Ulrika Carlsson (Cen)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Västra Götaland County East, Bench 70
Title Mellanstadielärare.
Born 1965
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864864
Email ulrika.carlsson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader
    • Committee on Education

    • Member
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member
    • The War Delegation

    • Member
    • The Riksdag Board

    • Alternate member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • The Centre Party

    • Deputy Group Leader 2011-10-11 –
    • Committee on Education

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2008-04-08 – 2010-10-04
    • Chair 2008-01-01 – 2008-04-07
    • Member 2006-10-10 – 2007-12-31
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Deputy member 2009-09-24 – 2010-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 2011-10-21 – 2012-09-05
    • The War Delegation

    • Member 2014-10-14 –
    • The Riksdag Board

    • Alternate member 2014-10-07 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-07 och 08-, ordförande 08. Suppleant utrikesutskottet 06- och miljö- och jordbruksutskottet 09-10 och 12-14 och näringsutskottet 11-12. Ledamot, krigsdelegationen 14-. Ersättare, riksdagsstyrelsen 14-. Vice gruppledare, Centerpartiet 11-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Rustan Carlsson och f.d. riksdagsledamoten Birgitta Carlsson, f. Larsson.
  • Utbildning

    Mellanstadielärarexamen 83-86.
  • Anställningar

    Lärare, Skövde kommun 86-02. Kommunalråd, Skövde 03-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Yrkeshögskolemyndigheten 15-. Ledamot, Allmänna Barnhusets stiftelse med tillhörande bolag 10-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Skövde kommun 02-. Ersättare, kommunstyrelsen 99-01 och 07-, ledamot 01-06. Ledamot, fritidsnämnden, Skövde 95-98. Ersättare, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 99-02, kulturnämnden, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, hälso- och sjukvårdsnämnden östra Skaraborg 99-02, regionfullmäktig, Västra Götalandsregionen 03-06. Ledamot, Kommunförbundet Skaraborg 03-07.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande, Studieförbundet Vuxenskolan 15-. Ordförande, Centerpartiets internationella stiftelse 12-.
  • Bostadsort

    Skövde

Said and done

med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet

Motion 2017/18:4195 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C)

Motion till riksdagen 2017/18:4195 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde båda C med anledning av skr. 2017/18:259 En strategi för svensk rymdverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvärdering av och återrapportering om rymdstrategin till riksdagen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:4195 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4195 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. C med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1. Ett bättre Sverige är möjligt 2. Alliansens bedömning av det ekonomiska läget 2.1 Stark internationell konjunktur


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 478 kB) Motion 2017/18:4156 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 864 kB)

med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap - en högskola för livslångt lärande

Motion 2017/18:4118 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C)

Motion till riksdagen 2017/18:4118 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde båda C med anledning av prop. 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:204 Fler vägar till kunskap en högskola för livslångt lärande. Motivering


Utskottsberedning: 2017/18:UbU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4118 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4118 av Fredrik Christensson och Ulrika Carlsson i Skövde (båda C) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna - en garanti för tidiga stödinsatser

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:195 Läsa, skriva, räkna en garanti för tidiga stödinsatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av skollagens bestämmelser och den praktiska tillämpningen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , 3 bifall,

Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4117 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan

Motion 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:182 Samling för skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:182 i den del som gäller införandet av bestämmelser om allsidig social sammansättning. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UbU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:4093 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2017/18:184 Ökade möjligheter till grundläggande behörighet på yrkesprogram och ett estetiskt ämne i alla nationella program

Motion 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:184 Ökade möjligheter till grundläggande behörighet på yrkesprogram och ett estetiskt ämne i alla nationella program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:184. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:UbU30
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:4092 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 93 kB)

med anledning av prop. 2017/18:193 Kompletterande bestämmelser om etisk granskning till EU-förordningen om kliniska läkemedelsprövningar

Motion 2017/18:4079 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4079 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:193 Kompletterande bestämmelser om etisk granskning till EU-förordningen om kliniska läkemedelsprövningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och utvärdera


Utskottsberedning: 2017/18:UbU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4079 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4079 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 72 kB)

med anledning av prop. 2017/18:183 En gymnasieutbildning för alla

Motion 2017/18:4072 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4072 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:183 En gymnasieutbildning för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:183 i den del som gäller att alla elever på gymnasiet ska ha en mentor. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:UbU23
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:4072 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4072 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:45 En ny organisation för etikprövning av forskning som avser människor

Motion 2017/18:3946 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3946 av Christer Nylander m.fl. L, M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:45 En ny organisation för etikprövning av forskning som avser människor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa upp och utvärdera arbetet med och organisationen


Utskottsberedning: 2017/18:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3946 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3946 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:24 Stärkt koppling mellan skola och arbetsliv

Motion 2017/18:3915 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C)

Motion till riksdagen 2017/18:3915 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C) med anledning av prop. 2017/18:24 Stärkt koppling mellan skola och arbetsliv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hinder för prao kopplat till arbetsmiljöregler och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:UbU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3915 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3915 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C) (pdf, 71 kB)