Dokument & lagar (1 921 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:658 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:658 Åtgärder mot växande antisemitism av Björn Söder SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Under tisdagen knivskars en kvinna som är sekreterare i Judiska församlingen i Helsingborg. Polisen har satt in bevakning vid synagogan nära attentatsplatsen. Även om det är för tidigt för att

Inlämnad: 2019-05-15 Svarsdatum: 2019-05-22 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:658 av Björn Söder (SD) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:622 av Johan Forssell (M)

Fråga 2018/19:622 Antisemitismen i Sverige av Johan Forssell M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Frågan om antisemitism har aktualiserats till följd av årets förstamajfirande. I förstamajtåget i Malmö kunde SSU i Malmö höras skandera krossa sionismennågot man nu offentligt bett om ursäkt för. Situationen

Inlämnad: 2019-05-08 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:622 av Johan Forssell (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:621 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:621 Antisemitiska strömningar i Malmö av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Antisemitiska strömningar i Malmö har väckt internationell uppmärksamhet. Judiska organisationer har varnande pekat på det förakt och hat som tillåtits frodas i Sveriges tredje största stad.

Inlämnad: 2019-05-06 Svarsdatum: 2019-05-15 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:621 av Hans Wallmark (M) (pdf, 86 kB)

Interpellation 2018/19:186 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:186 EU:s långtidsbudget av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Beslutet om ny långtidsbudget är ett av de viktigaste beslut som Europeiska unionen troligtvis kommer att fatta under innevarande eller nästa år. Det förslag som presenterades av kommissionen den 2 maj 2018 innebär ett

Inlämnad: 2019-04-11 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2018/19:186 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 99 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:458 av Olle Thorell (S)

Fråga 2018/19:458 Nollvision för mäns våld mot kvinnor av Olle Thorell S till Socialminister Lena Hallengren S Mäns våld mot kvinnor orsakar alltför mycket död och lidande. Inte sällan tvingas barn bevittna våldet, och kostnaderna för samhället är enorma. Situationen är oacceptabel och ovärdig ett av världens mest jämställda

Inlämnad: 2019-03-27 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:458 av Olle Thorell (S) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:447 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:447 Utbildning om hedersrelaterat våld och förtryck av Johanna Rantsi M till Statsrådet Åsa Lindhagen MP I dag lever många barn och vuxna under hedersrelaterat våld och förtryck. Kontroll av flickors och kvinnors sexualitet är central i en hederskontext och baseras på att individen är underordnad kollektivet.

Inlämnad: 2019-03-22 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:447 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:446 av Johanna Rantsi (M)

Fråga 2018/19:446 Hedersrelaterat bortförande av Johanna Rantsi M till Statsrådet Åsa Lindhagen MP I dag lever många barn och vuxna under hedersrelaterat våld och förtryck. Kontroll av flickors och kvinnors sexualitet är central i en hederskontext och baseras på att individen är underordnad kollektivet. Bevakning är medlet

Inlämnad: 2019-03-22 Svarsdatum: 2019-04-03 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:446 av Johanna Rantsi (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:137 av Ludvig Aspling (SD)

Interpellation 2018/19:137 Rättsstatens principer i Rumänien av Ludvig Aspling SD till Utrikesminister Margot Wallström S Efter att Rumäniens socialdemokrater tog makten 2016 började de omedelbart driva igenom lagförslag som i praktiken legaliserar korruption. Det socialdemokratiska partiets ordförande och Rumäniens de

Inlämnad: 2019-03-15 Svarsdatum: 2019-04-02 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Interpellation 2018/19:137 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rättsstatens principer i Rumänien

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:234 Korruptionen i Rumänien av Margareta Cederfelt M till Statsrådet Hans Dahlgren S Korruption är ett allvarligt brott som undergräver förtroendet för demokrati, förhindrar tillväxt och bidrar till minskad rättstrygghet. Det socialdemokratiskt styrda Rumänien är ett av de mest korrupta länderna i EU med

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:234 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:34 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:34 EU:s plan mot desinformation av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Den 5 december 2018 presenterade flera av Europeiska unionens organ en gemensam aktionsplan mot desinformation Action Plan against DisinformationSamma dag meddelade kommissionen i ett pressmeddelande att vi har upptäckt

Inlämnad: 2019-01-25 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Hans Dahlgren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:34 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:20 av Barbro Westerholm (L)

