Dokument & lagar (1 761 träffar)

Skriftlig fråga 2013/14:687 av Carina Hägg (S)

Fråga 2013/14:687 Stridande till Syrien av Carina Hägg S till Utrikesminister Carl Bildt M Unga fortsätter att resa till stridernas Syrien. Allt fler har dött och allt fler unga kvinnor reser. Radikalisering och rekrytering fortgår, logistiskt stöd ges och insamling av medel fortsätter. Människor med fysiska eller psykiska

Inlämnad: 2014-06-13 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:687 av Carina Hägg (S) (pdf, 75 kB)

Betänkande 2013/14:UU18

Utrikesutskottet har behandlat ett antal motioner om Europarådets verksamhet utifrån tre teman:

  • Demokrati och frågor relaterade till demokratifrämjande arbete
  • Konventionsrelaterade frågor
  • Frågor som rör sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter (SRHR)

Motionerna är från de allmänna motionstiderna 2011, 2012 samt 2013. Utrikesutskottet har även behandlat regeringens skrivelse om verksamheten i Europarådets ministerkommitté för 2012 och första halvåret 2013 samt redogörelserna för 2012 och 2013 från riksdagens delegation till Europarådets parlamentariska församling. Riksdagen lade skrivelsen och redogörelserna till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet. Riksdagen sa samtidigt nej till motionerna.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 2
Beredning: 2014-03-27 Justering: 2014-05-27 Debatt: 2014-06-11 Beslut: 2014-06-11

Betänkande 2013/14:UU18 (pdf, 94 kB) Webb-tv debatt om förslag: Europarådet

Betänkande 2013/14:UU25

Regeringen anser att det finns behov av att inrätta en ny symbol, den röda kristallen, som kännetecken för sjukvård och själavård under väpnade konflikter. Det ska vara ett komplement till bland annat det röda korset. Den röda kristallen kan användas tillfälligt exempelvis om det röda korset är ifrågasatt av politiska eller religiösa skäl. Utrikesutskottet har förberett riksdagens beslut och delar regeringens bedömning. Riksdagen godkände det tillägg till Genèvekonventionerna som rör den röda kristallen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2014-04-29 Justering: 2014-05-27 Debatt: 2014-06-11 Beslut: 2014-06-12

Betänkande 2013/14:UU25 (pdf, 587 kB) Webb-tv debatt om förslag: Skydd för kännetecken i den internationella humanitära rätten

Betänkande 2013/14:UFöU2

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om att Sverige ska utöka sitt deltagande i den pågående FN-insatsen som ska stabilisera situationen i Mali. Den svenska väpnade styrkan kan delta från den 1 juli 2014 och vara på plats i tolv månader. Styrkan ska uppgå till högst 400 personer. Riksdagens ställningstagande gäller under förutsättning att det även i fortsättningen finns ett mandat för styrkan enligt beslut i FN:s säkerhetsråd.

Planen är att Sverige ska bidra med ett underrättelsekompani och en nationell stödenhet. Huvuduppgiften är att förse FN-insatsens underrättelseenhet med information och att på så sätt hjälpa till att uppfylla mandatet för insatsen. Insatsen ska bland annat stabilisera större tätbefolkade områden, skydda civila och FN-personal och hjälpa till att skapa förutsättningar för humanitärt bistånd.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2014-04-15 Justering: 2014-05-28 Debatt: 2014-06-12 Beslut: 2014-06-12

Betänkande 2013/14:UFöU2 (pdf, 52 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Betänkande 2013/14:UU12

I en skrivelse redogör regeringen för Sveriges politik för global utveckling. Framför allt tas migrationens möjligheter att skapa utveckling upp. Regeringen belyser möjliga mål- och intressekonflikter inom områdena migration, remitteringar och skydd samt långsiktiga lösningar för flyktingar.

Utrikesutskottet betonar att arbetet med att prioritera och ha mätbara mål i utvecklingsarbetet måste fortsätta. Utskottet välkomnar också att regeringen gett Statskontoret i uppdrag att utvärdera regeringens styrning och arbetsformer för det globala utvecklingsarbetet.

Riksdagen lade skrivelsen till handlingarna, det vill säga avslutade ärendet.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 7
Beredning: 2014-04-10 Justering: 2014-05-08 Debatt: 2014-05-28 Beslut: 2014-06-04

Betänkande 2013/14:UU12 (pdf, 347 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

Motion 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:154 Genomförandet av samstämmighetspolitiken för utveckling fokus: den globala utmaningen migrationsströmmar S31007 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett


Utskottsberedning: 2013/14:UU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U24 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 60 kB)

Motion 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:90 Nordiskt samarbete 2013 S31006 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet om det nordiska samarbetet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2013/14:UU3
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2013/14:U20 av Karin Åström m.fl. (S) (doc, 93 kB)

Motion 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:131 Biståndspolitisk plattform S31008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet Översyn. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:UU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 70 kB)

Betänkande 2013/14:UU15

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2010, 2011, 2012 och 2013 som handlar om arbetet med mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik. Varje år lämnar ledamöterna in ett stort antal motionsförslag om olika frågor som rör mänskliga rättigheter. Under olika år har utrikesutskottet valt att behandla mänskliga rättigheter ur olika perspektiv. Den här gången behandlade utskottet motioner främst med inriktning på mänskliga rättigheter i vissa regioner och länder i världen. Motionerna handlar om Afrika allmänt, Sahelregionen, Demokratiska republiken Kongo, Eritrea, Etiopien, Mauretanien, Nigeria, Senegal, Somalia, Sudan, Sydsudan, Latinamerika allmänt, Colombia, Guatemala och Pakistan.

