Ulrika Karlsson (Mod)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Uppsala County, Bench 28
Title Redaktör
Born 1973
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7865325
Email ulrika.karlsson[på]riksdagen.se
Social media: Facebook

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • Committee on European Union Affairs

    • Member
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2017-06-19 – 2018-09-24
    • Ledig 2017-05-18 – 2017-06-18
    • Ordinary member 2015-05-31 – 2017-05-17
    • Ledig 2014-12-01 – 2015-05-30
    • Ordinary member 2014-04-18 – 2014-11-30
    • Ledig 2014-01-13 – 2014-04-17
    • Ordinary member 2006-10-02 – 2014-01-12
    • Member of Parliament

    • Alternate member 2004-09-17 – 2004-10-31
    • Committee on Justice

    • Member 2010-10-12 – 2012-12-02
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Committee on Education

    • Deputy member 2004-09-23 – 2004-10-31
    • Committee on Civil Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2017-05-02
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2013-02-13 – 2014-09-29
    • Joint Committee on Justice and Health and Welfare

    • Deputy member 2008-03-13 – 2008-05-07
    • Committee on European Union Affairs

    • Member 2012-12-03 –
    • The Riksdag Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean

    • Deputy Chair 2014-11-20 – 2018-01-16
    • Member 2014-10-28 – 2014-11-20
    • Chair 2013-05-14 – 2014-10-28
    • Member 2013-04-24 – 2013-05-13
    • The Riksdag Delegation to the Inter-Parliamentary Union

    • Member 2014-10-28 –
    • Second Deputy Chair 2010-11-17 – 2014-10-28
    • The Riksdag Appeals Board

    • Member 2006-10-17 – 2014-10-14
    • The Swedish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe

    • Member 2013-03-23 – 2014-11-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04 (ersättare 040917-041031) och 06-. Ledamot justitieutskottet 06-12. Suppleant utbildningsutskottet 04, näringsutskottet 04, civilutskottet 06-, sammansatta justitie- och socialutskottet 08 och utrikesutskottet 13-. Ledamot riksdagens överklagandenämnd 06-14, interparlamentariska unionens svenska delegation 14-, 2:e vice ordförande 10-14. Ledamot och gruppledare EU-nämnden 12-. Ledamot Europarådets svenska delegation 13-14, riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14, ordförande 13-14 och vice ordförande 14-. President European Parliamentary Forum (EPF) 15-.
  • Föräldrar

    Börje Karlsson och Barbro Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje i Örebro, slutår 93. High School, Silver City New Mexico, USA. Högskolestudier, bl.a. rättsvetenskap, statsvetenskap och engelska, Örebro. Jur. kand.-programmet, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Butiksbiträde. Telemarketingföretag. Fabrikskontor. Kommunikationskonsult. Utredare. Redaktör, Svensk Tidskrift.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Kriminalvårdsnämnden 09-, Yttrandefrihetskommittén 08-, Gentekniknämnden 11-, Centrum för polisforskning vid Uppsala universitet 09- och Polisstyrelsen i Uppsala län 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vasa kommundelsnämnd i Örebro. Ledamot, utskottet för jämställdhet 02. Landstingsfullmäktig, Uppsala län 98-09. Ledamot, landstingsstyrelsen 98-02, ersättare 98-02. Landstingsråd 02. Ledamot, kultur- och utbildningsnämnden 99-00, skattenämnden 99-01 och hälso- och sjukvårdsstyrelsen 03-06. Ledamot, C-framåt Uppsala län 03-04. Ersättare, Upplandsstiftelsens stämma 98-02 och Landstingsförbundets kongress 99-02. Ledamot, Demokrati- och självstyrelseberedningen, Sveriges Kommuner och Landsting 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, MUF:s förbundsstyrelse 98-02, Moderata kommunala samrådsgruppen 98-02. Vice förbundsordförande, Moderaterna i Uppsala län 02-06. Ordförande, Uppsala studentkårsfullmäktige 99-01. Ledamot, Uppsala universitets disciplinnämnd 00-01. Distriktsordförande, MUF Örebro län 95-96. Vice distriktsordförande, MUF Uppsala län 97-98. Ledamot, Arvid Lindmanfonden 06-10. Styrelseledamot, Imint AB 09-10.

