Yilmaz Kerimo (SocDem)

Tidigare riksdagsledamot

Party
Constituency Stockholm County
Title Socionom.
Born 1963

Current assignments

  • No assignments since 2018-09-24

    • Member of Parliament

    • Alternate member 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Ordinary member 2002-10-01 – 2010-10-04
    • Committee on Justice

    • Member 2002-10-08 – 2004-12-15
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on Social Insurance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Civil Affairs

    • Member 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-11-10 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Nominations Committee

    • Member 2014-10-08 – 2018-09-24
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2016-06-28 – 2018-03-23
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Deputy member 2003-01-01 – 2003-03-12

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (ersättare 981005-990930, statsrådsersättare 991001-020930). Ledamot justitieutskottet 02-04, socialförsäkringsutskottet 04-06 och 14-, konstitutionsutskottet 06-10 och civilutskottet 10-14. Suppleant justitieutskottet 98-02, socialförsäkringsutskottet 98-02 och utrikesutskottet 02-. Ledamot valberedningen 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 03 och riksdagsstyrelsen 16-.
  • Föräldrar

    Bokföringsansvarige Ibrahim Kerimo och Sara Mutlu.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje, Tumba gymnasium. Socionomexamen, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, socialsekreterare och 1:e socialsekreterare.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polisstyrelsen i Stockholms län -07 och Kriminalvårdsstyrelsen 99-07. Juryman i tryckfrihetsmål 99-01. Ledamot, Anhörigkommittén 00-02, Diskrimineringskommittén 02-06 och Kriminalvårdskommittén 02-05.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 02-. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 11-. Ordförande, Handikapprådet. Ordförande, Brottsförebyggande rådet, Södertälje. Vice ordförande, socialnämnden, Södertälje 09-11. Styrelseledamot, Fastighets AB Karlavagnen, Södertälje 99-02. Ordförande, Telgefastigheter 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Fittja socialdemokratiska förening -98. Styrelseledamot, arbetarekommunen. Ordförande, Södertälje assyriska förening -98. Ordförande, Socialdemokraterna i Södertälje 09-.

Said and done

Ökade möjligheter för kommunerna att upptäcka och stävja välfärdsbrottslighet

Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo båda S Ökade möjligheter för kommunerna att upptäcka och stävja välfärdsbrottslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över behovet av skärpt lagstiftning för att motverka


Utskottsberedning: 2017/18:JuU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2621 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (pdf, 77 kB)

Stärk hyresgästernas ställning

Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo S Stärk hyresgästernas ställning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att stärka ställningen för hyresgäster vid bestämmandet av högsta hyror och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:CU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2620 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 58 kB)

Södertörns högskola

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. S Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter att utbyggnaden


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Religiösa och etniska minoriteter i Irak och Syrien

Motion 2017/18:1462 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1462 av Yilmaz Kerimo S Religiösa och etniska minoriteter i Irak och Syrien Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige i FN bör ta initiativ till att den religiösa och etniska mosaiken bevaras, att minoriteters, såsom assyriers/syrianers/kaldéers,


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1462 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1462 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 56 kB)

Framtidsreformer för Stockholmsregionen

Motion 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. S Framtidsreformer för Stockholmsregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av en urban tillväxtpolitik och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: TU 2017/18:AU4 2017/18:CU16 2017/18:NU19 2017/18:SoU9 2017/18:UbU15
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 73 kB) Motion 2017/18:1873 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 132 kB)

Om OS i Stockholm

Motion 2017/18:1879 av Mathias Tegnér m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1879 av Mathias Tegnér m.fl. S Om OS i Stockholm Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vinter-OS i Stockholm och tillkännager detta för regeringen. Motivering Stockholm är en fantastisk stad i ett fantastiskt land Det är inte bara så att Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:KrU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1879 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1879 av Mathias Tegnér m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Polisens möjligheter att motverka buskörning med mc och moped

Motion 2017/18:1416 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:1416 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo båda S Polisens möjligheter att motverka buskörning med mc och moped Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över polisens möjligheter att motverka buskörning med mc och moped och


Utskottsberedning: 2017/18:JuU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1416 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1416 av Ingela Nylund Watz och Yilmaz Kerimo (båda S) (pdf, 74 kB)

Förenkla rutinerna för ansökan om besöksvisum

Motion 2017/18:1095 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1095 av Yilmaz Kerimo S Förenkla rutinerna för ansökan om besöksvisum Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av förenklade rutiner för ansökan om besöksvisum och tillkännager detta för regeringen. Motivering Visering innebär tillstånd


Utskottsberedning: 2017/18:SfU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1095 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:1095 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 60 kB)

Det historiska kristna kulturarvet i Turkiet

Motion 2017/18:864 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:864 av Yilmaz Kerimo S Det historiska kristna kulturarvet i Turkiet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det kristna kulturarvet i sydöstra Turkiet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillståndet för många värdefulla byggnader


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:864 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:864 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 58 kB)

Åtgärder mot illegala trafikskolor

Motion 2017/18:816 av Yilmaz Kerimo (S)

Motion till riksdagen 2017/18:816 av Yilmaz Kerimo S Åtgärder mot illegala trafikskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av en lagändring för åtgärder mot illegala trafikskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt Sveriges


Utskottsberedning: 2017/18:TU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:816 av Yilmaz Kerimo (S) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:816 av Yilmaz Kerimo (S) (pdf, 59 kB)