Dokument & lagar (3 307 träffar)

Föredragningslista 2018/19:37

Föredragningslista 2018/19:37 Onsdagen den 16 januari 2019 Kl. 14.00 Bordläggningsplenum Avtackning 1 Bordläggning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Robert Halef KD som ledamot i EU-nämnden 3 Cecilia Renfors som justitieombudsman fr.o.m. den 1 september Anmälan om kompletteringsval 4 Désirée Pethrus

2019-01-16

Föredragningslista 2018/19:37 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:37 (pdf, 130 kB)

Föredragningslista 2018/19:36

Föredragningslista 2018/19:36 Måndagen den 14 januari 2019 Kl. 16.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 4, onsdagen den 5, måndagen den 10, tisdagen den 11, onsdagen den 12, torsdagen den 13, fredagen den 14, lördagen den 15, måndagen den 17, tisdagen

2019-01-14

Föredragningslista 2018/19:36 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:36 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:35

Föredragningslista 2018/19:35 Fredagen den 21 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Anmälan om kompletteringsval 1 Abir Al-Sahlani C som suppleant i konstitutionsutskottet och EU-nämnden fr.o.m. den 14 januari t.o.m. den 19 juni 2019 under Johan Hedins C ledighet Anmälan

2018-12-21

Föredragningslista 2018/19:35 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:35 (pdf, 135 kB)

Föredragningslista 2018/19:34

Föredragningslista 2018/19:34 Torsdagen den 20 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 1 2018/19:FPM18 Regionkommitténs sammansättning COM2018 782 UU Anmälan om granskningsrapport 2 RiR 2018:34 Otillåten spridning av nationella prov vad gör Skolverket

2018-12-20

Föredragningslista 2018/19:34 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:34 (pdf, 140 kB)

Föredragningslista 2018/19:33

Föredragningslista 2018/19:33 Onsdagen den 19 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 28 november Avsägelse 2 Susanne Ackum som suppleant i riksbanksfullmäktige Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 3 2018/19:FPM17

2018-12-19

Föredragningslista 2018/19:33 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:33 (pdf, 141 kB)

Föredragningslista 2018/19:32

Föredragningslista 2018/19:32 Tisdagen den 18 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering inget uppehåll för gruppmöte kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 27 november Anmälan om ersättare 2 Fredrik Schulte M som ersättare fr.o.m. den 11 februari

2018-12-18

Föredragningslista 2018/19:32 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:32 (pdf, 139 kB)

Föredragningslista 2018/19:31

Föredragningslista 2018/19:31 Måndagen den 17 december 2018 Kl. 10.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 2 2018/19:12 Tisdagen den 11 december NU Ärenden för bordläggning

2018-12-17

Föredragningslista 2018/19:31 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:31 (pdf, 137 kB)

Föredragningslista 2018/19:30

Föredragningslista 2018/19:30 Lördagen den 15 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Ärenden för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 1 COM2018 812 Förslag till rådets direktiv om ändring av direktiv 2006/112/EG vad gäller införandet av vissa krav för betaltjänstleverantörer Åttaveckorsfristen för att avge

2018-12-15

Föredragningslista 2018/19:30 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:30 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2018/19:29

Föredragningslista 2018/19:29 Fredagen den 14 december 2018 Kl. 09.00 Prövning av förslag till statsminister Arbetsplenum 1 Prövning av förslag till statsminister Avsägelser 2 Anna Mårtensson L som ersättare i riksdagen fr.o.m. i dag 3 Angelika Bengtsson SD som suppleant i Europarådets svenska delegation Anmälan

2018-12-14

Föredragningslista 2018/19:29 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:29 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2018/19:28

Föredragningslista 2018/19:28 Torsdagen den 13 december 2018 Kl. 12.00 Bordläggningsplenum 1 Förnyad bordläggning av förslaget till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 22 november Anmälan om ersättare 3 Abir Al-Sahlani C som ersättare fr.o.m. den 14 januari

2018-12-13

Föredragningslista 2018/19:28 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:28 (pdf, 120 kB)

