Dokument & lagar (50 837 träffar)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1538 Netanyahus censursträvanden av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Israels regering vill förbjuda fotografering och filmning av säkerhetsstyrkor i aktion på de ockuperade områdena. En ministerkommitté gav söndagen den 17 juni klartecken för ett lagförslag som ska skydda nationell

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1538 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:1495 Betalningstider av Peter Persson S till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S Det är oerhört glädjande att ministern levererat förslag om att korta betalningstiderna. Problemet med att småföretag inte får betalt förrän långt i efterhand och därmed tvingas fungera som bank till stora företag

Inlämnad: 2018-06-14 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1495 av Peter Persson (S) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1489 av Jasenko Omanovic (S)

Fråga 2017/18:1489 Bekämpning av oseriösa fiberleverantörer av Jasenko Omanovic S till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har en uttalad målsättning om att Sveriges invånare ska ha tillgång till välfungerande bredband. Det är bra, då tillgången till en bra internetuppkoppling är både en viktig infrastrukturfråga

Inlämnad: 2018-06-13 Svarsdatum: 2018-07-10 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1489 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1473 Ahmadiyya av Jamal El-Haj S till Utrikesminister Margot Wallström S Ahmadiyya är en inriktning inom islam som etablerades av Mirza Ghulam Ahmad av Qadian 1889 i Punjab i Indien. Han gjorde anspråk på att vara den utlovade Mahdi. Ahmadiyya är i dag representerat i 209 länder med ett medlemsantal på 1020

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1473 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1472 av Jamal El-Haj (S)

Fråga 2017/18:1472 Livslångt lärande av Jamal El-Haj S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I en debattartikel riktad till regeringen med inbjudan till samtal skriver bland annat IF Metalls före detta ordförande Anders Ferbe och TCO:s ordförande Eva Nordmark att vi står inför en mycket snabb strukturomvandling

Inlämnad: 2018-06-11 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1472 av Jamal El-Haj (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1438 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2017/18:1438 Förenklad ansökan om bostadstillägg för pensionärer av Laila Naraghi S till Socialminister Annika Strandhäll S De som har varit med och byggt upp vårt land ska ha en bra pension. Det är en del av den svenska modellen. När Sveriges ekonomi går som tåget ska det också komma alla till del. Därför är det

Inlämnad: 2018-06-07 Svarsdatum: 2018-06-20 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1438 av Laila Naraghi (S) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1383 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1383 Helhetsgrepp över landets bredbandsnät av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Peter Eriksson MP Under våren blev jag tillsammans med kommunalråden i Arvika och Munkfors inbjuden till nätbolaget Mittnät för att diskutera framtiden för bredbandsnätet. Värmlands Folkblad har skrivit om detta, och visst

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1383 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1382 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1382 Skatt på sålda bilar av Lars Mejern Larsson S till Finansminister Magdalena Andersson S För ett tag sedan träffade jag Anders Persson från Stöllet som berättade om problemet med skatt på sålda bilar. Den 23 april sålde han sin bil, och ett ägarbyte skickades in till Transportstyrelsen. Skatten på den

Inlämnad: 2018-05-30 Svarsdatum: 2018-06-07 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1382 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S)

Fråga 2017/18:1304 En polishögskola i Halmstad av Hans Hoff S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Regeringens politik för att statliga jobb ska komma hela Sverige till del har lett till att den största omlokaliseringen av statliga jobb på ett decennium nu håller på att genomföras. För västra Sverige har denna viktiga

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-30 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1304 av Hans Hoff (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1301 Utvecklingen i Afghanistan av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Afghanistan är Sveriges största biståndsland. Men utöver biståndet så har Sverige och Afghanistan långa relationer till varandra. Svenska Afghanistankommittén är en av de få biståndsorganisationer som funnits i

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1301 av Anders Österberg (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1277 av Per-Arne Håkansson (S)

Fråga 2017/18:1277 Svensk biogasproduktion av Per-Arne Håkansson S till Statsrådet Ibrahim Baylan S Den energipolitiska uppgörelsen har lagt grunden för en ansvarsfullt inriktad klimatpolitik med målet ett fossilfritt samhälle 2040. Ett viktigt alternativ till fossil energi är biogas. I den cirkulära och biobaserade ekonomin

