• Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telephone 08-786 40 00
  • Email info[på]kristdemokraterna.se

Said and done

Transportstyrelsens hantering av sekretessbelagda uppgifter

Interpellation 2016/17:587 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:587 Transportstyrelsens hantering av sekretessbelagda uppgifter av Mikael Oscarsson (KD) till Statsrådet Anna Johansson (S) När Transportstyrelsens generaldirektör oväntat fick avgå efter vad man då kallade oenigheter mellan henne och regeringen kunde ingen utomstående ana vad som verkligen

Inlämnad: 2017-07-20 Svarsdatum: 2017-09-07 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:587 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 80 kB)

Fängslandet av människorättsförsvarare i Turkiet

Skriftlig fråga 2016/17:1752 av Sofia Damm (KD)

Fråga 2016/17:1752 Fängslandet av människorättsförsvarare i Turkiet av Sofia Damm (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Vi kan konstatera hur Turkiet går i en alltmer auktoritär riktning. Det är viktigt att följa utvecklingen i detta viktiga land, bron mellan Europa och Mellanöstern. Turkiet är en strategisk

Inlämnad: 2017-07-20 Svarsdatum: 2017-08-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1752 av Sofia Damm (KD) (pdf, 82 kB)

Finanspolitikens effekter på bostadsmarknaden

Interpellation 2016/17:585 av Caroline Szyber (KD)

Interpellation 2016/17:585 Finanspolitikens effekter på bostadsmarknaden av Caroline Szyber (KD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Sverige har gått från en allvarlig bostadsbrist till en akut bostadskris. Boverket konstaterar att det behöver byggas 88 000 bostäder per år fram till 2020. Trots rekordhögt

Inlämnad: 2017-07-12 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:585 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 96 kB)

Säker identifiering

Skriftlig fråga 2016/17:1723 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2016/17:1723 Säker identifiering av Caroline Szyber (KD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I en intervju i Sydsvenskan den 4 juli berättar Migrationsverkets generaldirektör Mikael Ribbenvik att han tagit två beslut som ändrar den interna praxisen på verket för asylsökande som klassats

Inlämnad: 2017-07-06 Svarsdatum: 2017-07-21 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1723 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 90 kB)

Utredningen om donations- och transplantationsfrågor

Skriftlig fråga 2016/17:1718 av Penilla Gunther (KD)

Fråga 2016/17:1718 Utredningen om donations- och transplantationsfrågor av Penilla Gunther (KD) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) I Sverige är viljan att donera organ relativt hög, vilket framgår av Utredningen om donations- och transplantationsfrågors betänkande Organdonation – En livsviktig

Inlämnad: 2017-07-05 Svarsdatum: 2017-07-19 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1718 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 93 kB)

Fastställande av föräldraskap

Skriftlig fråga 2016/17:1714 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2016/17:1714 Fastställande av föräldraskap av Caroline Szyber (KD) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Med tillsättningen av Utredningen om modernare regler om faderskap och föräldraskap avser regeringen att utreda möjliga moderniseringar för fastställande av faderskap. Direktiven

Inlämnad: 2017-07-04 Svarsdatum: 2017-08-09 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1714 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 79 kB)

Konfiskering av syrianska egendomar i Turkiet

Skriftlig fråga 2016/17:1704 av Robert Halef (KD)

Fråga 2016/17:1704 Konfiskering av syrianska egendomar i Turkiet av Robert Halef (KD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Alltsedan 1960-talet har ett stort antal syrianer flytt från Turkiet på grund av etnisk och religiös diskriminering och förföljelse. Över en halv miljon syrianer har tagit sin tillflykt

Inlämnad: 2017-06-29 Svarsdatum: 2017-07-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1704 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB)

med anledning av prop. 2016/17:200 Miljöbedömningar

Motion 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:200 Miljöbedömningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kraven på miljökonsekvensbeskrivningens innehåll endast ska avse sådant som krävs för ett korrekt


Utskottsberedning: 2017/18:MJU5

Motion 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 76 kB)

Motionen utgår

Motion 2016/17:3756

Motion till riksdagen 2016/17:3756 Motionen utgår.

2017-06-19

med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet

Motion 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C)

Motion till riksdagen 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C) med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra Socialstyrelsens roll i förhållande till


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C) (pdf, 82 kB)