Dokument & lagar (2 230 träffar)

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:91 Anställningsskyddet förlängs tills arbetstagaren fyllt 69 år 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gällande regelverk kring saklig grund och skriftligt besked bör behållas

2019-04-16

Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 88 kB) Motion 2018/19:3067 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 92 kB)

Motion 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:82 Avskaffad särskild löneskatt för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:82 Avskaffad särskild löneskatt för äldre. Motivering En särskild löneskatt på vissa förvärvsinkomster infördes i samband


Utskottsberedning: 2018/19:SkU18

Motion 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3055 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:489 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:489 Myggbekämpning av Ulla Andersson V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I nedre Dalälvsområdet är problemen med mygg omfattande. Sedan många år tillbaka har myggbekämpning pågått, finansierad av kommuner, länsstyrelse och departement. Det har varit återkommande problem genom åren med såväl

Inlämnad: 2019-04-04 Svarsdatum: 2019-04-17 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:489 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Betänkande 2018/19:FiU34

Riksdagen sa nej till motioner från den allmänna motionstiden 2018 om offentlig upphandling. Anledningen är att det redan pågår arbete inom de områden som motionerna tar upp. Motionerna handlar bland annat om hur regelverket för offentlig upphandling ska tillämpas, sociala kriterier, djurskydd, livsmedelsproduktion samt innovations- och funktionsupphandling.

Förslagspunkter: 9 Reservationer: 12
Justering: 2019-03-26 Debatt: 2019-04-04 Beslut: 2019-04-04

Betänkande 2018/19:FiU34 (pdf, 599 kB) Webb-tv debatt om förslag: Offentlig upphandling

Motion 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:54 Nya skatteregler för ägarskiften mellan närstående i fåmansföretag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2018/19:54. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma


Utskottsberedning: 2018/19:SkU17

Motion 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3045 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:429 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:429 Kontanter som betalningsmedel hos statliga myndigheter av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Sverige blir alltmer kontantfritt. Denna utveckling har gått snabbt. Kontanter är dock fortfarande ett betalningsmedel som används och som staten i sina myndigheter borde acceptera, inte minst för

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:429 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:423 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:423 Tillgång till bank-id av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Statliga myndigheter digitaliserar alltmer och vill att allt fler ska söka deras tjänster den vägen. Inte minst Arbetsförmedlingen styr hårt åt det hållet. Många får problem med digitaliseringen. Det kan handla om tillgång till dator,

Inlämnad: 2019-03-19 Svarsdatum: 2019-03-27 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:423 av Ulla Andersson (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:377 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:377 Kronofogden av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Det är meningen att de statliga myndigheterna ska följa de mål och ramar regeringen beslutat om. Regeringen har till exempel uttryckt sina ambitioner så här: För att Sverige ska hålla ihop är det viktigt med statlig närvaro i hela

Inlämnad: 2019-03-11 Svarsdatum: 2019-03-20 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:377 av Ulla Andersson (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:364 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:364 AP-fonderna och vd-lönerna av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Medan folk får hanka sig fram på pensioner som är svåra att leva på trots ett långt arbetsliv så har de som förvaltar pensionspengarna i AP-fonderna löner som vanligt folk inte kan drömma om. AP-fonderna förvaltar stora pensionstillgångar

Inlämnad: 2019-03-06 Svarsdatum: 2019-03-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:364 av Ulla Andersson (V) (pdf, 85 kB)

Motion 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:45 Avskaffad skattereduktion för fackföreningsavgift 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:45. 2  Propositionens huvudsakliga innehåll Den nu gällande skattereduktionen för fackföreningsavgift infördes


Utskottsberedning: 2018/19:SkU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:3030 av Tony Haddou m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2018/19:237 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:237 Kronofogdemyndigheten av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Kronofogdemyndigheten har beslutat att lägga ned kontoren i bland annat Hudiksvall. Självklart får det konsekvenser för verksamheten, för dem som är beroende av deras tjänster, för de anställda och för kommunens arbetsmarknad.

Inlämnad: 2019-02-15 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:237 av Ulla Andersson (V) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:45 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2018/19:45 Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Rikskronofogden har meddelat att man avser att lägga ned sina kontor i Hudiksvall, Arvika och Mora. Detta gjorde man under tiden Sverige hade en övergångsregering, men man lät också meddela

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:45 av Ulla Andersson (V) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Kronofogden i Hudiksvall

Interpellation 2018/19:44 av Håkan Svenneling (V)

Interpellation 2018/19:44 Nedläggningen av Kronofogden i Arvika av Håkan Svenneling V till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Rikskronofogden har meddelat att man avser att lägga ned Kronofogdens kontor i Arvika. Detta gjorde man under tiden Sverige hade en övergångsregering, men man lät också meddela att detta var avstämt

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:44 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Kronofogden i Arvika