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1277 av Per-Arne Håkansson (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1275 av Peter Persson (S)

Fråga 2017/18:1275 Tyst godkännande för självdeklaration av Peter Persson S till Finansminister Magdalena Andersson S I pressen har uppmärksammats att Skatteverket i år stängt sina lådor för att ta emot deklarationsblanketter, av säkerhetsskäl.Nöjt förklarar verkets deklarationsexpert att det ändå är bara 1,7 miljoner

Inlämnad: 2018-05-08 Svarsdatum: 2018-05-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1275 av Peter Persson (S) (pdf, 103 kB)

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S)

Interpellation 2017/18:520 Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder av Åsa Westlund S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Kunskapen om hur skolgången fungerar för barn med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar NPF är låg. Den information som trots allt finns tyder på att skolan för dessa

Inlämnad: 2018-04-27 Svarsdatum: 2018-05-21 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2017/18:520 av Åsa Westlund (S) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fungerande skola för barn med neuropsykiatriska funktionshinder

Skriftlig fråga 2017/18:1224 av Anna-Caren Sätherberg (S)

Fråga 2017/18:1224 Trafikverkets förslag till ny vägklassificering av Anna-Caren Sätherberg S till Statsrådet Tomas Eneroth S Trafikverket föreslår att en ny klassificering, vägtyp 6 lågtrafikerade vägarinförs. Dessa vägar skulle endast hållas framkomligai jämförelse med vägtyp 5, som innebär en vägstandard där färd i

Inlämnad: 2018-04-25 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1224 av Anna-Caren Sätherberg (S) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1204 av Pyry Niemi (S)

Fråga 2017/18:1204 Återvinning av glykol av Pyry Niemi S till Miljöminister Karolina Skog MP Ett innovationstekniskt återvinningsbolag i Sverige har tagit fram en unik teknik som renar använd glykol så att den kan återanvändas. Denna unika teknik säkerställer att glykol renas till ursprungligt skick och kan användas med

Inlämnad: 2018-04-19 Svarsdatum: 2018-05-02 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1204 av Pyry Niemi (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1178 av Åsa Eriksson (S)

Fråga 2017/18:1178 Förskolor och skolor fria från pornografiskt material av Åsa Eriksson S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP Regeringens beslut om en nationell digitaliseringsstrategi för skolan är bra. Den tydliggör att alla skolor ska ha en strategi för hur digitaliseringen av skolan ska gå till och hur elevernas

Inlämnad: 2018-04-12 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1178 av Åsa Eriksson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S)

Fråga 2017/18:1174 Porrfri skola av Maria Andersson Willner S till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I regeringens digitaliseringsstrategi för skolan, som är utmärkt på många sätt, saknar jag tydliga skrivningar om hur vi ska göra barns förskole- och skolmiljö fri från den sjuka pornografi som tyvärr finns lättillgänglig

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-25 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1174 av Maria Andersson Willner (S) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S)

Fråga 2017/18:1173 Gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S Den 12 maj är det 20 år sedan gränskonflikten mellan Etiopien och Eritrea bröt ut. Konflikten, som krävde mer än 100 000 liv, är fortfarande olöst och påverkar regional utveckling och stabilitet

Inlämnad: 2018-04-11 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1173 av Anders Österberg (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1170 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1170 Medborgarguider av Lars Mejern Larsson S till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke MP För en tid sedan träffade jag tio pensionärer i Karlstad, diskussionsgruppen Dispyterna. De träffas varje måndag förmiddag för att prata politik. Tio moderna människor med e-postadress och bankkort. Men de

Inlämnad: 2018-04-10 Svarsdatum: 2018-04-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1170 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1162 av Lars Mejern Larsson (S)

Fråga 2017/18:1162 Tyngre lastbilar av Lars Mejern Larsson S till Statsrådet Tomas Eneroth S Sverige är ett exportberoende land och det är framför allt industrivaror, såsom fordon, maskiner och skogsindustriprodukter, som exporteras. För att bevara och utveckla vår export och konkurrenskraft behövs välutvecklade och kostnadseffektiva

Inlämnad: 2018-04-09 Svarsdatum: 2018-04-18 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1162 av Lars Mejern Larsson (S) (pdf, 85 kB)