Sök
1 285 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
- Dokument & lagar
Onsdag den 27 september 2023
Kammarens talarlista 2023-09-27
Onsdagen den 27 september 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Beslut efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Finansutskottets utlåtande FiU17 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till ny ändring av systemet för Europeiska unionens egna medel 0.00 0.00 Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min. - Dokument & lagar
Onsdag den 20 september 2023
Kammarens talarlista 2023-09-20
Onsdagen den 20 september 2023 Kl. 13.00 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Nr 1 Debatt med anledning av budgetpropositionens avlämnande Debattregler Finansministern inleder debatten med att presentera budgetpropositionen. Detta anförande får ta högst 15 minuter. Därefter följer anföranden i - Dokument & lagar
Tisdag den 19 september 2023
Kammarens talarlista 2023-09-19
Tisdagen den 19 september 2023 Kl. 13.00 Särskild debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Särskild debatt om klimatanpassning På begäran av Miljöpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om klimatanpassning. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta - Dokument & lagar
Onsdag den 13 september 2023
Kammarens talarlista 2023-09-13
Onsdagen den 13 september 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 12.00 Partiledardebatt 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Justitieutskottets betänkande JuU34 Stärkt sekretess i domstol för kontaktuppgifter till enskilda upphävande 0.00 0.00 17 Justitieutskottets betänkande JuU31 Hemliga tvångsmedel - Dokument & lagar
Torsdag den 17 augusti 2023
Kammarens talarlista 2023-08-17
Torsdagen den 17 augusti 2023 Kl. 11.00 Arbetsplenum Beslut efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Finansutskottets betänkande FiU32 Ändringar i statens budget för 2023 Försvarsmateriel till Ukraina och försäljning av jaktrobotar till USA 1 Edward Riedl M 6 2 Ingela Nylund Watz S 6 3 Mattias - Dokument & lagar
Onsdag den 21 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-21
Onsdagen den 21 juni 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning och avtackning Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Konstitutionsutskottets betänkande KU32 Översyn av JO-ämbetet 1 Ida Karkiainen S 6 2 Erik Ottoson M 6 0.12 0.12 17 Konstitutionsutskottets betänkande - Dokument & lagar
Tisdag den 20 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-20
Tisdagen den 20 juni 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut i FiU21 uppehåll för gruppmöte efter voteringen, dock tidigast ca kl. 16.00 18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 20 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Edward Riedl M 10 2 Mikael Damberg - Dokument & lagar
Måndag den 19 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-19
Måndagen den 19 juni 2023 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Utrikesutskottets betänkande UU10 Verksamheten i Europeiska unionen under 2022 1 Stefan Olsson M 6 2 Linnéa Wickman S 8 3 Yusuf Aydin KD 6 4 Markus Wiechel SD 8 5 Joar Forssell L 8 6 Håkan Svenneling V 8 7 Kerstin - Dokument & lagar
Fredag den 16 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-16
Fredagen den 16 juni 2023 Kl. 09.00 Särskild debatt Interpellationssvar Nr 1 Särskild debatt om ägande av samhällsviktiga fastigheter På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om ägande av samhällsviktiga fastigheter. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i - Dokument & lagar
Torsdag den 15 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-15
Torsdagen den 15 juni 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 4 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU18 Livsmedelspolitik 1 John Widegren M 8 2 Emma Nohrén MP 8 3 Magnus Oscarsson KD 8 4 Sofia Skönnbrink S 8 5 Elin Nilsson - Dokument & lagar
Onsdag den 14 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-14
Onsdagen den 14 juni 2023 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Reglerna innebär att statsministern och partiledaren för det största oppositionspartiet har rätt till ett anförande på längst 7 minuter. Övriga partiledare har rätt till ett anförande på längst 5 - Dokument & lagar
Tisdag den 13 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-13
Tisdagen den 13 juni 2023 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Skatteutskottets betänkande SkU20 Redovisning av skatteutgifter 2023 1 Niklas Karlsson S 4 2 Bo Broman SD 6 3 Boriana Åberg M 6 0.16 0.16 19 Utrikesutskottets betänkande UU12 - Dokument & lagar
Måndag den 12 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-12
Måndagen den 12 juni 2023 Kl. 10.00 Arbetsplenum Interpellationssvar efter debattens slut, dock tidigast kl. 15.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Ida Karkiainen S 8 2 Matheus Enholm SD 6 3 Erik Ottoson M 8 4 Jessica Wetterling - Dokument & lagar
Torsdag den 8 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-08
Torsdagen den 8 juni 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 4 Utrikesutskottets betänkande UU9 Strategisk exportkontroll 2022 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden 1 Morgan Johansson S 8 2 Yasmine Eriksson SD 8 3 Stefan Olsson M - Dokument & lagar
Onsdag den 7 juni 2023
Kammarens talarlista 2023-06-07
Onsdagen den 7 juni 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Utrikesutskottets betänkande UU5 Nordiskt samarbete inklusive Arktis 1 Alexandra Anstrell M 8 2 Heléne Björklund S 8 3 Lorena Delgado Varas V 8 4 Angelika Bengtsson SD 8 5 Kjell-Arne Ottosson KD 8 6 Catarina - Dokument & lagar
Onsdag den 31 maj 2023
Kammarens talarlista 2023-05-31
Onsdagen den 31 maj 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Konstitutionsutskottets betänkande KU17 Riksrevisionens årsredovisning för 2022 0.00 0.00 18 Konstitutionsutskottets betänkande KU35 Sekretessgenombrott vid utlämnande för teknisk bearbetning eller teknisk lagring - Dokument & lagar
Tisdag den 30 maj 2023
Kammarens talarlista 2023-05-30
Tisdagen den 30 maj 2023 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Näringsutskottets betänkande NU17 Kompletterande bestämmelser till EU:s gaslagringsförordning 1 Mats Green M 8 2 Mattias Jonsson S 8 3 Camilla Brodin KD 8 4 Jessica Stegrud SD 10 - Dokument & lagar
Onsdag den 24 maj 2023
Kammarens talarlista 2023-05-24
Onsdagen den 24 maj 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Justitieutskottets betänkande JuU21 Förbättrade åtgärder när barn misstänks för brott 1 Anna Wallentheim S 8 2 Gudrun Nordborg V 8 3 Pontus Andersson SD 6 4 Fredrik Kärrholm M 8 5 Martina Johansson C 6 - Dokument & lagar
Tisdag den 23 maj 2023
Kammarens talarlista 2023-05-23
Tisdagen den 23 maj 2023 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Socialutskottets betänkande SoU26 En sänkt åldersgräns för öppna insatser till barn utan vårdnadshavarens samtycke 1 Christian Carlsson KD 6 2 Gustaf Lantz S 6 3 Carita Boulwén SD 6 - Dokument & lagar
Torsdag den 11 maj 2023
Kammarens talarlista 2023-05-11
Torsdagen den 11 maj 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Kulturutskottets betänkande KrU7 Spelfrågor 1 Carl Nordblom M 5 2 Amanda Lind MP 8 3 Roland Utbult KD 6 4 Azadeh Rojhan S 8 5 Robert Hannah L 6 6 Jonas Andersson SD 8 7 Vasiliki Tsouplaki