Dokument & lagar (272 träffar)

Föredragningslista 2017/18:137

Föredragningslista 2017/18:137 Måndagen den 25 juni 2018 Kl. 11.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena torsdagen den 31 maj, fredagen den 1 juni och måndagen den 4 juni Anmälan om subsidiaritetsprövningar Ansvarigt utskott 2 2017/18:39 Torsdagen den 14 juni

2018-06-25

Föredragningslista 2017/18:137 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:137 (pdf, 132 kB)

Föredragningslista 2017/18:136

Föredragningslista 2017/18:136 Onsdagen den 20 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 30 maj Utökning av antalet suppleanter 2 Från 73 till 74 i EU-nämnden Val av extra suppleant 3 Paula Bieler

2018-06-20

Föredragningslista 2017/18:136 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:136 (pdf, 151 kB)

Föredragningslista 2017/18:135

Föredragningslista 2017/18:135 Tisdagen den 19 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 29 maj Ärenden för hänvisning till utskott Förslag Framställning 2 2017/18:RS8 EU-arbetet i

2018-06-19

Föredragningslista 2017/18:135 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2017/18:135 (pdf, 152 kB)

Föredragningslista 2017/18:134

Föredragningslista 2017/18:134 Måndagen den 18 juni 2018 Kl. 10.00 Val Arbetsplenum Val till Nämnden för prövning av statsråds och statssekreterares övergångsrestriktioner Konstitutionsutskottet har föreslagit 1 Anna Skarhed som ordförande fr.o.m. den 1 juli 2 Thomas Rolén som ledamot och ersättare för ordföranden

2018-06-18

Föredragningslista 2017/18:134 (docx, 38 kB) Föredragningslista 2017/18:134 (pdf, 124 kB)

Föredragningslista 2017/18:133

Föredragningslista 2017/18:133 Fredagen den 15 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 25 maj Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 2 Hannah Bergstedt S fr.o.m. i dag Därmed upphör Linus Skölds S uppdrag som ersättare Ärenden för hänvisning

2018-06-15

Föredragningslista 2017/18:133 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:133 (pdf, 129 kB)

Föredragningslista 2017/18:132

Föredragningslista 2017/18:132 Torsdagen den 14 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 24 maj Anmälan om uteblivna svar på interpellationer 2 2017/18:581 av Sofia Fölster M Regeringens

2018-06-14

Föredragningslista 2017/18:132 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2017/18:132 (pdf, 138 kB)

Föredragningslista 2017/18:131

Föredragningslista 2017/18:131 Onsdagen den 13 juni 2018 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering 1 Partiledardebatt Justering av protokoll 2 Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 23 maj Anmälan om granskningsrapport Ansvarigt utskott 3 RiR 2018:16 Trafikverkets stöd till forskning

2018-06-13

Föredragningslista 2017/18:131 (docx, 36 kB) Föredragningslista 2017/18:131 (pdf, 149 kB)

Föredragningslista 2017/18:130

Föredragningslista 2017/18:130 Tisdagen den 12 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 22 maj Anmälan om ny riksdagsledamot 2 Jeannette Escanilla V som ny ledamot i riksdagen fr.o.m. den 7 juni Anmälan

2018-06-12

Föredragningslista 2017/18:130 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:130 (pdf, 134 kB)

Föredragningslista 2017/18:129

Föredragningslista 2017/18:129 Måndagen den 11 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 21 maj Meddelande om statsministerns frågestund 2 Torsdagen den 14 juni kl. 14.00 Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 3 2017/18:562 av Jenny

2018-06-11

Föredragningslista 2017/18:129 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:129 (pdf, 108 kB)

Föredragningslista 2017/18:128

Föredragningslista 2017/18:128 Fredagen den 8 juni 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 18 maj Avsägelse 2 Jonas Gunnarsson S som suppleant i EU-nämnden Anmälan om kompletteringsval 3 Emanuel Öz S som suppleant i EU-nämnden Anmälan

2018-06-08

Föredragningslista 2017/18:128 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:128 (pdf, 136 kB)

Föredragningslista 2017/18:127

Föredragningslista 2017/18:127 Torsdagen den 7 juni 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Interpellationssvar 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdena onsdagen den 16 och torsdagen den 17 maj Avsägelse 2 Emma Wallrup V som ledamot i riksdagen Anmälan om subsidiaritetsprövning

