Dokument & lagar (14 träffar)

Skriftlig fråga 2015/16:1107 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2015/16:1107 Id-kontrollernas kostnad för Skåne av Boriana Åberg (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Sedan Id-kontrollerna vid hamnar och gränsövergångar infördes den 4 januari har antalet arbetspendlande över Öresundsbron minskat. Enligt Skånetrafiken har deras försäljning av pendlarkort för resor över

Inlämnad: 2016-04-14 Svarsdatum: 2016-04-21 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1107 av Boriana Åberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:899 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2015/16:899 Införda gränskontroller och det nordiska samarbetet av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) För att hantera flyktingkrisen har regeringen infört såväl inre gränskontroller som id-kontroller för inresa i Sverige från Danmark. Danmark är ett land som länge varit Sverige närstående

Inlämnad: 2016-03-02 Svarsdatum: 2016-03-10 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:899 av Erik Ottoson (M) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2015/16:695 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2015/16:695 Öresundsintegrationen och id-kontrollerna av Hans Wallmark (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) I svar på skriftlig fråga från infrastrukturminister Anna Johansson förstår jag att hon inte haft någon personlig kontakt med någon dansk ministerkollega med anledning av införandet av tillfälliga

Inlämnad: 2016-01-27 Svarsdatum: 2016-02-03 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:695 av Hans Wallmark (M) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:679 av Olof Lavesson (M)

Fråga 2014/15:679 Framtidens arbetsgivaravgifter av Olof Lavesson (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) I slutet av februari lanserade framtidsminister Kristina Persson tre arbetsgrupper som ska ingå i regeringens framtidsarbete. En av arbetsgrupperna, Arbete för framtiden, ska definiera problem och möjligheter

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:679 av Olof Lavesson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:678 av Lotta Finstorp (M)

Fråga 2014/15:678 Grön omställning av Lotta Finstorp (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) I en radiointervju med Epstein Nordegren i P1, gjord bara tre dagar efter att framtidsministern utsågs, svarade ministern att hennes första uppgift var att jobba för grön omställning. Därför är min fråga till

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:678 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2014/15:686 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:686 Analysgrupper och framtidens välfärd av Tina Ghasemi (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Den 9 februari 2015 aviserade framtidsministern att hon skulle inrätta tre analysgrupper med uppgift att utveckla regeringens politik. Uppgiften som ministern har fått är att hitta lösningar

Inlämnad: 2015-06-05 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:686 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Analysgrupper och framtidens välfärd

Skriftlig fråga 2014/15:613 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2014/15:613 Antisemitism och "antiislamism" av Richard Jomshof (SD) till Statsrådet Kristina Persson (S) På mötet med Nordiska rådets svenska delegation den 6 maj, kunde vi höra samarbetsminister Kristina Persson dels likställa antisemitism med vad hon kallar antiislamism, dels höra att regeringen vill bekämpa

Inlämnad: 2015-06-02 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:613 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2014/15:629 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:629 Öresundssamarbete av Hans Wallmark (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Uppmärksamhet har statsrådet Kristina Persson väckt med uttalandet: Skånes invånare borde älska Stockholm mer och engagera sig mer i vad som händer i Sveriges huvudstad.  Visst mod får ministern ändå sägas

Inlämnad: 2015-05-22 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:629 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Öresundssamarbete

Skriftlig fråga 2014/15:551 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2014/15:551 Öresundssamarbete av Hans Wallmark (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Uppmärksamhet har statsrådet Kristina Persson väckt med uttalandet: Skånes invånare borde älska Stockholm mer och engagera sig mer i vad som händer i Sveriges huvudstad. Visst mod får ministern ändå sägas uppvisa då

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:551 av Hans Wallmark (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:508 av Sten Bergheden (M)

Fråga 2014/15:508 Framtidsfrågor av Sten Bergheden (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Sverige har sedan i höstas en minister för strategi och framtidsfrågor. Med anledning av ovanstående vill jag fråga statsrådet Kristina Persson: Vilka framtidsutmaningar ser statsrådet som mest prioriterade inom området för sitt tjänsteutövande?

Inlämnad: 2015-05-07 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:508 av Sten Bergheden (M) (pdf, 64 kB)

Interpellation 2014/15:499 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:499 Stängning av kontor i Sankt Petersburg av Hans Wallmark (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Nordiska ministerrådet har sedan 1995 haft ett informationskontor i Sankt Petersburg med drygt ett tjugotal anställda. Genom olika samarbetsprojekt har det kunnat spridas fakta och kunskap

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsrådet Kristina Persson (S)

Interpellation 2014/15:499 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stängning av kontor i Sankt Petersburg

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M)

Fråga 2014/15:398 Representationen i framtidsministerns analysgrupper av Hanif Bali (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Nu tar vi viktiga steg på väg mot ett hållbart samhälle, säger framtidsminister Kristina Persson om sina tre tillsatta analysgrupper. De tre områdena är grön omställning, global utmaning

Inlämnad: 2015-04-08 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:398 av Hanif Bali (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:111 av Boriana Åberg (M)

Fråga 2014/15:111 Förutsättningarna för Örestat av Boriana Åberg (M) till Statsrådet Kristina Persson (S) Sedan Öresundsbron öppnade sommaren 2000 har pendlingen mellan Danmark och Sverige ökat dramatiskt. I dag pendlar ca 18 000 människor varje dag över Sundet. Det kan jämföras med 1999, då det endast rörde sig

Inlämnad: 2014-11-26 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:111 av Boriana Åberg (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2014/15:38 av Roger Haddad (FP)

Fråga 2014/15:38 Funktionen som framtidsminister av Roger Haddad (FP) till Statsminister Stefan Löfven (S) Regeringen presenterade i samband med listan för nya statsråd ett antal departementsförändringar med nya ansvarsområden och även nya befattningar på statsråden. Till exempel har regeringen inte längre utpekade

Inlämnad: 2014-10-29 Besvarare: Kristina Persson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:38 av Roger Haddad (FP) (pdf, 77 kB)