Dokument & lagar (76 393 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V)

Fråga 2018/19:563 Mottagandet av barn som befinner sig i läger i Syrien av Maj Karlsson V till Socialminister Lena Hallengren S Under tre månader har vi kunnat följa rapporteringen från de läger dit personer som ingått i IS terrorsekt förts. Antalet barn från Sverige i lägren är enligt DN:s rapportering ca 60. Dessa barn

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:563 av Maj Karlsson (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2018/19:554 Medicintekniska produkter av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Hälso- och sjukvården är mångfasetterad. Den innehåller omvårdnad när jag blivit sjuk, specialisthjälp av olika professioner när sjukdomen är sammansatt, läkemedel som jag köper receptfritt på apoteket, cell-

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:551 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:551 Färöiska och grönländska körkort i Sverige av Kjell-Arne Ottosson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Vid Nordiska rådets temasession i Köpenhamn den 89 april sammanträdde rådets gränshindergrupp. Den består av parlamentariker från alla länder, partigrupper och utskott i Nordiska rådet. Gruppens

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:551 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:91 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gällande regelverk kring saklig grund och skriftligt besked bör behållas

2019-04-16

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:547 Svenska barn som far illa i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:191 av Hampus Hagman (KD)

Interpellation 2018/19:191 Skatteregler för ideella verksamheter av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Idrottsföreningar som är medlemmar i Riksidrottsförbundet har i dag förmånliga skatteregler som innebär att en idrottsförening inte behöver betala arbetsgivaravgifter för idrottsutövare, tränare

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:191 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:540 av Camilla Brodin (KD)

Fråga 2018/19:540 Fortsatt drift av Ringhals 1 och 2 av Camilla Brodin KD till Statsrådet Anders Ygeman S Ringhals producerade förra året el för 22 öre per kilowattimme. Elpriset var 44 öre per kilowattimme, vilket gav en vinst på 6,6 miljarder kronor för Ringhals 30 terawattimmar el. Att elpriset har ökat sedan 2017

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:540 av Camilla Brodin (KD) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:537 En ny hemlöshetsstrategi av Christina Höj Larsen V till Socialminister Lena Hallengren S Sedan 2009 då den nationella hemlöshetsstrategin för 20072009 löpte ut har Sverige saknat en nationell hemlöshetsstrategi. Detta har lett till att det förebyggande arbetet med att motverka hemlösheten inte kunnat

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:537 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:187 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2018/19:187 Invandrarkvinnors situation på arbetsmarknaden av Amineh Kakabaveh V till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Många kvinnor som har kommit till Sverige är från länder med starkt patriarkala strukturer och hedersnormer länder där kvinnor och flickor inte sällan under otillbörliga påtryckningar

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:187 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 144 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:530 Sveriges arbete för kärnvapennedrustning av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I årets utrikespolitiska debatt frågade jag utrikesminister Margot Wallström om hon avser att stå på rätt sida om historien och skriva under FN:s kärnvapenkonvention TPNWJag frågade också om regeringen

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:529 Familjeåterförening i praktiken av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948 i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan dess fastslagits i flera

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2018/19:184 Politisk aktivism bland myndighetsanställda av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Under senare år har politisk aktivism bland myndighetsanställda blivit vanligare. Det handlar i korthet om att anställda vid myndigheter driver en egen agenda utan stöd i, eller i motsats

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 90 kB)

Motion 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att villkorlig frigivning endast ska förekomma undantagsvis och tidigast


Utskottsberedning: 2018/19:JuU25

Motion 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB)