Dokument & lagar (65 779 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S)

Fråga 2018/19:566 Barns och ungas psykiska hälsa av Hans Hoff S till Utbildningsminister Anna Ekström S Den psykiska ohälsan ökar i vårt samhälle, i synnerhet bland våra unga. Värst drabbade är unga kvinnor. Generellt uppger var fjärde person i åldern 1624 år nedsatt psykiskt välbefinnande. Bland 15-åriga flickor är nu

Inlämnad: 2019-04-18 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:566 av Hans Hoff (S) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S)

Fråga 2018/19:558 Barnmorskor och läkare på ungdomsmottagningar av Dag Larsson S till Socialminister Lena Hallengren S Sedan som längst 50 år tillbaka har många ungdomsmottagningar drivits i kommunal regi i Stockholms län. De anställda har både medicinsk och psykosocial kompetens samt kompetens inom sex och reproduktiv

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:558 av Dag Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD)

Fråga 2018/19:554 Medicintekniska produkter av Acko Ankarberg Johansson KD till Socialminister Lena Hallengren S Hälso- och sjukvården är mångfasetterad. Den innehåller omvårdnad när jag blivit sjuk, specialisthjälp av olika professioner när sjukdomen är sammansatt, läkemedel som jag köper receptfritt på apoteket, cell-

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:554 av Acko Ankarberg Johansson (KD) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:551 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Fråga 2018/19:551 Färöiska och grönländska körkort i Sverige av Kjell-Arne Ottosson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Vid Nordiska rådets temasession i Köpenhamn den 89 april sammanträdde rådets gränshindergrupp. Den består av parlamentariker från alla länder, partigrupper och utskott i Nordiska rådet. Gruppens

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2018/19:551 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S)

Fråga 2018/19:550 Tillgång till gynekologisk vård av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Ojämlik tillgång till vård i hela landet är en aktuell fråga. Men även ojämlik tillgång till vård inom en region kan vara ett problem. Inom Region Stockholm ser vi exempel på ojämlik tillgång till vård med användande

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:550 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2018/19:546 Lokal banknärvaro av Lars Mejern Larsson S till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sedan bank- och finanskrisen i början av 1990-talet klingat av och banksektorn strukturerats om har vi fått fyra starka storbanker, flera nischbanker och några mindre affärsbanker samt lokala sparbanker. Det som är mest

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:546 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:191 av Hampus Hagman (KD)

Interpellation 2018/19:191 Skatteregler för ideella verksamheter av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Idrottsföreningar som är medlemmar i Riksidrottsförbundet har i dag förmånliga skatteregler som innebär att en idrottsförening inte behöver betala arbetsgivaravgifter för idrottsutövare, tränare

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-05-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:191 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2018/19:543 Statlig närvaro i hela landet av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S All offentlig makt utgår från folket, riksdagen är folkets representant. Jag är som socialdemokrat stolt över att tillhöra ett parti som gick till val på att öka den statliga närvaron i alla delar av vårt land. Det

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2018/19:543 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:540 av Camilla Brodin (KD)

Fråga 2018/19:540 Fortsatt drift av Ringhals 1 och 2 av Camilla Brodin KD till Statsrådet Anders Ygeman S Ringhals producerade förra året el för 22 öre per kilowattimme. Elpriset var 44 öre per kilowattimme, vilket gav en vinst på 6,6 miljarder kronor för Ringhals 30 terawattimmar el. Att elpriset har ökat sedan 2017

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:540 av Camilla Brodin (KD) (pdf, 108 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S)

Fråga 2018/19:538 Vikten av lokal banknärvaro av Patrik Engström S till Näringsminister Ibrahim Baylan S För att företag och hushåll ska ha möjlighet att utvecklas behövs en väl fungerande finansiell marknad där bankerna fyller en huvudroll. Denna marknad börjar dock få allt större revor eftersom affärsbankernas omfattande

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2018/19:538 av Patrik Engström (S) (pdf, 90 kB)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD)

