    P    N -    Phoxinus
                percnurus    sumpelritsa
-    B    -    - -    Rhodeus
                sericeus
                amarus    
-    B    -    - -    Rutilus
                alburnidoes    
-    B    -    - -    Rutilus
                arcasii    
-    -    -    - F    Rutilus
                friesii
                meidingeri    
-    B    -    - -    Rutilus
                frisii
                meidingeri    
-    B    -    - -    Rutilus
                lemmingii    
-    B    -    - -    Rutilus
                macrolepidotus    
-    B    -    - F    Rutilus pigus    flickfisk
-    B    -    - -    Rutilus
                rubilio
-    B    -    - -    Sardinius
                graecus    
                PERCIFORMES    
                Gobiidae     
-    B    -    - -    Knipowitschia
                (Padogobius)
                panizzae
-    B    -    - -    Padogobius
                 nigricans    
-    B    -    - -    Pomatoschistus
                canestrini    
                Percidae     
-    B    -    N -    Gymnocephalus
                baloni    
-    B    -    - F    Gymnocephalus
                schraetzer    
-    B    -    - -    Zingel (alla
                arter utom Zingel
                asper och
                Zingel zingel)    
-    -    -    N -    Zingel asper
-    -    -    - F    Zingel zingel
                PETROMYZONIFORMES    
                Petromyzonidae    
-    B    -    - -    Eudontomyzon
                (alla arter)
S    -    -    - F    Lampetra    flodnejonöga
                fluviatilis
-    B    -    - F    Lampetra    flodnejonöga
                fluviatilis
                (ej svenska
                och finska
                populationer)    
-    B    -    - -    Lampetra    bäcknejonöga
                planeri
                (ej svenska,
                finska och
                estniska
                populationer)
-    B    -    - F    Lethenteron
                zanandreai    
-    B    -    - -    Petromyzon     havsnejonöga
                marinus
                (ej svenska
                popoulationer)
                SALMONIFORMES
                Coregonidae
-    B    P    - -    Coregonus
                oxyrhynchus     nordsjösik
                (anadroma
                populationer
                i vissa
                delar av
                Nordsjön)
-    -    -    N -    Coregonus
                oxyrhynchus    nordsjösik
                (ej finska
                populationer)
S    -    -    - F    Coregonus
                (övriga arter)    sikar, siklöjor
                Salmonidae
-    B    -    - F    Hucho hucho     huchen (donaulax)
                (naturliga
                poulationer)
-    B    -    - -    Salmo
                macrostigma
-    B    -    - -    Salmo
                marmoratus
S    B    -    - F    Salmo salar    lax
                (endast i
                sötvatten,
                ej finska
                populationer)
-    -    -    - F    Salmo salar
                (endast i
                sötvatten,
                finska
                populationer)
S    -    -    - F    Thymallus
                thymallus    harr
                Umbridae
-    B    -    - -    Umbra krameri    ungersk hundfisk
                SCORPAENIFORMES    
                Cottidae     
S    B    -    - -    Cottus gobio     stensimpa
                (ej finska
                populationer)    
-    B    -    - -    Cottus petiti        
                SILURIFORMES    
                Siluridae     
-    B    -    - F    Silurus
                aristotelis    aristotelesmal
Ryggradslösa djur

Leddjur

                ARACHNIDA
                Araneae     
-    -    -    N -    Macrothele
                calpeiana
                Pseudoscorpiones    
S    B    -    - -    Anthrenochernes
                stellae    
                hålträdsklokrypare
                CRUSTACEA    
                Astacidae / Decapoda    
S    -    -    - F    Astacus    astacus    flodkräfta
-    B    -    - F    Austropotamobius
                pallipes    
-    B    P    - F    Austropotamobius
                torrentium    
                Isopoda     
-    B    P    N -    Armadillidium
                ghardalamensis    
                Scyllaridae     
-    -    -    - F    Scyllarides
                latus        
                INSECTA     
                Coleoptera     
S    B    -    - -    Agathidium
                pulchellum    brokig
                        aspmycelbagge
-    B    -    N -    Bolbelasmus
                unicornis    
S    B    -    - -    Boros
                schneideri    smal skuggbagge
-    B    -    N -    Buprestis
                splendens    glanspraktbagge
-    B    -    N -    Carabus hampei    
-    B    -    N -    Carabus
                hungaricus    
-    B    P    - -    Carabus
                menetriesi
                pacholei    
-    B    P    N -    Carabus
                olympiae    
-    B    -    N -    Carabus
                variolosus    
-    B    -    N -    Carabus
                zawadszkii    
S    B    -    N -    Cerambyx cerdo    större ekbock
S    B    -    - -    Corticaria
                planula        brandmögelbagge
S    B    -    N -    Cucujus
                cinnaberinus    cinnoberbagge
-    B    -    N -    Dorcadion
                fulvum cervae    
-    B    -    N -    Duvalius
                gebhardti    
-    B    -    N -    Duvalius
                hungaricus    
S    B    -    N -    Dytiscus
                latissimus    bred gulbrämad
                        dykare
S    B    -    N -    Graphoderus
                bilineatus    bred paljettdykare
-    B    -    N -    Leptodirus
                hochenwarti    
-    B    -    - -    Limoniscus
                violaceus    
S    B    -    - -    Lucanus cervus    ekoxe
-    B    -    - -    Macroplea
                pubipennis    
-    B    -    - -    Mesosa myops    skäckbock
-    B    -    - -    Morimus funerus    
S    B    P    N -    Osmoderma
                eremita        läderbagge
-    B    -    - -    Oxyporus
                mannerheimii    
-    B    -    N -    Pilemia
                tigrina        
S    B    P    N -    Phryganophilus
                ruficollis    rödhalsad brunbagge
-    B    -    N -    Probaticus
                subrugosus    
-    B    -    N -    Propomacrus
                cypriacus    
-    B    P    N -    Pseudogaurotina
                excellens    
-    B    -    N -    Pseudoseriscius
                cameroni    
S    B    -    N -    Pytho kolwensis    större
                        barkplattbagge
S    B    -    - -    Rhysodes
                sulcatus    hakbagge
-    B    P    N -    Rosalia
                alpina        alpbock
S    B    -    - -    Stephanopachys
                linearis    slät
                        tallkapuschongbagge
S    B    -    - -    Stephanopachys
                substriatus    grov
                        tallkapuschongbagge
S    B    -    - -    Xyletinus
                tremulicola    aspbarkgnagare
                Hemiptera (Heteroptera)    
S    B    -    - -    Aradus
                angularis    spetshörnad
                        barkskinnbagge
                Lepidoptera    
S    B    -    - -    Agriades
                glandon aquilo     högnordisk blåvinge
-    -    -    N -    Apatura metis        
-    B    -    N -    Arytrura
                musculus    
-    B    P    - -    Callimorpha
                (Euplagia,
                Panaxia)
                quadripunctaria    
-    B    -    N -    Catopta thrips        
-    B    -    N -    Chondrosoma
                fiduciaria    
S    B    -    - -    Clossiana
                improba        dvärgpärlemorfjäril
S    -    -    N -    Coenonympha
                hero        brun gräsfjäril
-    B    -    N -    Coenonympha
                oedippus    falsk luktgräsfjäril
-    B    -    N -    Colias
                myrmidone    
-    B    -    N -    Cucullia
                mixta        
-    B    -    N -    Ortosias
                (Dioszeghyana)
                schmidtii    
-    B    -    N -    Erannis
                ankeraria    
-    B    -    N -    Erebia calcaria    dyster gråvingad
                        svartgräsfjäril
-    B    -    N -    Erebia Christi    schweizisk
                        svartgräsfjäril
-    B    -    - -    Erebia medusa
                polaris        högnordisk
                        gräsfjäril
-    -    -    N -    Erebia
                sudetica    schlesisk
                        svartgräsfjäril
-    B    -    N -    Eriogaster
                catax
S    B    -    - -    Euphydryas      väddnätfjäril
                (Eurodryas,
                Hypodryas)
                aurinia
-    B    -    N -    Glyphipterix
                loricatella    
-    B    -    N -    Gortyna
                borelii lunata    
-    -    -    N -    Fabriciana
                elisa        korsikansk
                        pärlemorfjäril
-    B    -    - F    Graellsia
                isabellae    
S    B    -    - -    Hesperia
                comma catena    fjällsilversmygare
S    B    -    N -    Hypodryas
                maturna        asknätfjäril
-    B    -    N -    Leptidea morsei    stor skogsvitvinge
-    B    -    N -    Lignyoptera
                fumidaria    
-    -    -    N -    Hyles
                hippophaes    
S    -    -    N -    Lopinga achine    dårgräsfjäril
-    B    -    N -    Lycaena dispar    stor guldvinge
S    B    -    N -    Lycaena helle    violett guldvinge
S    -    -    N -    Maculinea
                arion        svartfläckig
                        blåvinge
-    B    -    N -    Maculinea
                nausithous    mörk
                        blodtoppblåvinge
-    B    -    N -    Maculinea
                teleius        blodtoppblåvinge
-    B    -    N -    Melanargia
                arge        italienskt
                        schackbräde
-    B    P    N -    Nymphalis
                vaualbum    aspfuks
-    -    -    N -    Papilio
                alexanor    alexanorfjäril
-    B    -    N -    Papilio
                hospiton    korsikansk
                        makaonfjäril
S    -    -    N -    Parnassius
                apollo        apollofjäril
S    -    -    N -    Parnassius
                mnemosyne    mnemosynefjäril
-    B    -    N -    Phyllometra
                culminaria    
-    B    -    N -    Plebicula
                golgus        nevadablåvinge
-    B    -    N -    Polymixis
                rufocincta
                isolata    
-    B    -    N -    Polyommatus
                eroides        stor erosblåvinge
-    -    -    N -    Proserpinus
                proserpina    
S    B    -    - -    Xestia
                borealis    nordiskt jordfly
-    B    -    - -    Xestia
                brunneopicta    bruntecknat
                        fjällfly
-    B    P    N -    Xylomoia strix        
-    -    -    N -    Zerynthia
                polyxena    sydlig
                        hålrotsfjäril
                Mantodea
-    B    -    N -    Apteromantis
                aptera    
                Odonata     
S    -    -    N  -    Aeshna
                viridis        grön
                        mosaiktrollslända
-    B    -    - -    Coenagrion
                hylas    
-    B    -    - -    Coenagrion
                mercuriale    
-    B    -    - -    Coenagrion
                ornatum    
-    B    -    N -    Cordulegaster
                heros    
-    B    -    N -    Cordulegaster
                trinacriae    
-    B    -    N -    Gomphus
                graslinii    spansk
                        flodtrollslända
S    -    -    N -    Leucorrhina
                albifrons    pudrad
                        kärrtrollslända
S    -    -    N -    Leucorrhina
                caudalis    bred
                        kärrtrollslända
S    B    -    N -    Leucorrhina
                pectoralis    citronfläckad
                        kärrtrollslända
-    B    -    N -    Lindenia
                tetraphylla    
-    B    -    N -    Macromia
                splendens    
S    B    -    N -    Ophiogomphus
                cecilia        grön
                        flodtrollslända
-    B    -    N -    Oxygastra
                curtisii    
-    -    -    N -    Stylurus
                flavipes    
-    -    -    N -    Sympecma
                braueri    
                Orthoptera     
-    B    -    N -    Baetica
                ustulata    
-    B    -    N -    Brachytrupes
                megacephalus    
-    B    -    N -    Isophya
                costata    
-    B    -    N -    Isophya stysi        
-    B    -    N -    Myrmecophilus
                baronii    
-    B    -    N -    Odontopodisma
                 rubripes    
-    B    -    N -    Paracaloptenus
                caloptenoides    
-    B    -    N -    Pholidoptera
                transsylvanica    
-    -    -    N -    Saga pedo
    
