Tuve Skånberg(ChrDem)

Tuve Skånberg (ChrDem)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Party
Constituency Skåne County North and East, Bench 15
Title Teol.dr
Born 1956
Address Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telephone 08-7866758
Email tuve.skanberg[på]riksdagen.se

Current assignments

    • Member of Parliament

    • Ordinary member
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair
    • Deputy member
    • Committee on the Constitution

    • Member
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member
    • Committee on Justice

    • Deputy member

    • Member of Parliament

    • Ordinary member 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Ordinary member 1991-09-30 – 2006-10-02
    • The Christian Democrats

    • Pairing organiser 2014-09-29 –
    • Committee on Civil Affairs

    • Chair 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Deputy member 2016-09-15 – 2018-09-24
    • Committee on Transport and Communications

    • Deputy member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Deputy member 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Committee on the Constitution

    • Member 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 2002-10-08 – 2006-01-17
    • Committee on Education

    • Deputy member 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Deputy member 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Committee on Defence

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Cultural Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Social Insurance

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Health and Welfare

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on Foreign Affairs

    • Deputy member 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Committee on the Labour Market

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Finance

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Justice

    • Deputy member 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Deputy member 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Industry and Trade

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Taxation

    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Committee on Housing

    • Deputy member 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Deputy member 1994-12-15 – 1998-10-04
    • The Swedish Delegation to the Nordic Council

    • Member 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Board of the National Audit Office

    • Deputy member 2003-03-12 – 2006-10-16

Said and done

med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:114 Strategisk exportkontroll – krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör presentera


Utskottsberedning: 2016/17:UU9

Motion 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:3694 av Sofia Damm m.fl. (KD) (pdf, 66 kB)

med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:154 Begränsningar i föräldrapenningen för föräldrar som kommer till Sverige med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att begränsa föräldrapenningen för föräldrar som bosätter sig i Sverige


Utskottsberedning: 2016/17:SfU23

Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3695 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:136 Vissa frågor om kommersiell radio

Motion 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD) med anledning av prop. 2016/17:136 Vissa frågor om kommersiell radio Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur regleringen av tilldelning, innehav, överlåtelse och återkallelse


Utskottsberedning: 2016/17:KU28

Motion 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3687 av Andreas Norlén m.fl. (M, C, KD) (pdf, 73 kB)

med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott – ett nationellt brottsförebyggande program

Motion 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:126 Tillsammans mot brott – ett nationellt brottsförebyggande program Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om familjens roll i det brottsförebyggande arbetet och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:JuU15

Motion 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3682 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

med anledning av prop. 2016/17:151 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag

Motion 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L) med anledning av prop. 2016/17:151 Fler steg för en effektivare plan- och bygglag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att analysera vilka detaljplanebestämmelser kommunen ställer upp


Utskottsberedning: 2016/17:CU20

Motion 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3674 av Ewa Thalén Finné m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande – en ny form av särskild handräckning

Motion 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C)

Motion till riksdagen 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C) med anledning av prop. 2016/17:159 Avlägsnande – en ny form av särskild handräckning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta 18 § regeringens förslag till l ag om ändring i lagen (1990:746) om betalningsföreläggande


Utskottsberedning: 2016/17:CU13

Motion 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C) (docx, 64 kB) Motion 2016/17:3672 av Tuve Skånberg m.fl. (KD, M, C) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå

Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:133 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa


Utskottsberedning: 2016/17:SfU19

Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3653 av Jakob Forssmed m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen

Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) med anledning av prop. 2016/17:121 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en möjlighet att överklaga ett tillfälligt beslut om, eller en bedömning av, en


Utskottsberedning: 2016/17:SfU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3640 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 71 kB)

med anledning av skr. 2016/17:82 Riksrevisionens rapport om statliga insatser inom arbetsmiljöområdet

Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) med anledning av skr. 2016/17:82 Riksrevisionens rapport om statliga insatser inom arbetsmiljöområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmana Arbetsmiljöverket till förbättrade rutiner


Utskottsberedning: 2016/17:AU10

Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3608 av Désirée Pethrus m.fl. (KD) (pdf, 75 kB)

Taxeringen av tomträtter

Skriftlig fråga 2016/17:789 av Tuve Skånberg (KD)

Fråga 2016/17:789 Taxeringen av tomträtter av Tuve Skånberg (KD) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Tomträtt infördes för drygt 100 år sedan för att de som inte hade råd att köpa mark skulle kunna bygga hus. Den funktionen kvarstår inte i dag men fortfarande finns dock ca 40 000 småhus med tomträtt i landet. Tomträtt

Inlämnad: 2017-02-01 Svarsdatum: 2017-02-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:789 av Tuve Skånberg (KD) (pdf, 80 kB)