Dokument & lagar (546 träffar)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2018/19:77 Rekryteringen av politiska tjänstemän av Lotta Olsson M till Statsminister Stefan Löfven S Klimatminister Isabella Lövins stabschef Annika Jacobson arbetade tidigare som chef för Greenpeace Sverige. I egenskap av detta stod hon 2012 bakom en aktion mot kärnkraftverket Forsmark, då man anordnade

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-08 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M) (pdf, 91 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:1037 Informationshanteringen i Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Under sommaren 2017 meddelade statsministern att han initierat en noggrann genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet i samband med it-skandalen på Transportstyrelsen. Det arbetet skulle

Inlämnad: 2018-03-15 Svarsdatum: 2018-03-28 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1037 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2017/18:517 Genomlysning av informationshanteringen inom Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Som en konsekvens av den mediala uppmärksamheten under juli kring Transportstyrelsen och dess säkerhetshaveri meddelade statsministern i ett skriftligt uttalande den 3 augusti 2017 att

Inlämnad: 2017-12-18 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2017/18:517 av Hans Wallmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M)

Fråga 2016/17:1767 Information om Transportstyrelsen av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Det finns många frågor kring det säkerhetshaveri som Transportsstyrelsens lagbrott har skapat. En del av dessa handlar om när och hur regeringen axlade sitt ansvar. Det är meningsfullt att försöka förstå men också

Inlämnad: 2017-07-31 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1767 av Hans Wallmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:503 TTIP:s betydelse för säkerhetspolitiken av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S För en tid sedan befann sig statsminister Stefan Löfven i USA. Bland de frågor som togs upp fanns även det viktiga handels- och investeringsavtalet mellan EU och USA TTIP som det förhandlats om under

Inlämnad: 2015-04-10 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:503 av Hans Wallmark (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2014/15:269 Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet av Hans Wallmark M till Statsminister Stefan Löfven S Statsminister Stefan Löfven höll den 14 november en presskonferens i samband med presentationen av Försvarsmaktens analys av underrättelseoperationen i Stockholms skärgård. Statsministern redogjorde

Inlämnad: 2015-02-05 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2014/15:269 av Hans Wallmark (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerhetspolitiskt råd på Regeringskansliet

Skriftlig fråga 2012/13:605 av Hultqvist, Peter (S)

den 19 juni Fråga 2012/13:605 Bistånd till den palestinska myndigheten av Peter Hultqvist S till statsrådet Gunilla Carlsson M Enligt medieuppgifter överväger regeringen att slopa det svenska biståndet för samhällsbyggnad i Gaza och på Västbanken. Orsaken uppges vara att uteblivna framgångar i processen mot en

Inlämnad: 2013-06-19 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:561 av Linde, Hans (V)

den 3 juni Fråga 2012/13:561 Sveriges löfte om klimatbistånd av Hans Linde V till statsrådet Gunilla Carlsson M Miljöminister Lena Ek lovade vid FN-mötet i Doha 2012 att det svenska klimatbiståndet ska ligga kvar på nuvarande nivå. Redan i år kan det dock bli svårt för Sverige att leva upp till miljöministerns löfte.

Inlämnad: 2013-06-03 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:553 av Pertoft, Mats (MP)

den 31 maj Fråga 2012/13:553 Biståndets fördelning mellan ramorganisationer och andra aktörer av Mats Pertoft MP till statsrådet Gunilla Carlsson M Statskontoret har på uppdrag av regeringen gjort en översyn av ramavtalssystemet för stöd genom svenska organisationer i det civila samhället. Systemet omfattar i dag

Inlämnad: 2013-05-31 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:503 av Linde, Hans (V)

den 14 maj Fråga 2012/13:503 Fördröjda biståndsinsatser av Hans Linde V till statsrådet Gunilla Carlsson M Tidningen Omvärlden rapporterade 29 april om hur Sida tvingats skjuta upp biståndsinsatser i flera länder. Enligt Georg Andrén, chef för Sidas avdelning för programsamarbete, som citeras i Omvärlden, lever

Inlämnad: 2013-05-14 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:475 av Johnson, Jacob (V)

den 29 april Fråga 2012/13:475 Humanitär hjälp till de kurdiska områdena i nordöstra Syrien av Jacob Johnson V till utrikesminister Carl Bildt M Situationen för den kurdiska befolkningen i nordöstra Syrien är allvarlig. Den pågående militära konflikten mellan den syriska regimen och oppositionen drabbar även kurderna,

