Ulrika Heie (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 233
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.heie[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member
    • Committee on Education

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2022-09-26
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2018-10-09 –
    • Deputy Group Leader 2011-10-11 – 2018-09-24
    • Committee on Education

    • Deputy member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

Nordic Battle Group

Skriftlig fråga 2006/07:1363 av Carlsson, Ulrika i Skövde (c)

den 14 juni Fråga 2006/07:1363 Nordic Battle Group av Ulrika Carlsson i Skövde (c) till försvarsminister Mikael Odenberg (m) Under våren har frågan om Nordic Battle Group ventilerats återkommande gånger i medierna. Rapporteringen har främst handlat om förutsättningarna för att styrkan

Inlämnad: 2007-06-14 Besvarare: Mikael Odenberg (M)

Social snedrekrytering till högskola, universitet

Interpellation 2006/07:107 av Damberg, Mikael (s)

den 29 november Interpellation 2006/07:107 Social snedrekrytering till högskola, universitet av Mikael Damberg (s) till utbildningsminister Lars Leijonborg (fp) Enligt en färsk sammanställning från Högskoleverket varierar andelen ungdomar som börjar studera vid universitet och högskolor

Inlämnad: 2006-11-29 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Social snedrekrytering till högskola, universitet

Enskilda vägar

Motion 2006/07:T447 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2006/07:T447 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) Enskilda vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av nödvändiga resurser för att upprätthålla en rimlig standard på de enskilda vägarna. Motivering Utan bra


Utskottsberedning: 2006/07:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T447 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 38 kB)

Skatterabatt för byte till mer energisnåla vitvaror

Motion 2006/07:Sk319 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2006/07:Sk319 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) Skatterabatt för byte till mer energisnåla vitvaror Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att se över hur man stimulerar till ett utbyte av hushållsprodukter


Utskottsberedning: 2006/07:SkU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Sk319 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 39 kB)

Turism i Skaraborg

Motion 2006/07:N367 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd)

Motion till riksdagen 2006/07:N367 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) Turism i Skaraborg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om nödvändigheten av att se över turistföretagens villkor. Motivering Turismen är starkt växande i Sverige och är


Utskottsberedning: 2006/07:NU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N367 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd) (doc, 39 kB)

Barnets rättigheter i EU

Motion 2006/07:U255 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, v, mp, c)

Motion till riksdagen 2006/07:U255 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, v, mp, c) Barnets rättigheter i EU Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om barnets rättigheter i EU. Motivering Ungefär 75 miljoner av EU:s medborgare är barn. Det mesta som


Utskottsberedning: 2006/07:UU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:U255 av Rosita Runegrund m.fl. (kd, m, fp, v, mp, c) (doc, 43 kB)

Specialutbildade domare

Motion 2006/07:Ju307 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, v, mp, m, kd, c)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju307 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, v, mp, m, kd, c) Specialutbildade domare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av specialutbildade domare för sexual- och barnpornografibrott där barn är målsägande. Motivering Misstänkta


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Ju307 av Solveig Hellquist m.fl. (fp, v, mp, m, kd, c) (doc, 43 kB)

Utredning av våldsbrott mot barn

Motion 2006/07:Ju306 av Eva Olofsson m.fl. (v, kd, fp, c, mp, m)

Motion till riksdagen 2006/07:Ju306 av Eva Olofsson m.fl. (v, kd, fp, c, mp, m) Utredning av våldsbrott mot barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att en analys görs av skillnaderna mellan länen när det gäller polisanmälningar om våldsbrott


Utskottsberedning: 2006/07:JuU1 2006/07:JuU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:Ju306 av Eva Olofsson m.fl. (v, kd, fp, c, mp, m) (doc, 43 kB)

Sommartid

Motion 2006/07:T350 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde (c)

Motion till riksdagen 2006/07:T350 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde (c) Sommartid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att införa sommartid året om. Motivering Det kan tyckas som en bagatell att dividera huruvida vi ska ställa


Utskottsberedning: 2006/07:TU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:T350 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde (c) (doc, 36 kB)

Ursprungsmärkning

Motion 2006/07:MJ267 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde (c)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ267 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde (c) Ursprungsmärkning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett standardiserat regelverk för ursprungsmärkning på livsmedel ska upprättas. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2006/07:FiU16 2006/07:MJU6
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:MJ267 av Annika Qarlsson och Ulrika Carlsson i Skövde (c) (doc, 48 kB)