-    B    -    N -    Stenobothrus
                (Stenobothrodes)
                eurasius
Blötdjur

                BIVALVIA     
                Anisomyaria    
-    -    -    N -    Lithophaga
                lithophaga            
-    -    -    N -    Pinna nobilis            
                Unionoida     
-    -    -    N -    Margaritifera
                auricularia        
-    B    -    - F    Margaritifera
                durrovensis
                (Margaritifera
                margaritifera)        
S    B    -    - F    Margaritifera
                margaritifera    flodpärlmussla
-    -    -    - F    Microcondylaea
                compressa        
    
S    B    -    N -    Unio crassus    tjockskalig
                        målarmussla
-    -    -    - F    Unio
                elongatulus            
                Dreissenidae
-    B    -    N -    Congeria
                kusceri            
                ECHINODERMATA    
                Echinoidea     
-    -    -    N -    Centrostephanus
                longispinus        
                GASTROPODA    
                Prosobranchia    
-    -    -    N -    Patella
                feruginea            
-    -    -    N -    Theodoxus
                prevostianus            
                Stylommatophora    
S    B    -    N -    Anisus
                vorticulus    sirlig
                        skivsnäcka
-    B    -    N -    Caseolus
                calculus            
-    B    -    N -    Caseolus
                commixta            
-    B    -    N -    Caseolus
                sphaerula            
-    B    -    N -    Chilostoma
                banaticum            
-    B    -    N -    Discula
                leacockiana            
-    B    -    N -    Discula
                tabellata            
-    -    -    N -    Discula
                testudinalis            
-    -    -    N -    Discula
                turricula            
-    -    -    N -    Discus
                defloratus            
-    B    -    N -    Discus
                guerinianus            
-    B    -    N -    Elona
                quimperiana            
-    B    -    N -    Geomalacus
                maculosus            
-    B    -    N -    Geomitra
                moniziana            
-    B    -    N -    Gibbula
                nivosa            
-    B    P    - -    Helicopsis
                striata
                austriaca        
    
S    -    -    - F    Helix pomatia    vinbergssnäcka
-    B    -    N -    Hygromia
                kovacsi             
-    B    -    N -    Idiomela
                (Helix)
                subplicata            
-    B    -    N -    Lampedusa
                imitatrix            
-    B    P    N -    Lampedusa
                melitensis            
-    B    -    N -    Leiostyla
                abbreviata            
-    B    -    N -    Leiostyla
                cassida            
-    B    -    N -    Leiostyla
                corneocostata            
-    B    -    N -    Leiostyla
                gibba        
-    B    -    N -    Leiostyla
                lamellosa            
-    B    P    N -    Paladilhia
                hungarica            
-    B    -    N -    Sadleriana
                 pannonica            
-    B    -    N -    Theodoxus
                transversalis            
S    B    -    - -    Vertigo
                angustior    smalgrynsnäcka
S    B    -    - -    Vertigo
                genesii        otandad grynsnäcka
S    B    -    - -    Vertigo
                geyeri        kalkkärrgrynsnäcka
S    B    -    - -    Vertigo
                moulinsiana    större grynsnäcka
Coelenterata

                CNIDARIA    
-    -    -    - F    Corallium
                rubrum            
Annelida

                HIRUDINOIDEA -
                ARHYNCHOBDELLAE
                Hirudinidae    
S    -    -    - F    Hirudo
                medicinalis    blodigel
VÄXTER

Alger

                  Corallinaceae        
-    -    -    - F    - Lithothamnium
                  coralloides.
                  Crouan frat.        
-    -    -    - F    - Phymatholithon
                  calcareum
                  (Poll.) Adey &
                  McKibbin
Lavar

                  Cladoniaceae
S    -    -    - F    - Cladonia L.          renlavar
                  subgenusCladina
                  (Nyl.)
                  Vain    
Mossor

-    B    -    - -    - Bruchia vogesiaca
                  Schwaegr.        
S    B    -    - -    - Bryhnia
                  novae-angliae
                  (Sull & Lesq.)
                  Grout            brynia
-    B    P    - -    - Bryoerythrophyllium
                  campylocarpum
                  (C. Müll.) Crum.
                  (Bryoerythrophyllium
                  machadoanum (Sergio)
                  M.O. Hill
S    B    -    - -    - Buxbaumia viridis
                  (Moug.) Moug. &     grön
                  Nestl.            sköldmossa
S    B    -    - -    - Cephalozia
                  macounii (Aust.)
                  Aust.            vedtrådmossa
S    B    -    - -    - Cynodontium
                  suecicum (H. Arn.
                  & C. Jens.) I. Hag.    nordisk
                            klipptuss
S    B    -    - -    - Dichelyma
                  capillaceum
                  (Dicks) Myr.        hårklomossa
S    B    -    - -    - Dicranum viride
                  (Sull. & Lesq.)     stamkvastmossa
                  Lindb.
-    B    -    - -    - Distichophyllum
                  carinatum Dix. &
                  Nich.
S    B    -    - -    - Drepanocladus
                  (Hamatocaulis)     käppkrokmossa
                  vernicosus
                  (Mitt.) Warnst.
-    B    P    - -    M Echinodium
                  spinosum (Mitt.)
                  Jur.        
S    B    -    - -    - Encalypta mutica
                  (I. Hagen)        trubbklockmossa
S    B    -    - -    - Hamatocaulis
                  lapponicus (Norrl.)     taigakrokmossa
                  Hedenäs    
S    B    -    - -    - Herzogiella
                  turfacea (Lindb.)
                  I. Wats.        platt
                            spretmossa
S    B    -    - -    - Hygrohypnum
                  montanum (Lindb.)     späd bäckmossa
                  Broth.        
-    B    -    - -    - Jungermannia
                  handelii (Schiffn.)
                  Amak.        
-    -    -    - F    - Leucobryum glaucum
                  (Hedw.) Ångstr.        
-    B    -    - -    - Mannia triandra
                  (Scop.) Grolle        
-    B    P    - -    - Marsupella
                  profunda Lindb.        
S    B    -    - -    - Meesia longiseta
                  Hedw.            långskaftad
                            svanmossa
-    B    -    - -    - Nothothylas
                  orbicularis
                  (Schwein.) Sull.    
-    B    -    - -    - Ochyraea tatrensis
                  Vana    
S    B    -    - -    - Orthothecium
                  lapponicum (Schimp.)     lappglansmossa
                  C. Hartm.    
S    B    -    - -    - Orthotrichum rogeri
                  Brid.            gotländsk
                            hättemossa
-    B    -    - -    - Petalophyllum
                  ralfsii (Wils.)
                  Nees & Gott.        
-    B    -    - -    - Plagiomnium
                  drummondii (Bruch
                  & Schimp.) T. Kop.            
-    B    -    - -    - Riccia breidleri Jur.        
-    B    -    - -    - Riella helicophylla
                  (Bory & Mont.) Mont.        
S    B    -    - -    - Scapania massalongi
                  (K. Müll.)         mikroskapania
                  K. Müll.    
S    -    -    - F    - Sphagnum L (alla    vitmossor
                  arter utom Sphagnum
                  pylaisii Brid.)    
-    B    -    - -    - Sphagnum pylaisii
                  Brid.        
-    B    -    - -    - Tayloria rudolphiana
                  (Garov) B. & S.    
    
