Dokument & lagar (573 träffar)

Betänkande 2007/08:FöU15

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till en ny lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet. Lagen omfattar signalspaning för försvarsunderrättelseändamål, oavsett om signalerna befinner sig i etern eller i tråd. Lagen innehåller flera regler till skydd för den enskildes integritet. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen om ytterligare rättssäkerhets- och kontrollmekanismer. Därmed förstärks skyddet för enskilda personer ytterligare utöver regeringens förslag. Regeringen ska meddela föreskrifter om ytterligare rättssäkerhets- och kontrollmekanismer när det gäller: en precisering av för vilka ändamål signalspaning ska få bedrivas inom ramen för den föreslagna lagstiftningen, hur tillämpningen av tillståndsgivningen (inriktning, behov, proportionalitetsbedömning, uppdragsgivare och sökord) ska ske, hur förstöring av uppgifter ska genomföras. Riksdagen anser att lagen om signalspaning ska kompletteras på följande sätt: att tillstånden enligt signalspaningslagen beslutas av en ny domstolsliknande nämnd, att den domstolsliknande nämnden ska fatta beslut om tillstånd för användande av sökbegrepp hänförliga till fysiska personer, att regeringen och Regeringskansliet ska ta integritetshänsyn vid sina beslut om inriktningen. Regeringen ska senast under hösten 2008 återkomma med förslag till ändringar i signalspaningslagen i dessa delar. Regeringen ska också lämna årliga rapporter till riksdagen och redovisa en kontrollstation 2011. Ett särskilt uppdrag lämnas till Datainspektionen om att fram till kontrollstationen 2011 följa FRA:s verksamhet ur ett integritetsskyddsperspektiv. Till Datainspektionen ska en särskild referensgrupp knytas, med personer som nomineras av riksdagspartierna. Regeringen ska också tillsätta en kommitté som utifrån ska följa FRA:s verksamhet generellt från ett integritetsperspektiv fram till kontrollstationen. Kommittén ska bestå av parlamentariker. Kommittén ska tillsätta ett integritetsombud, som har till uppgift att vid tillståndsprövningen bevaka integriteten för personer bosatta i Sverige. Lagarna träder i kraft den 1 januari 2009. FRA börjar sedan få tillgång till trafiken från teleoperatörerna den 1 oktober 2009.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-06-18 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FöU15 (pdf, 2503 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om signalspaning m.m. (förnyad behandling)

Betänkande 2007/08:UFöU5

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett fortsatt svenskt deltagande i EU:s militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken. Det svenska bidraget planeras bland annat bestå av en förstärkt skyttepluton med lednings- och underhållsresurser. Styrkan ska bestå av högst 390 personer och verka som längst till och med den 30 november 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-06-05 Justering: 2008-06-12 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UFöU5 (pdf, 128 kB) Webb-tv debatt om förslag: Fortsatt svenskt deltagande i Europeiska unionens militära insats i Tchad och Centralafrikanska republiken

Betänkande 2007/08:FiU21

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till tilläggsbudget för 2008. Totalt 1 883 miljoner kronor skjuts till statsbudgeten för 2008. Det innebär bland annat följande: 584 miljoner kronor avsätts för ökade utbetalningar av bidrag för läkemedelsförmånerna. 300 miljoner kronor anvisas för rättsliga biträden till följd av ett ökat antal förordnanden av offentliga försvarare samt omfattningen av dessa. 100 miljoner kronor reserveras för Säkerhetspolisens utgifter för terrorismbekämpning. 240 miljoner kronor tillförs för utbetalning av bidrag till miljöbilar. Resurserna ökas också för att fullfölja regeringens satsning på drift och underhåll av vägar samt för investeringar i det nationella vägnätet.

Förslagspunkter: 23 Reservationer: 6
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FiU21 (pdf, 1709 kB)

Betänkande 2007/08:SoU20

Riksdagen sade ja till regeringens förslag som ger vårdgivare en ökad frihet att organisera läkemedelsförsörjningen till och inom sjukhus. Sjukhusen ska på egen hand eller genom avtal med andra aktörer helt eller delvis kunna sköta läkemedelsförsörjningen. Vårdgivaren ska organisera läkemedelsförsörjningen så att den bedrivs rationellt och på ett sådant sätt att behovet av säkra och effektiva läkemedel tryggas. Det ska finnas sjukhusapotek med farmaceutisk kompetens. Lagen börjar gälla den 1 september 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:SoU20 (pdf, 261 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sjukhusens läkemedelsförsörjning