Inlämnad: 2013-04-29 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2012/13:397 av Ceballos, Bodil (MP)

den 25 april Interpellation 2012/13:397 Utfasning av biståndsländer av Bodil Ceballos MP till statsrådet Gunilla Carlsson M Sida har lämnat ett budgetunderlag till regeringen där myndigheten föreslår att återstoden av biståndet till Latinamerika ska fasas ut. Förslaget bygger på ett resonemang kring kostnadseffektivitet

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utfasning av biståndsländer

Interpellation 2012/13:396 av Ceballos, Bodil (MP)

den 25 april Interpellation 2012/13:396 Avräkningar från biståndet av Bodil Ceballos MP till statsrådet Gunilla Carlsson M I regeringens proposition 2012/13:99 Vårändringsbudget för 2013 aviserar regeringen att den minskar anslaget för biståndsverksamhet med 709 000 000 kronor. Förslaget läggs för att delvis

Inlämnad: 2013-04-25 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Avräkningar från biståndet

Skriftlig fråga 2012/13:460 av Linde, Hans (V)

den 23 april Fråga 2012/13:460 Swedfunds ägaranvisning av Hans Linde V till statsrådet Gunilla Carlsson M Svenska statens riskkapitalbolag Swedfund ska enligt den ägaranvisning som antogs på bolagsstämman 2012 bidra till målet för Sveriges politik för global utveckling PGU om en rättvis och hållbar global utvecklingVidare

Inlämnad: 2013-04-23 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Skriftlig fråga 2012/13:440 av Wiechel, Markus (SD)

den 16 april Fråga 2012/13:440 Användningen av biståndspengar av Markus Wiechel SD till statsrådet Gunilla Carlsson M Fredagen den 22 mars svarade biståndsministern på en interpellation skriven av undertecknad. Huvudskälet till att jag skrev interpellationen var att regeringen lägger stora delar av pengarna som

Inlämnad: 2013-04-16 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2012/13:376 av Wiechel, Markus (SD)

den 12 april Interpellation 2012/13:376 Situationen i Nordkorea av Markus Wiechel SD till statsrådet Gunilla Carlsson M Mellan en halv och tre miljoner nordkoreaner tros ha dött av svält under 1990-talet, och än i dag är svälten i det slutna landet fortfarande stor. En oerhört stor del av befolkningen är beroende

Inlämnad: 2013-04-12 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Situationen i Nordkorea

Skriftlig fråga 2012/13:428 av Lillemets, Annika (MP)

den 3 april Fråga 2012/13:428 Långsiktigt utvecklingsbistånd till Sudan av Annika Lillemets MP till statsrådet Gunilla Carlsson M Sudan är ett av Afrikas största länder och ett av Sveriges mest långvariga samarbetsländer inom utvecklingsbiståndet. För ungefär en månad sedan skrev åtta svenska civilsamhällesorganisationer

Inlämnad: 2013-04-03 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Interpellation 2012/13:327 av Linde, Hans (V)

den 12 mars Interpellation 2012/13:327 Sveriges långsiktiga utvecklingssamarbete av Hans Linde V till statsrådet Gunilla Carlsson M Sverige har bedrivit utvecklingssamarbete med olika länder i Latinamerika under åtskilliga decennier. Under 70- och 80-talen, då många latinamerikanska länder led under inbördeskrig

Inlämnad: 2013-03-12 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges långsiktiga utvecklingssamarbete

Interpellation 2012/13:318 av Johnson, Jacob (V)

den 7 mars Interpellation 2012/13:318 Sveriges Turkietstrategi av Jacob Johnson V till statsrådet Gunilla Carlsson M Sverige har en strategi för bistånd till Turkiet vars övergripande mål är att stärka demokratin i Turkiet så att förutsättningarna för medlemskap i Europeiska unionen förbättras. Samarbetet är inriktat

Inlämnad: 2013-03-07 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges Turkietstrategi

Interpellation 2012/13:302 av Wiechel, Markus (SD)

den 1 mars Interpellation 2012/13:302 En human och effektiv flyktingpolitik av Markus Wiechel SD till statsrådet Gunilla Carlsson M Sverigedemokraternas åsikt är att det är eftersträvansvärt att rädda så många liv som möjligt. Sverigedemokraterna vill därför satsa resurserna på att hjälpa flyktingarna i sina hemländer,

Inlämnad: 2013-03-01 Besvarare: Gunilla Carlsson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: En human och effektiv flyktingpolitik