Dokument & lagar (29 276 träffar)

Uttag

Det här är de dagar under våren som riksdagen planerar att debattera utskottens ärenden. Dessa ärenden har förberetts i något av riksdagens utskott. Utskottets förslag till riksdagsbeslut finns under respektive ärende. Under en del datum är det fortfarande tomt, det kan tillkomma ärenden senare. Onsdag 27 februari klockan

2019-02-20

Uttag 2018/19

Totalt 2938 motioner i listan. Sök i motionerna från allmänna motionstiden 2018 Motion 2018/19:2997 av Ebba Busch Thor m.fl. KD Utgiftsområde 12 Ekonomisk trygghet för familjer och barn Motion 2018/19:2996 av Hans Eklind m.fl. KD Utgiftsområde 11 Ekonomisk trygghet vid ålderdom Motion 2018/19:2995 av Hans Eklind m.fl.

2019-02-20

Skriftlig fråga 2018/19:281 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:281 Cancerforskning och unga av Camilla Waltersson Grönvall M till Statsrådet Matilda Ernkrans S I Sverige får ungefär ett barn per dag en cancerdiagnos. Åtta av tio barn överlever sin cancer, men det finns barn som inte gör det. De dör av sin sjukdom oftast av att cancern kommer tillbaka, av behandlingen

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:281 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:280 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:280 Integritetsskydd för vårdsökande patienter av Markus Wiechel SD till Socialminister Lena Hallengren S Webbtidningen Computer Sweden avslöjade nyligen vad de kom att kalla för ett av de största haverierna någonsin när det kommer till svensk patientsäkerhet och personlig integritetAvslöjandet visade att

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:280 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:279 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:279 Konvertering av befintliga bilar till drift med förnybara bränslen av Rickard Nordin C till Statsrådet Tomas Eneroth S Sju av åtta partier i Sveriges riksdag är överens om att utsläppen från transportsektorn ska minska med 70 procent till 2030. Det är ett tufft men fullt görbart mål. För att nå det målet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:279 av Rickard Nordin (C) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:278 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:278 Svenskt arbete för att lagföra IS-medlemmar av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Över 300 svenska medborgare sägs ha anslutit sig till Islamiska staten och liknande grupper sedan starten av det syriska inbördeskriget 2011. Omkring hälften av dessa kan ha återvänt

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:278 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:277 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2018/19:277 Vapendirektivet av Boriana Åberg M till Statsrådet Mikael Damberg S Nyligen i en interpellationsdebatt om översyn av vapenlagstiftningen sa statsrådet Damberg att Sverige går fram med en minimiimplementering av EU:s vapendirektiv. Det är en uppfattning som inte delas av experterna. Enligt de flesta guldpläterar

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:277 av Boriana Åberg (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:276 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:276 Återtagande av IS-krigare av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S USA:s president Donald Trump har gått ut med önskemålet att europeiska länder tar tillbaka medborgare som stridit för grupper som Islamiska staten. Det är naturligtvis svårt för de lokala parterna att hantera den uppkomna

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:276 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:275 av Kjell Jansson (M)

Fråga 2018/19:275 Biotopinventering av Kjell Jansson M till Statsrådet Jennie Nilsson S I regeringsförklaringen går det att läsa följande: Svensk skogsnäring ska vara hållbar och växande. Den privata äganderätten till skogen ska värnas. Markägare ska få rättmätig ekonomisk kompensation vid inskränkningar i ägande- och

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:275 av Kjell Jansson (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:274 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:274 Slussväg mellan Trollhättan och Lilla Edet av Camilla Waltersson Grönvall M till Statsrådet Tomas Eneroth S En studie av förutsättningarna för Vänersjöfarten i framtiden har genomförts av Region Värmland, Västra Götalandsregionen, Sjöfartsverket, Göteborgs stad och Trafikverket. Slutsatsen av studien

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:274 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:273 av Ulrika Heindorff (M)

