Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 156
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-06 och 10-. Ledamot trafikutskottet 98-02, konstitutionsutskottet 10- och ordförande civilutskottet 16-. Suppleant utbildningsutskottet 91-98 och 10-14, finansutskottet 94-98, skatteutskottet 94-98, justitieutskottet 94-98 och 10-, bostadsutskottet/civilutskottet 94-02, utrikesutskottet 94-98, försvarsutskottet 94-98, socialförsäkringsutskottet 94-98, socialutskottet 94-98, kulturutskottet 94-98, näringsutskottet 94-98, arbetsmarknadsutskottet 94-98, konstitutionsutskottet 02-06 och trafikutskottet 04-06 och 14-. Kvittningsman 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 02-06, styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 98-02 och Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 91-03. Suppleant riksdagens nykterhetsgrupp 91-03, riksdagens kristna grupp 94-06 och 10- och ordförande 15-, riksdagens särskilda nämnd 10- och Riksrevisionens styrelse 03-06.
  • Föräldrar

    Rektorn/överstelöjtnanten Nils Skånberg och sjukgymnasten Inger Littorin.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, slutår 74. Teol.kand. 79. Fil.mag. 97. Teol.lic. 97. Teol.dr. i kyrkohistoria 03.
  • Anställningar

    Pastor, (Svenska Missionsförbundet), Kiruna missionsförsamling 80-86 och Simrishamns frikyrkoförsamling 86-91, 08-. Visiting Fellow, Cambridge 03. Reader vid forskningsinstitutionen The Huntington Library, San Marino, USA 05-11. Gästforskare, Stanford 06-07, Distinguished Professor of History GTU Berkeley 06-07. Ledamot av styrelsen för Dohas internationella forskningsinstitut för familj och utveckling 06-15. Direktor vid tankesmedjan och forskningsinstitutet Claphaminstitutet 08-15. Gästprofessor i kyrkohistoria vid Fuller Theological Seminary, Pasadena, USA 06-07, 10. Gästprofessor i patristik St Petersburg Evangelical Academy 07, adjungerad prof. 12-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Forskningsrådsnämnden 92-95. Ledamot, Pliktutredningen 91-92. Suppleant, Gentekniknämnden 10-. Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli SOU 2012:58. Översyn av det statliga stödet till dagspressen SOU 2013:66.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, Vision för Region Skåne efter 03.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Simrishamns avdelning av Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna 89-92 och 97- och vice ordförande, Kristianstads distrikt av Kristdemokraterna 91-03. Ledamot, valberedningen, Kristdemokraternas partistyrelse 01-03. Ledamot, Frikyrkorådets religionsfrihetskommitté 91-93.
  • Litteratur

    Ingen tid för snabba svar (89, tillsammans med andra). Sövestads by och dess gamla fogdesläkt (90). Kamp och interferens (97, licentiatavhandling). Till een nådigh lösen - Måns bonde till Traneberg och konflikten med Gustav Vasa (01). Glömda gudstecken - Från fornkyrklig dopliturgi till allmogens bomärken (03, akademisk doktorsavhandling). I maktens korridorer - Handbok för nyblivna riksdagsledamöter (06).
  • Bostadsort

    Skillinge

Said and done

Taxeringen av tomträtter

Skriftlig fråga 2016/17:789 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2016/17:789 Taxeringen av tomträtter av Tuve Skånberg KD till Finansminister Magdalena Andersson S Tomträtt infördes för drygt 100 år sedan för att de som inte hade råd att köpa mark skulle kunna bygga hus. Den funktionen kvarstår inte i dag men fortfarande finns dock ca 40 000 småhus med tomträtt i landet. Tomträtt

Inlämnad: 2017-02-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:789 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 80 kB)

Palestinsk propaganda

Skriftlig fråga 2016/17:443 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2016/17:443 Palestinsk propaganda av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Isabella Lövin MP Den palestinska myndigheten lär palestinier att hata judar och uppmanar dem till motstånd vilket i det palestinska samhället betyder detsamma som terrorism mot judar. Detta är konfliktens grundorsak och därmed även det största