Fråga 2018/19:20 En analys av anmälningar om åldersdiskriminering av Barbro Westerholm L till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Världshälsoorganisationen WHO anser att diskriminering på grund av ålder är den svåraste formen av diskriminering att åtgärda trots att den förr eller senare kommer att drabba alla. Därför driver WHO

Inlämnad: 2019-01-23 Svarsdatum: 2019-01-30 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:20 av Barbro Westerholm (L) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1251 av Jan-Olof Larsson (S)

Fråga 2015/16:1251 Skrotade fritidsbåtar av Jan-Olof Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I min hemkommun Sotenäs likväl som i många andra kustkommuner påträffas övergivna fritidsbåtar. De ligger angjorda i eller utanför kommunala hamnar, vid båtklubbar eller någonstans i skärgården. De är

Inlämnad: 2016-05-19 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1251 av Jan-Olof Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1235 av Jan-Olof Larsson (S)

Fråga 2015/16:1235 Skrotning av fiskebåtar av Jan-Olof Larsson S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I min hemkommun Sotenäs är fisket en viktig näring. Men det är en näring som är under stor omvandling. Fiskeflottan krymper genom att fiskefartyg upphör att användas i yrkesmässigt fiske. Som ett resultat

Inlämnad: 2016-05-18 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1235 av Jan-Olof Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:1229 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2015/16:1229 Miljörisk med avställda båtar av Lars-Arne Staxäng M till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Det finns runt våra kuster ett betydande antal gamla båtar och vrak som är tickande miljöbomber. Inte minst pågår det en omvandling inom fiskenäringen som riskerar att skapa stora miljökatastrofer. Det

Inlämnad: 2016-05-17 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1229 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2015/16:614 av Jens Holm (V)

Interpellation 2015/16:614 Åtgärder och styrmedel för minskade utsläpp av Jens Holm V till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Enligt ny statistik från Naturvårdsverket minskade utsläppen av växthusgaser i Sverige endast med 1 procent under år 2015. De territoriella utsläppen av växthusgaser från Sverige låg i fjol

Inlämnad: 2016-04-29 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2015/16:614 av Jens Holm (V) (pdf, 71 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder och styrmedel för minskade utsläpp

Skriftlig fråga 2015/16:1166 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2015/16:1166 Uppföljning av Kemikalieinspektionens instruktion av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Ett konkret, högst aktuellt och närmast akut problem för svenskt jordbruk är att Kemikalieinspektionen gör helt andra tolkningar av EU:s regelverk avseende växtskyddsmedel än

Inlämnad: 2016-04-29 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1166 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 82 kB)

Interpellation 2015/16:609 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2015/16:609 Riksintresseutredningen av Ola Johansson C till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Riksintresseutredningen överlämnade den 2 december 2015 slutbetänkandet SOU 2015:99 Planering och beslut för hållbar utveckling Miljöbalkens hushållningsbestämmelser till Miljö- och energidepartementet.

Inlämnad: 2016-04-28 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2015/16:609 av Ola Johansson (C) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Riksintresseutredningen

Interpellation 2015/16:594 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2015/16:594 Inriktningen för skydd av skog av Johan Hultberg M till Statsrådet Sven-Erik Bucht S I regleringsbrevet till Naturvårdsverket skriver regeringen att myndigheten tillsammans med Skogsstyrelsen ska utvärdera och revidera Nationell strategi för formellt skydd av skog i syfte att uppnå ett kostnadseffektivt

Inlämnad: 2016-04-25 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2015/16:594 av Johan Hultberg (M) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Inriktningen för skydd av skog

Skriftlig fråga 2015/16:1127 av Kristina Yngwe (C)

Fråga 2015/16:1127 Moratorium för tillståndsärenden för småskaliga vattenverksamheter av Kristina Yngwe C till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Riksdagen har nyligen riktat ett tillkännagivande där regeringen uppmanas att i arbetet med en vattenverksamhetsproposition säkerställa att nya tillståndsprövningar för

Inlämnad: 2016-04-18 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1127 av Kristina Yngwe (C) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2015/16:550 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2015/16:550 Kemikalieinspektionens uppdrag av Jonas Jacobsson Gjörtler M till Klimat- och miljöminister Åsa Romson MP Ett av de främsta syftena med EU-samarbetet är att skapa en gemensam marknad där spelreglerna är lika, eller åtminstone likvärdiga, inom en rad områden. Med gemensamma regler skapas konkurrensneutralitet

Inlämnad: 2016-04-13 Besvarare: Klimat- och miljöminister Åsa Romson (MP)

Interpellation 2015/16:550 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kemikalieinspektionens uppdrag