-    B    P    - -    M Thamnobryum
                  fernandesii Sergio        
S    B    -    - -    - Tortella rigens
                  (N. Alberts)        styv
                            kalkmossa
Ormbunksväxter (kärlkryptogamer)

                Aspleniaceae        
-    -    -    N -    - Asplenium
                  hemionitis L.        
-    B    -    N -    - Asplenium
                  jahandiezii
                  (Litard.) Rouy
S    B    -    N -    - Rouy Asplenium
                  adulterinum Milde    brunbräken
                Blechnaceae        
-    B    -    N -    - Woodwardia radicans
                  (L.) Sm.        
                Dicksoniaceae        
-    B    -    N -    - Culcita macrocarpa
                  C. Presl        
                Dryopteridaceae        
S    B    -    N -    - Diplazium sibiricum
                  (Turcz. ex
                  Kunze) Kurata     ryssbräken
-    B    P    N -    - Dryopteris corleyi
                  Fraser-Jenk.        
-    B    -    N -    - Dryopteris fragans
                  (L.) Schott        
-    B    P    N -    M Polystichum drepanum
                  (Sw.) C. Presl.        
                Hymenophyllaceae        
-    B    -    N -    M Hymenophyllum
                  maderensis Gibby
                  & Lovis        
-    B    -    N -    - Trichomanes
                  speciosum Willd.        
                Isoetaceae        
-    B    -    N -    M Isoetes azorica
                  Durieu & Paiva
                    ex Milde        
-    B    -    N -    - Isoetes boryana
                  Durieu        
-    B    -    N -    - Isoetes malinverniana
                  Ces. & De Not.
                Lycopodiaceae        
S    -    -    - F    - Lycopodium (alla
                  arter)        lumrar
                Marsileaceae        
-    B    P    N -    M Marsilea azorica
                  Launert & Paiva        
-    B    -    N -    - Marsilea batardae
                  Launert        
-    B    -    N -    - Marsilea
                  quadrifolia L.        
-    B    -    N -    - Marsilea strigosa
                  Willd.        
                Ophioglossaceae        
S    B    -    N -    - Botrychium simplex
                  Hitchc.        dvärgblåsbräken
-    B    -    N -    - Ophioglossum
                  polyphyllum
                  A. Braun
Barrväxter (gymnospermer)

                Pinaceae        
-    B    P    N -    - Abies nebrodensis
                  (Lojac.) Mattei
Blomväxter (angiospermer)

