Ulrika Heie (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 233
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.heie[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2018-10-09 –
    • Deputy Group Leader 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1.Inledning: Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre 2.Utsikter för svensk ekonomi 2.1 Global återhämtning


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 325 kB) Motion 2014/15:3091 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 549 kB)

med anledning av prop. 2014/15:107 Vissa frågor med anledning av införandet av en nationell referensram för kvalifikationer för livslångt lärande

Motion 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) med anledning av prop. 2014/15:107 Vissa frågor med anledning av införandet av en nationell referensram för kvalifikationer för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2014/15:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:3076 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (pdf, 69 kB)

med anledning av prop. 2014/15:85 Ökad individanpassning - en effektivare sfi och vuxenutbildning

Motion 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) med anledning av prop. 2014/15:85 Ökad individanpassning – en effektivare sfi och vuxenutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att nationella prov bör


Utskottsberedning: 2014/15:UbU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3051 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2014/15:44 Möjligheter till fjärrundervisning

Motion 2014/15:3032 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3032 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) med anledning av prop. 2014/15:44 Möjligheter till fjärrundervisning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma senast den 1 september


Utskottsberedning: 2014/15:UbU3
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2014/15:3032 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3032 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (pdf, 73 kB)

med anledning av prop. 2014/15:45 Utbildning för nyanlända elever - mottagande och skolgång

Motion 2014/15:3031 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3031 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) med anledning av prop. 2014/15:45 Utbildning för nyanlända elever – mottagande och skolgång Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att kravet på obligatorisk


Utskottsberedning: 2014/15:UbU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2014/15:3031 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:3031 av Christer Nylander m.fl. (FP, M, C, KD) (pdf, 75 kB)

Skolavslutningar i kyrkan

Motion 2014/15:2999 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2999 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) Skolavslutningar i kyrkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att 1 kap. 6 § skollagen (2010:800) ska ges följande lydelse med ikraftträdande den 1 april 2015: ”Utbildningen vid en skolenhet eller förskoleenhet med offentlig


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2014/15:2999 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2999 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (pdf, 70 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2014/15:2840 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2840 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2014/15:UbU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , 5 bifall,

Motion 2014/15:2840 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (docx, 50 kB) Motion 2014/15:2840 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (pdf, 135 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2014/15:2839 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2839 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2014/15:UbU1 2014/15:UbU10 2014/15:UbU11 2014/15:UbU6 2014/15:UbU9 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (46 yrkanden): 18 avslag, 28 bifall,

Motion 2014/15:2839 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (docx, 88 kB) Motion 2014/15:2839 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (pdf, 151 kB)

Rätt att välja skola - skärpt kvalitetskontroll

Motion 2014/15:2838 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2838 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) Rätt att välja skola – skärpt kvalitetskontroll Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att behålla det fria skolvalet. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2014/15:2838 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2838 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (pdf, 71 kB)

Lugn och ro i skolan

Motion 2014/15:2837 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2837 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) Lugn och ro i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att skolor ska kunna ge elever på gymnasiet och högstadiet ett skriftligt ordningsomdöme. Ordningsomdömet


Utskottsberedning: 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2014/15:2837 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2837 av Tomas Tobé m.fl. (M, FP, C, KD) (pdf, 71 kB)