Dokument & lagar (77 544 träffar)

Interpellation 2017/18:598 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:598 En utredning av ledningsstrukturen inom det civila försvaret av Allan Widman L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det har nu gått mer än ett halvår sedan en i princip enig försvarsberedning föreslog en utredning för att ge förslag på hur ledningsstrukturen ska se ut i det

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:598 av Allan Widman (L) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:597 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:597 Beredskapslagring av livsmedel till Försvarsmakten och totalförsvaret i övrigt av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S Svenska hushåll förväntas hålla sig med ett förråd av livsmedel för sin egen konsumtion. Detta eftersom mer än hälften av all mat vi konsumerar importeras

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:597 av Allan Widman (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:596 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:596 Hushållens försörjningsberedskap av Allan Widman L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Försvarsberedningens rapport Motståndskraft föreslogs i politisk enighet att de svenska hushållen borde planera för att under en vecka klara sin försörjning utan stöd från samhället.

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:596 av Allan Widman (L) (pdf, 94 kB)

Interpellation 2017/18:595 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:595 Flygvapnets beväpning av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S Riksdagen beslutade att Försvarsmakten skulle hållas skadelös avseende de flygburna vapen som tillställdes Frankrike som solidaritetshandling efter attentaten i Paris den 13 november 2015. Med anledning av detta

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:595 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2017/18:594 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:594 En utvidgad solidaritetsförklaring av Allan Widman L till Utrikesminister Margot Wallström S Av allt att döma är nu Storbritannien på väg att lämna den europeiska unionen. Sveriges nuvarande solidaritetsförklaring omfattar endast medlemmar av unionen och de nordiska länderna. Med anledning av

Inlämnad: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:594 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1574 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1574 Indragen finansiering till stödtelefonen mot extremism av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den våldsbejakande islamistiska extremismen utgör enligt Säkerhetspolisen det största hotet mot vår demokrati. Även hotet från de extra extremistiska miljöerna hotar vår yttrandefrihet,

Inlämnad: 2018-07-12 Svarsdatum: 2018-08-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1574 av Roger Haddad (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1570 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1570 Återvändare från Islamiska staten av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Liberalerna har sedan 2014 aktivt lyft frågor om åtgärder mot terrorism och radikalisering, men också om hur det lokala arbetet mot inhemsk extremism ska intensifieras. Sedan 2015 har vi aktivt

Inlämnad: 2018-07-10 Svarsdatum: 2018-08-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1570 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1569 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1569 Övergrepp i rättssak av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Att domare och åklagare hotas är ett hot inte bara mot de berörda, det är ett hot mot vår demokrati och de som ska bära upp rättsstatens funktioner. Åklagare hotas i hemmet, i Västerås drabbades hösten 2018

Inlämnad: 2018-07-10 Svarsdatum: 2018-08-08 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1569 av Roger Haddad (L) (pdf, 98 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1565 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:1565 Stöd till lantbrukare av Hans Hoff S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Den extremt regnfattiga våren och sommaren kommer att innebära att svenska och inte minst halländska lantbrukare kommer att få ett skördebortfall på uppemot 50 procent. Samtidigt slaktas i dag djur eftersom det inte finns foder till

Inlämnad: 2018-07-04 Svarsdatum: 2018-07-18 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1565 av Hans Hoff (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1560 Kriget mot Gazas fängslade folk av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israel och Egypten håller Gazas gränser stängda. Israel bedriver en olaglig sjöblockad mot Gaza. Gaza är ett fängelse sedan blockaden inleddes 2007. Om blockaden enbart handlat om vapen och kontroll så att vapen

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1560 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1557 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:1557 En ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst högst i hela EU och har mer än fördubblats de

Inlämnad: 2018-06-27 Svarsdatum: 2018-07-26 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1557 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:593 av Christina Örnebjär (L)

Interpellation 2017/18:593 Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa, och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst

Inlämnad: 2018-06-25 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:593 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1556 av Nina Lundström (L)

Fråga 2017/18:1556 Tillfälliga bygglov för förskolor och skolor av Nina Lundström L till Statsrådet Peter Eriksson MP I Stockholms län finns exempel på kommuner som har behövt använda plan- och bygglagens möjligheter för tillfälliga bygglov för att kunna inrätta förskolor och skolor. Enligt 9 kap. 33 PBL går det att ge

Inlämnad: 2018-06-25 Svarsdatum: 2018-07-10 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1556 av Nina Lundström (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1554 av Catharina Bråkenhielm (S)

Fråga 2017/18:1554 Ändrade regler vid båtfynd av Catharina Bråkenhielm S till Statsrådet Heléne Fritzon S Med dagens lagstiftning får den som hittat en övergiven båt äganderätt till densamma efter tre månader, förutsatt att inte den ursprunglige ägaren hittats. Detta är en alltför snäv tidsram. Många båtar är inte registrerade,

Inlämnad: 2018-06-21 Svarsdatum: 2018-07-19 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1554 av Catharina Bråkenhielm (S) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1550 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:1550 Narkotikapolisföreningens önskemål om en ny inriktning på narkotikapolitiken av Christina Örnebjär L till Socialminister Annika Strandhäll S Det tunga missbruket är lika utbrett i Sverige som i övriga Europa, och bland ungdomar ligger vi ungefär i mitten. Narkotikadödligheten i Sverige är näst högst

Inlämnad: 2018-06-21 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1550 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1549 av Maria Weimer (L)

Fråga 2017/18:1549 Stöd till barn och unga vid den amerikanska gränsen av Maria Weimer L till Utrikesminister Margot Wallström S Give me your tired, your poor, your huddled masses yearning to breathe free.Den största migrationsströmmen i världen går från Mexiko till USA. Just nu förfasas hela Sverige och världen av konsekvenserna

Inlämnad: 2018-06-21 Svarsdatum: 2018-07-09 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1549 av Maria Weimer (L) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1548 av Christina Örnebjär (L)

Fråga 2017/18:1548 Skyddsvakters befogenheter av Christina Örnebjär L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Sverige vaktas skyddsobjekt, bland annat riksdagens och regeringens lokaler, av skyddsvakter. Bevakningen av ett skyddsobjekt lyder under skyddslagen, eller lagen 1990:217 om skydd för samhällsviktiga

Inlämnad: 2018-06-21 Svarsdatum: 2018-07-09 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1548 av Christina Örnebjär (L) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1547 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1547 Nya skatteregler för bärplockare av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har aviserat nya skatteregler som ska göra det enklare att komma åt oseriösa aktörer på arbetsmarknaden när det kommer till importerad arbetskraft. Detta är bra och behövligt för en tryggare

Inlämnad: 2018-06-21 Svarsdatum: 2018-07-09 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1547 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1541 av Roger Haddad (L)

Fråga 2017/18:1541 Utnämning av en ny riksåklagare av Roger Haddad L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Chefen för Åklagarmyndigheten, Anders Perklev, avslutade sitt uppdrag i slutet av maj 2018. Åklagarväsendet genomgår nu en intensiv omvandling där verksamheten står i begrepp att anpassa kostymen

Inlämnad: 2018-06-20 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1541 av Roger Haddad (L) (pdf, 86 kB)

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en kontinuerlig dialog för att göra det möjligt att inkludera fler län i lagstiftningen om regional fysisk planering


Utskottsberedning: CU

Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4203 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 79 kB)