Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 156
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Said and done

med anledning av skr. 2015/16:114 Strategisk exportkontroll 2015 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. KD med anledning av skr. 2015/16:114 Strategisk exportkontroll 2015 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen före utgången av 2016 bör presentera


Utskottsberedning: 2015/16:UU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3384 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 70 kB)

Med anledning av prop. 2015/16:121 Övergångsstyre och utjämning vid ändrad kommun- och landstingsindelning

Motion 2015/16:3354 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3354 av Andreas Norlén m.fl. M, C, L, KD Med anledning av prop. 2015/16:121 Övergångsstyre och utjämning vid ändrad kommun- och landstingsindelning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa motsvarande regler angående befolkningens önskemål


Utskottsberedning: 2015/16:KU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2015/16:3354 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3354 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, L, KD) (pdf, 71 kB)

Den palestinska myndighetens propaganda och uppvigling

Skriftlig fråga 2015/16:880 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2015/16:880 Den palestinska myndighetens propaganda och uppvigling av Tuve Skånberg KD till Utrikesminister Margot Wallström S En fråga som alltför sällan uppmärksammas är hur den palestinska myndigheten och Fatah, Socialdemokraternas systerparti, sprider antisemitisk och antiisraelisk propaganda. Den palestinska

Inlämnad: 2016-02-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:880 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 91 kB)

Statligt ansvar för ensamkommande flyktingbarn

Motion 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. KD Statligt ansvar för ensamkommande flyktingbarn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en krissocialjour för ensamkommande flyktingbarn och tillkännager detta för regeringen. Mottagandet av ensamkommande


Utskottsberedning: 2015/16:SoU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:3280 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2015/16:40 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak

Motion 2015/16:3277 av Mikael Oscarsson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3277 av Mikael Oscarsson m.fl. KD med anledning av prop. 2015/16:40 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i norra Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att internationella insatser likt den i Irak måste bedrivas


Utskottsberedning: 2015/16:UFöU2
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2015/16:3277 av Mikael Oscarsson m.fl. (KD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3277 av Mikael Oscarsson m.fl. (KD) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2015/16:27 Riksrevisionens rapport om återfall i brott

Motion 2015/16:3252 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:3252 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av skr. 2015/16:27 Riksrevisionens rapport om återfall i brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att återuppta den nedlagda utredningen En flexibel och effektiv kriminalvård dir. 2014:99 och


Utskottsberedning: 2015/16:JuU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3252 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:3252 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 72 kB)

Frihet och säkerhet genom internationell samverkan

Motion 2015/16:2714 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:2714 av Sofia Damm m.fl. KD Frihet och säkerhet genom internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det i planeringen av internationella freds- och säkerhetsfrämjande insatser måste finnas flexibilitet och utrymme att omprioritera


Utskottsberedning: 2015/16:UU1 2015/16:UU10 2015/16:UU18 2015/16:UU9 2016/17:UU15 2017/18:UU11 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): 15 avslag

Motion 2015/16:2714 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 55 kB) Motion 2015/16:2714 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 95 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2015/16:2710 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:2710 av Sofia Damm m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2016 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Tabell 1. Kristdemokraternas förslag till anslag för 2016


Utskottsberedning: 2015/16:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2710 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:2710 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 95 kB)

Religionsfrihet

Motion 2015/16:2708 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (båda KD)

Motion till riksdagen 2015/16:2708 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson båda KD Religionsfrihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att religionsfrihetsfrågorna ska vara en aktiv del i utrikespolitiken och i utvecklingssamarbeten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:KrU6 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2015/16:2708 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (båda KD) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2708 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (båda KD) (pdf, 75 kB)

Religion och internationella relationer

Motion 2015/16:2698 av Tuve Skånberg (KD)

Motion till riksdagen 2015/16:2698 av Tuve Skånberg KD Religion och internationella relationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om religioners betydelse för internationell kommunikation och dialog över religions- och kulturgränser och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2016/17:UU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:2698 av Tuve Skånberg (KD) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2698 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 69 kB)