Dokument & lagar (10 277 träffar)

Interpellation 2017/18:6 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:6 Motorfrågan för Gripen E av Allan Widman (L) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Nyligen testflögs stridsflygplanet JAS 39 Gripen E, ersättaren till dagens Gripen C/D-version. Riksdagen har beslutat att Sverige ska införskaffa en ny version av Sveriges stridsflygplan, där 60 Gripen

Inlämnad: 2017-09-21 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:6 av Allan Widman (L) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2017/18:5 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:5 Operativ förmåga med tung kustrobot av Allan Widman (L) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I november 2016 kommunicerade statsmakten att tung kustrobot av typ RBS 15 för markbaserad sjömålsbekämpning är under återinförande som en del av marinens sjöstridsflottiljer. All tung

Inlämnad: 2017-09-21 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:5 av Allan Widman (L) (pdf, 71 kB)

Interpellation 2017/18:4 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2017/18:4 Vinsttak och välfärdskonsekvenser av Lotta Finstorp (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen har aviserat att de vill införa ett så kallat vinsttak i välfärden, och om detta går igenom kommer konsekvenserna för välfärden att bli mycket allvarliga. Situationen kommer att

Inlämnad: 2017-09-19 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:4 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2017/18:3 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2017/18:3 Vapenpasset av Boriana Åberg (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Sveriges hårda krav på införsel av legala vapen avsedda för sportskytte innebär ett stort problem för arrangörer av tävlingar med deltagare från andra EU-länder. EU-vapenpasset infördes genom

Inlämnad: 2017-09-19 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:3 av Boriana Åberg (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2017/18:2 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2017/18:2 Stranderosion av Maria Malmer Stenergard (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Problemet med stranderosion kan skådas på flera ställen i Sverige. På vissa platser är läget akut, såsom vid kusten i Åhus. Havet äter sig allt längre in i kusten, och egendom hotas. För kustnära kommuner

Inlämnad: 2017-09-15 Svarsdatum: 2017-10-17 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2017/18:2 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2017/18:1 av Amineh Kakabaveh (V)

Interpellation 2017/18:1 Politiska fångar i Iran av Amineh Kakabaveh (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Shapour Ehsandi Rad är en avskedad och svartlistad metallarbetare vid en stor rörfabrik, Saveh, i Iran och före detta facklig organisatör. Han tillhör styrelsen för den illegala Free Union of Workers

Inlämnad: 2017-09-14 Svarsdatum: 2017-09-29 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2017/18:1 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2016/17:625 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2016/17:625 Vinstbegränsning i skolan av Maria Stockhaus (M) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Den 3 september 2017 meddelade regeringen att man tillsammans med Vänsterpartiet gjort en överenskommelse om att ”stoppa vinster i välfärden”. Beslutet bygger bland annat på Reepalus hårt

Inlämnad: 2017-09-08 Svarsdatum: 2017-09-26 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:625 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2016/17:624 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2016/17:624 Lärares specialpedagogiska kompetens rörande neuropsykiatriska svårigheter av Maria Stockhaus (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) I mars lade regeringen fram en promemoria avseende specialpedagogisk kompetens i fråga om neuropsykiatriska svårigheter. I promemorian lämnas

Inlämnad: 2017-09-06 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2016/17:624 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:623 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2016/17:623 Ridning som förebyggande friskvårdsarbete av Maria Stockhaus (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Vi vet att antalet sjukskrivningar ökar och att det främst är den psykiska ohälsan som ökar lavinartat. Från regeringen har man varit tydlig med att arbetsgivarna behöver ta

Inlämnad: 2017-09-06 Svarsdatum: 2017-09-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:623 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:622 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2016/17:622 Elfordonspremie av Johan Hultberg (M) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Moderaterna anser att miljö- och klimatåtgärder bör vara kostnadseffektiva, alltså att de bör generera största möjliga utsläppsminskning per investerad klimatkrona. Varken Sverige eller klimatet har råd med dyra,

Inlämnad: 2017-09-05 Svarsdatum: 2017-09-19 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:622 av Johan Hultberg (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Elfordonspremie

