Dokument & lagar (1 919 träffar)

Föredragningslista 2018/19:16

Föredragningslista 2018/19:16 Onsdagen den 14 november 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslaget till statsminister Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Prövning av förslaget till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 24 oktober Ärenden för debatt och avgörande Reservationer

2018-11-14

Föredragningslista 2018/19:16 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:16 (pdf, 105 kB)

Föredragningslista 2018/19:15

Föredragningslista 2018/19:15 Tisdagen den 13 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslag till statsminister Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Magdalena Schröder M som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 november Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Motioner med anledning

2018-11-13

Föredragningslista 2018/19:15 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:15 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2018/19:14

Föredragningslista 2018/19:14 Måndagen den 12 november 2018 Kl. 10.30 Bordläggningsplenum 1 Bordläggning av förslag till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 18 och tisdagen den 23 oktober Avsägelse 3 Yasmine Larsson S som suppleant i EU-nämnden fr.o.m.

2018-11-12

Föredragningslista 2018/19:14 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:14 (pdf, 93 kB)

Föredragningslista 2018/19:13

Föredragningslista 2018/19:13 Onsdagen den 7 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 17 oktober Avsägelse 2 Erik Andersson M som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 12 november Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt

2018-11-07

Föredragningslista 2018/19:13 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:13 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2018/19:12

Föredragningslista 2018/19:12 Tisdagen den 6 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 9 och tisdagen den 16 oktober Avsägelse 2 Matilda Ernkrans S som ledamot i krigsdelegationen Anmälan om kompletteringsval 3 Åsa Lindestam S

2018-11-06

Föredragningslista 2018/19:12 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:12 (pdf, 119 kB)

Föredragningslista 2018/19:11

Föredragningslista 2018/19:11 Onsdagen den 24 oktober 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Avsägelser 1 Pia Steensland KD som ledamot i socialutskottet 2 Jessika Roswall M som ledamot i Riksdagens överklagandenämnd 3 Helena Bouveng M som suppleant i Riksdagens överklagandenämnd 4 Andreas Norlén M som

2018-10-24

Föredragningslista 2018/19:11 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:11 (pdf, 108 kB)

Föredragningslista 2018/19:10

Föredragningslista 2018/19:10 Tisdagen den 23 oktober 2018 Kl. 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 2 oktober Anmälan om ersättare

2018-10-23

Föredragningslista 2018/19:10 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:10 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2018/19:9

Föredragningslista 2018/19:9 Torsdagen den 18 oktober 2018 Kl. 12.00 Allmänpolitisk debatt forts.1 Allmänpolitisk debatt forts.Anmälan om faktapromemorior Ansvarigt utskott 2 2018/19:FPM6 Förordning om att förebygga spridning av terrorisminnehåll på internet COM2018 640 JuU 3 2018/19:FPM7 Översyn av Europeiska

2018-10-18

Föredragningslista 2018/19:9 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:9 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:8

Föredragningslista 2018/19:8 Onsdagen den 17 oktober 2018 Kl. 09.00 Allmänpolitisk debatt forts.1 Allmänpolitisk debatt forts.Anmälan om faktapromemorior Ansvarigt utskott 2 2018/19:FPM4 Reviderat återvändandedirektiv COM2018 634 SfU 3 2018/19:FPM5 Meddelande om befogenheter för Europeiska åklagarmyndigheten

2018-10-17

Föredragningslista 2018/19:8 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:8 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:7

Föredragningslista 2018/19:7 Tisdagen den 16 oktober 2018 Kl. 13.00 Val Allmänpolitisk debatt uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Val 1 Val av ordförande och vice ordförande i Riksrevisionens parlamentariska råd 2 Val av sex ledamöter till Europeiska rådets svenska delegation 3 Val av sex suppleanter till

2018-10-16

Föredragningslista 2018/19:7 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:7 (pdf, 135 kB)

Föredragningslista 2018/19:6

Föredragningslista 2018/19:6 Tisdagen den 9 oktober 2018 Kl. 13.00 Val Val 1 Val av åtta ledamöter i Riksrevisionens parlamentariska råd 2 Val av 50 ledamöter i krigsdelegationen 3 Val av ordförande och ersättare för ordföranden i Riksdagens överklagandenämnd 4 Val av fyra ledamöter i Riksdagens överklagandenämnd