Said and done

EU:s framtida utveckling

Interpellation 2017/18:259 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Interpellation 2017/18:259 EU:s framtida utveckling av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) till Statsrådet Ann Linde (S) EU-kommissionen har initierat en diskussion om EU:s framtida utveckling. Kommissionen har presenterat en vitbok och fem diskussionsunderlag på det temat. Tanken är att Europeiska rådet ska anta slutsatser

Inlämnad: 2017-12-05 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:259 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: EU:s framtida utveckling

EU:s framtida utveckling

Interpellation 2017/18:206 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Interpellation 2017/18:206 EU:s framtida utveckling av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) till Statsrådet Ann Linde (S) EU-kommissionen har initierat en diskussion om EU:s framtida utveckling. Kommissionen har presenterat en vitbok och fem diskussionsunderlag på det temat. Tanken är att Europeiska rådet ska anta slutsatser

Inlämnad: 2017-11-22 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2017/18:206 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 80 kB)

Sex- och samlevnadsundervisning

Motion 2017/18:3170 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3170 av Ulrika Karlsson i Uppsala M Sex- och samlevnadsundervisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om sex- och samlevnadsundervisning som obligatorisk del av lärarutbildningen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2017/18:UbU15 2017/18:UbU16 2017/18:UbU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:3170 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3170 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 61 kB)

Avskaffande av fribelopp för studiemedel

Motion 2017/18:3168 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3168 av Ulrika Karlsson i Uppsala M Avskaffande av fribelopp för studiemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avskaffa fribeloppet avseende lånedelen i studiemedlen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Fribeloppets övre


Utskottsberedning: 2017/18:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3168 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3168 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 57 kB)

Fri tentamensrätt vid högskolor och universitet

Motion 2017/18:3167 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3167 av Ulrika Karlsson i Uppsala M Fri tentamensrätt vid högskolor och universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av en fri tentamensrätt och tillkännager detta för regeringen. Motivering Reformeringen av den svenska gymnasieskolan


Utskottsberedning: 2017/18:UbU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3167 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3167 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 60 kB)

Åtgärder för att utrota barnäktenskap

Motion 2017/18:3164 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3164 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) Åtgärder för att utrota barnäktenskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ställa tydligare krav på att biståndet mer kraftfullt ska bidra till resultat vad gäller mottagarlandets arbete


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3164 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3164 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 63 kB)

Säkra aborter

Motion 2017/18:3163 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3163 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) Säkra aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om säkra aborter och tillkännager detta för regeringen. Motivering Många länder som accepterar vissa sexuella och reproduktiva rättigheter


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3163 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3163 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 60 kB)

Kampen mot könsstympning

Motion 2017/18:3162 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3162 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) Kampen mot könsstympning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ställa tydligare krav på att biståndet mer kraftfullt ska bidra till resultat vad gäller mottagarlandets arbete med att bekämpa


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3162 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3162 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 65 kB)

Stockholm Statement of Commitment - Skydda, värna och stärka mänskliga rättigheter, SRHR och ökad jämställdhet

Motion 2017/18:3156 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3156 av Ulrika Karlsson i Uppsala M Stockholm Statement of Commitment Skydda, värna och stärka mänskliga rättigheter, SRHR och ökad jämställdhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förmedla deklarationen Stockholm Statement of Commitment


Utskottsberedning: 2017/18:UU15 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2017/18:3156 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3156 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 70 kB)

Kampen mot mödradödlighet

Motion 2017/18:3155 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3155 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) Kampen mot mödradödlighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ställa tydligare krav på hur biståndet mer kraftfullt ska bidra till resultat vad gäller mottagarlandets arbete för att bekämpa


Utskottsberedning: 2017/18:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3155 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3155 av Ulrika Karlsson i Uppsala (M) (pdf, 63 kB)