Förslagspunkter: 18 Reservationer: 13
Beredning: 2014-02-06 Justering: 2014-03-27 Debatt: 2014-04-16 Beslut: 2014-04-16

Betänkande 2013/14:UU15 (pdf, 411 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

Motion 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2013 S20008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet Inledning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:UU10
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 22 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 165 kB)

Motion 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:50 Riksrevisionens rapport om Sverige i Arktiska rådet S31005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att hörsamma Riksrevisionens rekommendationer. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:U7 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 60 kB)

Skriftlig fråga 2013/14:123 av Hägg, Carina (S)

den 18 november Fråga 2013/14:123 Gästarbetare i Saudiarabien av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Utländska gästarbetare utgör över hälften av arbetsstyrkan i Saudiarabien. Det finns vittnesmål om beslagtagna pass, begränsningar i rätten till organisering, orimliga arbetsförhållanden och berättelser

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:120 av Hägg, Carina (S)

den 15 november Fråga 2013/14:120 Utresande kombattanter från Sverige av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Syrien kräver snar politisk lösning och regimen uppmanas följa uttalanden från FN:s säkerhetsråd. Men även uppmaningen om att upphöra med stöd till utländska kombattanter ska beaktas av Sverige.

Inlämnad: 2013-11-15 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Betänkande 2013/14:UU7

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2012 och 2013 om kvinnor, fred och säkerhet. Utrikesutskottet konstaterar i sitt beslutsunderlag att frågan om kvinnors roll när det gäller fred och säkerhet är central. Frågan bör vara en integrerad del av regeringens arbete inom den freds- och säkerhetsbyggande verksamheten, inklusive inom utvecklingssamarbetet.

Utskottet betonar att Sverige som medlem i FN ska bidra till genomförandet av olika resolutioner på området genom aktiviteter nationellt, regionalt och globalt. Det är också i linje med Sveriges nationella handlingsplan.

Regeringen har gett ett antal myndigheter i uppdrag att med hjälp av indikatorer varje år redovisa hur de har genomfört handlingsplanen. Det gäller Folke Bernadotteakademin, Försvarsmakten, Kriminalvården, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, Rikspolisstyrelsen och Sida. Utskottet är positivt till detta. Utskottet välkomnar också att regeringen under hösten 2013 ska börja se över handlingsplanen.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Beredning: 2013-10-24 Justering: 2013-11-14 Debatt: 2013-11-21 Beslut: 2013-11-21

Betänkande 2013/14:UU7 (pdf, 109 kB) Webb-tv debatt om förslag: Kvinnor, fred och säkerhet

Skriftlig fråga 2013/14:109 av Hägg, Carina (S)

den 8 november Fråga 2013/14:109 Istanbulkonventionen av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Den 7 april 2011 antogs Europarådets konvention om förebyggande och bekämpning av våld mot kvinnor och våld i hemmet. Regeringen signerade därefter Europarådets konvention i Istanbul i Turkiet. En analys med

Inlämnad: 2013-11-08 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Skriftlig fråga 2013/14:92 av Hägg, Carina (S)

den 4 november Fråga 2013/14:92 Vapentransporter av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Samtidigt som regeringens relationer till denna sfär är goda förekommer en svensk imam i diskussion relaterad till Syrien. Forum för dialog med trossamfund finns etablerade. Mot bakgrund av det som kommit till allmän

Inlämnad: 2013-11-04 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:83 av Hägg, Carina (S)

den 25 oktober Fråga 2013/14:83 Moçambique av Carina Hägg S till statsrådet Hillevi Engström M Moçambique är ett av Sveriges största samarbetsländer inom biståndet. Samtidigt skapar landets tillväxt förutsättningar för ett breddat samarbete och ökat handelsutbyte. Fördelningspolitik, arbetstillfällen och riktade

Inlämnad: 2013-10-25 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Skriftlig fråga 2013/14:70 av Hägg, Carina (S)

den 22 oktober Fråga 2013/14:70 al-Shabab av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Sedan länge är al-Shabab verksamt i Sverige genom insamling av ekonomiska medel samt rekrytering. Vi kan inte utesluta att kritiker även i vårt land har anledning att känna obehag inför organisationen. al-Shababs politiska

Inlämnad: 2013-10-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:69 av Hägg, Carina (S)

den 22 oktober Fråga 2013/14:69 FN:s resolution 2122 av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Jag välkomnar att FN:s säkerhetsråd antagit resolution 2122 för att bredda och stärka kvinnors deltagande i alla konfliktförebyggande faser. Kvinnor bör spela en mer framträdande roll för att förebygga och lösa

Inlämnad: 2013-10-22 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:56 av Hägg, Carina (S)

den 17 oktober Fråga 2013/14:56 Kemiska vapen av Carina Hägg S till utrikesminister Carl Bildt M Nobels fredspris 2013 går till OPCW organisationen för förbud mot kemiska vapenett internationellt organ för efterlevnad av FN:s kemvapenkonvention med 189 medlemsländer. Somalia har nyligen anslutit sig. Angola, Egypten,

Inlämnad: 2013-10-17 Besvarare: Carl Bildt (M)