Fråga 2018/19:273 Vård i tid av Ulrika Heindorff M till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2014, när den rödgröna regeringen tog regeringsmakten, har vårdköerna fördubblats. En stor del i detta är att regeringen tog bort den kömiljard som specifikt inriktade sig på att patienter skulle få vård i tid. I Region Skåne

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:273 av Ulrika Heindorff (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:272 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2018/19:272 HPV-virus och vaccination av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S HPV humant papillomvirus är ett mycket vanligt virus som finns i fler än hundra olika varianter. De flesta typer av HPV är ofarliga men kan leda till könssjukdomar, och några typer av viruset kan leda till

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:272 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:271 Införande av lex Knuters av Anders Österberg S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Nyligen läste jag ett reportage i tidningen Elektrikern. Det handlade om den bortgångne medlemmen Karl Knuters. Man kan lätt tro att den här skriftliga frågan handlar om en arbetsrelaterad olycka elektriker har som bekant

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:271 av Anders Österberg (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:270 av Cecilie Tenfjord Toftby (M)

Fråga 2018/19:270 Effektbalansen av Cecilie Tenfjord Toftby M till Statsrådet Anders Ygeman S Energipolitiken i Sverige har länge präglats av tvära kast och oklara besked. Efter att energiöverenskommelsen beslutades i Sveriges riksdag finns fortfarande en bred oro kring den framtida elförsörjningen i Sverige. Risken för

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:270 av Cecilie Tenfjord Toftby (M) (pdf, 73 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:269 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:269 Proportionella bötesbelopp av Markus Wiechel SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Böter är en summa pengar som en dömd person ska betala som straff för att ha begått ett brott. De vanligaste typerna av böter är penningbot, som är ett fast belopp, och dagsböter, som är proportionella

Inlämnad: 2019-02-19 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:269 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:268 av Saila Quicklund (M)

Fråga 2018/19:268 Mer idrott i skolan av Saila Quicklund M till Utbildningsminister Anna Ekström S Mer idrott i skolan har debatterats flitigt, och här var alliansen pådrivande för att beslutet om 100 fler timmar idrott och hälsa skulle bli verklighet. I maj 2018 presenterade regeringen till slut en satsning på fler timmar

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:268 av Saila Quicklund (M) (pdf, 75 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:267 av Lars Beckman (M)

Fråga 2018/19:267 Service på landsbygden av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S Nyligen kom det ett dråpslag mot dem som bor i Järbo utanför Sandviken. Ortens sista bensinmack meddelar att man lägger ned. Skärpta miljökrav gör att bensinbolaget inte längre anser sig ha råd att ha den kvar, enligt ett inslag

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:267 av Lars Beckman (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:266 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2018/19:266 Effekt för svensk industri av Lotta Olsson M till Statsrådet Anders Ygeman S En stor del av de varor vi exporterar från Sverige produceras utanför våra största städer. Det är nämligen inte tjänstesektorn utan fortfarande varor som står för den absolut största delen av den för svensk ekonomi så viktiga

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:266 av Lotta Olsson (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:265 av Johan Pehrson (L)

Fråga 2018/19:265 Den digitala krisledningsförmågan av Johan Pehrson L till Statsrådet Anders Ygeman S De senaste åren har det blivit alltmer tydligt att komplexiteten i de digitala samhällstjänster som levereras av både myndigheter och privata aktörer ökar. Därmed ökar också kraven på god informationssäkerhet och en

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:265 av Johan Pehrson (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L)

Fråga 2018/19:264 Lärarnas befogenheter av Roger Haddad L till Utbildningsminister Anna Ekström S Den 30 januari inlämnade Liberalerna en interpellation med tre konkreta frågor till regeringen om hur vi ska förhindra att lärare som i enlighet med skollagens bestämmelser vidtar åtgärder för att upprätthålla ordning i klassrummet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:264 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)