                Agavaceae        
-    -    -    N -    - Dracaena draco (L.) L.        
                Alismataceae        
S    B    P    N -    - Alisma wahlenbergii
                  (Holmberg) Juz.    småsvalting
-    B    -    N -    - Caldesia
                  parnassifolia (L)
                  Parl.        
S    B    -    N -    - Luronium natans
                  (L) Raf.        flytsvalting
                Amaryllidaceae
-    -    -    - F    - Galanthus nivalis L.
-    B    -    N -    - Leucojum nicaeense
                  Ard.        
-    B    -    N -    - Narcissus asturiensis
                  (Jordan) Pugsley
-    -    -    - F    - Narcissus bulbocodium L.        
-    B    -    N -    - Narcissus calcicola
                  Mendonça        
-    B    -    N -    - Narcissus cyclamineus
                  DC.        
-    B    -    N -    - Narcissus fernandesii
                  G. Pedro        
-    B    -    N -    - Narcissus humilis
                  (Cav.) Traub        
-    -    -    - F    - Narcissus juncifolius
                  Lagasca        
-    -    -    N -    - Narcissus longispathus
                  Pugsley        
-    B    P    N -    - Narcissus nevadensis
                  Pugsley        
-    B    -    N -    - Narcissus
                  pseudonarcissus L.
                  subsp. Nobilis (Haw.)
                  A. Fernandes
-    B    -    N -    - Narcissus scaberulus
                  Henriq.        
-    -    -    N -    - Narcissus triandrus L.        
-    B    -    N -    - Narcissus triandrus L.
                  subsp. Capax (Salisb.)
                  D. A. Webb.            
-    B    -    N -    - Narcissus viridiflorus
                  Schousboe        
                Apiaceae / Umbelliferae        
-    B    -    N -    M Ammi trifoliatum
                  (H. C. Watson) Trelease        
-    B    P    N -    - Angelica heterocarpa
                  Lloyd        
-    B    -    N -    - Angelica palustris
                  (Besser) Hoffm.
-    B    P    N -    - Apium bermejoi Llorens        
-    B    -    N -    - Apium repens (Jacq.)
                  Lag.        
-    B    -    N -    - Athamanta cortiana
                  Ferrarini        
-    -    -    N -    - Bunium brevifolium
                  Lowe
-    B    P    N -    - Bupleurum capillare
                  Boiss. & Heldr.
-    B    -    N -    M Bupleurum handiense
                  (Bolle) Kunkel
-    B    P    N -    - Bupleurum kakiskalae
                  Greuter        
-    B    -    N -    M Chaerophyllum
                  azoricum Trelease        
-    B    -    N -    - Eryngium alpinum L.        
-    B    P    N -    - Eryngium viviparum
                  Gay
-    B    P    N -    - Ferula sadleriana
                  Lebed.
-    B    -    N -    M Ferula latipinna
                  Santos        
-    B    -    N -    - Hladnikia
                  pastinacifolia
                  Reichenb.
-    B    P    N -    - Laserpitium
                  longiradium Boiss.
-    B    -    N -    M Melanoselinum
                  decipiens (Schrader
                    & Wendl.) Hoffm.            
-    B    -    N -    M Monizia edulis Lowe        
-    B    P    N -    - Naufraga balearica
                  Constans & Cannon        
-    B    P    N -    - Oenanthe conioides
                  Lange        
-    B    -    N -    M Oenanthe divaricata
                  (R. Br.) Mabb.
-    B    -    N -    - Petagnia
                  saniculifolia Guss.        
-    B    -    N -    - Rouya polygama
                  (Desf.) Coincy        
-    B    -    N -    M Sanicula azorica
                  Guthnick ex Seub.
-    B    P    N -    - Seseli intricatum
                  Boiss.        
-    B    -    N -    - Seseli leucospermum
                  Waldst. et Kit
-    B    -    N -    - Thorella
                  verticillatinundata
                  (Thore) Briq.        
                Araceceae / Palmae
-    B    -    N -    - Phoenix theophrasti
                  Greuter        
                Asclepiadaceae        
-    B    -    N -    M Caralluma burchardii
                  N. E. Brown        
-    B    P    N -    M Ceropegia chrysantha
                  Svent.        
-    B    -    N -    - Vincetoxicum
                  pannonicum (Borhidi)
                    Holub        
Asteraceae / Compositae    
-    B    -    N -    M Andryala
                  crithmifolia Ait.        
-    B    P    N -    - Anthemis glaberrima
                  (Rech. f.) Greuter
-    B    P    N -    M Argyranthemum lidii
                  Humphries        
-    -    -    N -    - Argyranthemum
                  pinnatifidum (L. f.)
                   Lowe subsp.
                  succulentum C.J.
                   Humphries
-    B    -    N -    M Argyranthemum
                  thalassophylum
                  (Svent.) Hump.            
-    B    -    N -    M Argyranthemum
                  winterii (Svent.)
                  Humphries
S    -    -    - F    - Arnica montana L.    slåttergubbe
S    B    -    N -    - Artemisia campestris     bottenviksmalört
                  L. subsp. bottnica
                  A.N. Lundström ex
                  Kindb.    
-    -    -    - F    - Artemisia eriantha
                  Ten        
-    -    -    - F    - Artemisia genipi
                  Weber        
-    B    P    N -    - Artemisia
                  granatensis Boiss.        
-    B    P    N -    - Artemisia laciniata
                  Willd.        
S    B    -    N -    - Artemisia oelandica
                  (Besser) Komaror    alvarmalört
-    B    P    N -    - Artemisia pancicii
                    (Janka) Ronn.        
-    B    P    N -    - Aster pyrenaeus
                  Desf. ex DC.        
-    B    P    N -    - Aster sorrentinii
                  (Tod) Lojac.        
-    B    P    N -    M Atractylis arbuscula
                  Svent. & Michaelis
-    B    -    N -    M Atractylis
                  preauxiana Schultz.        
-    B    -    N -    M Calendula
                  maderensis DC.        
-    B    -    N -    - Carlina
                  onopordifolia Besser        
-    B    P    N -    - Carduus myriacanthus
                  Salzm. ex DC.
-    B    P    N -    - Centaurea alba L.
                  subsp. heldreichii
                    (Halacsy) Dostal
-    B    P    N -    - Centaurea alba L.
                  subsp. princeps
                  (Boiss. & Heldr.)
                  Gugler
-    B    P    N -    - Centaurea akamantis
                  T.Georgiadis &
                  G.Chatzikyriakou            
-    B    P    N -    - Centaurea attica
                  Nyman subsp.
                  megarensis (Halacsy
                  & Hayek) Dostal
-    B    P    N -    - Centaurea balearica
                  J.D. Rodriguez
-    B    P    N -    - Centaurea borjae
                  Valdes-Berm. & Rivas
                  Goday
-    B    P    N -    - Centaurea citricolor
                  Font Quer
-    B    -    N -    - Centaurea corymbosa
                  Pourret        
-    B    -    N -    - Centaurea gadorensis
                  G.Blanca        
-    B    P    N -    - Centaurea horrida
                  Badaro        
-    B    P    N -    - Centaurea
                  kalambakensis Freyn
                  & Sint
-    B    -    N -    - Centaurea
                  kartschiana Scop.        
-    B    P    N -    - Centaurea lactiflora
                  Halacsy        
-    B    -    N -    - Centaurea micrantha
                  Hoffmans. & Link
                  subsp. herminii
                  (Rouy) Dostál
-    B    P    N -    - Centaurea niederi
                  Heldr.         
-    B    P    N -    - Centaurea
                  peucedanifolia Boiss.
                  & Orph.        
-    B    P    N -    - Centaurea pinnata
                  Pau
-    B    -    N -    - Centaurea pulvinata
                  (G.Blanca) G.Blanca        
-    B    -    N -    - Centaurea
                  rothmalerana (Arènes)
                  Dostál        
-    B    -    N -    - Centaurea vicentina
                  Mariz        
-    B    -    N -    M Cheirolophus duranii
                  (Burchard) Holub        
-    B    -    N -    M Cheirolophus
                  ghomerytus (Svent.)
                  Holub        
-    B    -    N -    M Cheirolophus
                  junonianus (Svent.)            
                  Holub
-    B    -    N -    M Cheirolophus
                  massonianus (Lowe)
                  Hansen & Sund.            
-    B    -    N -    - Cirsium
                  brachycephalum
                  Juratzka         
-    B    -    N -    M Cirsium latifolium
                  Lowe        
-    B    P    N -    - Crepis crocifolia
                  Boiss. & Heldr.
-    B    -    N -    - Crepis granatensis
                  (Willk.) B.Blanca
                  & M. Cueto            
-    B    -    N -    - Crepsis pusilla
                  (Sommier) Merxmüller        
-    B    -    N -    - Crepis tectorum L.
                  subsp. nigrescens    
-    -    -    - F    - Doronicum
                  plantagineum L.
                  subsp. tournefortii
                  (Rouy) P. Cout.
-    B    -    N -    - Erigeron frigidus
                  Boiss. ex DC.    
-    B    -    N -    M Helichrysum
                  gossypinum Webb        
-    B    -    N -    M Helichrysum
                  monogynum Burtt &
                  Sund.        
-    -    -    N -    - Helichrysum
                  sibthorpii Rouy
-    B    P    N -    - Helichrysum
                  melitense (Pignatti)
                  Brullo et al        
-    B    -    N -    - Hymenostemma
                  pseudanthemis (Kunze)
                  Willd.            
-    B    -    N -    - Hyoseris frutescens
                  Brullo et Pavone
-    B    -    N -    M Hypochoeris
                  oligocephala (Svent.
                  & Bramw.) Lack            
-    B    P    N -    - Jurinea cyanoides
                  (L.) Reichenb.
-    B    P    N -    - Jurinea fontqueri
                  Cuatrec.
-    B    P    N -    M Lactuca watsoniana
                  Trel.
-    B    P    N -    - Lamyropsis
                  microcephala (Moris)
                  Dittrich & Greuter            
-    B    -    N -    - Leontodon
                  microcephalus (Boiss.
                  ex DC.) Boiss.            
-    B    -    N -    - Leontodon boryi
                  Boiss.        
-    B    P    N -    - Leontodon siculus
                  (Guss.) Finch & Sell
-    B    -    N -    - Leuzea longifolia
                  Hoffmanns. & Link
-    -    -    - F    - Leuzea rhaponticoides
                  Graells
-    B    -    N -    - Ligularia sibirica
                  (L.) Cass.        
-    B    P    N -    M Onopordum nogalesii
                  Svent.        
-    B    P    N -    M Onorpordum
                  carduelinum Bolle        
-    B    P    N -    - Palaeocyanus
                  crassifolius
                  (Bertoloni) Dostal        
-    B    P    N -    M Pericallis hadrosoma
                  (Svent.) B. Nord
-    B    -    N -    M Phagnalon benettii
                  Lowe        
-    -    -    N -    - Picris willkommii
                  (Schultz Bip.) Nyman        
-    -    -    N -    - Santolina elegans
                  Boiss. ex DC.        
-    B    -    N -    - Santolina impressa
                  Hoffmanns. & Link        
-    B    -    N -    - Santolina semidentata
                  Hoffmans. & Link        
-    B    -    N -    - Saussurea alpina
                  subsp. esthonica
                  (Baer ex Rupr)
                  Kupffer
-    -    -    N -    - Senecio caespitosus
                  Brot.        
-    B    P    N -    - Senecio elodes
                  Boiss. ex DC.        
S    B    -    N -    - Senecio jacobaea L.
                  subsp. gotlandicus
                  (Neuman) Sterner    alvarstånds
-    -    -    N -    - Senecio lagascanus
                  DC. subsp.
                  lusitanicus (P.
                  Cout.) Pinto da Silva
-    B    -    N -    - Senecio nevadensis
                  Boiss. & Reuter
-    B    P    N -    - Serratula
                  lycopifolia (Vill.)
                  A.Kern
-    B    -    N -    M Stemmacantha
                  cynaroides (Chr. Son.
                  in Buch) Ditt            
-    B    -    N -    M Sventenia