Betänkande 2007/08:KU24

Riksdagen godkänner regeringens förslag i den ekonomiska vårpropositionen om ändringar i riksdagsordningen och förändringar när det gäller utgiftsområdena. Riksdagen godkänner också konstitutionsutskottets förslag till förteckning över utgiftsområdesindelning.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:KU24 (pdf, 1025 kB)

Betänkande 2007/08:FiU25

Riksdagen har behandlat årsredovisningen för staten 2007 och Riksrevisionens granskning av årsredovisningen. Riksrevisionen bedömer att årsredovisningen i allt väsentligt är rättvisande. Riksdagen välkomnar att skrivelsen har utvecklats och att uppföljningen av de budgetpolitiska målen har förbättrats. Men det finns också delar som kan utvecklas vidare. Riksdagen anser att regeringen bör överväga att också redogöra för statens nettoförmögenhet i nationalräkenskapstermer. Balanstalet från pensionssystemets årsredovisning borde också framgå. Balanstalet utgör kvoten mellan ålderspensionssystemets tillgångar och skulder och är en indikator på pensionssystemets långsiktiga hållbarhet. Riksdagen avslutar ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-05-22 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FiU25 (pdf, 165 kB)

Betänkande 2007/08:FiU20

Riksdagen sade ja till de riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken som regeringen föreslår i 2008 års ekonomiska vårproposition. Riksdagen delar regeringens bedömning av ekonomins utveckling de närmaste åren. Huvudscenariot bygger på att den finansiella turbulensen ebbar ut under slutet av året och att spridningseffekterna till den reala ekonomin blir relativt begränsade. Riksdagen instämmer också i regeringens bedömning att det finns ett visst utrymme för ofinansierade reformer på både inkomst- och utgiftssidan under åren 2009-2010.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 4
Beredning: 2008-05-13 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FiU20 (pdf, 1021 kB)

Betänkande 2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

Betänkande 2007/08:FöU14

Riksdagen beslutade att återförvisa förslaget om en ny lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet till försvarsutskottet. Detta innebär att förslaget skickas tillbaka till försvarsutskottet för ytterligare beredning.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:FöU14 (pdf, 2997 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om signalspaning m.m.

Betänkande 2007/08:FiU24

Finansutskottet har gjort en utvärdering av penningpolitiken under treårsperioden 2005-2007. Utskottets grundläggande bedömning är att Riksbanken under perioden har fört en väl avvägd penningpolitik. Utskottet konstaterar dock att inflationen började stiga snabbt i slutet av 2007 på ett sätt som inte fångats upp i Riksbankens prognoser. Med facit i hand innebär detta att Riksbanken möjligtvis borde ha höjt reporäntan lite snabbare under kanske framför allt 2006 för att motverka den snabbt stigande inflationstakten under 2007. Finansutskottet har beslutat att vart fjärde år ge externa experter i uppdrag att utvärdera den svenska penningpolitiken. Den första utvärderingen beräknas vara klar hösten 2011.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-08 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:FiU24 (pdf, 408 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvärdering av penningpolitiken

Betänkande 2007/08:FiU19

Nittio procent av kommunerna och landstingen uppvisar positiva resultat. Det visar regeringens årliga redovisning av ekonomin och verksamheterna i kommuner och landsting som lämnats till riksdagen. För första gången sedan 2002 ökade dock antalet kommuner med negativt resultat. Antalet landsting med positivt resultat har ökat kraftigt de senaste tre åren. År 2007 var det bara två landsting som redovisade negativt resultat. I resultaten ovan är eventuella extraordinära poster inte medräknade.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:FiU19 (pdf, 126 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Betänkande 2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Betänkande 2007/08:SkU32

Regeringen har lämnat en redogörelse för de indirekta stöd som skatteutgifterna utgör på statsbudgetens inkomstsida. Som skatteutgifter räknas till exempel skatteregler som är särskilt förmånliga för den skattskyldige när man jämför med hur beskattning borde ha skett enligt de principer som skattereformen grundar sig på. Skatteutskottet anser att redovisningen är viktig inte minst för att det ger bättre överblick över hur principerna bakom 1990 års skattereform efterlevs i lagstiftningen. Utskottet är mycket positivt till regeringens påbörjade arbete med att fördjupa redovisningen och uppföljningen av skatteutgifter. Riksdagen avslutade ärendet med detta.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2008-05-13 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:SkU32 (pdf, 147 kB)

