Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 156
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Said and done

miljöskyddsfartyg

Skriftlig fråga 1999/2000:1355 av Skånberg, Tuve (kd)

den 24 augusti Fråga 1999/2000:1355 av Tuve Skånberg kd till miljöminister Kjell Larsson om miljöskyddsfartyg I början av nästa år kommer miljöskyddsfartyget KBV 201 att vara färdigbyggt på Kockums i Karlskrona. Nyanskaffandet av KBV 201 är välkommet och ekonomiskt mycket väl motiverat. När det gäller t.ex. oljesanering

Inlämnad: 2000-08-24 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

bröstcancerrisk efter abort

Skriftlig fråga 1999/2000:1349 av Skånberg, Tuve (kd)

den 24 augusti Fråga 1999/2000:1349 av Tuve Skånberg kd till socialminister Lars Engqvist om bröstcancerrisk efter abort På senare år har alltfler undersökningar visat att abort är förenat med avsevärd hälsorisk av såväl fysisk som psykisk art, såsom sterilitet och postabort syndrom. Den brittiska tidningen Daily Mail

Inlämnad: 2000-08-24 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

transportbidrag till vänortssamarbete

Skriftlig fråga 1999/2000:1151 av Skånberg, Tuve (kd)

den 20 juni Fråga 1999/2000:1151 av Tuve Skånberg kd till vice statsminister Lena Hjelm-Wallén om transportbidrag till vänortssamarbete I EU-rapporten nr 7 år 1999 i artikeln Vänorter skapar vardagssamarbete i EU säger vice statsministern att det i dagens samhälle är självklart att också våra folkvalda församlingar

Inlämnad: 2000-06-20 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

CAN:s nya alkoholstatistik

Skriftlig fråga 1999/2000:928 av Skånberg, Tuve (kd)

den 12 maj Fråga 1999/2000:928 av Tuve Skånberg kd till socialminister Lars Engqvist om CAN:s nya alkoholstatistik Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning, CAN, följer konsumtionsmönstren för alkohol och narkotika väl och informerar om den alkohol- och narkotikapolitiska situationen. Det finns all anledning

Inlämnad: 2000-05-12 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

visning av våld och pornografi i svensk TV

Skriftlig fråga 1999/2000:921 av Skånberg, Tuve (kd)

den 11 maj Fråga 1999/2000:921 av Tuve Skånberg kd till kulturminister Marita Ulvskog om visning av våld och pornografi i svensk TV Det är snart dags för ett nytt avtal med Sveriges Television. I avsikt att minska visningen av våld och pornografi i brittisk TV har den brittiska regeringen enligt uppgifter i medier

Inlämnad: 2000-05-11 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

fetalt alkoholsyndrom

Skriftlig fråga 1999/2000:920 av Skånberg, Tuve (kd)

den 11 maj Fråga 1999/2000:920 av Tuve Skånberg kd till socialminister Lars Engqvist om fetalt alkoholsyndrom Av de ca 100200 barn som föds årligen som skadats av alkohol under graviditeten, och som skulle uppfylla kriterierna för diagnosen fetalt alkoholsyndrom, FASnämligen tillväxthämning, missbildningar och hjärnskador,

Inlämnad: 2000-05-11 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

sena aborter

Skriftlig fråga 1999/2000:919 av Skånberg, Tuve (kd)

den 11 maj Fråga 1999/2000:919 av Tuve Skånberg kd till socialminister Lars Engqvist om sena aborter I The Times den 11 april i år kunde man läsa om hur ett mellan 21 och 22 veckor gammalt foster levt i ungefär 80 minuter efter en sen abort, som utförts vid ett sjukhus i Australien. Sjuksköterskan som tjänstgjorde

Inlämnad: 2000-05-11 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Lunds Historiska Museum

Skriftlig fråga 1999/2000:894 av Skånberg, Tuve (kd)

den 5 maj Fråga 1999/2000:894 av Tuve Skånberg kd till kulturminister Marita Ulvskog om Lunds Historiska Museum Lunds Historiska Museum, LUHM, är en nationellt och internationellt välkänd institution som nu riskerar att läggas ned i brist på medel. LUHM har sedan 1930-talet ansvarat för hanteringen av skånska arkeologiska

Inlämnad: 2000-05-05 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi41 av Dan Ericsson m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi41 av Ericsson, Dan kd med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Teknisk justering av utgiftstaket för år 2000 På regeringens förslag beslutade en majoritet av riksdagen i budgetbeslutet för 2000 års budget att de 100-procentigt EU-finansierade arealersättningarna


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi31 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi31 av Gylling, Johnny kd med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Kristdemokraterna anser det vara mycket viktigt att den tredje generationens mobiltelefoni UMTS, Universal Mobile Telecommunications System kommer igång i Sverige. Tilldelningen av licenser


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation