Dokument & lagar (1 328 träffar)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:557 Utrikesdepartementets utlämning av handlingar av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Sveriges år i FN:s säkerhetsråd har delvis skuggats av kritiken mot den kampanj för omkring 27 miljoner kronor som syftade till att ge Sverige en av de tillfälliga medlemsplatserna. Kampanjen skulle

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:557 av Hans Wallmark (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:556 Oberoende utredning av Sveriges kampanj till FN:s säkerhetsråd av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Förenta Nationernas FN säkerhetsråd har det högsta ansvaret för att upprätthålla internationell fred och säkerhet. Genom sin världsomspännande medlemskrets har FN unika förutsättningar

Inlämnad: 2019-04-17 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:556 av Hans Wallmark (M) (pdf, 92 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:553 Leyla Güvens hungerstrejk av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Den 23 januari i år frågade jag utrikesministern om situationen för Leyla Güven, som hungerstrejkar sedan den 7 november 2018. Jag tackar för svaret och frågar på nytt eftersom hungerstrejken fortfarande pågår. Güven,

Inlämnad: 2019-04-16 Svarsdatum: 2019-05-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:553 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:547 Svenska barn som far illa i norra Syrien av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Debatten om de svenska barn som far illa i norra Syrien har pågått under en lång tid. Det handlar om barn till föräldrar som misstänks vara IS-terrorister eller associerade till IS. I vissa fall är

Inlämnad: 2019-04-15 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:547 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:535 Säkerhetspolitiska bedömningar i den kommande Arktisstrategin av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Vid Arktiskt Forum i Sankt Petersburg i april deltog statsminister Stefan Löfven. Han hade ett bilateralt möte med Rysslands president Vladimir Putin. Det var det första bilaterala

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:535 av Hans Wallmark (M) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:533 av Margareta Cederfelt (M)

Fråga 2018/19:533 Mediefrihet i Turkiet av Margareta Cederfelt M till Utrikesminister Margot Wallström S Mediasituationen i Turkiet är sedan länge svår, och ett flertal oppositionella journalister är fängslade. Ett stort antal tidningar har stängt efter beslut av domstol. Turkiet har tidigare beslutat att stänga den kurdiska

Inlämnad: 2019-04-12 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:533 av Margareta Cederfelt (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD)

Fråga 2018/19:531 Det östliga partnerskapet av Ludvig Aspling SD till Statsrådet Hans Dahlgren S Det östliga partnerskapet firar tio år, och regeringen har aviserat att man kommer att öka biståndet till dessa länder i syfte att främja demokratin, yttrandefriheten och rättsstaten. Samtidigt är det svårt att finna en genomgripande

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:531 av Ludvig Aspling (SD) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:530 Sveriges arbete för kärnvapennedrustning av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S I årets utrikespolitiska debatt frågade jag utrikesminister Margot Wallström om hon avser att stå på rätt sida om historien och skriva under FN:s kärnvapenkonvention TPNWJag frågade också om regeringen

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:530 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V)

Fråga 2018/19:529 Familjeåterförening i praktiken av Christina Höj Larsen V till Utrikesminister Margot Wallström S Principen om familjens enhet fastslogs för första gången 1948 i FN:s allmänna förklaring om mänskliga rättigheter. Att familjen har rätt till samhällets och statens skydd har sedan dess fastslagits i flera

Inlämnad: 2019-04-11 Svarsdatum: 2019-04-24 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:529 av Christina Höj Larsen (V) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:487 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:487 Sharialagar i Brunei av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Bruneis envåldshärskare Hassanal Bolkiah har tydligt deklarerat att islams lära ska få en starkare ställning i landet, och snabbt kunde vi även se hur man införde straffskärpningar baserade på islamisk sharia. Detta innebär

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:487 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:468 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2018/19:468 Venezuela av Hans Wallmark M till Utrikesminister Margot Wallström S Uppgifter gör gällande att Ryssland har sänt personal knuten till försvars- och säkerhetstjänsten till Venezuela som stöd till Maduro. Det är en allvarlig och farlig utveckling. Kampen riskerar att hårdna mellan ett folk plågat av ett

Inlämnad: 2019-03-29 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:468 av Hans Wallmark (M) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD)

Interpellation 2018/19:166 IS folkmord och erkännande av seyfo av Lars Adaktusson KD till Utrikesminister Margot Wallström S Hundratals terrorister sitter fängslade i nordöstra Syrien med anledning av den militära offensiven mot Islamiska statens sista fäste Baghouz. Terroristerna, varav flera har svenskt medborgarskap,

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-12 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:166 av Lars Adaktusson (KD) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: IS folkmord och erkännande av seyfo

Skriftlig fråga 2018/19:462 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2018/19:462 Rättegången mot Issa Amro av Yasmine Posio V till Utrikesminister Margot Wallström S Denna vecka inleds rättegången mot den palestinske aktivisten Issa Amro i Hebron. Den palestinska myndigheten PA har valt att återöppna fallet mot honom och anklagar honom för insulting the higher authorities och causing

Inlämnad: 2019-03-28 Svarsdatum: 2019-04-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:462 av Yasmine Posio (V) (pdf, 89 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2018/19:430 Kallande av Irans ambassadör till UD av Markus Wiechel SD till Utrikesminister Margot Wallström S Advokaten och människorättsaktivisten Nasrin Sotoudeh har dömts till 38 års fängelse och 148 piskrapp i Iran efter att ha företrätt kvinnor som kämpar emot sharialagar och slöjtvång. Detta har med rätta

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:430 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:425 Atlantic Council av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Sverige ger sedan 2013 ekonomiskt stöd, genom Utrikesdepartementet, till den amerikanska tankesmedjan Atlantic Council. Tankesmedjan arbetar med globala säkerhetspolitiska frågor och transatlantiskt samarbete. Sveriges stöd

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-04-02 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:425 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 105 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S)

Fråga 2018/19:422 Mänskliga rättigheter i Iran av Azadeh Rojhan Gustafsson S till Utrikesminister Margot Wallström S Nasrin Sotoudeh, människorättskämpe i Iran, riskerar upp till 34 års fängelse samt 148 piskrapp. Anklagelserna mot henne grundar sig bland annat i att hon försvarat kvinnor som protesterat mot tvånget att

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:422 av Azadeh Rojhan Gustafsson (S) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:421 av Fredrik Malm (L)

Fråga 2018/19:421 Stöd till de iranska människorättsaktivisterna av Fredrik Malm L till Utrikesminister Margot Wallström S Nyligen fälldes människorättsadvokaten Nasrin Sotoudeh i vad som inte kan kallas för något annat än en skenrättegång. Varken Nasrin eller hennes advokat medverkade i rättegången, rapporterar Amnesty.

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:421 av Fredrik Malm (L) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S)

Fråga 2018/19:420 Domen mot Nasrin Sotoudeh i Iran av Anders Österberg S till Utrikesminister Margot Wallström S 38 år i fängelse är ett nästan dubbelt så långt straff som det som vi i vårt demokratiska rättssamhälle kallar för livstidMänniskor som döms till livstid, vår lags strängaste straff, har gjort de mest horribla

Inlämnad: 2019-03-18 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:420 av Anders Österberg (S) (pdf, 90 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:407 av Björn Söder (SD)

Fråga 2018/19:407 Ökat hat mot kristna i Turkiet av Björn Söder SD till Utrikesminister Margot Wallström S Enligt en rapport från Turkiets protestantiska församlingars samarbetsorganisation ökar hatpropagandan mot Turkiets kristna. Det sker verbala påhopp och skrivs nedsättande inlägg om kristna i sociala medier, och

Inlämnad: 2019-03-14 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:407 av Björn Söder (SD) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:402 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2018/19:402 Situationen i Kamerun av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Margot Wallström S Konflikten i Kamerun har pågått under flera år och eskalerat ytterligare på senare tid. Den engelskspråkiga minoriteten som utgör omkring 20 procent av landets befolkning och bor i de västra delarna av landet upplever

Inlämnad: 2019-03-13 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2018/19:402 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 88 kB)