Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 156
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Said and done

med anledning av prop. 2017/18:205 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster

Motion 2017/18:4139 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4139 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:205 Informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en svensk cybersäkerhetsmyndighet och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2017/18:FöU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:4139 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:4139 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030

Motion 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. KD med anledning av skr. 2017/18:146 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att departementens handlingsplaner för genomförande av de nya globala hållbarhetsmålen


Utskottsberedning: 2017/18:UU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:4073 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2017/18:154 Journalistik i hela landet

Motion 2017/18:4023 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4023 av Tuve Skånberg m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:154 Journalistik i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla dagstidningar som innefattas av legaldefinitionen dagstidning ska omfattas av de nya presstödsreglerna


Utskottsberedning: 2017/18:KU43
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4023 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:4023 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 67 kB)

med anledning av prop. 2017/18:55 Ökad insyn i partiers finansiering - ett utbyggt regelverk

Motion 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2017/18:55 Ökad insyn i partiers finansiering ett utbyggt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att enskilda medlemmars samtycke ska krävas för att organisationer som företräder


Utskottsberedning: 2017/18:KU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3947 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) (pdf, 72 kB)

Utgiftsområde 5 Internationell samverkan

Motion 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. KD Utgiftsområde 5 Internationell samverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 5 Internationell samverkan enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige


Utskottsberedning: 2017/18:FöU3 2017/18:UU1 2017/18:UU10 2017/18:UU11 2017/18:UU14 2017/18:UU15 2017/18:UU18 2017/18:UU8
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): 22 avslag

Motion 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2017/18:3745 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 129 kB)

Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Motion 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. KD Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2018 inom utgiftsområde 7 Internationellt bistånd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att


Utskottsberedning: 2017/18:UU15 2017/18:UU2 2017/18:UU21
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 71 kB) Motion 2017/18:3742 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 125 kB)

Tidsgränser för sena aborter

Motion 2017/18:3866 av Tuve Skånberg (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3866 av Tuve Skånberg KD Tidsgränser för sena aborter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att rättsliga rådets rekommendationer efterlevs då aborter utförs efter graviditetsvecka 18, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3866 av Tuve Skånberg (KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3866 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 71 kB)

Fri rörlighet och fattiga EU-medborgare

Motion 2017/18:3828 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3828 av Andreas Carlson m.fl. KD Fri rörlighet och fattiga EU-medborgare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fri rörlighet och fattiga EU-medborgare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2017/18:JuU13 2017/18:SfU15 2017/18:SoU13
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:3828 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3828 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 86 kB)

Förebyggande av våldsbejakande extremism - fler åtgärder behövs

Motion 2017/18:3126 av Beatrice Ask m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3126 av Beatrice Ask m.fl. M, KD Förebyggande av våldsbejakande extremism fler åtgärder behövs Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att mobilisera goda krafter i civilsamhället och näringslivet för att motverka våldsbejakande extremism och


Utskottsberedning: 2017/18:KU34
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Motion 2017/18:3126 av Beatrice Ask m.fl. (M, KD) (docx, 63 kB) Motion 2017/18:3126 av Beatrice Ask m.fl. (M, KD) (pdf, 92 kB)

Kommunalt ansvar för brottsförebyggande arbete

Motion 2017/18:3125 av Beatrice Ask m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3125 av Beatrice Ask m.fl. M, KD Kommunalt ansvar för brottsförebyggande arbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda kommunernas roll i det brottsförebyggande arbetet och tillkännager detta för regeringen. Motivering Människor


Utskottsberedning: 2017/18:KU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2017/18:3125 av Beatrice Ask m.fl. (M, KD) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3125 av Beatrice Ask m.fl. (M, KD) (pdf, 78 kB)