Ulrika Heie (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 233
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.heie[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2018-10-09 –
    • Deputy Group Leader 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Liberal feminism

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. C Liberal feminism Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att genomföra en genomgripande utredning som behandlar och belyser statens, näringslivets, samhällets och individens totala kostnader


Utskottsberedning: AU KrU NU SfU SkU UbU 2018/19:JuU10 2018/19:JuU11 2018/19:SoU8 2018/19:SoU9

Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2843 av Annika Qarlsson m.fl. (C) (pdf, 120 kB)

Utbildning

Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. C Utbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna och utveckla det fria skolvalet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett aktivt


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:2841 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 117 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2018/19:2636 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2636 av Fredrik Christensson m.fl. C Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Tillhandahållandet av en högkvalitativ och tillgänglig utbildning är ett


Utskottsberedning: 2018/19:UbU2

Motion 2018/19:2636 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2018/19:2636 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 110 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2018/19:2635 av Fredrik Christensson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2635 av Fredrik Christensson m.fl. C Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2019 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Utbildning berikar både


Utskottsberedning: 2018/19:UbU1

Motion 2018/19:2635 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (docx, 89 kB) Motion 2018/19:2635 av Fredrik Christensson m.fl. (C) (pdf, 129 kB)

Västra stambanan

Motion 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson båda C Västra stambanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna vad gäller en snabb utbyggnad av ett tredje spår samt ytterligare ett dubbelspår väster om Alingsås och en upprustning


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2856 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (pdf, 74 kB)

Visa att landsbygdsföretagarna finns

Motion 2018/19:2557 av Ulrika Heie och Fredrik Christensson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2557 av Ulrika Heie och Fredrik Christensson båda C Visa att landsbygdsföretagarna finns Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om generösare bedömning av skyltningsregler vid allmänna vägar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2557 av Ulrika Heie och Fredrik Christensson (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2557 av Ulrika Heie och Fredrik Christensson (båda C) (pdf, 73 kB)

En hållbar infrastruktur för hela landet

Motion 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. C En hållbar infrastruktur för hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starkare incitament för en omställning av alla transporter behövs för att nå målet om 70 procent minskade utsläpp från transportsektorn


Utskottsberedning: CU SkU TU 2018/19:MJU4 2018/19:TU1 2018/19:TU4 2018/19:TU6

Motion 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 85 kB) Motion 2018/19:2427 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 161 kB)

Sommartid året om

Motion 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie båda C Sommartid året om Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte ställa om klockan vår och höst och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2392 av Annika Qarlsson och Ulrika Heie (båda C) (pdf, 74 kB)

Gårdsförsäljning av lokalproducerad cider, vin och öl

Motion 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson båda C Gårdsförsäljning av lokalproducerad cider, vin och öl Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att åtgärder ska vidtas som verkar för gårdsförsäljning av lokalproducerad cider, vin och öl samt om


Utskottsberedning: 2018/19:SoU10

Motion 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2561 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (pdf, 75 kB)

Allmänna arvsfonden

Motion 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson båda C Allmänna arvsfonden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör utreda ändringar i bestämmelserna i den lag som styr Allmänna arvsfondens utdelning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU

Motion 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2560 av Ulrika Heie och Annika Qarlsson (båda C) (pdf, 74 kB)