• Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telephone 08-617 38 00
  • Email info[på]centerpartiet.se

Said and done

Karolinska institutet

Skriftlig fråga 2018/19:297 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2018/19:297 Karolinska institutet av Fredrik Christensson C till Statsrådet Matilda Ernkrans S De senaste veckorna har ny information kommit fram gällande Karolinska institutets agerande under och efter Macchiarini-affären. Bland annat har en ny bok publicerats, och Sveriges Radios Ekot har visat att underlaget

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:297 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 86 kB)

Avsaknaden av en miljöbilsdefinition

Skriftlig fråga 2018/19:294 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:294 Avsaknaden av en miljöbilsdefinition av Rickard Nordin C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I dagsläget saknar Sverige en miljöbilsdefinition. Detta utgör ett stort problem och riskerar att bromsa den pågående omställningen till mer klimateffektiva transporter. Definitionen ska styra statliga

Inlämnad: 2019-02-21 Svarsdatum: 2019-03-06 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:294 av Rickard Nordin (C) (pdf, 85 kB)

Bergmancenter på Fårö

Skriftlig fråga 2018/19:290 av Lars Thomsson (C)

Fråga 2018/19:290 Bergmancenter på Fårö av Lars Thomsson C till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP Förra året, då Ingmar Bergman firades över hela världen, fick Bergmancenter på Fårö ett engångsanslag på 2 miljoner kronor från Kulturdepartementet. Detta skulle gå till att fira 100-årsjubileet av Bergmans födelse.

Inlämnad: 2019-02-20 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:290 av Lars Thomsson (C) (pdf, 106 kB)

Konvertering av befintliga bilar till drift med förnybara bränslen

Skriftlig fråga 2018/19:279 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:279 Konvertering av befintliga bilar till drift med förnybara bränslen av Rickard Nordin C till Statsrådet Tomas Eneroth S Sju av åtta partier i Sveriges riksdag är överens om att utsläppen från transportsektorn ska minska med 70 procent till 2030. Det är ett tufft men fullt görbart mål. För att nå det målet

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:279 av Rickard Nordin (C) (pdf, 87 kB)

Pumplagen

Skriftlig fråga 2018/19:263 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2018/19:263 Pumplagen av Rickard Nordin C till Statsrådet Anders Ygeman S Pumplagen hur nu existerat en lång tid och bidrog starkt till ökningen av E85 i Sverige. Sedan dess införande har flera andra lagar och initiativ tillkommit för att stimulera tillgången på förnybara drivmedel. Det har gjorts vissa utvärderingar

Inlämnad: 2019-02-18 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:263 av Rickard Nordin (C) (pdf, 77 kB)

Levande djur i konsumentköplagstiftningen

Skriftlig fråga 2018/19:214 av Martina Johansson (C)

Fråga 2018/19:214 Levande djur i konsumentköplagstiftningen av Martina Johansson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Våren 2017 riktade riksdagen ett tillkännagivande till regeringen om att överväga om reglerna i konsumentköplagen är ändamålsenligt utformade när det gäller köp av levande djur. Många

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:214 av Martina Johansson (C) (pdf, 89 kB)

Nekat uppehållstillstånd för personer som bott i Sverige länge

Skriftlig fråga 2018/19:198 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2018/19:198 Nekat uppehållstillstånd för personer som bott i Sverige länge av Anders Åkesson C till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Familjen Park i Fågelfors, som varit i Sverige i tio år och som flytt från Nordkorea, ska utvisas. Familjen har tidigare ansökt om asyl och fått avslag och har nu

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:198 av Anders Åkesson (C) (pdf, 89 kB)

AI-strategi

Skriftlig fråga 2018/19:197 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2018/19:197 AI-strategi av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Anders Ygeman S Regering har på uppmaning från EU tagit fram en AI-strategi för Sverige. Tanken med den nationella strategin är att den ska fungera som en förlängning av den europeiska AI-strategin. En viktig del av den europeiska AI-strategin är

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Matilda Ernkrans (S)

Skriftlig fråga 2018/19:197 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 73 kB)

Hållbara Gotland

Skriftlig fråga 2018/19:178 av Lars Thomsson (C)

Fråga 2018/19:178 Hållbara Gotland av Lars Thomsson C till Näringsminister Ibrahim Baylan S Hållbara Gotland är ett statligt program administrerat av Tillväxtverket. Programmets syfte är att stärka utveckling och näringsliv på Gotland. Det bygger på ett löfte från förra regeringen om en finansiering på 100 miljoner kronor

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:178 av Lars Thomsson (C) (pdf, 86 kB)

Avskaffat krav på danstillstånd

Skriftlig fråga 2018/19:172 av Niels Paarup-Petersen (C)

Fråga 2018/19:172 Avskaffat krav på danstillstånd av Niels Paarup-Petersen C till Statsrådet Mikael Damberg S Riksdagen beslutade för ett par år sedan att ta bort kravet på danstillstånd ändå är det kvar. Jag vill därför ställa följande fråga till statsrådet Mikael Damberg: Varför har kravet på danstillstånd ännu inte avskaffats

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-02-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:172 av Niels Paarup-Petersen (C) (pdf, 73 kB)