Dokument & lagar (11 711 träffar)

Föredragningslista 2017/18:33

Föredragningslista 2017/18:33 Fredagen den 17 november 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 oktober Avsägelse 2 Tobias Billström (M) som ledamot i Europarådets svenska delegation Anmälan om kompletteringsval 3 Michael

2017-11-17

Föredragningslista 2017/18:33 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:33 (pdf, 114 kB)

Föredragningslista 2017/18:32

Föredragningslista 2017/18:32 Torsdagen den 16 november 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Aktuell debatt Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 oktober 2 Anmälan om sammansatt utrikes- och försvarsutskott Anmälan

2017-11-16

Föredragningslista 2017/18:32 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:32 (pdf, 101 kB)

Föredragningslista 2017/18:31

Föredragningslista 2017/18:31 Onsdagen den 15 november 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 oktober Anmälan om kompletteringsval 2 Patrick Reslow (-) som suppleant i utbildningsutskottet Anmälan

2017-11-15

Föredragningslista 2017/18:31 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2017/18:31 (pdf, 123 kB)

Föredragningslista 2017/18:30

Föredragningslista 2017/18:30 Tisdagen den 14 november 2017 Kl. 13.00 Interpellationssvar    (uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00) Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 oktober Avsägelse 2 Markus Wiechel (SD) som suppleant i socialförsäkringsutskottet Anmälan

2017-11-14

Föredragningslista 2017/18:30 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2017/18:30 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2017/18:29

Föredragningslista 2017/18:29 Fredagen den 10 november 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Avsägelse 1 Rossana Dinamarca (V) som suppleant i socialförsäkringsutskottet Anmälan om kompletteringsval 2 Rossana Dinamarca (V) som ledamot i socialförsäkringsutskottet Meddelande om aktuell

2017-11-10

Föredragningslista 2017/18:29 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:29 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2017/18:28

Föredragningslista 2017/18:28 Torsdagen den 9 november 2017 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Avsägelser 1 Rossana Dinamarca (V) som ledamot i kulturutskottet 2 Lotta Johnsson Fornarve (V) som suppleant i civilutskottet 3 Roger Haddad (L) som suppleant i kulturutskottet Anmälan

2017-11-09

Föredragningslista 2017/18:28 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:28 (pdf, 104 kB)

Föredragningslista 2017/18:27

Föredragningslista 2017/18:27 Onsdagen den 8 november 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2017/18:101 av Saila Quicklund (M) Planerna på en nationell antidopningsorganisation 2 2017/18:102 av Saila Quicklund (M) Utvärderingen

2017-11-08

Föredragningslista 2017/18:27 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2017/18:27 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2017/18:26

Föredragningslista 2017/18:26 Tisdagen den 7 november 2017 Kl. 13.00 Interpellationssvar    (uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00) Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 10, onsdagen den 11, torsdagen den 12, fredagen den 13, tisdagen den 17,

2017-11-07

Föredragningslista 2017/18:26 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2017/18:26 (pdf, 128 kB)

Svensk författningssamling 2017:966

2017-11-02

Föredragningslista 2017/18:25

Föredragningslista 2017/18:25 Fredagen den 27 oktober 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Jeff Ahl (SD) fr.o.m. den 1 november Därmed upphör Crister Spets (SD) uppdrag som ersättare Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2017/18:1

2017-10-27

Föredragningslista 2017/18:25 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:25 (pdf, 112 kB)

Svensk författningssamling 2017:937

2017-10-26

Föredragningslista 2017/18:24

Föredragningslista 2017/18:24 Torsdagen den 26 oktober 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum Beslut efter debattens slut 14.00 Frågestund Ärende för hänvisning till utskott Förslag Proposition 1 2017/18:35 Kontroll av biometriska kännetecken i resehandlingar JuU Ärenden för debatt

2017-10-26

Föredragningslista 2017/18:24 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2017/18:24 (pdf, 85 kB)

Föredragningslista 2017/18:23

Föredragningslista 2017/18:23 Onsdagen den 25 oktober 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om vice ordförande i utskott 1 Mats Pertoft (MP) som vice ordförande i justitieutskottet fr.o.m. den 19 oktober t.o.m. den 30 april 2018 under Annika Hirvonen Falks (MP) ledighet Anmälan

2017-10-25

Föredragningslista 2017/18:23 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:23 (pdf, 96 kB)

Föredragningslista 2017/18:22

Föredragningslista 2017/18:22 Tisdagen den 24 oktober 2017 Kl. 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Interpellationssvar    (uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00) 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Anmälan om nya riksdagsledamöter 2 Hamza Demir (V) som

2017-10-24

Föredragningslista 2017/18:22 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2017/18:22 (pdf, 112 kB)

Föredragningslista 2017/18:21

Föredragningslista 2017/18:21 Fredagen den 20 oktober 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 29 september Meddelande om återrapportering från Europeiska rådets möte den 19-20 oktober 2 Tisdagen den 24 oktober

2017-10-20

Föredragningslista 2017/18:21 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:21 (pdf, 113 kB)

Föredragningslista 2017/18:20

Föredragningslista 2017/18:20 Torsdagen den 19 oktober 2017 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 28 september Avsägelse 2 Johan Andersson (S) som suppleant i EU-nämnden fr.o.m. den 1 januari

2017-10-19

Föredragningslista 2017/18:20 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2017/18:20 (pdf, 100 kB)

Föredragningslista 2017/18:19

Föredragningslista 2017/18:19 Onsdagen den 18 oktober 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om kompletteringsval 1 Björn Wiechel (S) som ledamot i EU-nämnden Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2017:21 Arbetsförmedlingens Arbetsmarknadsutbildning

2017-10-18

Föredragningslista 2017/18:19 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:19 (pdf, 115 kB)