• Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telephone 08-786 40 00
  • Email info[på]vansterpartiet.se

Said and done

COP 24 och demonstrationsfriheten

Skriftlig fråga 2017/18:769 av Jens Holm (V)

Fråga 2017/18:769 COP 24 och demonstrationsfriheten av Jens Holm (V) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Den polska regeringen har drivit igenom en extraordinär lag som förbjuder spontana demonstrationer i samband med klimattoppmötet COP 24 i Katowice den 3–14 december. Lagen, som nyligen har ratificerats av

Inlämnad: 2018-02-12 Svarsdatum: 2018-02-22 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:769 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

Handelsrelationerna med Iran

Skriftlig fråga 2017/18:742 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2017/18:742 Handelsrelationerna med Iran av Håkan Svenneling (V) till Statsrådet Ann Linde (S) I februari förra året reste statsministern och handelsministern med en stor näringsdelegation till Iran för att utveckla handelsrelationerna mellan Sverige och Iran. Besöket var en del av de fördjupade relationerna

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-15 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:742 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 86 kB)

Handeln med Filippinerna

Skriftlig fråga 2017/18:738 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2017/18:738 Handeln med Filippinerna av Håkan Svenneling (V) till Statsrådet Ann Linde (S) Sommaren 2016 tillträdde Rodrigo Duterte som Filippinernas president. Han vann valet med en hårdför kriminalpolitik och löften om att döda brottslingar. I november 2016 inrättade regeringen en ambassad i Manilla.

Inlämnad: 2018-02-07 Svarsdatum: 2018-02-15 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:738 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 84 kB)

Stöd till den demokratiska oppositionen i Maldiverna

Skriftlig fråga 2017/18:723 av Jens Holm (V)

Fråga 2017/18:723 Stöd till den demokratiska oppositionen i Maldiverna av Jens Holm (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Högsta domstolen i Maldiverna har glädjande nog förklarat att de hårda fängelsedomarna mot landets politiska opposition har varit i strid med lagen och kräver omedelbar frigivning.

Inlämnad: 2018-02-06 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:723 av Jens Holm (V) (pdf, 88 kB)

Rättssäkra adoptioner

Skriftlig fråga 2017/18:722 av Hamza Demir (V)

Fråga 2017/18:722 Rättssäkra adoptioner av Hamza Demir (V) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) För Vänsterpartiet är frihet för barn att växa upp i trygghet och få den kunskap och det stöd som behövs för att utveckla just deras förmågor en självklarhet. Alla föräldrar har inte möjlighet att bidra till att ge sina

Inlämnad: 2018-02-06 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:722 av Hamza Demir (V) (pdf, 99 kB)

Studerande med barn

Skriftlig fråga 2017/18:699 av Linda Snecker (V)

Fråga 2017/18:699 Studerande med barn av Linda Snecker (V) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Precis innan jul avslöjades det att Högskolan i Halmstad beslutat att förbjuda att studenter tar med sig sina barn på föreläsningar oavsett om de stör eller inte. Detta har slagit hårt mot flera studerande

Inlämnad: 2018-02-01 Svarsdatum: 2018-02-14 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:699 av Linda Snecker (V) (pdf, 86 kB)

Svartlistningen av Palestinagrupperna

Skriftlig fråga 2017/18:683 av Amineh Kakabaveh (V)

Fråga 2017/18:683 Svartlistningen av Palestinagrupperna av Amineh Kakabaveh (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Israeliska staten har låtit upprätta en lista över organisationer som inte släpps in i landet. På denna lista återfinns den svenska solidaritetsorganisationen Palestinagrupperna, som bedriver

Inlämnad: 2018-01-30 Svarsdatum: 2018-02-07 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:683 av Amineh Kakabaveh (V) (pdf, 76 kB)

Skärpning av Sveriges och EU:s handelspolitik gentemot Kina

Skriftlig fråga 2017/18:678 av Yasmine Posio Nilsson (V)

Fråga 2017/18:678 Skärpning av Sveriges och EU:s handelspolitik gentemot Kina av Yasmine Posio Nilsson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Kina är en internationell aktör vars inflytande växer. Även om utvecklingen är komplex går den i många avseenden åt direkt fel håll. Kina är alltjämt är en hårdför

Inlämnad: 2018-01-26 Svarsdatum: 2018-02-08 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2017/18:678 av Yasmine Posio Nilsson (V) (pdf, 93 kB)

Falska skyddskommittéer

Skriftlig fråga 2017/18:634 av Ali Esbati (V)

Fråga 2017/18:634 Falska skyddskommittéer av Ali Esbati (V) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Enligt nuvarande lagstiftning har regionala skyddsombud (RSO) rätt att komma in och företräda de anställda på ett företag där facket har medlemmar och där det inte finns någon skyddskommitté.

Inlämnad: 2018-01-23 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:634 av Ali Esbati (V) (pdf, 107 kB)

Turkiets angrepp mot kurderna i Syrien

Skriftlig fråga 2017/18:630 av Yasmine Posio Nilsson (V)

Fråga 2017/18:630 Turkiets angrepp mot kurderna i Syrien av Yasmine Posio Nilsson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Just nu pågår en aggressiv turkisk offensiv mot de kurdiska områdena i Syrien. Offensiven är ett militärt angrepp på hela det kurdiska folket. Det är uppenbart att det Sverige, EU och

Inlämnad: 2018-01-23 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2017/18:630 av Yasmine Posio Nilsson (V) (pdf, 94 kB)