Sveriges medlemskap i Europeiska unionen, EU, innebär att riksdagen inte är ensam om att fatta beslut om lagar som ska gälla i Sverige. Det gör också EU:s institutioner. När EU:s ministerråd beslutar är det regeringen som företräder Sverige. Riksdagens inflytande i EU går därför i huvudsak genom regeringen.
Eftersom Sverige är medlem i EU deltar vi i och följer de beslut som EU:s olika institutioner fattar, i enlighet med Sveriges anslutning till EU:s fördrag. De flesta beslut som EU fattar är överstatliga. Det betyder att länderna i EU har överlåtit rätten att besluta till EU.
Nästan varje dag kommer nya förslag till beslut från EU. Samtidigt som EU:s institutioner arbetar med att förbereda beslut arbetar också varje EU-land hos sig med samma frågor. I det arbetet är riksdagen aktiv. Till exempel granskar riksdagen olika EU-dokument som kan leda till lagförslag. Riksdagen kontrollerar också att EU inte beslutar om saker som Sverige bättre beslutar på egen hand.
Regeringen rådgör med riksdagen
Regeringen talar för Sverige i EU. Regeringen är ansvarig inför riksdagen när det gäller hur den hanterar EU-frågorna.
Regeringen är skyldig att informera riksdagen om vad som händer i samarbetet mellan länderna i EU och om sitt eget EU-arbete. Regeringen ska också rådgöra med riksdagen om hur Sverige ska ställa sig till olika frågor i EU. Information och samråd bedrivs på olika sätt i riksdagens kammare, i utskotten och i EU-nämnden.
Samarbete mellan EU:s olika parlament
Riksdagen deltar i olika former av samarbete med parlamenten i EU-länderna och med Europaparlamentet och byter erfarenheter och information. Riksdagens talman och de andra talmännen styr parlamentens samarbete.
Interparliamentary EU Information Exchange, IPEX, är ett samarbete mellan EU-ländernas parlament som ska göra det lättare för parlamenten att byta information och dokumentation med varandra.
Interparliamentary EU Information Exchange (IPEX)
Utskotten och EU-nämnden träffar sina motsvarigheter för att debattera aktuella frågor. EU-nämnden träffar de andra parlamentens EU-organ en gång i halvåret på en konferens som kallas för COSAC.
COSAC
Riksdagen har också en tjänsteman som följer EU-institutionernas arbete på plats i Bryssel. Genom denna Bryssel-representant har riksdagen dagliga kontakter med tjänstemän från övriga nationella parlament och Europaparlamentet. Representanten rapporterar hem till riksdagen och sprider information om riksdagens EU-arbete.