2018-06-07

Föredragningslista 2017/18:127 (docx, 41 kB) Föredragningslista 2017/18:127 (pdf, 147 kB)

Föredragningslista 2017/18:126

Föredragningslista 2017/18:126 Tisdagen den 5 juni 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 15 maj Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2017/18:549 av Amineh Kakabaveh V Folkens situation i Mellanöstern 3 2017/18:555 av Maria Malmer

2018-06-05

Föredragningslista 2017/18:126 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2017/18:126 (pdf, 125 kB)

Föredragningslista 2017/18:125

Föredragningslista 2017/18:125 Måndagen den 4 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet måndagen den 14 maj Meddelande om frågestund 2 Torsdagen den 7 juni kl. 14.00 Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 3 2017/18:29 Torsdagen den 24 maj

2018-06-04

Föredragningslista 2017/18:125 (docx, 39 kB) Föredragningslista 2017/18:125 (pdf, 126 kB)

Föredragningslista 2017/18:124

Föredragningslista 2017/18:124 Fredagen den 1 juni 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Anmälan om återtagande av plats i riksdagen 1 Emanuel Öz S fr.o.m. i dag Därmed upphör Amne Alis S uppdrag som ersättare Anmälan om ersättare 2 Linus Sköld S fr.o.m. den 4 juni t.o.m. den 14 juni under Hannah Bergstedts S fortsatta

2018-06-01

Föredragningslista 2017/18:124 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:124 (pdf, 131 kB)

Föredragningslista 2017/18:123

Föredragningslista 2017/18:123 Torsdagen den 31 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Anmälan om faktapromemorior Ansvarigt utskott 1 2017/18:FPM92 Förslag till system för EU:s egna medel för perioden från 2021 och framåt COM2018 328, COM2018 326, COM2018 327, COM2018 325 FiU 2 2017/18:FPM93

2018-05-31

Föredragningslista 2017/18:123 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:123 (pdf, 145 kB)

Föredragningslista 2017/18:122

Föredragningslista 2017/18:122 Onsdagen den 30 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Anmälan om subsidiaritetsprövning Ansvarigt utskott 1 2017/18:44 Torsdagen den 17 maj FiU Anmälan om faktapromemoria 2 2017/18:FPM91 Direktiv om skydd för personer som rapporterar om överträdelser av unionsrätten

2018-05-30

Föredragningslista 2017/18:122 (docx, 35 kB) Föredragningslista 2017/18:122 (pdf, 116 kB)

Föredragningslista 2017/18:121

Föredragningslista 2017/18:121 Tisdagen den 29 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Meddelande om frågestund 1 Torsdagen den 31 maj kl. 14.00 Ärenden för hänvisning till utskott Förslag EU-dokument 2 COM2018 234 Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om vidareutnyttjande

2018-05-29

Föredragningslista 2017/18:121 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:121 (pdf, 115 kB)

Föredragningslista 2017/18:120

Föredragningslista 2017/18:120 Måndagen den 28 maj 2018 Kl. 11.00 Interpellationssvar Anmälan om subsidiaritetsprövning 1 2017/18:28 Torsdagen den 17 maj JuU Anmälan om fördröjda svar på interpellationer 2 2017/18:531 av Tobias Billström M FN:s barnkonvention 3 2017/18:539 av Erik Slottner KD Jourer som arbetar

2018-05-28

Föredragningslista 2017/18:120 (docx, 34 kB) Föredragningslista 2017/18:120 (pdf, 106 kB)

Föredragningslista 2017/18:119

Föredragningslista 2017/18:119 Fredagen den 25 maj 2018 Kl. 09.00 Interpellationssvar Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet fredagen den 4 maj Anmälan om ersättare 2 Sultan Kayhan S som ersättare fr.o.m. den 1 juni t.o.m. den 24 september under Arhe Hamednacas S ledighet Anmälan om

2018-05-25

Föredragningslista 2017/18:119 (docx, 37 kB) Föredragningslista 2017/18:119 (pdf, 110 kB)

Föredragningslista 2017/18:118

Föredragningslista 2017/18:118 Torsdagen den 24 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Justering av protokoll 1 Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 3 maj Avsägelser 2 Petra Ekerum S som suppleant i miljö- och jordbruksutskottet 3 Anna Wallentheim S som suppleant

2018-05-24

Föredragningslista 2017/18:118 (docx, 40 kB) Föredragningslista 2017/18:118 (pdf, 125 kB)