Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 156
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Said and done

Religionsfriheten och konvertiters säkerhet

Skriftlig fråga 2014/15:692 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2014/15:692 Religionsfriheten och konvertiters säkerhet av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Anders Ygeman S Dagligen kan vi läsa om hur kristna förföljs, trakasseras och mördas för sin tros skull. Det vanliga är att dessa händelser utspelar sig i Mellanöstern. I länder som Syrien och Irak är det farligt att leva

Inlämnad: 2015-06-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:692 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 79 kB)

Inspektion av Estonia

Skriftlig fråga 2014/15:560 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2014/15:560 Inspektion av Estonia av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Anders Ygeman S Efter att regeringen givit Vinnova i uppdrag att upphandla vetenskapligt relevanta tjänster för att utföra sjunkstudier rörande M/S Estonias förlisning 1994 föll ett av valen på Statens skeppsprovningsanstalt SSPA vid Chalmers

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:560 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen

Motion 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. M, C, FP, KD med anledning av prop. 2014/15:88 Statens stöd till dagspressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den utredning som kommer att göra en allmän översyn av postlagstiftningen


Utskottsberedning: 2014/15:KU12
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 1 avslag, 6 bifall,

Motion 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 52 kB) Motion 2014/15:3067 av Per Bill m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 98 kB)

Godstrafikens påverkan på Ystad

Interpellation 2014/15:166 av Tuve Skånberg (KD)

Interpellation 2014/15:166 Godstrafikens påverkan på Ystad av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Anna Johansson S Hamnen i Ystad är en del av en viktig central korridor för godstrafik till och från Central- och Östeuropa, och hamnen är helt avgörande för den danska färjetrafiken till ön Bornholm i Östersjön. Samtidigt växer

Inlämnad: 2014-11-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:166 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Godstrafikens påverkan på Ystad

Begränsningar för förmånstagare till pensionsförsäkringar

Motion 2014/15:1712 av Tuve Skånberg (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:1712 av Tuve Skånberg KD Begränsningar för förmånstagare till pensionsförsäkringar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om begränsningar för förmånstagare till pensionsförsäkringar. Motivering Enligt kommunalskattelagen


Utskottsberedning: 2014/15:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:1712 av Tuve Skånberg (KD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:1712 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 61 kB)

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2014/15:2466 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2466 av Andreas Norlén m.fl. M, C, FP, KD Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2015 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2014/15:KU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2014/15:2466 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 52 kB) Motion 2014/15:2466 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 97 kB)

Allmänna motionstidens avskaffande

Motion 2014/15:2320 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:2320 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson KD Allmänna motionstidens avskaffande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa allmänna motionstiden. Motivering Riksdagens ledamöter har varje höst, under


Utskottsberedning: 2014/15:KU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2320 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (KD) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2320 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 62 kB)

Stoppande av sexslavhandeln

Motion 2014/15:1711 av Tuve Skånberg (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:1711 av Tuve Skånberg KD Stoppande av sexslavhandeln Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att straffskalan för köp av sexuella tjänster bör likställas med sexuellt utnyttjande. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:JuU14 2014/15:JuU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 6 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:1711 av Tuve Skånberg (KD) (docx, 51 kB) Motion 2014/15:1711 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 93 kB)

Religionsfrihet

Motion 2014/15:1621 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:1621 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson KD Religionsfrihet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att religionsfrihetsfrågorna ska vara en aktiv del i utrikespolitiken och i utvecklingssamarbeten. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2014/15:KrU11 2014/15:UU10 2014/15:UU15
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2014/15:1621 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (KD) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:1621 av Tuve Skånberg och Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 75 kB)

Mänskliga rättigheter för palestinska flyktingar

Motion 2014/15:1399 av Tuve Skånberg (KD)

Motion till riksdagen 2014/15:1399 av Tuve Skånberg KD Mänskliga rättigheter för palestinska flyktingar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Sverige i internationella sammanhang aktivt ska verka för att palestinska flyktingar som är bosatta


Utskottsberedning: 2015/16:UU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:1399 av Tuve Skånberg (KD) (docx, 51 kB) Motion 2014/15:1399 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 88 kB)