                  bupleuroides Font
                  Quer
-    B    P    N -    M Tanacetum
                  ptarmiciflorum Webb
                  & Berth        
-    B    -    N -    - Tephroseris
                  longifolia (Jacq.)
                  Griseb et Schenk
                  subsp. moravica            
-    -    -    N -    - Wagenitzia lancifolia
                  (Sieber ex Sprengel)
                  Dostál
                  Berberidaceae        
-    -    -    N -    - Berberis madarensis
                  Lowe
                  Boraginaceae
-    B    P    N -    - Anchusa crispa Viv.        
-    B    -    N -    M Echium candicans
                  L. fil.
-    B    P    N -    M Echium gentianoides
                  Webb & Coincy
-    B    -    N -    - Echium russicum J.F.
                  Gemlin        rysk snokört
-    B    P    N -    - Lithodora nitida (H.
                  Ern) R. Fernandes
-    B    -    N -    M Myosotis azorica
                  H. C. Watson        
-    B    -    N -    - Myosotis lusitanica
                  Schuster        
-    B    -    N -    M Myosotis maritima
                  Hochst. in Seub.
-    B    -    N -    - Myosotis
                  rehsteineri Wartm.        
-    B    -    N -    - Myosotis
                  retusifolia R.
                  Afonso
-    B    -    N -    - Omphalodes
                  kuzinskyanae Willk.
-    B    P    N -    - Omphalodes
                  littoralis Lehm        
-    B    P    N -    - Onosma tornensis
                  Javorka        
-    B    -    N -    - Solenanthus
                  albanicus (Degen
                  & al.) Degen &
                  Baldacci            
-    B    P    N -    - Symphytum cycladense
                  Pawl.
                Brassicaceae / Cruciferae        
-    -    -    - F    - Alyssum
                  pintadasilvae Dudley.
-    B    -    N -    - Alyssum pyrenaicum
                  Lapeyr.        
-    B    P    N -    - Arabis kennedyae
                  Meikle        
-    B    -    N -    - Arabis sadina (Samp.)
                  P. Cout.        
-    B    -    N -    - Arabis scopoliana
                  Boiss        
-    B    P    N -    - Biscutella neustriaca
                  Bonnet        
-    B    -    N -    - Biscutella vincentina
                  (Samp.) Rothm.
-    B    -    N -    - Boleum asperum
                  (Pers.) Desvaux        
-    B    -    N -    - Brassica glabrescens
                  Poldini        
-    B    -    N -    - Brassica hilarionis
                  Post        
-    B    -    N -    - Brassica insularis
                  Moris        
-    B    P    N -    - Brassica macrocarpa
                  Guss.        
S    B    -    N -    - Braya linearis Rouy    fjällkrassing
-    B    P    N -    - Cochlearia polonica
                  E.Fröhlich        
-    B    P    N -    - Cochlearia tatrae
                  Borbas        
-    B    P    N -    - Coincya rupestris
                  Rouy        
-    B    P    N -    - Coronopus navasii
                  Pau        
-    B    -    N -    - Crambe tataria
                  Sebeok        
-    B    P    N -    M Crambe arborea Webb
                  ex Christ        
-    B    -    N -    M Crambe laevigata DC.
                  ex Christ        
-    B    P    N -    M Crambe sventenii R.
                  Petters ex Bramwell
                  & Sund.            
-    B    -    N -    - Diplotaxis ibicensis
                  (Paul) Gomez-Campo        
-    B    P    N -    - Diplotaxis siettiana
                  Maire        
-    B    -    N -    - Diplotaxis vicentina
                  (P. Cout.) Rothm.
S    B    -    N -    - Draba cacuminum Elis
                  Ekman            blockhavsdraba
-    B    -    N -    - Draba cinerea Adams        
-    B    -    N -    - Erucastrum palustre
                  (Pirona) Vis.
-    B    P    N -    - Erysimum pieninicum
                  (Zapal.) Pawl.
-    B    P    N -    - Iberis arbuscula
                  Runemark        
-    B    -    N -    - Iberis procumbens
                  Lange subsp.
                  microcarpa Franco &
                  Pinto da Silva
-    B    P    N -    - Jonopsidium acaule
                  (Desf.) Reichenb.
-    B    -    N -    - Jonopsidium savianum
                  (Caruel) Ball
                  ex Arcang.            
-    -    -    - F    - Malcolmia lacera
                  (L.) DC. subsp.
                  graccilima (Samp.)
                  Franco
-    -    -    - F    - Murbeckellia
                  pinnatifida (Lam.)
                  Rothm. subsp.
                  herminii (Rivas-
                  Martinez) Greuter &
                  Burdet
-    -    -    N -    - Murbeckiella sousae
                  Rothm.        
-    B    P    N -    M Parolinia
                  schizogynoides Svent.        
-    B    -    N -    - Rhynchosinapis
                  erucastrum (L.)
                  Dandy ex Clapham
                  subsp. cintrana
                  (Coutinho) Franco &
                  P. Silva [Coincya
                  cintrana (P. Cout.)
                   Pinto da Silva]
-    B    -    N -    M Sinapidendron
                  rupestre (Ait.) Lowe
-    B    -    N -    - Sisymbrium
                  cavanillesianum
                  Valdes & Castroviejo            
S    B    -    N -    - Sisymbrium
                  supinum L.        kalkkrassing
-    B    -    N -    - Thlaspi jankae A.Kern.
                  Campanulaceae        
-    B    -    N -    - Adenophora lilifolia
                  (L.) Ledeb.        kragklocka
-    B    -    N -    - Asyneuma giganteum
                  (Boiss.) Bornm.
-    B    P    N -    M Azorina vidalii
                  (H. C. Watson) Feer
-    B    P    N -    - Campanula bohemica
                  Hruby
-    B    P    N -    - Campanula gelida
                  Kovanda        
-    -    -    N -    - Campanula
                  morettiana Reichenb.        
-    B    P    N -    - Campanula sabatia
                  De Not.        
-    B    P    N -    - Campanula serrata
                  (Kit.) Hendrych
-    B    -    N -    - Campanula zoysii
                  Wulfen        
-    B    -    N -    - Jasione crispa
                  (Pourret) Samp. subsp.
                  serpentinica Pinto da
                  Silva
-    B    -    N -    - Jasione lusitanica
                  A. DC.        
-    B    -    N -    M Musschia aurea
                  (L. f.) DC.        
-    B    P    N -    M Musschia wollastonii
                  Lowe        
-    -    -    N -    - Physoplexis comosa
                  (L.) Schur.        
                  Caprifoliaceae        
-    B    P    N -    M Sambucus palmensis
                  Link Caryophyllaceae        
-    B    -    N -    - Arenaria ciliata L.
                  ssp. pseudofrigida
                  Ostenf. & O.C. Dahl            
S    B    -    N -    - Arenaria humifusa
                  Wahlenberg        grusnarv
-    B    P    N -    - Arenaria nevadensis
                  Boiss. & Reuter
-    B    -    N -     - Arenaria provincialis
                  Chater & Halliday        
-    B    P    N -    - Cerastium
                  alsinifolium Tausch        
-    B    -    N -    - Cerastium dinaricum
                  G.Back & Szysz.
S    B    -    N -    - Dianthus arenarius
                  L. subsp. arenarius    sandnejlika
-    B    P    N -    - Dianthus arenarius
                  subsp. bohemicus
                  (Novak) O.Schwarz            
-    B    -    N -    - Dianthus cintranus
                  Boiss. & Reuter
                  subsp. cintranus
                  Boiss. & Reuter
-    B    P    N -    - Dianthus diutinus
                  Kit.        
-    B    P    N -    - Dianthus
                  lumnitzeri Wiesb.        
-    B    -    N -    - Dianthus marizii
                  (Samp.) Samp.        
-    B    P    N -    - Dianthus moravicus
                  Kovanda        
-    B    P    N -    - Dianthus nitidus
                  Waldst. et Kit        
-    B    -    N -    - Dianthus plumarius
                  subsp. regisstephani
                  (Rapcs.) Baksay            
-    B    -    N -    - Dianthus rupicola
                  Biv.        
-    B    P    N -    - Gypsophila
                  papillosa P. Porta        
-    B    -    N -    - Herniaria algarvica
                  Chaudhri         
-    B    P    N -    - Herniaria latifolia
                  Lapeyr. subsp.
                  litardierei Gamis            
-    B    -    N -    - Herniaria lusitanica
                  (Chaudhri) subsp.
                  berlengiana Chaudhri            
-    B    -    N -    - Herniaria maritima
                  Link        
-    B    P    N -    - Minuartia smejkalii
                  Dvorakova        
-    -    -    N -    - Moehringia fontqueri
                  Pau        
S    B    -    N -    - Moehringia
                  lateriflora (L.)
                  Fenzl.        ryssnarv
-    B    -    N -    - Moehringia
                  tommasinii Marches.        
-    B    -    N -    - Moehringia villosa
                  (Wulfen) Fenzl.
-    B    -    N -    - Petrocoptis
                  grandiflora Rothm.
-    B    -    N -    - Petrocoptis
                  montsicciana O. Bolos
                  & Rivas Mart.            
-    B    -    N -    - Petrocoptis
                  pseudoviscosa
                  Fernandez Casas        
S    B    -    N -    - Silene furcata
                  Rafin. subsp.
                  angustiflora
                  (Rupr.) Walters    polarblära
-    B    P    N -    - Silene hicesiae
                  Brullo & Signorello
-    B    -    N -    - Silene hifacensis
                  Rouy ex Willk.        
-    B    P    N -    - Silene holzmanii
                  Heldr. ex Boiss.
-    B    -    N -    - Silene longicilia
                  (Brot.) Otth.        
-    B    -    N -    - Silene mariana Pau        
-    B    P    N -    - Silene orphanidis
                  Boiss.
-    B    P    N -    - Silene rothmaleri
                  Pinto da Silva        
-    B    P    N -    - Silene velutina
                  Pourret ex Loisel.
-    B    -    N -    M Spergularia
                  azorica (Kindb.)
                  Lebel
                Celastraceae        
-    B    -    N -    M Maytenus umbellata
                  (R. Br.) Mabb.
                Chenopodiaceae        
-    B    P    N -    - Bassia (Kochia)
                  saxicola (Guss.)
                  A.J.Scott        
-    B    -    N -    M Beta patula Ait.        
-    B    P    N -    - Cremnophyton
                  lanfrancoi Brullo
                  et Pavone        
-    B    P    N -    - Salicornia veneta
                  Pignatti & Lausi    
                Cistaceae        
-    B    -    N -    M Cistus
                  chinamadensis
                  Banares & Romero
-    B    -    N -    - Cistus palhinhae
                  Ingram        
-    B    -    N -    - Halimium
                  verticillatum
                  (Brot.) Sennen
-    B    -    N -    - Helianthemum
                  alypoides Losa &
                  Rivas Goday        
-    B    P    N -    M Helianthemum
                  bystropogophyllum
                  Svent.
-    B    -    N -    - Helianthemum
                  caput-felis Boiss.        
-    B    P    N -    - Tuberaria major
                  (Willk.) Pinto da
                  Silva & Rozeira
                Convolvulaceae        
-    B    P    N -    - Convolvolus
                  argyrothamnus
                  Greuter
-    B    P    N -    M Convolvolus
                  caput-medusae Lowe        
-    B    P    N -    - Convolvolus
                  fernandesii Pinto
                  da Silva & Teles            
-    B    P    N -    M Convolvolus
                  lopez-socasii Svent.        
-    B    P    N -    M Convolvolus massinii
                  A. Dietr.        
                Crassulaceae        
-    B    -    N -    M Aeonium gomeraense
                  Praeger        
-    B    -    N -    M Aeonium saundersii
                  Bolle        
-    B    -    N -    M Aichryson dumosum
                  (Lowe) Praeg.
-    B    -    N -    M Monanthes
                  wildpretii Banares
                  & Scholz        
-    B    -    N -    M Sedum brissemoretii
                  Raymond-Hamet

