Ulla Andersson(Lft)

Ulla Andersson (Lft)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Gävleborg County, Bench 48
Born 1963
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7864659
Email ulla.andersson[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on Finance

    • Member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2006-10-02 – 2018-09-24
    • The Left Party

    • Deputy Group Leader 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Committee on Finance

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Member 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Committee on Environment and Agriculture

    • Deputy member 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Council for Members' Affairs

    • Member 2010-10-13 – 2012-06-13

Said and done

med anledning av prop. (2016/17:133) Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. (2016/17:133) Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen

2017-03-17

Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2016/17:3649 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra en genomlysning av hur åldersbedömningen


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18

Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3636 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2016/17:107 Nya utstationeringsregler

Motion 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:107 Nya utstationeringsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta 5 b och 24 §§ i regeringens förslag till lag om ändring i lagen (1999:678) om utstationering av arbetstagare med den ändringen


Utskottsberedning: 2016/17:AU9

Motion 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3630 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

Nedstängningen av kopparnätet

Skriftlig fråga 2016/17:815 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:815 Nedstängningen av kopparnätet av Ulla Andersson (V) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Telia har sedan 2009 arbetat med att ersätta det gamla kopparnät som används för fast telefoni och ADSL. Sedan förra året har Telia gått in i en ny fas där delar av nätet stängs ned mer aktivt. De telefonkunder

Inlämnad: 2017-02-09 Svarsdatum: 2017-02-22 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:815 av Ulla Andersson (V) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:86 En handräckningsbestämmelse i lagen om mottagande av asylsökande m.fl.

Motion 2016/17:3607 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3607 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:86 En handräckningsbestämmelse i lagen om mottagande av asylsökande m.fl. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:86 En handräckningsbestämmelse i lagen om mottagande av asylsökande


Utskottsberedning: 2016/17:SfU7

Motion 2016/17:3607 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3607 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

SJ:s betaltjänster

Skriftlig fråga 2016/17:694 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:694 SJ:s betaltjänster av Ulla Andersson (V) till Statsrådet Anna Johansson (S) Förra året lanserade SJ en ny hemsida. I samband med det avskaffades möjligheten att betala med internetbanken. SJ hänvisar i stället till kortköp på hemsidan, sina biljettautomater och återförsäljare såsom 7-Eleven och

Inlämnad: 2017-01-20 Svarsdatum: 2017-02-01 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:694 av Ulla Andersson (V) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2016/17:47 Dokumentation vid internprissättning och land-för-land-rapportering på skatteområdet

Motion 2016/17:3581 av Daniel Sestrajcic m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3581 av Daniel Sestrajcic m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:47 Dokumentation vid internprissättning och land-för-land-rapportering på skatteområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen


Utskottsberedning: 2016/17:SkU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2016/17:3581 av Daniel Sestrajcic m.fl. (V) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3581 av Daniel Sestrajcic m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4

Motion 2016/17:3537 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3537 av Daniel Riazat m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2016/17:46 En försöksverksamhet med betyg från och med årskurs 4. Motivering Propositionen


Utskottsberedning: 2016/17:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3537 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3537 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

Tystad opposition i Turkiet

Skriftlig fråga 2016/17:282 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2016/17:282 Tystad opposition i Turkiet av Ulla Andersson (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sedan sommarens misslyckade kuppförsök har inskränkningarna av demokratiska fri- och rättigheter ökat i Erdogans Turkiet. Rapporter om massarresteringar och begränsningar av yttrandefriheten har varit återkommande.

Inlämnad: 2016-11-04 Svarsdatum: 2016-11-16 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:282 av Ulla Andersson (V) (pdf, 78 kB)

Högskolepolitik

Motion 2016/17:2961 av Linda Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:2961 av Linda Snecker m.fl. (V) Högskolepolitik Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Alla måste kunna läsa på högskola Breddad rekrytering Lärosätenas arbete för breddad rekrytering Möjligheter att studera för personer med funktionsnedsättning Studenters möjlighet


Utskottsberedning: UbU 2016/17:SfU1 2016/17:UbU12
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 1 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2016/17:2961 av Linda Snecker m.fl. (V) (docx, 67 kB) Motion 2016/17:2961 av Linda Snecker m.fl. (V) (pdf, 97 kB)