2018-10-09

Föredragningslista 2018/19:6 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2018/19:6 (pdf, 127 kB)

Föredragningslista 2018/19:5

Föredragningslista 2018/19:5 Tisdagen den 2 oktober 2018 Kl. 11.00 Val Val 1 Val av sjutton ledamöter i samtliga utskott 2 Val av sjutton suppleanter i samtliga utskott 3 Val av sjutton ledamöter i EU-nämnden 4 Val av sjutton suppleanter i EU-nämnden 5 Val av tio ledamöter i riksdagsstyrelsen 6 Val av tio

2018-10-02

Föredragningslista 2018/19:5 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:5 (pdf, 71 kB)

Föredragningslista 2018/19:4

Föredragningslista 2018/19:4 Onsdagen den 26 september 2018 Kl. 14.00 Beslut om antal ledamöter i utskott och EU-nämnd 1 Beslut om antal ledamöter i utskott och EU-nämnd 2 Anmälan om entledigande av regeringen Anmälan om ny riksdagsledamot 3 Tina Acketoft L som ledamot i riksdagen fr.o.m. i dag Ärenden för hänvisning

2018-09-26

Föredragningslista 2018/19:4 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:4 (pdf, 117 kB)

Föredragningslista 2018/19:3

Föredragningslista 2018/19:3 Tisdagen den 25 september 2018 Kl. 14.00 Riksmötets öppnande 1 Riksmötets öppnande

2018-09-25

Föredragningslista 2018/19:3 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:3 (pdf, 56 kB)

Föredragningslista 2018/19:2

Föredragningslista 2018/19:2 Tisdagen den 25 september 2018 Kl. 09.30 Statsministeromröstning Anmälan om ny riksdagsledamot 1 Désirée Pethrus KD som ledamot i riksdagen fr.o.m. den 24 september Anmälan om ersättare 2 Christian Carlsson KD som ersättare fr.o.m. den 24 september t.o.m. den 31 december under Désirée

2018-09-25

Föredragningslista 2018/19:2 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:2 (pdf, 133 kB)

Föredragningslista 2018/19:1

Föredragningslista 2018/19:1 Måndagen den 24 september 2018 Kl. 11.00 Upprop Val 1 Hälsningsanförande från ålderspresidenten Berättelse från Valprövningsnämnden 2 Anmälan om granskning av bevis för riksdagens ledamöter och ersättare Anmälan om ersättare för statsråd 3 Jasenko Omanovic S för Stefan Löfven Lorentz

2018-09-24

Föredragningslista 2018/19:1 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2018/19:1 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2017/18:142

Föredragningslista 2017/18:142 Torsdagen den 30 augusti 2018 Kl. 12.00 Aktuell debatt 1 Aktuell debatt om bekämpningen av skogsbränderna Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 9 augusti Meddelande om namnändring 3 Margareta Larsson har bytt namn till Margareta Gunsdotter

2018-08-30

Föredragningslista 2017/18:142 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2017/18:142 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2017/18:141

Föredragningslista 2017/18:141 Torsdagen den 9 augusti 2018 Kl. 12.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 8, måndagen den 11, tisdagen den 12, onsdagen den 13, torsdagen den 14, fredagen den 15, måndagen den 18, tisdagen den 19, onsdagen den 20, måndagen

2018-08-09

Föredragningslista 2017/18:141 (docx, 45 kB) Föredragningslista 2017/18:141 (pdf, 146 kB)

Föredragningslista 2017/18:140

Föredragningslista 2017/18:140 Torsdagen den 28 juni 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 7 juni Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2017/18:50 Torsdagen den 7 juni FiU 3 2017/18:51 Torsdagen den 7 juni FiU

2018-06-28

Föredragningslista 2017/18:140 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2017/18:140 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2017/18:139

Föredragningslista 2017/18:139 Onsdagen den 27 juni 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 1 2017/18:52 Torsdagen den 14 juni FiU 2 2017/18:33 Tisdagen den 12 juni TU Anmälan om faktapromemorior 3 2017/18:FPM119 Revidering av motorförsäkringsdirektivet COM2018

2018-06-27

Föredragningslista 2017/18:139 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2017/18:139 (pdf, 127 kB)