Betänkande 2007/08:JuU31

Det ska i fortsättningen krävas prövningstillstånd för att hovrätten ska ta upp ett överklagande i ett familjemål till prövning. Prövningstillstånd ska beviljas till exempel om hovrätten vid sin inledande bedömning kommer fram till att tingsrättens dom bör ändras eller om det inte annars går att bedöma om tingsrätten har dömt rätt. Riksdagen beslutar samtidigt att försöksverksamheten med att använda videokonferens ska bli permanent i förvaltningsdomstolarna, det vill säga länsrätt, kammarrätt och Regeringsrätten. Lagändringarna börjar gälla den 1 november 2008, då även tidigare beslutade lagändringar för modernare rättegångar träder i kraft.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:JuU31 (pdf, 1157 kB) Webb-tv debatt om förslag: En modernare rättegång – några ytterligare frågor

Betänkande 2007/08:JuU27

Riksdagen godkände ett utkast till rådsbeslut som upprättats inom EU om att brottsbekämpande myndigheter ska få tillgång till uppgifter ur registret för viseringar (VIS). Där finns information om vilka personer som fått visum av ett EU-land. Reglerna för hur myndigheterna får använda registret är restriktiva och uppgifter får endast lämnas ut under vissa förutsättningar. Regeringen redovisar sin bedömning av vilken lagstiftning som kan bli nödvändig med anledning av rådsbeslutet, men lägger inte fram några lagförslag nu.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:JuU27 (pdf, 4568 kB) Webb-tv debatt om förslag: Godkännande av rådets beslut om åtkomst till VIS för brottsbekämpande ändamål

Betänkande 2007/08:JuU24

Riksdagen godkände ett utkast till rambeslut om kampen mot organiserad brottslighet. Utkastet till rambeslut är upprättat inom EU och innehåller bestämmelser om vad som ska vara kriminaliserat i fråga om brott som rör deltagande i en kriminell organisation. Regeringen redovisar sin bedömning av vilken lagstiftning som behövs för att genomföra rambeslutet, men lägger inte fram några lagförslag nu.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-05-13 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:JuU24 (pdf, 2516 kB)

Betänkande 2007/08:SkU31

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ändring i det nordiska skatteavtalet. Detta innebär att avtalets regler om beskattning av utdelning, kapitalvinster, inkomst av arbete som utförs ombord på flygplan samt pensioner ändras. För företag innebär ändringen att ett bolag som äger minst tio procent av ett dotterbolag genom ett eller flera handelsbolag befrias från källskatt på utdelning från dotterbolaget. På personbeskattningens område ändras reglerna för beskattning av kapitalvinst efter utflyttning från Sverige. Dessutom innebär de nya reglerna ändringar för personer som tar emot pension eller liknande utbetalning från ett annat nordiskt land.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-05-22 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:SkU31 (pdf, 424 kB)

Betänkande 2007/08:SkU27

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nedsatt koldioxidskatt för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av EU:s handel med utsläppsrätter. Riksdagen ställer sig också bakom vissa lagtekniska ändringar som syftar till att göra reglerna kring i synnerhet kraftvärmebeskattning mer lättillgängliga och överskådliga. Detta är första steget i de skattelättnader som aviserades i budgetpropositionen för 2008 för bränslen som förbrukas i anläggningar som omfattas av handelssystemet. De nya reglerna börjar gälla den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-08 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

Betänkande 2007/08:SkU27 (pdf, 1921 kB)

Betänkande 2007/08:SoU21

Riksdagen sade ja till att Läkemedelsförmånsnämnden får det nya namnet Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket. Namnbytet beror på att Läkemedelsförmånsnämnden får uppgifter även på tandvårdsområdet. Namnbytet innebär ändringar i sekretesslagen och lagen om läkemedelsförmåner. Lagändringarna börjar gälla den 1 september 2008.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2008-05-20 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

Betänkande 2007/08:SoU21 (pdf, 709 kB)

Betänkande 2007/08:MJU18

Skogsvårdslagens så kallade portalparagraf kompletteras för att avspegla skogens roll som en förnybar resurs. Ett nytt skogsmarksbegrepp införs också. Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2009.

Förslagspunkter: 29 Reservationer: 45
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

Betänkande 2007/08:MJU18 (pdf, 1634 kB) Webb-tv debatt om förslag: En skogspolitik i takt med tiden