Ulrika Heie (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 233
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.heie[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2018-10-09 –
    • Deputy Group Leader 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Högskolan

Motion 2007/08:Ub565 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, m, fp, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub565 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. c, m, fp, kd Högskolan c533 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om examensrätt i doktorsutbildningen. Motivering Regeringen slår i budgetpropositionen för 2008 fast att förstklassig


Utskottsberedning: 2007/08:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Vänersjöfarten

Motion 2007/08:T485 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, kd, c)

Motion till riksdagen 2007/08:T485 av Christer Winbäck m.fl. fp, m, kd, c Vänersjöfarten fp1521 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hamnar för Vänersjöfarten. Motivering Hamnstrategiutredningen har nu lämnat över sitt utredningsuppdrag till


Utskottsberedning: 2007/08:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:T485 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, kd, c) (doc, 41 kB)

Frivillig behandling inom ramen för kriminalvård

Motion 2007/08:Ju434 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, mp, m)

Motion till riksdagen 2007/08:Ju434 av Rosita Runegrund m.fl. kd, c, v, fp, mp, m Frivillig behandling inom ramen för kriminalvård kd640 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den frivilliga behandling som genomförs inom ramen för kriminalvård


Utskottsberedning: 2007/08:JuSoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ju434 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, c, v, fp, mp, m) (doc, 40 kB)

Räddningsskolan i Skövde

Motion 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp, s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. fp, m, c, kd, v, mp, s Räddningsskolan i Skövde fp1459 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett bevarande av Räddningsskolan i Skövde. Motivering Utredningen Alltid redo En ny myndighet


Utskottsberedning: 2007/08:FöU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp, s) (doc, 44 kB)

Skaraborgs jordbruks- och livsmedelsproduktion

Motion 2007/08:MJ433 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ433 av Cecilia Widegren m.fl. m, c, fp, kd Skaraborgs jordbruks- och livsmedelsproduktion m919 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att främja tillväxten i Skaraborg. Motivering Sverige har upprätthållit en hög


Utskottsberedning: 2007/08:MJU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:MJ433 av Cecilia Widegren m.fl. (m, c, fp, kd) (doc, 43 kB)

Information om barnsexhandel och barnsexturism obligatorisk del i turismutbildning

Motion 2007/08:Ub555 av Krister Hammarbergh m.fl. (m, kd, c, mp, v, fp, s)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub555 av Krister Hammarbergh m.fl. m, kd, c, mp, v, fp, s Information om barnsexhandel och barnsexturism obligatorisk del i turismutbildning Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att information


Utskottsberedning: 2007/08:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Ub555 av Krister Hammarbergh m.fl. (m, kd, c, mp, v, fp, s) (doc, 40 kB)

Barnets rätt till utbildning i konfliktområden

Motion 2007/08:U372 av Eva Olofsson m.fl. (v, c, kd, fp, m, s, mp)

Motion till riksdagen 2007/08:U372 av Eva Olofsson m.fl. v, c, kd, fp, m, s, mp Barnets rätt till utbildning i konfliktområden Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige i internationella organ och i bilaterala


Utskottsberedning: 2007/08:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:U372 av Eva Olofsson m.fl. (v, c, kd, fp, m, s, mp) (doc, 40 kB)

Gode män till ensamkommande flyktingbarn

Motion 2007/08:Sf342 av Monica Green m.fl. (s, fp, v, m, kd, c, mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf342 av Monica Green m.fl. s, fp, v, m, kd, c, mp Gode män till ensamkommande flyktingbarn Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om gode mäns arbete med ensamkommande flyktingbarn. Motivering


Utskottsberedning: 2007/08:SfU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sf342 av Monica Green m.fl. (s, fp, v, m, kd, c, mp) (doc, 40 kB)

Alla barns rätt till sjukvård

Motion 2007/08:Sf341 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, v, kd, fp, m, s, mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Sf341 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. c, v, kd, fp, m, s, mp Alla barns rätt till sjukvård kd639 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att alla barn i Sverige oavsett legal status får tillgång till hälso- och sjukvård.


Utskottsberedning: 2007/08:SfU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sf341 av Ulrika Carlsson i Skövde m.fl. (c, v, kd, fp, m, s, mp) (doc, 40 kB)

Teknisk lösning mot barnpornografi i riksdagen

Motion 2007/08:K401 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, v, m, kd, c, s, mp)

Motion till riksdagen 2007/08:K401 av Solveig Hellquist m.fl. fp, v, m, kd, c, s, mp Teknisk lösning mot barnpornografi i riksdagen Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa en teknisk lösning i riksdagen


Utskottsberedning: 2008/09:KU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:K401 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, v, m, kd, c, s, mp) (doc, 39 kB)