Vasiliki Tsouplaki (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västmanland County, Bench 135
Born 1980
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866506
Email vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy Chair
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy Chair 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Member 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Member 2018-03-13 – 2018-05-24

Said and done

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU2 14 november 2018 Långsiktig finansiering och stärkt oberoende för public service
Debatt om förslag 2018/19:KrU4 7 november 2018 Kultur i hela landet
Allmänpolitisk debatt 17 october 2018 Kultur och idrott

Psykisk ohälsa - en fråga om jämlik behandling

Motion 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. V Psykisk ohälsa en fråga om jämlik behandling 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra en översyn av de nationella riktlinjerna gällande behandling inom området psykisk ohälsa och implementeringen


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2018/19:2230 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 110 kB)

Att skapa förutsättningar för personer med funktionsnedsättningar

Motion 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. V Att skapa förutsättningar för personer med funktionsnedsättningar 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur FN:s konvention om rättigheter för personer med funktionsnedsättning kan inkorporeras


Utskottsberedning: AU FiU 2018/19:SoU12

Motion 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2018/19:2229 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 115 kB)

Mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relationer

Motion 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. V Mäns våld mot kvinnor och andra former av våld i nära relationer 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Kommunernas ansvar för mäns våld mot kvinnor 5Kvinnojourer 6Brist på bostäder för våldsutsatta kvinnor 7Utredning av dödligt


Utskottsberedning: AU JuU SfU UbU 2018/19:SoU12 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 97 kB) Motion 2018/19:2227 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 149 kB)

En demokratisk, jämlik och hållbar stad

Motion 2018/19:2228 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:2228 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V En demokratisk, jämlik och hållbar stad 1  Innehåll 1Innehåll 2Förslag till riksdagsbeslut 3En stad för alla 3.1Markpolitik för inkludering 4Planera för människor, inte för marknaden 4.1Miljö och hälsa 4.2Ett statligt byggbolag 4.3Klimatsmart


Utskottsberedning: CU

Motion 2018/19:2228 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2228 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 150 kB)

Brottsoffer

Motion 2018/19:759 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:759 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V Brottsoffer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda ett nytt särskilt personsäkerhetsprogram och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: JuU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:759 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:759 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 118 kB)

Vårdnad och umgänge

Motion 2018/19:758 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:758 av Jon Thorbjörnson m.fl. V Vårdnad och umgänge 1  Förslag till riksdagsbeslut  Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör göra en översyn av hur vårdnadsreglerna tillämpas i praktiken och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: CU JuU 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:758 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2018/19:758 av Jon Thorbjörnson m.fl. (V) (pdf, 121 kB)

Bättre förutsättningar för polisens arbete

Motion 2018/19:692 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:692 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V Bättre förutsättningar för polisens arbete 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt Polismyndigheten att vidta åtgärder för att underlätta för poliser att vittna i domstol


Utskottsberedning: UbU 2018/19:JuU10

Motion 2018/19:692 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:692 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 107 kB)

Nationellt kompetenscentrum gällande ME/CFS

Motion 2018/19:404 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:404 av Karin Rågsjö m.fl. V Nationellt kompetenscentrum gällande ME/CFS Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda hur ett nationellt kompetenscentrum kan upprättas och tillkännager detta för regeringen. Motivering I dag


Utskottsberedning: 2018/19:SoU8

Motion 2018/19:404 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:404 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 81 kB)

Stärkt stöd till civilsamhället

Motion 2018/19:403 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:403 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Stärkt stöd till civilsamhället Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag som grundar sig på utredningen Palett för ett stärkt civilsamhälle SOU 2016:13 och tillkännager


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:403 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 65 kB) Motion 2018/19:403 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

Kulturpolitiska frågor

Motion 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Kulturpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en statlig utredning för att genomlysa musiklivets villkor på alla nivåer från statliga subventioner, turnéstrukturer och


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:394 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 111 kB)