Interpellation 2016/17:621 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:621 Brister i Försäkringskassans arbete av Lotta Finstorp (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Nyligen har Inspektionen för socialförsäkringen riktat stark kritik mot Försäkringskassan. Detta på grund av att de funnit stora kvalitetsproblem i sjukskrivningsprocessen när Försäkringskassan

Inlämnad: 2017-09-05 Svarsdatum: 2017-09-26 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:621 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 66 kB)

Interpellation 2016/17:620 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2016/17:620 Polisutbildningen i Umeå av Edward Riedl (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Otryggheten i Sverige ökar. Enligt Brottsförebyggande rådets nationella trygghetsundersökning angav 19 procent av svenskarna att de var otrygga. Detta är en ökning med 4 procentenheter

Inlämnad: 2017-09-05 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:620 av Edward Riedl (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:619 av Jeff Ahl (SD)

Interpellation 2016/17:619 Dödsfall i sjukvården av Jeff Ahl (SD) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Av 55 genomgångna lex Maria-anmälda dödsfall beror så mycket som vart fjärde dödsfall i vården på plats- eller personalbrist. Anställda inom vården har vid flertalet tillfällen själva vittnat om samma problem

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-26 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:619 av Jeff Ahl (SD) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2016/17:618 av Kerstin Lundgren (C)

Interpellation 2016/17:618 FN-konventionen om kärnvapenförbud av Kerstin Lundgren (C) till Utrikesminister Margot Wallström (S) I juli avslutades den konferens som hade FN:s generalförsamlings uppdrag att förhandla fram en konvention om ett förbud mot kärnvapen. Resultatet skulle rapporteras till den 72:a generalförsamlingen

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:618 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: FN-konventionen om kärnvapenförbud

Interpellation 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2016/17:617 FN-konventionen mot kärnvapen av Daniel Bäckström (C) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) I juli avslutades den konferens som hade FN:s generalförsamlings uppdrag att förhandla fram en konvention om ett förbud mot kärnvapen. Resultatet skulle rapporteras till den 72:a generalförsamlingen

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:617 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: FN-konventionen mot kärnvapen

Interpellation 2016/17:616 av Daniel Bäckström (C)

Interpellation 2016/17:616 Flyglinjen Torsby–Hagfors–Arlanda av Daniel Bäckström (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Sveriges behöver utveckling i hela landet. Förutsättningarna för tillväxt i våra regioner skiljer sig åt på många sätt. Det handlar om arbetsmarknadens omfattning, näringslivets sammansättning,

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-19 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2016/17:616 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Flyglinjen Torsby-Hagfors-Arlanda

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:615 Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga av Mikael Oscarsson (KD) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Den 7 juli i år röstade den svenska regeringen i FN för resolution 71/258 som ska förbjuda kärnvapen. Jag sätter ordet förbud inom citationstecken eftersom inga länder som faktiskt

Inlämnad: 2017-09-01 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:615 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kärnvapenförbud och svensk försvarsförmåga

Interpellation 2016/17:614 av Emma Henriksson (KD)

Interpellation 2016/17:614 Upprätthållande av abortlagstiftningens intention av Emma Henriksson (KD) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Kristdemokraterna står bakom den svenska abortlagstiftningen där kvinnan själv har rätt att besluta om hon vill göra abort till och med graviditetsvecka 18, och att det

Inlämnad: 2017-08-30 Svarsdatum: 2017-09-15 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2016/17:614 av Emma Henriksson (KD) (pdf, 83 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Upprätthållande av abortlagstiftningens intention

Interpellation 2016/17:613 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2016/17:613 Fler utbildningsplatser och nya polishögskolor av Roger Haddad (L) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Regeringen har aviserat fler utbildningsplatser och fler polishögskolor runt om i landet. I dag bedrivs utbildning på distans samt vid campus på tre orter: Umeå,

Inlämnad: 2017-08-30 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:613 av Roger Haddad (L) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2016/17:612 av Kerstin Lundgren (C)

Interpellation 2016/17:612 Körkortsförnyelse för svenskar i internationell tjänst av Kerstin Lundgren (C) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sverige arbetar aktivt för att öka antalet svenskar i olika internationella organisationer som en del av vår utrikespolitik. Det kräver då att vi också underlättar

Inlämnad: 2017-08-29 Svarsdatum: 2017-09-19 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2016/17:612 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Körkortsförnyelse för svenskar i internationell tjänst