• Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telephone 08-617 38 00
  • Email info[på]centerpartiet.se

Said and done

Referensnivåer för LULUCF

Skriftlig fråga 2016/17:1109 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2016/17:1109 Referensnivåer för LULUCF av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Just nu förhandlas i rådet och Europaparlamentet frågan om inkludering av utsläpp och upptag från jordbruks- och skogssektorn. Uppgifter från dessa förhandlingar tyder på att Sverige är passivt och inte har

Inlämnad: 2017-03-23 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1109 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 79 kB)

Ansökan och utfärdande av förarkort

Skriftlig fråga 2016/17:1110 av Anders Åkesson (C)

Fråga 2016/17:1110 Ansökan och utfärdande av förarkort av Anders Åkesson (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sveriges behov av förare till tunga fordon, som lastbilar och bussar, är stort. Nyligen presenterade Transportstyrelsen ett förslag till ändring av regelverket kring ansökan och utfärdande av förarkort

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-31 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1110 av Anders Åkesson (C) (pdf, 78 kB)

Fjärrstyrning av flygtrafik

Skriftlig fråga 2016/17:1106 av Helena Lindahl (C)

Fråga 2016/17:1106 Fjärrstyrning av flygtrafik av Helena Lindahl (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Fjärrstyrning av flygtrafiken är ett aktuellt ämne, inte minst för flygplatser i norra Sverige, bland annat i mitt hemlän Västerbotten där Umeå står på tur att fjärrstyras från Stockholm. Detta innebär i praktiken

Inlämnad: 2017-03-22 Svarsdatum: 2017-03-31 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1106 av Helena Lindahl (C) (pdf, 76 kB)

Körkortsregler för de med mindre brister i sitt synfält

Interpellation 2016/17:383 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2016/17:383 Körkortsregler för de med mindre brister i sitt synfält av Staffan Danielsson (C) till Statsrådet Anna Johansson (S) Jag har i tiotalet år som riksdagsledamot arbetat för att de tiotusentals eller hundratusentals personer som har mindre brister i sina synfält, varav ett antal tusen anmälts

Inlämnad: 2017-03-20 Svarsdatum: 2017-04-04 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:383 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 116 kB)

Nya villkor för nystartsjobben

Skriftlig fråga 2016/17:1070 av Annika Qarlsson (C)

Fråga 2016/17:1070 Nya villkor för nystartsjobben av Annika Qarlsson (C) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Nya villkor för nystartsjobben införs från och med den 1 februari 2017. I villkoren har kraven höjts, längden på stödet för anställningen har kortats och ersättningen ska räknas

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-03-29 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1070 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder

Motion 2016/17:3651 av Ola Johansson (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3651 av Ola Johansson (C) med anledning av prop. 2016/17:137 Tidsbegränsade bygglov för bostäder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att lagstiftningen som syftar till att öka möjligheterna att använda tidsbegränsade bygglov för


Utskottsberedning: 2016/17:CU21

Motion 2016/17:3651 av Ola Johansson (C) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3651 av Ola Johansson (C) (pdf, 58 kB)

Återvändande Daishkrigare

Interpellation 2016/17:376 av Johan Hedin (C)

Interpellation 2016/17:376 Återvändande Daishkrigare av Johan Hedin (C) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Omkring 300 personer har rest från Sverige för att ansluta sig till terrorgruppen Daish. Hälften av dem är i dag tillbaka i Sverige och utgör enligt Säpo ett av de största terrorhoten

Inlämnad: 2017-03-16 Svarsdatum: 2017-03-28 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:376 av Johan Hedin (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:116 Kulturarvspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta för att de museer som inkluderas i museilagen samarbetar med övriga museer ,


Utskottsberedning: KrU

Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 66 kB) Motion 2016/17:3643 av Olof Lavesson m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3637 av Johanna Jönsson och Anders W Jonsson (båda C)

Motion till riksdagen 2016/17:3637 av Johanna Jönsson och Anders W Jonsson (båda C) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att personer som skrivs upp till mellan 18 och 21 år ska


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18

Motion 2016/17:3637 av Johanna Jönsson och Anders W Jonsson (båda C) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3637 av Johanna Jönsson och Anders W Jonsson (båda C) (pdf, 71 kB)

Arbetskraftsinvandring

Interpellation 2016/17:368 av Johanna Jönsson (C)

Interpellation 2016/17:368 Arbetskraftsinvandring av Johanna Jönsson (C) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Enligt regeringens faktablad om svensk migrations- och integrationspolitik från februari 2017 är ett av regeringens mål att "främja en behovsstyrd arbetskrafts­invandring". Migrationsministern

Inlämnad: 2017-03-10 Svarsdatum: 2017-04-28 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:368 av Johanna Jönsson (C) (pdf, 79 kB)