Dokument & lagar (63 057 träffar)

Motion 2018/19:3070 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3070 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:80 Riksrevisionens rapport om förvaltningen av premiepensionssystemet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag som innebär att premiepensionssystemet

2019-04-23

Motion 2018/19:3070 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 87 kB) Motion 2018/19:3070 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:86 Datalagring vid brottsbekämpning anpassningar till EU-rätten 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:86. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen

2019-04-23

Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 96 kB) Motion 2018/19:3069 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 103 kB)

Motion 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:92 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:92 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet. Motivering Regeringen föreslår

2019-04-23

Motion 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3068 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:91 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gällande regelverk kring saklig grund och skriftligt besked bör behållas

2019-04-16

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:547 Svenska barn som far illa i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:537 En ny hemlöshetsstrategi av Christina Höj Larsen V till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2009 då den nationella hemlöshetsstrategin för 20072009 löpte ut har Sverige saknat en nationell hemlöshetsstrategi. Detta har lett till att det förebyggande arbetet med att motverka hemlösheten inte kunnat

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:187 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:187 Invandrarkvinnors situation på arbetsmarknaden av Amineh Kakabaveh V till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Många kvinnor som har kommit till Sverige är från länder med starkt patriarkala strukturer och hedersnormer länder där kvinnor och flickor inte sällan under otillbörliga påtryckningar

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:187 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 144 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:530 Sveriges arbete för kärnvapennedrustning av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I årets utrikespolitiska debatt frågade jag utrikesminister Margot Wallström om hon avser att stå på rätt sida om historien och skriva under FN:s kärnvapenkonvention TPNWJag frågade också om regeringen

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:529 Familjeåterförening i praktiken av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948 i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan dess fastslagits i flera

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2018/19:524 Hållbart producerad palmolja av Anna Wallentheim S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP År 2018 släppte Naturvårdsverket en rapport som visar, enligt en ny beräkningsmodell, att 80 procent av alla utsläpp av farliga kemikalier kopplat till svensk konsumtion sker i andra länder. De stora koldioxidutsläppen

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:522 av Linus Sköld (S)

Fråga 2018/19:522 Rättvis postservice av Linus Sköld S till Statsrådet Anders Ygeman S Hela landet ska inte bara leva, hela landet ska också växa. Ska detta vara möjligt måste invånarna i glesbygden ha tillgång till samma samhällsservice som invånarna i mer tätt befolkade områden. Samtidigt kan vi i Piteå-Tidningen den

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:522 av Linus Sköld (S) (pdf, 86 kB)

Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:76 Riksrevisionens rapport om fyrstegsprincipen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur nationellt framtagna bristanalyser och prioriteringar


Utskottsberedning: 2018/19:TU18

Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:3054 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 91 kB)