Inlämnad: 2016-12-01 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:443 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 75 kB)

Stadsutveckling

Skriftlig fråga 2016/17:367 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2016/17:367 Stadsutveckling av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Peter Eriksson MP Regeringen har tillsatt en statlig samordnare med uppgiften att identifiera kommuner där det finns framtagna planer för en större mängd bostäder som av något skäl inte kan genomföras. Samordnaren bär också uppgiften att identifiera

Inlämnad: 2016-11-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:367 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 79 kB)

Modulhus för nyanlända

Skriftlig fråga 2016/17:144 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2016/17:144 Modulhus för nyanlända av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Peter Eriksson MP Den 1 mars 2016 trädde de lagändringar i kraft som innebär att alla kommuner blir skyldiga att efter anvisning ta emot nyanlända för bosättning. Fördelningstalen baseras på kommunernas invånarantal och arbetsmarknad. Tillgången

Inlämnad: 2016-10-18 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:144 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 90 kB)

Den palestinska myndighetens propaganda och uppvigling

Skriftlig fråga 2015/16:880 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2015/16:880 Den palestinska myndighetens propaganda och uppvigling av Tuve Skånberg KD till Utrikesminister Margot Wallström S En fråga som alltför sällan uppmärksammas är hur den palestinska myndigheten och Fatah, Socialdemokraternas systerparti, sprider antisemitisk och antiisraelisk propaganda. Den palestinska

Inlämnad: 2016-02-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:880 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 91 kB)

Religionsfriheten och konvertiters säkerhet

Skriftlig fråga 2014/15:692 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2014/15:692 Religionsfriheten och konvertiters säkerhet av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Anders Ygeman S Dagligen kan vi läsa om hur kristna förföljs, trakasseras och mördas för sin tros skull. Det vanliga är att dessa händelser utspelar sig i Mellanöstern. I länder som Syrien och Irak är det farligt att leva

Inlämnad: 2015-06-18 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:692 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 79 kB)

Inspektion av Estonia

Skriftlig fråga 2014/15:560 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2014/15:560 Inspektion av Estonia av Tuve Skånberg KD till Statsrådet Anders Ygeman S Efter att regeringen givit Vinnova i uppdrag att upphandla vetenskapligt relevanta tjänster för att utföra sjunkstudier rörande M/S Estonias förlisning 1994 föll ett av valen på Statens skeppsprovningsanstalt SSPA vid Chalmers

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2014/15:560 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 78 kB)

Låt inte historien upprepas

Skriftlig fråga 2013/14:742 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2013/14:742 Låt inte historien upprepas av Tuve Skånberg KD till Utrikesminister Carl Bildt M För exakt ett sekel sedan inleddes det första världskriget. Tio miljoner soldater dog, men det största civila priset betalades av de kristna armenierna, som utsattes för 1900-talets första folkmord. En miljon oskyldiga

Inlämnad: 2014-07-29 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:742 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 80 kB)

Synliggörande av regeringens belöningsmedaljer

Skriftlig fråga 2011/12:497 av Skånberg, Tuve (KD)

den 29 mars Fråga 2011/12:497 Synliggörande av regeringens belöningsmedaljer av Tuve Skånberg KD till statsminister Fredrik Reinfeldt M Sedan 1975 förfogar regeringen över fyra kungliga belöningsmedaljer. Det är medaljerna Illis quorum meruere labores belönar av tradition insatser för kulturella, vetenskapliga och

Inlämnad: 2012-03-29 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Kontakten med regeringar som kränker religionsfriheten

Skriftlig fråga 2005/06:1541 av Skånberg, Tuve (kd)

den 5 maj Fråga 2005/06:1541 av Tuve Skånberg kd till utrikesminister Jan Eliasson s Kontakten med regeringar som kränker religionsfriheten I samband med att USA 1998 införde en lag om internationell religionsfrihet inrättade landets president Bill Clinton en nationell kommitté för att övervaka den internationella

Inlämnad: 2006-05-05 Besvarare: Jan Eliasson (S)