Interpellation 2018/19:43 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:43 Nedläggningen av Kronofogdens kontor på mindre orter av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S Rikskronofogden har meddelat att de avser att lägga ned sina kontor i Hudiksvall, Arvika och Mora. Detta gjorde de under tiden Sverige hade en övergångsregering, men de lät också meddela

Inlämnad: 2019-01-31 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2018/19:43 av Tony Haddou (V) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Kronofogdens kontor på mindre orter

Skriftlig fråga 2018/19:25 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2018/19:25 Öppnande av bankkonto av Ulla Andersson V till Statsrådet Per Bolund MP Det ska inte längre vara möjligt att neka någon att öppna bankkonto. Tyvärr verkar det ändå förekomma, enligt uppgifter jag fått. Skuldsatta och människor med invandrarbakgrund lyfts upp som grupper som nekas. Om det stämmer är det

Inlämnad: 2019-01-24 Svarsdatum: 2019-02-06 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:25 av Ulla Andersson (V) (pdf, 75 kB)

Betänkande 2018/19:FiU6

I en skrivelse redovisar regeringen AP-fondernas verksamhet under 2017. Dessutom utvärderas fondernas långsiktiga verksamhet och deras arbete med bland annat hållbarhet, ägarstyrning och regelefterlevnad.

Fondernas förvaltning under 2017 gav ett resultat på 120 miljarder kronor. Fondernas buffertkapital ökade med 90 miljarder kronor.

Fondernas förvaltningskostnader sjönk något under 2017. Finansutskottet konstaterar dock som tidigare att skillnaderna i kostnader mellan fonderna fortfarande är stora.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 1
Justering: 2019-01-24 Debatt: 2019-02-06 Beslut: 2019-02-14

Betänkande 2018/19:FiU6 (pdf, 627 kB) Webb-tv debatt om förslag: Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2017

Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:27 Riksrevisionens rapport om försäkringsmedicinskt beslutsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en översyn av det försäkringsmedicinska beslutsstödet


Utskottsberedning: 2018/19:SfU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3002 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 78 kB)

Betänkande 2018/19:FiU22

Riksdagen har behandlat en skrivelse från regeringen om verksamheten i Internationella valutafonden (IMF) och andra finansiella institutioner. Skrivelsen redogör bland annat för institutionernas arbete med finansiell stabilitet. Enligt riksdagen ger skrivelsen en bra bild av verksamheten i institutionerna. Fokus ligger på IMF:s och de övriga institutionernas arbete med den finansiella stabiliteten. Institutionernas insatser på det området har totalt sett minskat under senare år efter den kraftiga ökningen i samband med den globala finanskrisen, vilket är naturligt.

Skrivelsen ger även en god bild av vad som är viktiga framtidsfrågor för institutionerna, exempelvis flyktingströmmar och migration samt klimatförändringar. Därmed lade riksdagen skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Riksdagen sa också nej till de motioner från allmänna motionstiden som behandlades samtidigt. Motionerna handlar bland annat om amorteringskrav, kontanthantering och konkurrensen på bankmarknaden.

I betänkandet ingår också stenografiska anteckningar från finansutskottets öppna utfrågning den 5 februari om finansiell stabilitet och effektiviteten i regelverken tio år efter finanskrisen.

Förslagspunkter: 10 Reservationer: 12
Justering: 2019-03-14 Debatt: 2019-03-27 Beslut: 2019-03-27

Betänkande 2018/19:FiU22 (pdf, 16276 kB) Webb-tv debatt om förslag: Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor

Betänkande 2018/19:FiU2

Drygt 17 miljarder kronor ur statens budget för 2019 går till utgiftsområdet samhällsekonomi och finansförvaltning. Mest pengar, cirka 13,7 miljarder går till statliga tjänstepensioner.

Riksdagen sa delvis ja till regeringens förslag om hur pengarna inom utgiftsområdet ska fördelas.

När det gäller anslagen till Statens servicecenter så sa riksdagen istället ja till Moderaterna och Kristdemokraternas förslag. Det innebär att Statens servicecenter får 562 miljoner kronor, vilket är 3,5 miljoner kronor mer än vad regeringen föreslog. Syftet är att göra det möjligt för Statens servicecenter att etableras i Kiruna. Detta för att skapa statliga ersättningsjobb när Radiotjänst läggs ned.

Riksdagen beslutar om statens budget i två steg. Först beslutas om ramarna för de 27 utgiftsområdena i budgeten. Det beslutade riksdagen den 12 december 2018. Därefter bestämmer riksdagen i ett andra steg hur pengarna ska fördelas inom varje utgiftsområde. Det här beslutet avser steg två i beslutsprocessen.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2018-12-18 Debatt: 2018-12-21 Beslut: 2018-12-21

Betänkande 2018/19:FiU2 (pdf, 660 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta


Utskottsberedning: 2018/19:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2998 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 87 kB)