Interpellation 2018/19:184 Politisk aktivism bland myndighetsanställda av Kjell-Arne Ottosson KD till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Under senare år har politisk aktivism bland myndighetsanställda blivit vanligare. Det handlar i korthet om att anställda vid myndigheter driver en egen agenda utan stöd i, eller i motsats

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2018/19:184 av Kjell-Arne Ottosson (KD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Politisk aktivism bland myndighetsanställda

Motion 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:77 Förstärkta återfallsförebyggande åtgärder vid villkorlig frigivning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att villkorlig frigivning endast ska förekomma undantagsvis och tidigast


Utskottsberedning: 2018/19:JuU25

Motion 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3056 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:182 Livsmedelsstrategins konkreta resultat av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S För två år sedan fattade regeringen beslut om en livsmedelsstrategi för Sverige. Det finns en bred uppslutning i riksdagen kring målen för livsmedelsstrategin. Den svenska livsmedelsproduktionen ska

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-23 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:182 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Livsmedelsstrategins konkreta resultat

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S)

Fråga 2018/19:524 Hållbart producerad palmolja av Anna Wallentheim S till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP År 2018 släppte Naturvårdsverket en rapport som visar, enligt en ny beräkningsmodell, att 80 procent av alla utsläpp av farliga kemikalier kopplat till svensk konsumtion sker i andra länder. De stora koldioxidutsläppen

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-30 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:524 av Anna Wallentheim (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:522 av Linus Sköld (S)

Fråga 2018/19:522 Rättvis postservice av Linus Sköld S till Statsrådet Anders Ygeman S Hela landet ska inte bara leva, hela landet ska också växa. Ska detta vara möjligt måste invånarna i glesbygden ha tillgång till samma samhällsservice som invånarna i mer tätt befolkade områden. Samtidigt kan vi i Piteå-Tidningen den

Inlämnad: 2019-04-10 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:522 av Linus Sköld (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:520 Planerad nedläggning av agronomprogrammet av Magnus Oscarsson KD till Statsrådet Jennie Nilsson S Ledningen för Sveriges lantbruksuniversitet SLU har beslutat att lägga ned det sammanhållna agronomprogrammet. Detta oroar bland andra Hushållningssällskapens vd:ar. Kritikerna önskar att agronomprogrammet

Inlämnad: 2019-04-09 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:520 av Magnus Oscarsson (KD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:507 av Pia Steensland (KD)

Fråga 2018/19:507 Ökning av barnboende för barn med funktionsnedsättning av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Efter S-MP-regeringens direktiv till Försäkringskassan 2016 om att bryta kostnadsutvecklingen inom assistansen har antalet assistansersättningar minskat kraftigt. Siffror från Försäkringskassan

Inlämnad: 2019-04-05 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:507 av Pia Steensland (KD) (pdf, 122 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:504 av Johan Andersson (S)

Fråga 2018/19:504 Korrekta data vid utbetalning av royaltyer av Johan Andersson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt svensk lag har rättighetshavare på musikområdet rätt till ersättning när deras alster används i olika sammanhang. Den digitala revolutionen i allmänhet, och streamning i synnerhet,

Inlämnad: 2019-04-04 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:504 av Johan Andersson (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:503 av Pia Steensland (KD)

Fråga 2018/19:503 En rättssäker bedömning av behovet av personlig assistans av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Sedan S-MP-regeringens direktiv till Försäkringskassan 2016 om att bryta kostnadsutvecklingen inom assistansen har antalet beviljanden av förstagångsansökningar om assistansersättning

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:503 av Pia Steensland (KD) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:493 av Hampus Hagman (KD)

Fråga 2018/19:493 Beteckningen på Taiwan av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Taiwan är en de facto stat och en demokrati med goda, dock inofficiella relationer, med Sverige. Den amerikanska organisationen Freedom House rankar landet högt avseende politisk frihet och pressfrihet. Det officiella

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:493 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 89 kB)