                Cyperaceae        
S    B    -    N -    - Carex holostoma
                  Drejer        kolstarr
-    B    -    N -    M Carex malato-belizii
                  Raymond        
-    B    P    N -    - Carex panormitana
                  Guss.        
-    B    -    N -    - Eleocharis
                  carniolica Koch        
                Dioscoreaceae        
-    B    P    N -    - Bordera chouardii
                  (Gaussen) Heslot        
                Dipsacaceae        
-    B    -    N -    M Scabiosa nitens
                  Roemer & J. A.
                  Schultes        
                Droseraceae
-    B    -    N -    - Aldrovanda
                  vesiculosa L.        
                Elatinaceae        
-    B    -    N -    - Elatine gussonei
                  (Sommier)
                  Brullo et al        
                Ericaceae
-    B    -    N -    M Erica scoparia L.
                  subsp. azorica
                  (Hochst.) D. A. Webb
-    B    -    N -    - Rhododendron luteum
                  Sweet        
                Euphorbiaceae        
-    B    P    N -    M Euphorbia handiensis
                  Burchard        
-    B    -    N -    M Euphorbia lambii
                  Svent.        
-    B    P    N -    - Euphorbia
                  margalidiana Kuhbier
                  & Lewejohann
-    -    -    N -    - Euphorbia nevadensis
                  Boiss. & Reuter
-    B    -    N -    M Euphorbia stygiana
                  H. C. Watson        
-    B    -    N -    - Euphorbia transtagana
                  Boiss.        
                Fabaceae / Leguminosae        
-    B    P    N -    M Anagyris latifolia
                  Brouss. ex Willd.
-    B    -    N -    - Anthyllis hystrix
                  Cardona, Contandr.
                  & E. Sierra
-    B    -    N -    M Anthyllis lemanniana
                  Lowe        
-    -    -    - F    - Anthyllis lusitanica
                  Cullen & Pinto da
                  Silva
-    B    P    N -    - Astragalus
                  algarbiensis Coss.
                  ex Bunge        
-    B    P    N -    - Astragalus aquilanus
                  Anzalone        
-    B    -    N -    - Astragalus
                  centralpinus Braun-
                  Blanquet        
-    B    P    N -    - Astragalus
                  macrocarpus DC.
                  subsp. lefkarensis            
-    B    P    N -    - Astragalus maritimus
                  Moris        
-    B    -    N -    - Astragalus
                  tremolsianus Pau        
-    B    P    N -    - Astragalus verrucosus
                  Moris        
-    B    P    N -    - Cytisus aeolicus
                  Guss. ex Lindl.        
-    -    -    - F    - Dorycnium
                  pentaphyllum Scop.
                  subsp. transmontana
                  Franco                
-    B    P    N -    M Dorycnium spectabile
                  Webb & Berthel
-    B    -    N -    - Genista dorycnifolia
                  Font Quer        
-    B    -    N -    - Genista holopetala
                  (Fleischm. ex Koch)
                  Baldacci            
-    B    P    N -    M Lotus azoricus P. W.
                  Ball        
-    B    -    N -    M Lotus callis-viridis
                  D. Bramwell & D.H.
                  Davis
-    B    P    N -    M Lotus kunkelii
                  (E. Chueca)
                  D. Bramwell & al.        
-    B    -    N -    - Meliotus segetalis
                  (Brot.) Ser. subsp.
                  fallax Franco
-    B    P    N -    - Ononis hackelii
                  Lange        
-    B    P    N -    M Teline rosmarinifolia
                  Webb & Berthel
-    B    P    N -    M Teline salsoloides
                  Arco & Acebes.
-    B    -    N -    - Trifolium saxatile
                  All.
-    -    -    - F    - Uvex densus Welw.
                  ex Webb.        
-    B    P    N -    - Vicia bifoliolata
                  J.D. Rodriguez        
-    B    -    N -    M Vicia dennesiana
                  H. C. Watson        
                Gentianaceae        
-    B    P    N -    - Centaurium rigualii
                  Esteve        
-    B    P    N -    - Centaurium somedanum
                  Lainz        
-    B    -    N -    - Gentiana ligustica
                  R. de Vilm. & Chopinet
-    -    -    - F    - Gentiana lutea L.        
-    B    -    N -    - Gentianella anglica
                  (Pugsley) E.F. Warburg        
-    B    P    N -    - Gentianella bohemica
                  Skalicky        
                Geraniaceae        
-    B    P    N -    - Erodium astragaloides
                  Boiss. & Reuter
-    B    -    N -    - Erodium paularense
                  Fernandez-Gonzalez &
                  Izco            
-    B    P    N -    - Erodium rupicola
                  Boiss.        
-    B    P    N -    M Geranium maderense
                  P. F. Yeo        
                Gesneriaceae        
-    -    -    N -    - Jankaea heldreichii
                  (Boiss.) Boiss.
-    -    -    N -    - Ramonda serbica
                  Pancic        
                Globulariaceae        
-    B    P    N -    M Globularia ascanii
                  D. Bramwell & Kunkel        
-    B    P    N -    M Globularia
                  sarcophylla Svent.        
-    B    P    N -    - Globularia stygia
                  Orph. ex Boiss.
                Gramineae        
-    B    -    N -    M Deschampsia
                  maderensis (Haeck. &
                  Born.) Buschm.            
-    B    -    N -    M Phalaris maderensis
                  (Menezes) Menezes
                Grossulariaceae        
-    B    P    N -    - Ribes sardoum
                  Martelli
                Hippuridaceae        
S    B    -    N -    - Hippuris tetraphylla
                  L. Fil.        ishavshästsvans
                Hypericaceae        
-    B    P    N -    - Hypericum aciferum
                  (Greuter) N.K.B.
                  Robson            
                Iridaceae        
-    B    -    N -    - Crocus cyprius
                  Boiss. et Kotschy        
-    -    -    N -    - Crocus etruscus
                  Parl.        
-    B    -    N -    - Crocus
                  hartmannianus
                  Holmboe        
-    B    -    N -    - Gladiolus palustris
                  Gaud.         kärrsabellilja
-    B    -    N -    - Iris aphylla L.
                  subsp. hungarica
                  Hegi
-    -    -    N -    - Iris boissieri
                  Henriq.        
-    B    -    N -    - Iris humilis Georgi.
                  subsp. arenaria
                  (Waldst. et Kit) A.
                  et D.Löve
-    -    -    - F    - Iris lusitanica
                  Ker-Gawler        
-    -    -    N -    - Iris marisca Ricci &
                  Colasante        
                Juncaceae        
-    B    -    N -    - Juncus valvatus Link        
S    B    -    N -    - Luzula arctica Blytt    snöfryle
                Lamiaceae / Labiatae        
-    B    -    N -    - Dracocephalum
                  austriacum L.        
-    B    P    N -    - Micromeria taygetea
                  P. H. Davis        
-    B    -    N -    - Nepeta dirphya
                  (Boiss.) Heldr. ex
                  Halacsy        
-    B    P    N -    - Nepeta sphaciotica
                  P. H. Davis        
-    B    -    N -    - Origanum dictamnus L.
-    B    -    N -    - Phlomis
                  brevibracteata Turril        
-    B    -    N -    - Phlomis cypria Post        
-    B    -    N -    - Salvia veneris Hedge        
-    -    -    N -    - Rosmarinus tomentosus
                  Huber-Morath & Maire            
-    B    -    N -    - Sideritis cypria Post        
-    B    P    N -    M Sideritis cystosiphon
                  Svent.        
-    B    P    N -    M Sideritis discolor
                  (Webb ex de Noe) Bolle
-    B    -    N -    - Sideritis incana subsp.
                  glauca (Cav.)
                  Malagarriga            
-    B    -    N -    M Sideritis infernalis
                  Bolle        
-    B    -    N -    - Sideritis
                  javalambrensis Pau        
-    B    -    N -    M Sideritis marmorea
                  Bolle        
-    B    -    N -    - Sideritis serrata
                  Cav. ex Lag.        
-    B    -    N -    M Teucrium
                  abutiloides L'Hér.        
-    B    -    N -    M Teucrium betonicum
                  L'Hér.        
-    -    -    N -    - Teucrium charidemi
                  Sandwith        
-    B    -    N -    - Teucrium
                  lepicephalum Pau        
-    -    -    - F    - Teucrium salviastrum
                  Schreber subsp.
                  salviastrum Schreber                
-    B    -    N -    - Teucrium turredanum
                  Losa & Rivas Goday        
-    B    P    N -    - Thymus camphoratus
                  Hoffmans. & Link        
-    -    -    N -    - Thymus capitellatus
                  Hoffmans. & Link        
-    B    -    N -    - Thymus carnosus
                  Boiss.        
-    B    P    N -    - Thymus lotocephalus
                  G. López & R. Morales
                  (Thymus cephalotos L.)
-    -    -    N -    - Thymus villosus L.
                  subsp. villosus L.
                Lentibulariaceae        
-    B    P    N -    - Pinguicula
                  crystalline Sm.        
-    B    -    N -    - Pinguicula
                  nevadensis (Lindb.)
                  Casper        
                Liliaceae        
-    B    -    N -    - Allium grosii Font
                  Quer
-    -    -    N -    - Androcymbium
                  europeum (Lange)
                  K. Richter        
-    B    P    N -    M Androcymbium
                  psammophilum Svent.        
-    B    P    N -    - Androcymbium
                  rechingeri Greuter        
-    B    P    N -    - Asphodelus bento-
                  rainhae P. Silva
-    -    -    N -    - Bellavalia hackelli
                  Freyn
-    B    P    N -    - Chionodoxa lochiae
                  Meikle in Kew Bull.        
-    B    -    N -    - Colchicum arenarium
                  Waldst. et Kit.
-    -    -    N -    - Colchicum corsicum
                  Baker        
-    -    -    N -    - Colchicum
                  cousturieri Greuter        
-    -    -    N -    - Fritillaria conica
                  Rix
-    -    -    N -    - Fritillaria
                  drenovskiii Dogen &
                  Stoy
-    -    -    N -    - Fritillaria
                  gussichiae (Degen &
                  Doerfler) Rix        
-    -    -    N -    - Fritillaria obliqua
                  Ker-Gawl.        
-    -    -    N -    - Fritillaria
                  rhodocanakis Orph.
                  ex Baker
-    B    -    N -    - Hyacinthoides
                  vicentina (Hoffmans.
                  & Link) Rothm.            
-    -    -    - F    - Lilium rubrum Lmk        
-    B    P    N -    - Muscari gussonei
                  (Parl.) Tod.        
-    B    -    N -    - Scilla litardierei
                  Breist.        
-    B    P    N -    - Scilla morrisii
                  Meikle        
-    B    -    N -    - Tulipa cypria Stapf
-    -    -    N -    - Ornithogalum
                  reverchonii Degen &
                  Herv.-Bass            
-    -    -    - F    - Ruscus aculeatus L.        
-    -    -    N -    - Scilla beirana Samp.        
-    B    -    N -    M Scilla maderensis
                  Menezes
-    -    -    N -    - Scilla odorata Link        
-    B    -    N -    M Semele maderensis
                  Costa
                Linaceae        
-    B    P    N -    - Linum dolomiticum
                  Borbas        
-    B    P    N -    - Linum muelleri Moris
                  (Linum maritimum
                  muelleri)            
                Loranthaceae        
-    B    -    N -    M Arceuthobium
                  azoricum Wiens &
                  Hawksw.        
                Lythraceae        
-    B    P    N -    - Lythrum flexuosum
                  Lag.
                Malvaceae
-    B    -    N -    - Kosteletzkya
                  pentacarpos (L.)
                  Ledeb.
                Myriaceae        
-    B    P    N -    M Myrica rivas-
                  martinezii Santos.        
                Najadaceae        
S    B    -    N -    - Najas flexilis
                  (Willd.) Rostk. &
                  W.L. Schmidt        sjönajas
-    B    -    N -    - Najas tenuissima
                  (A. Braun) Magnus    
                Oleaceae        
-    B    -    N -    M Jasminum
                  azoricum L.        
-    B    -    N -    M Picconia azorica
                  (Tutin) Knobl.        
                Orchidaceae
-    B    -    N -    - Anacamptis urvilleana
                  Sommier et Caruana
                  Gatto            
S    B    -    N -    - Calypso bulbosa L.    norna
-    B    P    N -    - Cephalanthera
                  cucullata Boiss. &
                  Heldr.        
S    B    -    N -    - Cypripedium
                  calceolus L.        guckusko
-    B    -    N -    M Goodyera
                  macrophylla Lowe        
S    B    -    N -    - Gymnigritella runei
                  Teppner & Klein    brudkulla
-    B    -    N -    - Himantoglossum
                  adriaticum Baumann
-    B    -    N -    - Himantoglossum
                  caprinum (Bieb.)
                  V.Koch        
S    B    -    N -    - Liparis loeselii
                  (L.) Rich.        gulyxne
-    -    -    N -    - Ophrys argolica
                  Fleischm.        
-    B    P    N -    - Ophrys kotschyi
                  H.Fleischm. et Soo
-    B    P    N -    - Ophrys lunulata Parl.        
-    B    -    N -    - Ophrys melitensis
                  (Salkowski) J et P
                  Devillers-Terschuren            
-    -    -    N -    - Orchis scopulorum
                  Simsmerh.        
S    B    -    N -    - Platanthera obtusata
                  (Pursh) subsp.
                  oligantha (Turez.)
                  Hulten        lappfela
-    -    -    N -    - Spiranthes
                  aestivalis (Poiret)
                  L.C.M. Richard
                Orobanchaceae        
-    B    -    N -    - Orobanche densiflora
                  Salzmann ex Reuter
                  in DC.            
                Paeoniaceae        
-    B    -    N -    - Paeonia cambessedesii
                  (Willk.) Willk.
-    B    -    N -    - Paeonia clusii F.C.
                  Stern subsp. rhodia
                  (Stearn) Tzanoudakis
-    B    -    N -    - Paeonia officinalis
                  L. subsp. banatica
                  (Rachel) Soo            
-    B    -    N -    - Paeonia parnassica
                  Tzanoudakis        
                Papaveraceae         
S    B    -    N -    - Corydalis gotlandica
                  Lidén            gotländsk
                            nunneört
S    B    -    N -    - Papaver laestadianum
                  (Nordh.) Nordh.    pältsavallmo
S    B    -    N -    - Papaver radicatum
                  Rottb. subsp.
                  hyperboreum Nordh.    lappvallmo
                Pittosporaceae        
-    B    P    N -    M Pittosporum
                  coriaceum Dryand.
                  ex Ait.
                Plantaginaceae        
-    B    -    N -    - Plantago
                  algarbiensis Sampaio
                  (Plantago bracteosa
                  (Willk.) G. Sampaio)
-    B    -    N -    - Plantago
                  almogravensis Franco        
-    B    -    N -    M Plantago malato-
                  belizii Lawalree        
                Plumbaginaceae        
-    B    -    N -    - Armeria berlengensis
                  Daveau        
-    B    P    N -    - Armeria helodes
                  Martini & Pold        
-    B    -    N -    - Armeria neglecta
                  Girard        
-    B    -    N -    - Armeria pseudarmeria
                  (Murray) Mansfeld        
-    B    P    N -    - Armeria rouyana
                  Daveau        
-    -    -    - F    - Armeria sampaio
                  (Bernis) Nieto Feliner
-    B    -    N -    - Armeria soleirolii
                  (Duby) Godron        
-    B    -    N -    - Armeria velutina Welw.
                  ex Boiss. & Reuter        
-    B    P    N -    M Limonium arborescens
                  (Brouss.) Kuntze
-    B    -    N -    M Limonium dendroides
                  Svent.
-    B    -    N -    - Limonium dodartii
                  (Girard) O. Kuntze
                  subsp. lusitanicum
                  (Daveau) Franco                
-    B    P    N -    - Limonium insulare
                  (Beg. & Landi) Arrig.
                  & Diana            
-    B    -    N -    - Limonium lanceolatum
                  (Hoffmans. & Link)
                  Franco
-    B    -    N -    - Limonium multiflorum
                  Erben        
-    B    P    N -    - Limonium pseudolaetum
                  Arrig. & Diana        
-    B    P    N -    M Limonium spectabile
                  (Svent.) Kunkel &
                  Sunding            
-    B    P    N -    - Limonium
                  strictissimum
                  (Salzmann) Arrig.
-    B    P    N -    M Limonium sventenii
                  Santos & Fernandez
                  Galvan            
                Poaceae / Gramineae        
-    B    -    N -    - Arctagrostis
                  latifolia (R. Br.)
                  Griseb.
S    B    -    N -    - Arctophila fulva
                  (Trin.) N. J.
                  Anderson        hänggräs
-    B    -    N -    - Avenula hackelii
                  (Henriq.) Holub        
-    B    -    N -    - Bomus grossus
                  Desf. ex DC.        
S    B    -    N -    - Calamagrostis
                  chalybaea (Laest.)
                  Fries            skogsrör
S    B    -    N -    - Cinna latifolia
                  (Trev.) Griseb.    sötgräs
-    B    -    N -    - Coleanthus
                  subtilis (Tratt.)
                  Seidl    
-    B    -    N -    - Festuca brigantina
                  (Markgr.-Dannenb.)
                  Markgr.-Dannenb.            
-    B    -    N -    - Festuca duriotagana
                  Franco & R. Afonso        
-    B    -    N -    - Festuca elegans
                  Boiss.        
-    B    -    N -    - Festuca henriquesii
                  Hack.        
-    B    -    N -    - Festuca
                  summilusitanica
                  Franco & R. Afonso            
-    B    -    N -    - Gaudinia hispanica
                  Stace & Tutin        
-    B    -    N -    - Holcus setiglumis
                  Boiss. & Reuter
                  subsp. duriensis
                  Pinto da Silva
-    B    -    N -    - Micropyropsis
                  tuberosa Romero -
                  Zarco & Cabezudo            
-    B    P    N -    - Poa riphaea (Ascher
                  et Graebner) Fritsch        
-    B    -    N -    - Pseudarrhenatherum
                  pallens (Link)
                  J. Holub        
-    B    -    N -    - Puccinellia
                  phryganodes (Trin.)
                  Scribner + Merr            
-    B    -    N -    - Puccinellia pungens
                  (Pau) Paunero
-    B    P    N -    - Stipa austroitalica
                  Martinovsky        
-    B    P    N -    - Stipa bavarica
                  Martinovsky & H.
                  Scholz
-    B    P    N -    - Stipa styriaca
                  Martinovsky        
-    B    P    N -    - Stipa veneta Moraldo        
-    B    P    N -    - Stipa zalesskii
                  Wilensky        
S    B    -    N -    - Trisetum subalpestre
                  (Hartman) Neuman    venhavre
                Polygonaceae        
S    B    -    N -    - Persicaria foliosa
                  (H. Lindb.) Kitag.    ävjepilört
-    B    -    N -    - Polygonum praelongum
