Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 156
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Said and done

antisemitism

Skriftlig fråga 2001/02:1550 av Skånberg, Tuve (kd)

den 23 augusti Fråga 2001/02:1550 av Tuve Skånberg (kd) till kulturminister Marita Ulvskog om antisemitism Den 7 augusti hade SVT:s samhällsprogram Tredje makten ett inslag, där man lät en guldfisk(!) agera speaker som med barnprogramsröst och glad melodi i bakgrunden uppmanade tittarna att "alltid se det

Inlämnad: 2002-08-23 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister

Motion 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sveriges implementering av EG-direktiv 97/24/EG inte skall försvåra


Utskottsberedning: 2002/03:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

underlag för grundlagsändring

Skriftlig fråga 2001/02:1311 av Skånberg, Tuve (kd)

den 7 juni Fråga 2001/02:1311 av Tuve Skånberg (kd) till statsminister Göran Persson om underlag för grundlagsändring Onsdagen den 15 maj fattade riksdagen det första av två beslut med målet att begränsa grundlagens skydd av yttrande- och religionsfriheten i fråga om hets mot folkgrupp. Lagförslaget bifölls

Inlämnad: 2002-06-07 Besvarare: vice statsminister Lena Hjelm-Wallén (S)

med anledning av prop. 2001/02:128 Vissa inomhusmiljöfrågor

Motion 2001/02:Bo29 av Ulla-Britt Hagström m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:Bo29 av Ulla-Britt Hagström m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:128 Vissa inomhusmiljöfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ett nationellt handlingsprogram bör skapas för inomhusmiljöfrågorna. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:BoU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , ,

tystnadsplikten för präst eller biskop

Skriftlig fråga 2001/02:1006 av Skånberg, Tuve (kd)

den 8 april Fråga 2001/02:1006 av Tuve Skånberg (kd) till justitieminister Thomas Bodström om tystnadsplikten för präst eller biskop Justitieombudsmannen har beslutat åtala Stockholms biskop Caroline Krook för tjänstefel, eftersom hon vägrat att efterleva kammarrättens beslut att 350 personliga brev från

Inlämnad: 2002-04-08 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m.

Motion 2001/02:T70 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:T70 av Johnny Gylling m.fl. (kd) med anledning av prop. 2001/02:130 Fordonslag, m.m. Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att allmänt underlätta för amatörbyggda och ombyggda fordon. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2001/02:TU13
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption

Motion 2001/02:L25 av Tuve Skånberg m.fl. (kd, m, c)

Motion till riksdagen 2001/02:L25 av Tuve Skånberg m.fl. (kd, m, c) med anledning av prop. 2001/02:123 Partnerskap och adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2001/02:123. Barnens väl måste gå före Regeringen har förelagt riksdagen en lag om homosexuella pars rätt att


Utskottsberedning: 2001/02:LU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

kompensation för judiska flyktingar

Skriftlig fråga 2001/02:950 av Skånberg, Tuve (kd)

den 22 mars Fråga 2001/02:950 av Tuve Skånberg (kd) till utrikesminister Anna Lindh om kompensation för judiska flyktingar 800 000 judar från arabvärlden flydde eller fördrevs från sina hem fr.o.m. kriget 1948 och fram till slutet av 1950-talet. Dessa judiska flyktingar från Mellanöstern var fler än de palestinska

Inlämnad: 2002-03-22 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

religionsfriheten

Skriftlig fråga 2001/02:949 av Skånberg, Tuve (kd)

den 22 mars Fråga 2001/02:949 av Tuve Skånberg (kd) till justitieminister Thomas Bodström om religionsfriheten Flera tendenser visar att religionsfriheten riskerar att begränsas i Sverige i dag. Så t.ex. ville en församling i Malmö delta i Malmös Påsk-i-City med bl.a. ett krucifix för att gestalta och berätta

Inlämnad: 2002-03-22 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

religionsfrihetslagstiftningen

Skriftlig fråga 2001/02:843 av Skånberg, Tuve (kd)

den 5 mars Fråga 2001/02:843 av Tuve Skånberg (kd) till utbildningsminister Thomas Östros om religionsfrihetslagstiftningen Vid prövningen och tillsynen av konfessionella skolor ställer Skolverket över 100 frågor som dessa skolor är skyldiga att besvara. I frågesammanställningen Konfessionella friskolor

Inlämnad: 2002-03-05 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)