Dokument & lagar (1 853 träffar)

Föredragningslista 2017/18:119

Föredragningslista 2017/18:119 Fredagen den 25 maj 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 4 maj Anmälan om ersättare 2 Sultan Kayhan S som ersättare fr.o.m. den 1 juni t.o.m. den 24 september under Arhe Hamednacas S ledighet Anmälan om

2018-05-25

Föredragningslista 2017/18:119 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2017/18:119 (pdf, 110 kB)

Föredragningslista 2017/18:118

Föredragningslista 2017/18:118 Torsdagen den 24 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 3 maj Avsägelser 2 Petra Ekerum S som suppleant i miljö- och jordbruksutskottet 3 Anna Wallentheim S som suppleant

2018-05-24

Föredragningslista 2017/18:118 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:118 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2017/18:117

Föredragningslista 2017/18:117 Onsdagen den 23 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 2 maj Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 2 2017/18:FPM88 Förordning om tillgång till e-bevisning inom EU och Direktiv om utseende

2018-05-23

Föredragningslista 2017/18:117 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2017/18:117 (pdf, 118 kB)

Föredragningslista 2017/18:116

Föredragningslista 2017/18:116 Tisdagen den 22 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Leif Hård S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 18 maj Anmälan om faktapromemorior Ansvarigt utskott 2 2017/18:FPM86 Rådsbeslut om frihandelsavtal och investeringsskyddsavtal

2018-05-22

Föredragningslista 2017/18:116 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:116 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2017/18:115

Föredragningslista 2017/18:115 Måndagen den 21 maj 2018 Kl. 11.00 Aktuell debatt Interpellationssvar 1 Aktuell debatt om rättsläget för personlig assistans Meddelande om frågestund 2 Torsdagen den 24 maj kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 3 2017/18:32 Torsdagen den 17 maj MJU Anmälan

2018-05-21

Föredragningslista 2017/18:115 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:115 (pdf, 109 kB)

Föredragningslista 2017/18:114

Föredragningslista 2017/18:114 Fredagen den 18 maj 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 27 april Anmälan om kompletteringsval 2 Mattias Vepsä S som suppleant i miljö- och jordbruksutskottet Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott

2018-05-18

Föredragningslista 2017/18:114 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2017/18:114 (pdf, 109 kB)

Föredragningslista 2017/18:113

Föredragningslista 2017/18:113 Torsdagen den 17 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 26 april Avsägelser 2 Jacob Sandgren S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 18 maj 3 Catharina Fredriksson S som ersättare

2018-05-17

Föredragningslista 2017/18:113 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2017/18:113 (pdf, 103 kB)

Föredragningslista 2017/18:112

Föredragningslista 2017/18:112 Onsdagen den 16 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 25 april Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Jacob Sandgren S som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 14 maj 3 Anmälan om sammansatt utrikes-

2018-05-16

Föredragningslista 2017/18:112 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2017/18:112 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2017/18:111

Föredragningslista 2017/18:111 Tisdagen den 15 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 24 april Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2017/18:524 av Kent Ekeroth SD Ändringar i utlänningslagen

2018-05-15

Föredragningslista 2017/18:111 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:111 (pdf, 121 kB)

Föredragningslista 2017/18:110

Föredragningslista 2017/18:110 Måndagen den 14 maj 2018 Kl. 11.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 16, tisdagen den 17, onsdagen den 18, torsdagen den 19 och fredagen den 20 april Avsägelse 2 Sara Karlsson S som ledamot i riksdagen Meddelande

2018-05-14

Föredragningslista 2017/18:110 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2017/18:110 (pdf, 98 kB)

Föredragningslista 2017/18:109

Föredragningslista 2017/18:109 Fredagen den 4 maj 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 13 april Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Jenny Petersson M fr.o.m. den 7 maj Därmed upphör Lars Püss M uppdrag som ersättare Meddelande

2018-05-04

Föredragningslista 2017/18:109 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:109 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2017/18:108

Föredragningslista 2017/18:108 Torsdagen den 3 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 12 april Anmälan om fördröjt svar på interpellation 2 2017/18:519 av Lotta Finstorp M Omhändertagande av berusade personer

2018-05-03

Föredragningslista 2017/18:108 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2017/18:108 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2017/18:107

Föredragningslista 2017/18:107 Onsdagen den 2 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 10 och onsdagen den 11 april Meddelande om frågestund 2 Torsdagen den 3 maj kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott

2018-05-02

Föredragningslista 2017/18:107 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:107 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2017/18:106

Föredragningslista 2017/18:106 Fredagen den 27 april 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Anna Wallén S fr.o.m. den 30 april Därmed upphör Mikael Petersons S uppdrag som ersättare Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2017/18:472 av Mats Green M Bostadssituationen

2018-04-27

Föredragningslista 2017/18:106 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2017/18:106 (pdf, 122 kB)

Föredragningslista 2017/18:105

Föredragningslista 2017/18:105 Torsdagen den 26 april 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 1 2017/18:22 Torsdagen den 19 april TU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2017/18:447 av Adam Marttinen SD Nationellt tiggeriförbud

2018-04-26

Föredragningslista 2017/18:105 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2017/18:105 (pdf, 91 kB)

Föredragningslista 2017/18:104

Föredragningslista 2017/18:104 Onsdagen den 25 april 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om fördröjt svar på interpellation 1 2017/18:494 av Lotta Finstorp M Tjänsteföretagens kompetensförsörjning Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 2 RiR 2018:9 Nekad sjuk- och aktivitetsersättning

2018-04-25

Föredragningslista 2017/18:104 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:104 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2017/18:103

Föredragningslista 2017/18:103 Tisdagen den 24 april 2018 Kl. 13.00 Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 26 april kl. 14.00 Anmälan om faktapromemorior Ansvarigt utskott 2 2017/18:FPM73 Meddelande om ett modernt, rättvist och effektivt skattesystem

2018-04-24

Föredragningslista 2017/18:103 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2017/18:103 (pdf, 111 kB)

Föredragningslista 2017/18:102

Föredragningslista 2017/18:102 Fredagen den 20 april 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 1 2017/18:460 av Ida Drougge M Kritik av Lidingö stad 2 2017/18:461 av Ida Drougge M Tillfälliga bostäder för nyanlända 3 2017/18:470 av Jesper Skalberg Karlsson M Ungas psykiska

2018-04-20

Föredragningslista 2017/18:102 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:102 (pdf, 94 kB)

Föredragningslista 2017/18:101

Föredragningslista 2017/18:101 Torsdagen den 19 april 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Avsägelse 1 Johan Büser S som ledamot i EU-nämnden fr.o.m. den 1 maj Anmälan om kompletteringsval 2 Sara Karlsson S som ledamot i EU-nämnden fr.o.m. den 1 maj Anmälan om subsidiaritetsprövning

2018-04-19

Föredragningslista 2017/18:101 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:101 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2017/18:100

Föredragningslista 2017/18:100 Onsdagen den 18 april 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 28 mars Anmälan om ersättare 2 Linus Sköld S som ersättare fr.o.m. den 16 april t.o.m. den 3 juni under Hannah Bergstedts S ledighet

2018-04-18

Föredragningslista 2017/18:100 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:100 (pdf, 123 kB)