                  Coode & Cullen        
-    B    -    N -    M Rumex azoricus Rech.
                  fil.        
-    B    -    N -    - Rumex rupestris Le
                  Gall        
                Primulaceae        
-    -    -    N -    - Androsace cylindrica
                  DC.        
-    B    -    N -    - Androsace mathildae
                  Levier        
-    B    -    N -    - Androsace pyrenaica
                  Lam.        
-    B    P    N -    - Primula apennina
                  Widmer        
-    B    -    N -    - Primula carniolica
                  Jacq.        
S    B    -    N -    - Primula nutans
                  Georgi        strandviva
-    -    -    N -    - Primula glaucescens
                  Moretti        
-    B    -    N -    - Primula palinuri
                  Petagna        
S    B    -    N -    - Primula scandinavica
                  Bruun            fjällviva
-    -    -    N -    - Primula spectabilis
                  Tratt.
-    B    -    N -    - Soldanella villosa
                  Darracq.        
                Ranunculaceae        
-    B    P    N -    - Aconitum corsicum
                  Gayer (Aconitum na
                  pellus subsp.
                  corsicum)
-    B    -    N -    - Aconitum Firmum
                  (Reichenb.) Neilr
                  subsp. moravicum
                  Skalicky
-    B    -    N -    - Adonis distorta
                  Ten.        
-    -    -    N -    - Aquilegia alpina L.        
-    B    -    N -    - Aquilegia
                  bertolonii Schott        
-    B    -    N -    - Aquilegia kitaibelii
                  Schott        
-    B    P    N -    - Aquilegia pyrenaica
                  D.C. subsp.
                  cazorlensis (Heywood)
                  Galiano
-    B    P    N -    - Consolida samia P.H.
                  Davis        
-    B    P    N -    - Delphinium caseyi
                  B.L.Burtt
-    B    -    N -    - Pulsatilla grandis
                  Wenderoth
S    B    -    N -    - Pulsatilla patens
                  (L.) Miller        nipsippa
-    B    P    N -    - Pulsatilla
                  pratensis (L.)
                  Miller subsp.
                  hungarica Soo
-    B    P    N -    - Pulsatilla slavica
                  G.Reuss        
-    B    P    N -    - Pulsatilla
                  subslavica Futak
                  ex Goliasova        
S    B    -    N -    - Pulsatilla vulgaris
                  Hill. subsp.
                  gotlandica (Johanss.)
                  Zaemelis & Paegle    gotlandssippa
-    B    -    N -    - Ranunculus
                  kykkoensis Meikle
S    B    -    N -    - Ranunculus
                  lapponicus L.        lappranunkel
-    B    P    N -    - Ranunculus weyleri
                  Mares        
                Resedaceae        
-    B    P    N -    - Reseda decursiva
                  Forssk.        
                Rhamnaceae        
-    B    -    N -    M Frangula azorica
                  Tutin
                Rosaceae        
-    B    -    N -    - Agrimonia pilosa
                  Ledebour
-    B    P    N -    M Bencomia
                  brachystachya
                  Svent.        
-    B    -    N -    M Bencomia
                  sphaerocarpa Svent.        
-    B    P    N -    M Chamaemeles
                  coriacea Lindl.        
-    B    -    N -    M Dendriopoterium
                  pulidoi Svent.        
-    B    -    N -    M Marcetella
                  maderensis (Born.)
                  Svent.
-    B    -    N -    - Potentilla
                  delphinensis Gren.
                  & Godron
-    B    -    N -    M Prunus lusitanica
                  L. subsp. azorica
                  (Mouillef.) Franco            
-    B    P    N -    - Pyrus magyarica
                  Terpo        
-    -    -    - F    - Rubus genevieri
                  Boreau subsp.
                  herminii (Samp.)
                  P. Cout.            
-    B    -    N -    M Sorbus maderensis
                  (Lowe) Dode
S    B    -    N -    - Sorbus teodori
                  Liljefors        avarönn
                Rubiaceae        
-    B    -    N -    - Galium cracoviense
                  Ehrend.        
-    B    P    N -    - Galium litorale
                  Guss.
-    B    P    N -    - Galium sudeticum
                  Tausch
-    B    P    N -    - Galium
                  viridiflorum Boiss.
                  & Reuter Salicaceae        
-    B    -    N -    - Salix salviflora
                  Brot. subsp.
                  australis Franco        
                Santalaceae        
-    B    -    N -    M Kunkeliella
                  subsucculenta Kammer
-    B    -    N -    - Thesium ebracteatum
                  Hayne        
                Sapotaceae        
-    -    -    N -    - Sideroxylon
                  marmulano Banks ex
                  Lowe
                Saxifragaceae        
-    B    -    N -    - Saxifraga berica
                  (Beguinot) D.A. Webb
-    -    -    N -    - Saxifraga cintrana
                  Kuzinsky ex Willk.
-    B    -    N -    - Saxifraga florulenta
                  Moretti        
S    B    -    N -    - Saxifraga hirculus L.    myrbräcka
S    B    -    N -    - Saxifraga osloënsis
                  Knaben        hällebräcka
-    -    -    N -    - Saxifraga
                  portosanctana Boiss.        
-    -    -    N -    - Saxifraga
                  presolanensis Engl.        
-    B    -    N -    - Saxifraga
                  tombeanensis Boiss.
                  ex Engl.
-    -    -    N -    - Saxifraga valdensis
                  DC.        
-    -    -    N -    - Saxifraga vayredana
                  Luizet
                Scrophulariaceae        
-    -    -    - F    - Anarrhinum
                  longipedicelatu
                  R. Fernandes
-    B    -    N -    - Anthirrhinum
                  charidemi Lange        
-    -    -    N -    - Anthirrhinum
                  lopesianum Rothm.        
-    B    -    N -    - Chaenorrhinum
                  serpyllifolium
                  (Lange) Lange subsp.
                  Lusitanicum
                  R. Fernandes                
-    B    P    N -    M Euphrasia azorica
                  H. C. Watson
-    B    P    N -    - Euphrasia
                  genargentea (Feoli)
                  Diana
-    B    -    N -    M Euphrasia
                  grandiflora Hochst.
                  in Seub.
-    B    -    N -    - Euphrasia
                  marchesettii Wettst.
                  ex Marches.        
-    -    -    - F    - Euphrasia mendonçae
                  Samp.
-    B    P    N -    M Isoplexis chalcantha
                  Svent. & O'Shanahan        
-    B    -    N -    M Isoplexis isabelliana
                  (Webb & Berthel.)
                  Masferrer            
-    B    -    N -    - Linaria algarviana
                  Chav.         
-    B    -    N -    - Linaria coutinhoi
                  Valdés        
-    B    -    N -    - Linaria loeselii
                  Schweigger        dynsporre
-    B    P    N -    - Linaria ficalhoana
                  Rouy        
-    B    -    N -    - Linaria flava
                  (Poiret) Desf.        
-    B    P    N -    - Linaria hellenica
                  Turrill        
-    B    -    N -    - Linaria
                  pseudolaxiflora
                  Lojacono        
-    B    P    N -    - Linaria ricardoi
                  Cout.        
-    B    P    N -    - Linaria tursica
                  B. Valdes & Cabezudo
-    B    -    N -    - Linaria tonzigii
                  Lona        
-    -    -    N -    - Lindernia procumbens
                  (Krocker) Philcox        
-    B    -    N -    - Odontites
                  granatensis Boiss.        
-    B    -    N -    M Odontites holliana
                  (Lowe) Benth.        
-    B    P    N -    - Pedicularis sudetica
                  Willd.        
-    B    -    N -    - Rhinanthus oesilensis
                  (Ronninger & Saarsoo)
                  Vassilcz
-    -    -    - F    - Scrophularia berminii
                  Hoffmanns & Link        
-    -    -    - F    - Scrophularia
                  grandiflora DC. subsp.
                  grandiflora DC.            
-    -    -    - F    - Scrophularia sublyrata
                  Brot.        
-    B    -    N -    M Sibthorpia peregrina L.        
-    B    -    N -    - Tozzia carpathica Wol.        
-    B    -    N -    - Verbascum litigiosum
                  Samp.        
-    B    -    N -    - Veronica micrantha
                  Hoffmanns. & Link        
-    B    P    N -    - Veronica oetaea L.-A.
                  Gustavsson        
                Solanaceae        
-    B    P    N -    - Atropa baetica Willk.        
-    -    -    N -    - Mandragora
                  officinarum L.        
-    B    P    N -    M Solanum lidii Sunding
                Thymelaeaceae        
-    B    P    N -    - Daphne arbuscula
                  Celak            dvärgtibast
-    B    -    N -    - Daphne petraea
                  Leybold        
-    B    P    N -    - Daphne rodriguezii
                  Texidor
-    -    -    N -    - Thymelaea broterana
                  P. Cout.        
                Ulmaceae
-    B    -    N -    - Zelkova abelicea
                 (Lam.) Boiss.
                Valerianaceae
-    B    -    N -    - Centranthus
                  trinervis (Viv.)
                  Beguinot
                Violaceae
-    -    -    N -    - Viola athois W.
                  Becker
-    -    -    N -    - Viola cazorlensis
                  Gandoger
-    -    -    N -    - Viola delphinantha
                  Boiss.
-    B    P    N -    - Viola hispida Lam.
-    B    -    N -    - Viola jaubertiana
                  Mares & Vigineix
-    B    -    N -    M Viola paradoxa
                  Lowe
S    B    -    N -    - Viola rupestris F.W.
                   Schmidt subsp.
                  relicta Jalas        lappviol
Förordning (2006:1017).