• Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telephone 08-786 40 00
  • Email socialdemokraterna[på]riksdagen.se

Said and done

Myndigheters regionalpolitiska uppdrag

Skriftlig fråga 2016/17:1750 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1750 Myndigheters regionalpolitiska uppdrag av Laila Naraghi (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna förändrats. Den svenska

Inlämnad: 2017-07-19 Svarsdatum: 2017-08-15 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1750 av Laila Naraghi (S) (pdf, 107 kB)

Ändring av lagstiftning vid trafikbrott

Skriftlig fråga 2016/17:1741 av Krister Örnfjäder (S)

Fråga 2016/17:1741 Ändring av lagstiftning vid trafikbrott av Krister Örnfjäder (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I Kalmar län har det under sommaren bgåtts ett trafikbrott med dödlig utgång. Händelsen begicks av en person som under en tid misstänkts för att vara skyldig till

Inlämnad: 2017-07-17 Svarsdatum: 2017-08-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1741 av Krister Örnfjäder (S) (pdf, 67 kB)

Erkännande av föräldraskap i Norden

Skriftlig fråga 2016/17:1727 av Hillevi Larsson (S)

Fråga 2016/17:1727 Erkännande av föräldraskap i Norden av Hillevi Larsson (S) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I Danmark, Norge och Island finns möjlighet att erkänna medmodern som förälder till barn som tillkommit genom assisterad befruktning i andra nordiska länder.  Men detta

Inlämnad: 2017-07-10 Svarsdatum: 2017-08-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1727 av Hillevi Larsson (S) (pdf, 77 kB)

Sexuella övergrepp utförda av FN-personal

Skriftlig fråga 2016/17:1711 av Hans Hoff (S)

Fråga 2016/17:1711 Sexuella övergrepp utförda av FN-personal av Hans Hoff (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) I flera års tid har det kommit rapporter om att FN-personal utnyttjar barn och kvinnor i samband med FN-uppdrag. Barn, i vissa fall så unga som 8 år, tvingas ställa upp på sex för att få mat,

Inlämnad: 2017-07-03 Svarsdatum: 2017-07-19 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1711 av Hans Hoff (S) (pdf, 97 kB)

Turkiets konfiskering av minoriteters egendom

Skriftlig fråga 2016/17:1690 av Yilmaz Kerimo (S)

Fråga 2016/17:1690 Turkiets konfiskering av minoriteters egendom av Yilmaz Kerimo (S) till Utrikesminister Margot Wallström (S) EU har under många år kritiserat Turkiet för landets behandling av sina nationella minoriteter. Ändå fortsätter Turkiet med sina kränkningar. Det senaste exemplet är den nya lag som

Inlämnad: 2017-06-27 Svarsdatum: 2017-07-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1690 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 80 kB)

Nyindustrialiseringsstrategins genomförande

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S)

Fråga 2016/17:1689 Nyindustrialiseringsstrategins genomförande av Laila Naraghi (S) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Sveriges välstånd är byggt på innovativa och framgångsrika exportföretag som gång på gång klarat av att förnya och ställa om produktion och produkter i takt med att marknaderna

Inlämnad: 2017-06-27 Svarsdatum: 2017-07-12 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1689 av Laila Naraghi (S) (pdf, 92 kB)

Arbetsförmedlingens nedläggning av lokala kontor

Interpellation 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S)

Interpellation 2016/17:578 Arbetsförmedlingens nedläggning av lokala kontor av Mikael Dahlqvist (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Regeringens mål är lägst arbetslöshet i EU år 2020. Ca 200 000 fler har ett jobb att gå till jämfört med när regeringen tillträdde, och Sverige kan

Inlämnad: 2017-06-15 Svarsdatum: 2017-09-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 83 kB)

Tillgången till flyg på landsbygden

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S)

Fråga 2016/17:1591 Tillgången till flyg på landsbygden av Mikael Dahlqvist (S) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Det är med glädje som jag ser att regeringen har tagit landsbygdsfrågorna på allvar, och den nyligen genomförda utredningen från Landsbygdskommittén lyfter många viktiga frågor. För att Sverige ska

Inlämnad: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1591 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 78 kB)

Dubbelspårig järnväg Göteborg-Oslo

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S)

Fråga 2016/17:1588 Dubbelspårig järnväg Göteborg–Oslo av Gunilla Carlsson (S) till Statsrådet Anna Johansson (S) Arbetspendlingen mellan Sverige och Norge är störst i Norden, med 60 000 pendlare. Antalet norskägda företag i Sverige har fördubblats på tio år, och gränshandeln slår rekord. Men den eftersatta järnvägsinfrastrukturen

Inlämnad: 2017-06-13 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1588 av Gunilla Carlsson (S) (pdf, 78 kB)

Ökat bostadsbyggande med fyrspår Stockholm-Uppsala

Skriftlig fråga 2016/17:1570 av Pyry Niemi (S)

Fråga 2016/17:1570 Ökat bostadsbyggande med fyrspår Stockholm–Uppsala av Pyry Niemi (S) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Det behövs fler bostäder i Sverige. Bostadsbristen dämpar tillväxten och minskar människors frihet. Efter åtta borgerliga år utan imponerande byggtakt har både Stockholm och Uppsala sedan

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1570 av Pyry Niemi (S) (pdf, 81 kB)

Members of the Social Democratic Party

Members of the Social Democratic Party.