Dokument & lagar (56 343 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S)

Fråga 2018/19:567 Rätten till sterilisering av Elin Lundgren S till Socialminister Lena Hallengren S I Sverige säger steriliseringslagen i 2 En person som har fyllt tjugofem år får på egen begäran steriliseras, om han eller hon är bosatt i Sverige. Om sterilisering vägras, ska frågan omedelbart underställas Socialstyrelsens

Inlämnad: 2019-04-23 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:567 av Elin Lundgren (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:195 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2018/19:195 Yrken som omfattas av blåljusutredningen av Katja Nyberg SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Häromveckan annonserade regeringen stolt att man lägger en lagrådsremiss på den så kallade blåljusutredningen, för att komma till rätta med den utsatthet som utryckningsverksamheten

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:195 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:186 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:186 EU:s långtidsbudget av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Beslutet om ny långtidsbudget är ett av de viktigaste beslut som Europeiska unionen troligtvis kommer att fatta under innevarande eller nästa år. Det förslag som presenterades av kommissionen den 2 maj 2018 innebär ett

Inlämnad: 2019-04-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2018/19:186 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Interpellation 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD)

Interpellation 2018/19:185 Nedskärningar inom psykiatrin av Tobias Andersson SD till Socialminister Lena Hallengren S Av budgetens alla olika utgiftsområden och poster som regeringen kunde välja att spara in på för att finansiera dyr symbolpolitik med mera valde man att bland annat minska anslaget Bidrag till psykiatri

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 103 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:531 Det östliga partnerskapet av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Det östliga partnerskapet firar tio år, och regeringen har aviserat att man kommer att öka biståndet till dessa länder i syfte att främja demokratin, yttrandefriheten och rättsstaten. Samtidigt är det svårt att finna en genomgripande

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:90 Nordiskt samarbete 2018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att långsiktigt stärka det nordisk-baltiska samarbetet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2018/19:UU14

Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:3066 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 115 kB)

Motion 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. SD med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fyrstegsprincipen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2018/19:TU18

Motion 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3063 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:68 Ändring av övergångsbestämmelse avseende behörighetsreglering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förlänga övergångsperioden med ett år, till den 30 juni 2020,


Utskottsberedning: 2018/19:SoU21

Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 67 kB) Motion 2018/19:3057 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 75 kB)

Motion 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:81 Stärkt ordning och säkerhet i domstol Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förbud mot elektronisk utrustning med kamerafunktion i rättssalar och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:JuU23

Motion 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3060 av Adam Marttinen m.fl. (SD) (pdf, 74 kB)

Motion 2018/19:3058 av Katja Nyberg m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3058 av Katja Nyberg m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa villkorlig frigivning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:JuU25

Motion 2018/19:3058 av Katja Nyberg m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3058 av Katja Nyberg m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2018/19:524 Hållbart producerad palmolja av Anna Wallentheim S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP År 2018 släppte Naturvårdsverket en rapport som visar, enligt en ny beräkningsmodell, att 80 procent av alla utsläpp av farliga kemikalier kopplat till svensk konsumtion sker i andra länder. De stora koldioxidutsläppen

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:522 av Linus Sköld (S)

Fråga 2018/19:522 Rättvis postservice av Linus Sköld S till Statsrådet Anders Ygeman S Hela landet ska inte bara leva, hela landet ska också växa. Ska detta vara möjligt måste invånarna i glesbygden ha tillgång till samma samhällsservice som invånarna i mer tätt befolkade områden. Samtidigt kan vi i Piteå-Tidningen den

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:522 av Linus Sköld (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:511 av Runar Filper (SD)

Fråga 2018/19:511 Bidrag till miljöorganisationer av Runar Filper SD till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Det finns exempel på hur miljöorganisationer får bidrag för att aktivt motverka myndighetsbeslut. Detta anser vi i Sverigedemokraterna vara en orimlig ordning. Naturskyddsföreningen uppbär betydande offentlig

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:511 av Runar Filper (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:510 av Runar Filper (SD)

Fråga 2018/19:510 Kriminell djurrättsaktivism av Runar Filper SD till Statsrådet Mikael Damberg S Utövare av laglig näringsverksamhet utsätts återkommande för brott av individer och organisationer som ställer sig över lagen och trakasserar utvalda animalieproducenter och företag som sysslar med vidareförädling av animalieprodukter.

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:510 av Runar Filper (SD) (pdf, 87 kB)