Dokument & lagar (899 träffar)

Talarlista 2017/18:20180620

Onsdagen den 20 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 20 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Elisabeth Svantesson M 6 2 Oscar Sjöstedt SD 8 3 Emil Källström C 6 4 Mats Persson L 6 5 Jakob Forssmed

2018-06-20

Talarlista 2017/18:20180620 (docx, 42 kB) Talarlista 2017/18:20180620 (pdf, 128 kB)

Talarlista 2017/18:20180619

Tisdagen den 19 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 52 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen 1 Jessika Roswall M 8 2 Fredrik Christensson C 8

2018-06-19

Talarlista 2017/18:20180619 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180619 (pdf, 123 kB)

Talarlista 2017/18:20180618

Måndagen den 18 juni 2018 Kl. 10.00 Val Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Andreas Norlén M 12 2 Björn von Sydow S 8 3 Jonas Millard SD 8 4 Agneta Börjesson MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 8 6 Mia Sydow Mölleby V 6

2018-06-18

Talarlista 2017/18:20180618 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180618 (pdf, 132 kB)

Talarlista 2017/18:20180615

Fredagen den 15 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Näringsutskottets betänkande NU22 Energipolitikens inriktning 1 Sofia Fölster M 8 2 Mattias Bäckström Johansson SD 8 3 Rickard Nordin C 8 4 Birger Lahti V 8 5 Maria Weimer L 8 6 Penilla Gunther KD 8 7 Patrik Engström

2018-06-15

Talarlista 2017/18:20180615 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180615 (pdf, 118 kB)

Talarlista 2017/18:20180614

Torsdagen den 14 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Miljö- och jordbruksutskottets utlåtande MJU25 Otillbörliga handelsmetoder mellan företag i livsmedelskedjan 1 Marianne Pettersson S 4 2 Maria Malmer Stenergard M 4 3 Jens

2018-06-14

Talarlista 2017/18:20180614 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180614 (pdf, 130 kB)

Talarlista 2017/18:20180613

Onsdagen den 13 juni 2018 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2018-06-13

Talarlista 2017/18:20180613 (docx, 43 kB) Talarlista 2017/18:20180613 (pdf, 138 kB)

Talarlista 2017/18:20180612

Tisdagen den 12 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Utbildningsutskottets betänkande UbU24 Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning 2017 0.00 0.00 20 Utbildningsutskottets betänkande UbU29 Myndighetskapital

2018-06-12

Talarlista 2017/18:20180612 (docx, 41 kB) Talarlista 2017/18:20180612 (pdf, 127 kB)

Talarlista 2017/18:20180611

Måndagen den 11 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Socialutskottets betänkande SoU20 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap 1 Emma Henriksson KD 8 2 Jenny Petersson M 8 3 Mikael Eskilandersson SD 8 4 Anders W Jonsson C 6 5 Karin Rågsjö V 8 6 Barbro

2018-06-11

Talarlista 2017/18:20180611 (docx, 35 kB) Talarlista 2017/18:20180611 (pdf, 122 kB)

Talarlista 2017/18:20180607

Torsdagen den 7 juni 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Interpellationssvar 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Kulturutskottets betänkande KrU8 En omreglerad spelmarknad 1 Sara-Lena Bjälkö SD 8 2 Vasiliki Tsouplaki V 8 3 Olof Lavesson M 8 4 Peter Johnsson S 8 5 Agneta Börjesson

2018-06-07

Talarlista 2017/18:20180607 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180607 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2017/18:20180605

Tisdagen den 5 juni 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Näringsutskottets betänkande NU19 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder 1 Mattias Jonsson S 10 2 Sten Bergheden M 8 3 Runar Filper SD 8 4 Emma Nohrén MP 8 5 Peter Helander C 12 6 Håkan Svenneling V 10 7 Lars

2018-06-05

Talarlista 2017/18:20180605 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180605 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2017/18:20180604

Måndagen den 4 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialutskottets betänkande SoU24 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden 1 Emma Henriksson KD 6 2 Anna-Lena Sörenson S 6 3 Katarina Brännström M 6 4 Christina Östberg SD 6 5 Jan Lindholm MP 6 6 Karin Rågsjö V 6 7

2018-06-04

Talarlista 2017/18:20180604 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180604 (pdf, 120 kB)

Talarlista 2017/18:20180531

Torsdagen den 31 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU30 Ett tryggt och mer hållbart premiepensionssystem 1 Julia Kronlid SD 6 2 Fredrik Lundh Sammeli S 6 3 Lars-Arne Staxäng M 8 4 Rickard Persson

2018-05-31

Talarlista 2017/18:20180531 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180531 (pdf, 121 kB)

Talarlista 2017/18:20180530

Onsdagen den 30 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU27 Ändrade regler om retroaktivitet avseende efterlevandestöd 1 Teresa Carvalho S 6 2 Johan Forssell M 6 3 Julia Kronlid SD 6 0.18 0.18 23 Socialförsäkringsutskottets

2018-05-30

Talarlista 2017/18:20180530 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180530 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2017/18:20180529

Tisdagen den 29 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Näringsutskottets betänkande NU16 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri 1 Jennie Nilsson S 8 2 Josef Fransson SD 8 3 Lorentz Tovatt MP 4 4 Birger Lahti V 6 5

2018-05-29

Talarlista 2017/18:20180529 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180529 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2017/18:20180524

Torsdagen den 24 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Sammansatta civil- och kulturutskottets betänkande CKrU1 Politik för gestaltad livsmiljö 1 Olof Lavesson M 6 2 Aron Emilsson SD 6 3 Ola Johansson C 6 4 Christina Örnebjär L 6 5 Roland

2018-05-24

Talarlista 2017/18:20180524 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180524 (pdf, 105 kB)

Talarlista 2017/18:20180523

Onsdagen den 23 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Utbildningsutskottets betänkande UbU23 En gymnasieutbildning för alla 1 Caroline Helmersson Olsson S 8 2 Michael Svensson M 5 3 Stefan Jakobsson SD 8 4 Elisabet Knutsson MP 5 5 Ulrika Carlsson i Skövde

2018-05-23

Talarlista 2017/18:20180523 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180523 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20180522

Tisdagen den 22 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Justitieutskottets betänkande JuU29 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet 1 Adam Marttinen SD 6 2 Johan Hedin C 6 3 Andreas Carlson KD 6 4 Sanne Lennström S 8 5 Anti

2018-05-22

Talarlista 2017/18:20180522 (docx, 35 kB) Talarlista 2017/18:20180522 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20180521

Måndagen den 21 maj 2018 Kl. 11.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om rättsläget för personlig assistans. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Socialdemokraterna företräds av statsrådet

2018-05-21

Talarlista 2017/18:20180521 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180521 (pdf, 95 kB)

Talarlista 2017/18:20180517

Torsdagen den 17 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Socialutskottets betänkande SoU9 Hälso- och sjukvårdsfrågor 1 Emma Henriksson KD 6 2 Anna-Lena Sörenson S 6 3 Camilla Waltersson Grönvall M 6 4 Per Ramhorn SD 6 5 Jan Lindholm MP 6 6

2018-05-17

Talarlista 2017/18:20180517 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180517 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2017/18:20180516

Onsdagen den 16 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Näringsutskottets betänkande NU13 Förbud mot utvinning av uran 1 Hanif Bali M 8 2 Mattias Bäckström Johansson SD 8 3 Anna-Caren Sätherberg S 8 4 Lorentz Tovatt MP 8 5 Helena Lindahl C 8 6 Birger Lahti

2018-05-16

Talarlista 2017/18:20180516 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180516 (pdf, 113 kB)