Ulrika Heie (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 233
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.heie[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2018-10-09 –
    • Deputy Group Leader 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Människohandel med barn

Motion 2009/10:Ju429 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, mp, c, v)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju429 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, mp, c, v) Människohandel med barn -kd407 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förstärkt straffrättsligt skydd när det gäller människohandel med barn. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1 2009/10:JuU33 2009/10:SfU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2009/10:Ju429 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, mp, c, v) (doc, 53 kB)

Erkännande av elöverkänslighet som sjukdom

Motion 2009/10:Fö262 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö262 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (c) Erkännande av elöverkänslighet som sjukdom c484 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att inrätta lågstrålande zoner i alla kommuner. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2009/10:CU16 2009/10:CU9 2009/10:FöU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Fö262 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (c) (doc, 46 kB)

Fler utbildningsplatser för läkarutbildning

Motion 2009/10:Ub539 av Ulrika Carlsson i Skövde (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub539 av Ulrika Carlsson i Skövde (c) Fler utbildningsplatser för läkarutbildning c565 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att antalet läkarutbildningsplatser i Sverige bör ses över så att de räcker för den framtida


Utskottsberedning: 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub539 av Ulrika Carlsson i Skövde (c) (doc, 36 kB)

Alla barns rätt till skolgång

Motion 2009/10:Ub530 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (fp, c, kd, m, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub530 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (fp, c, kd, m, v, mp) Alla barns rätt till skolgång Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om alla barns rätt att gå i skola. Motivering Alla barn


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub530 av Maria Lundqvist-Brömster m.fl. (fp, c, kd, m, v, mp) (doc, 40 kB)

Påverkan på länder att införa förbud mot barnaga

Motion 2009/10:U328 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:U328 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c) Påverkan på länder att införa förbud mot barnaga c558 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige ska arbeta för att sprida de positiva resultat


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:U328 av Ulrika Carlsson i Skövde och Maria Kornevik Jakobsson (c) (doc, 41 kB)

Vänersjöfarten

Motion 2009/10:T515 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2009/10:T515 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) Vänersjöfarten -fp1253 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hamnar för Vänersjöfarten. Motivering Hamnstrategiutredningen som år 2007 avgav sitt betänkande försökte


Utskottsberedning: 2009/10:TU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T515 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 39 kB)

Ökad kunskap och kompetens om sällsynta diagnoser

Motion 2009/10:So629 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So629 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (c) Ökad kunskap och kompetens om sällsynta diagnoser c560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ett nationellt kompetenscentrum bör byggas upp i Göteborg. Motivering För


Utskottsberedning: 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So629 av Ulrika Carlsson i Skövde och Annika Qarlsson (c) (doc, 37 kB)

Medicinsk laser

Motion 2009/10:So628 av Ulrika Carlsson i Skövde (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So628 av Ulrika Carlsson i Skövde (c) Medicinsk laser c559 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att lika villkor ska gälla vid alla olika behandlingar som ges för att lindra eller förhindra sjukdomsförlopp. 1 Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:SkU28 2009/10:SoU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So628 av Ulrika Carlsson i Skövde (c) (doc, 42 kB)

Ändringar av Allmänna arvsfondens bestämmelser

Motion 2009/10:So627 av Ulrika Carlsson i Skövde och Lennart Pettersson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So627 av Ulrika Carlsson i Skövde och Lennart Pettersson (c) Ändringar av Allmänna arvsfondens bestämmelser c524 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändringar i bestämmelserna i lagen som styr Allmänna arvsfondens utdelning. Motivering Allmänna


Utskottsberedning: 2009/10:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So627 av Ulrika Carlsson i Skövde och Lennart Pettersson (c) (doc, 37 kB)

Pension

Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c) Pension c509 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att så fort ekonomiskt utrymme finns förbättra ekonomin för dem med lägst pension, t.ex. genom att sänka


Utskottsberedning: 2009/10:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk522 av Ulrika Carlsson i Skövde och Birgitta Sellén (c) (doc, 36 kB)