Ulrika Heie (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 233
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.heie[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2018-10-09 –
    • Deputy Group Leader 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Undervisning om säkerhet på Internet i grundskolan

Motion 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. (s, v, kd, c, m, fp, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. s, v, kd, c, m, fp, mp Undervisning om säkerhet på Internet i grundskolan fp1605 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undervisning om säkerhet på Internet bör införas i grundskolan.


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub572 av Monica Green m.fl. (s, v, kd, c, m, fp, mp) (doc, 41 kB)

Stärkt barnkompetens hos yrkesgrupper som möter barn

Motion 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, mp, v, m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. kd, mp, v, m, c, fp Stärkt barnkompetens hos yrkesgrupper som möter barn fp1604 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förbättra barnkompetensen hos yrkesgrupper som möter barn. Motivering


Utskottsberedning: 2008/09:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub571 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, mp, v, m, c, fp) (doc, 39 kB)

Myndighetssamverkan vid misstanke om brott mot barn

Motion 2008/09:Ju469 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju469 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. c, m, fp, kd Myndighetssamverkan vid misstanke om brott mot barn fp1600 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det i hela landet ska finnas en samverkan mellan myndigheter


Utskottsberedning: 2008/09:JuU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju469 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 39 kB)

Gode män för ensamkommande flyktingbarn

Motion 2008/09:C452 av Krister Hammarbergh m.fl. (m, c, fp, kd, mp, v)

Motion till riksdagen 2008/09:C452 av Krister Hammarbergh m.fl. m, c, fp, kd, mp, v Gode män för ensamkommande flyktingbarn fp1601 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gode mäns uppdrag för ensamkommande flyktingbarn. Motivering De senaste åren


Utskottsberedning: 2008/09:CU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C452 av Krister Hammarbergh m.fl. (m, c, fp, kd, mp, v) (doc, 39 kB)

Utbyggnad av E 20 till motorväg

Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. kd, m, c, fp Utbyggnad av E 20 till motorväg Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska prioritera utbyggnaden av E 20 till motorväg genom hela


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T500 av Holger Gustafsson m.fl. (kd, m, c, fp) (doc, 42 kB)

Djursjukvårdarexamen

Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. c, m, fp, kd Djursjukvårdarexamen c487 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att djursjukvårdarexamen ska vara en treårig yrkesexamen. Motivering I Skaraborg liksom i resten


Utskottsberedning: 2008/09:MJU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ490 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd) (doc, 43 kB)

Polisutbildning i Skaraborg

Motion 2008/09:Ju429 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:Ju429 av Cecilia Widegren m.fl. m, c, fp, kd Polisutbildning i Skaraborg m928 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om etablering av polisutbildning i Skövde. Motivering Behovet av fler poliser är stort i Sverige, och


Utskottsberedning: 2008/09:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ju429 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 40 kB)

Uigurernas situation i västra Kina

Motion 2008/09:U333 av Annelie Enochson m.fl. (kd, c, m)

Motion till riksdagen 2008/09:U333 av Annelie Enochson m.fl. kd, c, m Uigurernas situation i västra Kina kd403 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige i dialogen mellan Sverige och Kina fortsättningsvis ska verka för att de mänskliga


Utskottsberedning: 2009/10:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2008/09:U333 av Annelie Enochson m.fl. (kd, c, m) (doc, 47 kB)

Vänersjöfarten

Motion 2008/09:T351 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:T351 av Christer Winbäck m.fl. fp, m, c, kd Vänersjöfarten fp1611 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hamnar för Vänersjöfarten. Motivering Hamnstrategiutredningen lämnade förra året över sitt utredningsuppdrag


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T351 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 41 kB)

Skaraborgs jordbruks- och livsmedelsproduktion

Motion 2008/09:MJ473 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2008/09:MJ473 av Cecilia Widegren m.fl. m, c, fp, kd Skaraborgs jordbruks- och livsmedelsproduktion m921 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att främja tillväxten i Skaraborg. Motivering Skaraborg är en stor del av Sveriges


Utskottsberedning: 2008/09:MJU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:MJ473 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 43 kB)