Föredragningslista 2018/19:27

Föredragningslista 2018/19:27 Onsdagen den 12 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut i FiU11, dock tidigast kl. 16.00 1 Bordläggning av förslag till statsminister Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 21 november Anmälan om faktapromemoria

2018-12-12

Föredragningslista 2018/19:27 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2018/19:27 (pdf, 142 kB)

Föredragningslista 2018/19:26

Föredragningslista 2018/19:26 Tisdagen den 11 december 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 1 RiR 2018:31 Bädda för bättre tillsyn statens vägledning av kommunal tillsyn FiU Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse

2018-12-11

Föredragningslista 2018/19:26 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2018/19:26 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2018/19:25

Föredragningslista 2018/19:25 Måndagen den 10 december 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 15 och tisdagen den 20 november Anmälan om kompletteringsval 2 Maria Jacobsson S som suppleant i försvarsutskottet fr.o.m. den 13 december 2018

2018-12-10

Föredragningslista 2018/19:25 (docx, 33 kB) Föredragningslista 2018/19:25 (pdf, 99 kB)

Föredragningslista 2018/19:24

Föredragningslista 2018/19:24 Onsdagen den 5 december 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 14 november Utökning av antalet suppleanter 2 Från 26 till 27 i civilutskottet 3 Från 25 till 26 i försvarsutskottet 4 Från 26 till

2018-12-05

Föredragningslista 2018/19:24 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:24 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2018/19:23

Föredragningslista 2018/19:23 Tisdagen den 4 december 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena måndagen den 12 och tisdagen den 13 november Anmälan om faktapromemoria Ansvarigt utskott 2 2018/19:FPM14 Meddelande om hormonstörande ämnen COM2018 734

2018-12-04

Föredragningslista 2018/19:23 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2018/19:23 (pdf, 114 kB)

Föredragningslista 2018/19:22

Föredragningslista 2018/19:22 Onsdagen den 28 november 2018 Kl. 09.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte Arbetsplenum 16.00 Val Votering efter förrättande av val kl. 16.00 1 Återrapportering från Europeiska rådets möte Anmälan om kompletteringsval 2 Fredrik Stenberg S som suppleant i finansutskottet

2018-11-28

Föredragningslista 2018/19:22 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:22 (pdf, 146 kB)

Föredragningslista 2018/19:21

Föredragningslista 2018/19:21 Tisdagen den 27 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena tisdagen den 6 och onsdagen den 7 november Anmälan om ersättare 2 Fredrik Stenberg S som ersättare fr.o.m. den 1 december 2018 t.o.m. den 1 januari 2019 under

2018-11-27

Föredragningslista 2018/19:21 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:21 (pdf, 111 kB)

Föredragningslista 2018/19:20

Föredragningslista 2018/19:20 Torsdagen den 22 november 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Ärenden för debatt avgörs onsdagen den 28 november Reservationer Socialutskottets betänkanden 1 Bet. 2018/19:SoU2 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2017 1 res. SD 2 Bet. 2018/19:SoU5

2018-11-22

Föredragningslista 2018/19:20 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2018/19:20 (pdf, 91 kB)

Föredragningslista 2018/19:19

Föredragningslista 2018/19:19 Onsdagen den 21 november 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Ärende för hänvisning till utskott Förslag Skrivelse 1 2018/19:13 Riksrevisionens rapport om uppföljning av deltagare i förberedande och orienterande utbildning inom etableringsuppdraget AU Ärenden för bordläggning

2018-11-21

Föredragningslista 2018/19:19 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2018/19:19 (pdf, 103 kB)

Föredragningslista 2018/19:18

Föredragningslista 2018/19:18 Tisdagen den 20 november 2018 Kl. 13.00 Bordläggningsplenum Avsägelser 1 Katarina Brännström M som suppleant i EU-nämnden 2 Rasmus Ling MP som suppleant i riksbanksfullmäktige Anmälan om kompletteringsval 3 Arin Karapet M som suppleant i EU-nämnden 4 Agneta Börjesson som suppleant

2018-11-20

Föredragningslista 2018/19:18 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2018/19:18 (pdf, 120 kB)